home
...
historie
...
současnost
...
a-co-dál?
...
...
fórum...
předchozí
<
------------ 2. fórum jezuitské koleje v jičíně -----------
JAROMÍR GOTTLIEB, ředitel Okresního muzea a galerie Jičín; BÝVALÁ JEZUITSKÁ KOLEJ V JIČÍNĚ Úvodem: 1/ Hodnocení jezuitské koleje bez znalostí všedních jičínských zkušeností je inspirující a má velký význam. 2/ Na druhé straně reálná možnost změn bude muset být nakonec zakotvena v jičínských danostech a zde je nutno říci, že majitelem objektu je město Jičín. Přivítalo by elegantní vyřešení stávající situace bez velkých finančních nákladů. Myslím, že i za cenu jeho prosazování proti nárokům památkové péče a tím spíš proti duchovním nárokům, které nejsou zakotveny zákonem a jen pár jedinců je ctí jako mravní imperativ. Všechny práce přinášejí zajímavé postřehy, některé cítí problematiku komplexně. Motiv očištění stavby, který prostupuje takřka všechny příspěvky, považuji za velmi potřebný, ale připomínám, že musí být tento akt spjat s již známým a projednaným řešením, které musí následovat. Značná časová prodleva mezi oběma kroky zpochybňuje první i následný. Nutné uvažování v intencích zakladatelových plánů, tj. nadregionální význam funkce stavby je i správné východisko (Okamura), paradoxně tento nárok splňuje jediný komplex valdštejnových staveb, který má budoucnost a sice NVÚ Valdice… Možné využití: Postřeh jezuitsky přísné architektury v rozporu s prostředím vhodným pro umělecké školy (Grundlach) je pěkný. Rozšíření expozice o novodobou historii města de facto historii kolaborujícího Československa (ono to bylo však ještě něco méně uchopitelnějšího) po roce 1968 je velmi podnětná, osobně si z ní beru impuls pro řízený, plánovitý sběr dokumentů této doby, které jsou ještě nyní zachytitelné. Na druhé straně expozice tohoto zaměření nemůže v Jičíně vzniknout, financována by musela být soukromým mecenášem. I tak by narážela na tvorbu image města a Českého ráje, která se formuje víceméně bez plánu avšak v úplně opačném duchu. Možnost prezentace místních podniků a firem (Okamura) je jistou cestou, která by s představami majitele souzněla (veletržní situace místnosti - kóje, nabídky - čeho?, cestovní ruch, opuštěné památky a la "chcete mě?"). Optimální se jeví využití ke koleji vysokoškolské ubytovny v 2. patře, posluchárny a provoz školy a byty profesorů v reprezentačních prostorách 1. poschodí, společenské plochy pro školu a město v přízemí. Konkrétní náplň práce nejsem schopen v tuto chvíli stanovit. podle mého soudu je základním úkolem to, co je vyjádřeno v Cíli O. Okamury: udělat, aby jezuitská kolej v Jičíně na sebe začala poutat energii lidí. Považuji to za velký výsledek a samo o sobě velkou hodnotu vzhledem k dnešní situaci. Stavba tam pouze stojí, nemá nikoho, kdo by o ní přemýšlel. Z nabyté energie postupně formovat možnosti jejího dalšího života, protože ze spolupráce všech (vlastník!) se může utvářet postup, který je pro ni nadějí. --------------- A CO SI MYSLÍTE VY ???
...
mail
...foto
...video
...audio
...
...
kontext
>
další
Svoje názory a příspěvky prosím zasílejte elektronickou poštou (odkaz -mail- vpravo nahoře). Budou zveřejněny na těchto stránkách fóra bývalé jezuitské koleje a současně jsou poskytovány k dalším úvahám o budoucnosti komplexu jeho současnému vlastníku - městu Jičínu. Stránky jsou umístěny na serveru města Jičína a jsou spravovány Školou konceptuálních tendencí prof. Miloše Šejna Akademie výtvarných umění v Praze.
PROJEKTY ZDE - PROJEKTY ZDE - PROJEKTY ZDE - PROJEKTY ZDE - PROJEKTY ZDE - PROJEKTY ZDE - PROJEKTY ZDE - PROJEKTY ZDE ...