Jičín v tisku na internetu – prosinec 1999

21. 12. – 31. 12.

Předchozí dílDalší díl


MF DNES 21/12/99

Mladá fronta DNES     Hradecké judo oslavilo jubileum     21.12.1999
Sport z východních Čech - Autor: VLADIMÍR KUBIŠTA - Strana: 08

Hradecké judo oslavilo jubileum
Hradec Králové - Kulatých pětaapadesát let, které uplynuly od prvních krůčků hradeckých judistů, oslavili v sobotu v tělocvičně Sokola nejen zasloužilí pamětníci, ale i aktivní judisté. Mezi pozvanými hosty nechyběli ani nejvyšší svazoví funkcionáři a trenéři. V současné době v Hradci Králové působí dva špičkové kluby - Sokol a SKP. Předseda Českého svazu juda
<< jičínský>>  Josef Letošník se svým srdečným vztahem ke královéhradeckému judu nijak netajil. "Hradečtí v minulosti pomohli svými zkušenostmi i dalším východočeským klubům, ať už to bylo v << Jičíně>> , Trutnově, nebo v Pardubicích. Skvělou vizitkou současné úrovně hradeckého juda jsou výsledky letošní ankety o Českého judistu roku." Od roku 1952 působí v hradeckém Sokole uznávaná osobnost René Srdínko. "Musím velmi ocenit přínos všech, kteří se v minulosti o hradecké judo zasloužili. Čestné místo mezi nimi má jako zakladatel Vladimír Lorenz. Právě jemu se v Hradci podařilo pro judo nadchnout řadu lidí, z nichž někteří dosáhli výrazných sportovních i profesních úspěchů a dodnes nám pomáhají," chválí hradecký trenér. Jedním z nejvěrnějších závodníků hradeckého Sokola je držitel mnoha medailí z domácího šampionátu dnes osmačtyřicetiletý Jan Tomek. "Snad i proto, že judu jsem se začal naplno věnovat až ve svých osmnácti letech, svou závodní dráhu jsem si prodloužil vlastně až dodnes. Jsme dobrá parta a to mě stále vrací zpět na tatami," usmívá se Tomek. Součástí oslav jubilea jednoho z nejúspěšnějších královéhradeckých sportovních odvětví bylo i vyhlášení ankety o Českého judistu roku, jejíž vítězkou se stala šestadvacetiletá bronzová medailistka ze světového šampionátu v Birminghamu a z mistrovství Evropy v Bratislavě Michaela Vernerová.

Výsledky ankety o Českého judistu roku 1999: 1. Vernerová (Sokol Hradec Králové/-57 kg) 280 bodů, 2. Pažoutová (Sokol Hradec Králové/-70 kg) 240, 3. Zdeňková (SKP Hradec Králové/-63 kg) 222, 4. Věnsek (SKP Hradec Králové/-73 kg) 175, 5. Petr Jákl (USK Praha/+100 kg) 126, 6. Jaroslav Švec (USK Praha/-81 kg) 108, 7. Kozubková (SKP Hradec Králové/-52 kg) 87, 8. Libor Švec (Dukla Praha/-60 kg) 82, 9. Vaněk (SKP Hradec Králové/66 kg) 81, 10. Pokorný (Litoměřice/-81 kg) 48, 11. Štusáková (SKP Hradec Králové/ - 63 kg) 46.


ČESKÉ NOVINY 21/12/99
Požár v Kopidlně byl zřejmě založen úmyslně
KOPIDLNO (okres Jičín) 21. prosince (ČTK) - Oheň, který o víkendu zachvátil vnitřní prostory objektu provozovny Music Expert v Kopidlně na Jičínsku, byl zřejmě založen úmyslně. "Na místě požáru policisté nalezli stopy po hořlavině v plastových lahvích a kusy textilu, které mohly sloužit jako zápalná šňůra," řekl dnes ČTK ředitel jičínského okresního úřadu vyšetřování Zdeněk Laža.
Požárem byly zcela zničeny některé výrobní stroje, elektroinstalace a další zařízení jedné z výrobních hal. Škodu policisté vyčíslili na 25 miliónů korun. Při požáru nebyl nikdo zraněn.
Přesný počátek požáru není podle Laži možné určit. "Zatím máme zjištěno, že tam hořelo zřejmě od soboty odpoledne do pondělního rána," uvedl. "Požár nebyl svým rozsahem nijak obrovský, plameny pravděpodobně uhasly kvůli nedostatku vzduchu," dodal.
Pachatele čeká obvinění z obecného ohrožení. Vzhledem k výši škody mu hrozí odnětí svobody až na 15 let.


