Letecké pohledy na Jičín

Východ města, pohled od jihu

Východ města, U trati, Šiběňák, Větrov, (63K), zvětšený obrázek – 213K

Na tomto záběru je téměř celá nejvýchodnější oblast města, jejíž část se nazývá Větrov, a obrázek také nabízí částečně výhled do krajiny. Pohled je orientován přibližně na sever.

Na levém okraji se nachází sídliště U trati z předchozí fotografie. Přibližně ze středu levého okraje pak vybíhá lipová alej, jež vede do Valdic, které se celé nacházejí v horní části snímku. Vzdálenost bohužel nedovoluje rozeznat Kartuziánský klášter na východě Valdic, který je dnes sídlem věznice. Ve stejné výšce jako Valdice se nachází u levého okraje vrch Zebín (430 m.n.m.) s kapličkou na vrcholu a vsí Soudná na svém úpatí. Zebín je čedičového původu a bývá to oblíbený cíl vycházek. – U levého spodního okraje snímku je opět možné sledovat železniční trať Jičín–Turnov.

Přibližně ve středu obrázku se nachází rybník Šibeňák a ihned za ním protažený Hádek. Nenápadná nepravidelně ohraničená zelená plocha ihned u rybníku je jedním z bývalých nejtajnějších objektů v ČR. Podél hlavní silnice na Hradec Králové a Novou Paku se nachází postupně zleva areál podniku Silnice (nejblíže k rybníku), nově budovaného centra VČE, a nakonec ČSAD (rozsáhlé parkoviště). Tato oblast však není mnoho architektonicky zajímavá, za zmínku snad stojí evangelický kostel u křižovatky v levé dolní části snímku, prakticky na okraji stránky, kde se též nachází v parčíku socha sv. Václava.

Mezi oběma rybníky a Valdicemi je rozsáhlý komplex Valdštejnské lodžie s oborou. Na bližším obzoru je vidět Těšín a vzdálenější obzor patří Jičínské pahorkatině. Vpravo nahoře, částečně mimo záběr, by byly vrchy Bradlec a Kumburk.

12356přehled


Server Jičín