MF DNES 22/12/99

Mladá fronta DNES     Dětem už začínají vánoční prázdniny     22.12.1999
Z domova - Autor: (sh) - Strana: 03

Dětem už začínají vánoční prázdniny
P r a h a   - Děti a studenti mají dnes před sebou poslední den školy v tomto kalendářním roce. Vánoční prázdniny začínají zítřkem, čtvrtkem 23. prosince, a oficiálně skončí až další pátek, 31. prosince 1999. Vyučování ve školách znovu začne v pondělí 3. ledna 2000. Za necelý měsíc - 31. ledna 2000 - dostanou děti pololetní vysvědčení a za odměnu je v úterý 1. února čekají jednodenní pololetní prázdniny. 7. února vypuknou týdenní jarní prázdniny, které si školy v působnosti jednotlivých školských úřadů budou vybírat podle ministerského rozpisu až do 17. března. Další volno čeká na studující v dubnu - na čtvrtek a pátek 20. a 21. dubna připadnou velikonoční prázdniny. A pak už čekají na děti jen ty hlavní letní prázdniny, které budou trvat od pondělí 3. července do pátku 1. září 2000.

Kdy budou jarní prázdniny ve školním roce 1999/2000

Termín prázdnin      Školy spadají pod školské úřady

7. 2. - 11. 2.           Praha 1 až 5, Domažlice, Tachov, Louny, Havlíčkův Brod, Svitavy,
               Hodonín, Vsetín, Zlín, Prostějov, Karviná

14. 2. - 18. 2.           Praha 6 až 10, Nymburk, Jindřichův Hradec, Cheb, Litoměřice, Děčín,
               Uherské Hradiště, Břeclav, Přerov, Frýdek - Místek

21. 2. - 25. 2.           Praha - východ, Praha - západ, Mělník, Rakovník, Plzeň - město,
               Plzeň - sever, Plzeň - jih, Hradec Králové, Teplice, Kroměříž,
               Vyškov, Nový
<< Jičín>> , Bruntál

28. 2. - 3. 3.           Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Prachatice, Karlovy Vary, Liberec,
               Jablonec nad Nisou, Náchod, Žďár nad Sázavou, Brno - město,
               Brno - venkov, Třebíč

6. 3. - 10. 3.           Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Český Krumlov, Strakonice,
               ústí nad Labem, Chomutov, Most, << Jičín>> , Rychnov nad Kněžnou,
               Pardubice, Chrudim, Pelhřimov, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

13. 3. - 17. 3.           Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Klatovy, Sokolov,
               Česká Lípa, Semily, Trutnov, ústí nad Orlicí, Jihlava, Blansko, Znojmo, Ostrava

Pramen: ministerstvo školství


MF DNES 22/12/99

Mladá fronta DNES     Někde budou stromky k dostání na Štědrý den     22.12.1999
Z východních Čech - Autor: (vč) - Strana: 02

Někde budou stromky k dostání na Štědrý den
Pardubice - V některých městech budou prodejci nabízet vánoční stromky ještě na Štědrý den, jinde už pomalu vyprodali. V Pardubicích bude možné koupit stromek ještě ve čtvrtek v obchodním domě Kaufland na sídlišti Polabinách. Lesy města Náchoda už s prodejem téměř končí, zájemci si vánoční stromek ještě mohou obstarat v Trubějově. "Kdo přijde na Štědrý den, určitě u nás nějaký stromek dostane. Bude ale nižší kvality, z toho, co nám zbylo," řekl vedoucí lesní správy Josef Hašek. Městské lesy letos prodaly kolem sedmi set kusů stromků, především borovic, z vlastních plantáží. Městské lesy v Jaroměři už s prodejem stromků skončily. "Když k nám na Štědrý den přijde nějaký nešťastník, můžeme mu ještě vyhovět, ale kvůli sněhu je to už s prořezávkami obtížnější," sdělil hajný Jaroslav Hanel z hájovny v Prorubech. V Hradci Králové městské lesy už stromky vyprodaly, prodejci u obchodního domu Tesco a na třídě Karla IV. slibují, že určitě budou i ve čtvrtek. V
<< Jičíně>>  u kašny na Valdštejnově náměstí se stromky budou prodávat také až do čtvrtka, stejně tak v Trutnově v úpické ulici. V Litomyšli si mohou lidé koupit vánoční stromky určitě ještě dnes na Smetanově náměstí od devíti do šestnácti hodin.


DENÍK SPORT 23/12/99
Na Štěpána do Jičína!

Hvězdné obsazení "Vánočního míčového sedmiboje osobností"

Vítaným zpestřením svátečních dnů jistě bude pro sportovní fanoušky z Jičína a širokého okolí "Vánoční míčový sedmiboj osobností", který se uskuteční v neděli 26. prosince od 14 hodin v tamní hale.
Čtyři dvojice budou soutěžit v těchto sedmi disciplínách - fotbale (penalty), tenisu (čtyřhra), stolním tenisu (čtyřhra), volejbale (debl), basketbale (trestné hody), házené (sedmičky) a nohejbalu (dvojice). Složení jednotlivých dvojic je opravdu hvězdné. Tu první tvoří mistr světa v desetiboji a Nejlepší český sportovec roku 1999 Tomáš Dvořák s hercem Martinem Dejdarem. Ve druhém tandemu jsou světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný a herec Ondřej Vetchý. Třetí dvojici dali dohromady Miroslav Baranek, fotbalista Sparty a české reprezentace, s komentátorem České televize Petrem Vichnarem, čtvrtou pak jeho spoluhráč z Letné i národního týmu Martin Hašek s hercem Pavlem Novým.
V doprovodném programu bude vyhlášen nejlepší sportovec Jičína za rok 1999, v exhibičních vystoupeních se představí čeští reprezentanti v judu, aerobiku a skocích na trampolíně.


MF DNES 27/12/99

Mladá fronta DNES     Vánoční sedmiboj v Jičíně vyhráli Železný s Vichnarem     27.12.1999
Sport z východních Čech - Autor: (vk) - Strana: 08

Vánoční sedmiboj v Jičíně vyhráli Železný s Vichnarem
<< Jičín>>  - Příjemným zpestřením vánočních svátků pro sportovní příznivce z Jičína i okolí byl včerejší Vánoční míčový sedmiboj osobností. Svoji dovednost v míčových sportech si před vyprodanou halou jičínského sportovního areálu rozdaly čtyři dvojice známých osobností. Vítězem se nakonec stal světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný s komentátorem České televize Petrem Vichnarem, kteří v rozhodujícím penaltovém rozstřelu těsně porazili fotbalistu pražské Sparty Miroslava Baranka a a herce Ondřeje Vetchého. V celkem sedmi disciplínách - v tenisové čtyřhře, ve čtyřhře ve stolním tenisu, ve volejbalových deblech, ve střelbě basketbalových trestných hodů, ve střelbě házenkářských sedmiček, v nohejbalu, ve střelbě pokutových kopů měly obě nejúspěšnější dvojice silné soupeře. Za bouřlivého povzbuzování diváků jim poctu pro nejúspěšnější chtěli vzít i nejlepší český sportovec uplynulého roku Tomáš Dvořák s televizním moderátorem Janem Rosákem, který na poslední chvíli zaskočil za původně pozvaného hercem Martina Dejdara, a další fotbalista Sparty Martin Hašek s hercem Pavlem Novým. "Společné vítězství s Petrem Vichnarem mi udělalo velkou radost," řekl po závodě desátý nejlepší domácí sportovec letošního roku Jan Železný. Na vítězství v podobných závodech si už úspěšný oštěpař zvykl: "Ze čtyř míčových sedmibojů, které jsem dosud absolvoval, se mi podařilo vyhrát třikrát. Jednou to bylo hercem Martinem Dejdarem a podruhé s atletem s Remigiem Machurou a pak dnes. Také jeho kolegovi Petru Vichnarovi udělal triumf před tisícovkou jičínských diváků velkou radost. "Podařil se mi zde úspěšně završit poslední půlrok, kdy jsem šel takříkajíc do sebe," smál se televizní komentátor pod stupni vítězů. "Shodil jsem celých šest kilogramů váhy a dnes vše korunoval prvním místem. Vzhledem k tomu, že jsem dříve hrál závodně volejbal a basketbal, dařilo se mi zvláště v těchto disciplínách. Horší to už bylo při fotbalových penaltách," svěřoval se šťastný Petr Vichnar. Pořadí Vánočního míčového sedmiboje osobností - << Jičín>>  1999: 1. Petr Vichnar, Jan Železný 28 bodů, 2. Ondřej Vetchý Miroslav Baranek 26 bodů, 3. Pavel Nový, Martin Hašek 23 body, 4. Jan Rosák, Tomáš Dvořák 21 bod. K vrcholům včerejšího vydařeného odpoledne patřilo i vyhlášení nejlepšího sportovce Jičína za rok 1999 a exhibiční vystoupení špičkových jičínských judistů, cvičenců aerobiku a skokanů na trampolíně.


MF DNES 27/12/99

Mladá fronta DNES     UDÁLOSTI TÝDNE: << Jičín>>  otevřel nový bazén     27.12.1999
Z východních Čech - Autor: - Strana: 02

UDÁLOSTI TÝDNE: << Jičín>>  otevřel nový bazén
O investice má zájem několik firem Nový provoz, ve kterém by našla práci asi stovka lidí, chce v Pardubicích rozjet společnost Perníkář. Pardubická firma má výrobní závody v Hradci Králové a v Týně nad Vltavou.

Turisté shánějí peníze na záchranu chaty Zástupci Klubu českých turistů v Náchodě jednali s ministrem pro místní rozvoj Jaromírem Císařem o záchraně turistické chaty s rozhlednou na Dobrošově. Klub, jemuž objekt zčásti patří, by jej chtěl trvale zpřístupnit veřejnosti, ale schází mu na to peníze. Když ústředí Klubu českých turistů spolu s náchodskou pobočkou peníze seženou, mohla by chata začít fungovat do čtyř let.

Moravská Třebová chce na Moravu Moravská Třebová učinila rozhodný krok k tomu, aby opustila východní Čechy a zařadila se tam, kam podle názvu patří, na Moravu. Tamní zastupitelé schválili usnesení, v němž žádají Poslaneckou sněmovnu o schválení změny územního začlenění města z Pardubického do Olomouckého kraje.

Bývalá ředitelka domova důchodců dostala podmínku Ke dvěma letům podmínečného trestu a dvaceti tisícům trestu peněžitého odsoudil rychnovský okresní soud bývalou ředitelku Domova důchodců v Borohrádku Alenu Grulichovou. Žaloba ji vinila z toho, že před čtyřmi roky machinacemi s vkladními knížkami svých svěřenců připravila pětapadesát důchodců o 320 tisíc korun. Před soudem se zpronevěra neprokázala. Grulichovou stihl trest za porušení povinností při spravování cizího majetku. Rozsudek není pravomocný, obžaloba i obhajoba si nechaly lhůtu na rozmyšlenou pro své odvolání.

Pardubice se stanou podílníky letiště Vstup města do společnosti East Bohemian Airport, která provozuje civilní část pardubického vojenského letiště, schválili zastupitelé. Město zaplatí za majoritní podíl ve společnosti více než pět milionů korun. Město vstoupí do společnosti kapitalizací nesplacené půjčky 1,9 milionu korun, kterou firmě letos poskytlo. Navíc budou upsány nové akcie ve výši 3,4 miliony korun, čímž Pardubice získají ve firmě jednapadesátiprocentní podíl.

Ze středu města zmizí pošta Od Nového roku se uzavřou přepážky pošty 10 na třídě Karla IV. v centru Hradce Králové. Lidé a firmy, které jejích služeb využívají, budou muset se zásilkami do vzdálenějších míst. Vedení pošty by brzy chtělo otevřít novou reprezentativní úřadovnu, ale zatím nemá vhodný objekt.

Změny záleží na pojišťovně Výsledek středečního jednání o zachování nočních služeb na chirurgické ambulanci v jaroměřské nemocnici posoudí Všeobecná zdravotní pojišťovna. Náchodská nemocnice, která zařízení spravuje, ztrátový provoz ambulance dál platit nechce a potřebuje, aby se její provoz zredukoval na denní služby. Jinou variantou je, že by se ambulance zprivatizovala.

Nový bazén má řadu atrakcí V novém krytém plaveckém bazénu s vodními atrakcemi ve sportovním areálu v Jičíně se ve čtvrtek vykoupali první lidé. V bazénové části sportovního areálu návštěvníci najdou dětský bazén, velký bazén se čtyřmi plaveckými dráhami, divokou řeku, vířivky i speciální skokanskou nádrž. Velkou atrakcí je i bezmála sto metrů dlouhý tobogan.

Senát uzavřel případ série krádeží Královéhradecký krajský soud uzavřel případ série vloupání do obchodů a firem na Pardubicku, z nichž od loňského do letošního března mizely hodinky, peníze nebo oblečení. Část viny, jak ji popisovala obžaloba, se však před soudem prokázat nepodařilo. Z pětičlenné skupiny vyvázl Vladimír Cibulka bez trestu, Mariána Hubálka stihl podmíněný trest šest měsíců, zbývající tři obžalované potrestali soudci tříletým vězením. Někteří z nich trest přijali, jiní si, stejně jako žalobce, ponechali lhůtu na odvolání.


MF DNES 27/12/99

Mladá fronta DNES     UDÁLOSTI TÝDNE: << Jičín>>  otevřel nový bazén     27.12.1999
Z východních Čech - Autor: - Strana: 02

UDÁLOSTI TÝDNE: << Jičín>>  otevřel nový bazén
O investice má zájem několik firem Nový provoz, ve kterém by našla práci asi stovka lidí, chce v Pardubicích rozjet společnost Perníkář. Pardubická firma má výrobní závody v Hradci Králové a v Týně nad Vltavou.

Turisté shánějí peníze na záchranu chaty Zástupci Klubu českých turistů v Náchodě jednali s ministrem pro místní rozvoj Jaromírem Císařem o záchraně turistické chaty s rozhlednou na Dobrošově. Klub, jemuž objekt zčásti patří, by jej chtěl trvale zpřístupnit veřejnosti, ale schází mu na to peníze. Když ústředí Klubu českých turistů spolu s náchodskou pobočkou peníze seženou, mohla by chata začít fungovat do čtyř let.

Moravská Třebová chce na Moravu Moravská Třebová učinila rozhodný krok k tomu, aby opustila východní Čechy a zařadila se tam, kam podle názvu patří, na Moravu. Tamní zastupitelé schválili usnesení, v němž žádají Poslaneckou sněmovnu o schválení změny územního začlenění města z Pardubického do Olomouckého kraje.

Bývalá ředitelka domova důchodců dostala podmínku Ke dvěma letům podmínečného trestu a dvaceti tisícům trestu peněžitého odsoudil rychnovský okresní soud bývalou ředitelku Domova důchodců v Borohrádku Alenu Grulichovou. Žaloba ji vinila z toho, že před čtyřmi roky machinacemi s vkladními knížkami svých svěřenců připravila pětapadesát důchodců o 320 tisíc korun. Před soudem se zpronevěra neprokázala. Grulichovou stihl trest za porušení povinností při spravování cizího majetku. Rozsudek není pravomocný, obžaloba i obhajoba si nechaly lhůtu na rozmyšlenou pro své odvolání.

Pardubice se stanou podílníky letiště Vstup města do společnosti East Bohemian Airport, která provozuje civilní část pardubického vojenského letiště, schválili zastupitelé. Město zaplatí za majoritní podíl ve společnosti více než pět milionů korun. Město vstoupí do společnosti kapitalizací nesplacené půjčky 1,9 milionu korun, kterou firmě letos poskytlo. Navíc budou upsány nové akcie ve výši 3,4 miliony korun, čímž Pardubice získají ve firmě jednapadesátiprocentní podíl.

Ze středu města zmizí pošta Od Nového roku se uzavřou přepážky pošty 10 na třídě Karla IV. v centru Hradce Králové. Lidé a firmy, které jejích služeb využívají, budou muset se zásilkami do vzdálenějších míst. Vedení pošty by brzy chtělo otevřít novou reprezentativní úřadovnu, ale zatím nemá vhodný objekt.

Změny záleží na pojišťovně Výsledek středečního jednání o zachování nočních služeb na chirurgické ambulanci v jaroměřské nemocnici posoudí Všeobecná zdravotní pojišťovna. Náchodská nemocnice, která zařízení spravuje, ztrátový provoz ambulance dál platit nechce a potřebuje, aby se její provoz zredukoval na denní služby. Jinou variantou je, že by se ambulance zprivatizovala.

Nový bazén má řadu atrakcí V novém krytém plaveckém bazénu s vodními atrakcemi ve sportovním areálu v Jičíně se ve čtvrtek vykoupali první lidé. V bazénové části sportovního areálu návštěvníci najdou dětský bazén, velký bazén se čtyřmi plaveckými dráhami, divokou řeku, vířivky i speciální skokanskou nádrž. Velkou atrakcí je i bezmála sto metrů dlouhý tobogan.

Senát uzavřel případ série krádeží Královéhradecký krajský soud uzavřel případ série vloupání do obchodů a firem na Pardubicku, z nichž od loňského do letošního března mizely hodinky, peníze nebo oblečení. Část viny, jak ji popisovala obžaloba, se však před soudem prokázat nepodařilo. Z pětičlenné skupiny vyvázl Vladimír Cibulka bez trestu, Mariána Hubálka stihl podmíněný trest šest měsíců, zbývající tři obžalované potrestali soudci tříletým vězením. Někteří z nich trest přijali, jiní si, stejně jako žalobce, ponechali lhůtu na odvolání.


MF DNES 27/12/99

Mladá fronta DNES     Stalo se před lety 27. až 31. prosince     27.12.1999
Kultura z východních Čech - Autor: JAN JAKL, autor je historikem hradeckého muzea - Strana: 03

Stalo se před lety 27. až 31. prosince
kalendárium

27. prosince 1725 - V domě náchodského měšťana Kristiana Plška vypukl k večeru požár, který zničil také sousední domy vdovy Tomšovy a měšťana Josefa Stáry. Zatímco sousední domy se z větší části podařilo zachránit, Plškův dům vyhořel včetně chlévů až do základů. Škoda byla vyčíslena na téměř tři sta dvacet zlatých.

28. prosince 1793 - V prvních volbách do městského magistrátu v Dobrušce uspěl i místní kupec Františel Vladislav Hek, tehdy čtyřiadvacetiletý, který byl zvolen radním protokolistou. Vrchnostenský úřad v Opočně ho v této funkci potvrdil o měsíc později. Radním protokolistou byl Hek až do roku 1806, kdy na vlastní žádost odešel.

29. prosince 1340 - Majitel pardubického panství Arnošt z Hostýna a Staré odkázal svůj majetek svému synu Arnoštovi z Pardubic, pozdějšímu prvnímu pražskému arcibiskupovi. Předmětem závěti byla tvrz Pardubice a vsi Ostřešany, Bukovina, Černá za Bory a Lhoty Rybářská a u Přívozu.

30. prosince 1779 - "Královský postmeister a spoluradní pan František Čiháček též s paní manželkou Veronikou za 1.600 zl. hotově vysazených" koupil dům čp. 110 na chrudimském náměstí a zřídil v něm poštu. Po různých přestavbách slouží dům poště až do současnosti, tedy přes dvě stě let. Poštmistru Čiháčkovi bylo dokonce panovníkem Františkem II. uděleno privilegium, které mu zaručovalo titul dědičného poštmistra. Když však František Čiháček v roce 1814 zemřel, nikdo z rodiny nesplňoval podmínky poštovního privilegia a místo dědičného poštmistra v Chrudimi se uvolnilo.

30. prosince 1896 - V
<< Jičíně>>  byla vysvěcena nová budova hospodářské školy, která byla postavena v letech 1894 až 1896. Náklady uhradilo školské kuratorium, kterému se podařilo získat tři tisíce zlatých z okresních prostředků. V sousedství moderní budovy byla zřízena pokusná zahrada.

31. prosince 1860 - V << Jičíně>>  o Silvestru navrhl kupec Vincenc Weber založit zpěvácký spolek. Tato myšlenka se ujala a na podzim roku 1861 vznikl spolek s názvem Lubor. Bohužel jeho činnost s přibývajícími roky upadala a v roce 1880 ustala úplně.


LN 27/12/99
Titul: Lidové noviny
Datum vydání: 27.12.1999
Autor: čtk
Strana: 4

Onemocnění dýchacích cest přibývá

Vysoké teploty jsou charakteristické pro současnou chřipkovou epidemii, která vypukla o vánočních svátcích v Plzni.
PLZEŇ/PRAHA Desítky pacientů s virovými onemocněními a záněty horních cest dýchacích vyhledaly včera lékařskou pohotovost v Plzni poté, co v sobotu lékaři ve městě označili situaci za chřipkovou epidemii. Zvýšený výskyt viróz zaznamenali zdravotníci také v Rokycanech, Tachově a Karlových Varech. "Přibylo návštěv doma u pacientů. Jinak lidi k nám přichází stejně jako v sobotu. Dnes jsme jich ošetřili již přes čtyřicet, a to jsem tam nezahrnula zhruba dvanáct výjezdů. Řadu lidí jsem musela poslat jinam, protože lékař měl zrovna plné ruce práce. Situace je stejná v celé Plzni," řekla včera zdravotní sestra lékařské pohotovosti na plzeňských Borech Libuše Wiesnerová. Vysvětlila, že obvykle ošetří poloviční počet lidí. Dvojnásobný počet případů zaznamenala rovněž pohotovost v Rokycanech. Nárůst počtu případů proti jiným dnům byl i v Tachově a Karlových Varech, kde šlo, na rozdíl od Plzně, o běžné virózy. Rostoucí počet případů chřipkových onemocnění zaznamenali lékaři pohotovostí také ve všech pražských obvodech. Nejvíce nemocných je v centru hlavního města. Žádný z lékařů však nehovoří vysloveně o "chřipkové epidemii". Pomoc na pohotovosti prvního pražského obvodu včera vyhledalo zhruba o 100 procent více pacientů než před vánočními svátky. Počet lidí s chřipkovým onemocněním rychle narůstá ve všech východočeských okresech. Pacienty nejvíce sužují dýchací potíže, kašel, rýma a teploty kolem 39 stupňů. "Nemocných k nám od pátku přijelo asi dvakrát více než jindy, ale zatím se to jako typická chřipková epidemie nejeví," řekla včera lékařka pohotovosti v Ústí nad Orlicí Blanka Tesařová. Lékaři pohotovostní ambulance v Hradci Králové od Štědrého dne ošetřili více než tři stovky lidí, kteří onemocněli podobnou virózou. V Náchodě jich bylo asi 160 a v Jičíně kolem stovky. Téměř nepřetržitě vyzváněl včera telefon na ústecké lékařské pohotovostní službě. Lékař Zdeněk Postler řekl, že o návštěvu lékaře žádal asi trojnásobný počet lidí než v jiné volné nebo sváteční dny. Záněty průdušek a nosních dutin trápily téměř všechny pacienty, kteří přišli na pohotovost Nemocnice u svaté Anny v Brně. I na severní Moravě se zvýšil počet nemocných, epidemie chřipky zde ale zatím nehrozí. Nejvíce zánětů horních cest dýchacích se v severomoravském kraji objevilo v okresech Ostrava, Nový Jičín a Opava. Prací jsou zavaleni rovněž zdravotníci v Olomouci.


MF DNES 28/12/99

Mladá fronta DNES     Sportovcem Jičína se stal autokrosový mistr Václav Fejfar     28.12.1999
Sport z východních Čech - Autor: (vk) - Strana: 07

Sportovcem Jičína se stal autokrosový mistr Václav Fejfar
<< Jičín>>  - Nejlepším sportovcem Jičína roku 1999 se stal obhájce titulu mistra české republiky v autokrosu Václav Fejfar. Rozhodlo o tom 187 hlasujících v anketě, kterou uspořádala komise úřadu města Jičína. Fejfar získal celkem 157 bodů. Na druhém místě se v anketě umístil jičínský házenkářský idol Aleš Babák, jenž na úspěšného autokrosového reprezentanta ztrácel čtyřicet bodů. Třetí skončil člen Jezdeckého klubu Robousy Zdeněk Jirásek, jemuž chyběl na Babáka pouhý jeden bod. Z dalšího pořadí: 4. Petra Šindelářová (atletika, TJ AC << Jičín>> ) 96 bodů, 5. Oldřich Velich (fotbal, SK << Jičín>> ) 91, 6. Kateřina Kolumpková (pozemní hokej, HC 1953 << Jičín>> ) 60. Nejúspěšnějším tělesně hendikepovaným sportovcem Jičína se stal atlet Petr Vrátil, držitel bronzové medaile v hodu oštěpem v kategorii 8 C na letošním mistrovství Evropy v Anglii.


MF DNES 28/12/99

Mladá fronta DNES     Železný s Vichnarem triumfovali     28.12.1999
Sport ze severovýchodních Čech - Autor: (vk) - Strana: 08

Železný s Vichnarem triumfovali
J i č í n - Příjemným zpestřením vánočních svátků se pro sportovní příznivce z Jičína i okolí stal Vánoční míčový sedmiboj osobností. Svoji dovednost v nejrůznějších míčových sportech před vyprodanou halou jičínského sportovního areálu předvedly čtyři dvojice známých osobností. Z vítězství se nakonec radovali světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný s komentátorem České televize Petrem Vichnarem, kteří v rozhodujícím penaltovém rozstřelu těsně porazili fotbalistu pražské Sparty Miroslava Baranka a herce Ondřeje Vetchého. Celkem se soutěžilo v sedmi disciplínách: tenisová čtyřhra, čtyřhra ve stolním tenisu, volejbalový debl, střelba basketbalových trestných hodů, střelba házenkářských sedmiček, nohejbalu a střelba fotbalových pokutových kopů. "Společné vítězství s Petrem Vichnarem mi udělalo velkou radost," řekl po závodě desátý nejlepší domácí sportovec letošního roku Jan Železný. Na vítězství v podobných závodech si už úspěšný oštěpař zvykl: "Ze čtyř míčových sedmibojů, které jsem dosud absolvoval, se mi podařilo vyhrát třikrát. Také Petru Vichnarovi udělal triumf před tisícovkou jičínských diváků velkou radost. "Podařil se mi zde úspěšně završit poslední půlrok, kdy jsem šel takříkajíc do sebe," smál se televizní komentátor pod stupni vítězů. "Shodil jsem celých šest kilogramů váhy a dnes vše korunoval prvním místem."

Pořadí Vánočního míčového sedmiboje osobností -
<< Jičín>>  1999: 1. Petr Vichnar-Jan Železný 28 b., 2. Ondřej Vetchý-Miroslav Baranek 26, 3. PavelNový-Martin Hašek 23, 4. Jan RosákTomáš Dvořák 21.


PRÁVO 29/12/99

Titul: Právo
Datum vydání: 29.12.1999
Proslavili českou kulturu

[obrázky převzaty ze serveru novin Právo]

KAREL ZEMAN

* 3. 11. 1910 Ostroměř (okres Jičín)

zemřel 5. 4. 1989 Zlín

Existuje názor, že navzdory počítačům americký režisér Spielberg Jurským parkem Cestu do pravěku stejně nepřekonal. Buď jak buď, český filmař Karel Zeman uchvátil už krátce po válce kombinací animovaného, trikového a hraného filmu svět a dočkal se nejprestižnějších ocenění včetně Velké ceny v Benátkách 1955 za Cestu do pravěku, Velké ceny na Expo 58 za Vynález zkázy či Cenu za nejlepší celovečerní film pro Bláznovu kroniku v San Franciscu.

Na začátku bylo loutkové divadlo, které dostal jako kluk. Začal hrát a jako osmnáctiletý se pak vydal sám s kufrem do světa - studovat do Francie reklamní výtvarnictví. První animovaný film natočil v prvním zaměstnání v Marseille - reklamní šot na toaletní mýdlo, jemuž dal podobu autíčka.

Ve třicátých letech hodně cestoval a domů se vrátil, jen aby odsloužil vojnu. Jenže to už ve světě vrcholila hospodářská krize, práce tam moc nebylo - a doma, ve Zlíně, mu Baťa dobře platil za reklamu. A tak se právě tady navždy usadil tvůrce, který dal po válce divákům Pana Prokouka, Barona Prášila, Ukradenou vzducholoď, filmař, s nímž navždy můžeme snít Vánoční sen i Pohádky tisíce a jedné noci.

   (míš)

TOYEN (MARIE ČERMÍNOVÁ)

* 21. 9. 1902 Praha

zemřela 9. 11. 1980 Paříž

Toyen byl krásný pseudonym Marie Čermínové, jejíž výtvarné dílo představuje nejoriginálnější český vklad do světového hnutí surrealismu. Původ a smysl slova Toyen není jasný. Existuje na to řada výkladů a není také jisté, kdo jej vymyslel. Spekuluje se například o Seifertovi, Teigem nebo Nezvalovi.

Už jako mladou dívku ji okouzlila Paříž, kde nejprve pobývala s Jindřichem Štýrským. V roce 1947 tam pak odjela se surrealistickým básníkem a výtvarníkem Jindřichem Heislerem natrvalo. Společně se Štýrským vymyslila i nový -ismus, nazvaný artificialismus. Toyen přímo okouzlila André Bretona, který její oči přirovnal ke krajinám světla. V Paříži patřila k jeho slavné surrealistické skupině až do jejího rozpuštění.

Její projev byl vždy poetický, měla blízko k magickému realismu. Lákala ji tajemná prostředí močálů, jezer, moří a pouští. Na prožitek 2. světové války reagovala apokalypticky laděnými cykly Střelnice a Schovej se, válko. Okupace byla pro ni zvláště složitá. Starala se o Jindřicha Štýrského až do jeho smrti a několik let ukrývala Jindřicha Heislera, který se jako Žid obával zatčení. V Paříži léta žila v levném hotelu, v roce 1967 získala byt a ateliér po Bretonovi.

Tvorbu Štýrského, Toyen a Heislera připomnělo pařížské Centrum Pompidou větší výstavou v roce 1982. Vůbec první velká retrospektiva Toyen se však teprve uskuteční, a to od května do června roku 2000 v domě U Kamenného zvonu v Praze.   (kč)


MF DNES 31/12/99

Mladá fronta DNES     co také zaznělo na radnicích     31.12.1999
Z východních Čech - Autor: (van, soc) - Strana: 06

co také zaznělo na radnicích
Budoucnost patří jen těm nejschopnějším. A pokud vím, tak jste za minulý rok nasbírali dvakrát víc zameškaných hodin než studenti vyšší odborné školy.
Místostarosta Jičína a předseda místní ODS Miloslav Šebík ke studentům na shromáždění k podpoře výzvy Děkujeme, odejděte!

Jednání jsme záměrně umístili do naší malé zasedací místnosti, abychom ji mohli ukázat panu ministrovi. Tu ovšem zcela zaplnili přítomní starostové, takže v ní pro vás už nezbyla žádná volná místa.
Starosta Vrchlabí Jan
<< Sobotka>>  k novinářům před začátkem setkání ministra životního prostředí Miloše Kužvarta se starosty

Žádný zákaz podávání informací novinářům samozřejmě rada města nepřijala, protože máme zájem informovat veřejnost. Problém je zkrátka pouze v tom, že se s redaktorem Jiřím Hynkem z TV PRIMA nebavíme.
Náměstek primátora Hradce Králové Bedřich Koros (ODS) na tiskové konferenci

Plánovaný nárůst pracovníků reaguje na potřebu zajistit co nejkvalitnější servis úřadu pro potřeby našeho města. Navíc v další etapě, kdy budou detailně analyzovány činnosti na jednotlivých odborech, lze předpokládat po zavedení výpočetní techniky a nového informačního systému snížení počtu pracovníků, kteří se zabývají rutinní prací.
Tiskový mluvčí královéhradecké radnice Jan Krejza k otázce, proč se zvyšuje počet úředníků, když vedení města tvrdilo opak


Další díl

Jičínsko v tisku na internetu

Server Jičín