Jičín v tisku na internetu – leden 2000

1. 1. – 10. 1.

Předchozí dílDalší díl


ČESKÉ NOVINY 03/01/00

V Praze je chřipková epidemie
PRAHA 3. ledna (ČTK) - Výskyt chřipkových onemocnění v České republice odpovídá sezóně. V Praze a v západních Čechách, kde se počet nemocných chřipkou značně zvýšil, je epidemie. Hlavní hygienik ČR Jiří Vytlačil řekl, že v posledním týdnu ubylo v celé České republice pět procent akutních respiračních onemocnění: hlášeno bylo 1388 případů na 100.000 lidí.
   V Praze nemocnost stoupla o 19 procent a začala epidemie - nemocných bylo 1632 lidí na 100.000 obyvatel; v západních Čechách o 20 procent (1432 pacientů na 100.000 obyvatel), zejména v okresech Plzeň-město, Plzeň-sever a Klatovy.
   Ve všech plzeňských nemocnicích je od minulé středy zákaz návštěv, v Praze k tomuto kroku přistoupila Fakultní nemocnice Motol, která vyhlásila od úterý zákaz návštěv v dospělé části a omezila je v dětské části.
   Také střední Čechy hlásí čtyřprocentní nárůst nemocnosti: podle Hany Vlašimské z krajské hygienické stanice tu bylo 1671 nemocných na 100.000 obyvatel. Z 12 středočeských okresů klesla nemocnost ve čtyřech. Nejvíce vzrostla na Rakovnicku s 2108 nemocnými na 100.000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost byla na Kladensku, a to 2660 osob; hygienici zakázali návštěvy na novorozeneckém oddělení kladenské nemocnice.
   V jižních Čechách je 1131 pacientů na 100.000 obyvatel. Další nárůst akutních respiračních onemocnění asi o 19 procent zaznamenali lékaři na Prachaticku, kde počet onemocnění na 100.000 obyvatel dosahuje v současnosti 1689 osob. Nejvyšší nárůst byl hlášen u dospělých, a to o 22 procent, naopak u dětí je počet nově hlášených onemocnění nižší. V ostatních jihočeských okresech hygienici nezaznamenali zvýšený výskyt onemocnění.
   Plzeňské pohotovosti navštívilo o víkendu o čtvrtinu méně lidí než o Vánocích: o Vánocích to bylo 448 pacientů, o víkendu 328. ČTK to dnes řekla ředitelka městské hygienické stanice v Plzni Dagmar Turková. Okres Plzeň - město měl 3821 nemocných, což je 2256 nemocných na 100.000 obyvatel.
   Z 19.000 na 17.000 klesl počet chřipkových onemocnění na severu Čech v posledním týdnu roku 1999. ČTK to dnes řekl Josef Trmal z ústecké Krajské hygienické stanice. Minulý týden bylo na severu Čech na 100.000 obyvatel 1571,9 těchto pacientů.
   O sedmnáct procent klesl v posledním prosincovém týdnu počet chřipkových onemocnění ve východních Čechách, nemocnost byla 1477 případů na 100.000 obyvatel. ``Ve většině z jedenácti okresů počet onemocnění klesl, pouze v okresech Jičín, Semily a Ústí nad Orlicí stoupl, nikde však není epidemie,`` řekl dnes ČTK Jozef Dlhý z Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.
   Na severu Moravy počet nemocných klesl a činil na 100.000 obyvatel 1200. Na jižní Moravě bylo 16.532 pacientů s chřipkovým onemocněním, což je 1351 nemocných na 100.000 obyvatel. ČTK to řekla Blanka Fišmeisterová z brněnské Krajské hygienické stanice. Nejvyšší nemocnost je na Uherskohradišťsku, kde onemocnělo 2040 lidí ze 100.000, na druhém místě je okres Brno-venkov s 1948 pacienty a na třetím Znojemsko s 1929 nemocnými. V Brně je situace klidná, na 100.000 občanů připadne 1583 nemocných.
   nam jt sou mfi eli hnt tsh vtk mhm mal xmn


PRÁVO 04/01/00

Titul: Právo
Datum vydání: 4.1.2000

V Praze, Plzni a v Kladně již vypukla chřipková epidemie

Nemoc schvátila i vicepremiéra Špidlu Vlastní zpráva

V Praze, Plzni a na Kladensku již vypukla chřipková epidemie. Na ostatním území ČR je zatím situace klidná, ale podobá se rozbušce.

Po návratu dětí do školních kolektivů se očekává i v dalších krajích vzestup nemocnosti a odborníci předpokládají, že epidemie chřipky v celém státě může vypuknout v polovině ledna. V řadě nemocnic a ústavech sociální péče už byl v důsledku stoupající chřipky vyhlášen zákaz návštěv. Chřipka schvátila i vicepremiéra Vladimíra Špidlu: "Mám horečku. Bude to chtít pár dní omezit program," řekl v pondělí Právu.

Gustav Walter z Ministerstva zdravotnictví týž den Právo informoval, že v uplynulém týdnu hlášená nemocnost sice opět poklesla, ale reálný stav může být jiný. "Je to dáno tím, že školní děti, s nimiž hodně rodičů bylo přes svátky doma, s nachlazením nebo chřipkou k lékaři nešly a léčily se samy," řekl.

Podle něj v celé zemi bylo hlášeno 1388 onemocnění na 100 tisíc obyvatel, tj. o 5 procent méně než v předminulém týdnu. V Praze a západočeském kraji ale stoupl počet nemocných o 20 procent. Za epidemii se považuje stav od 2000 nových případů na sto tisíc obyvatel a týden.

"Onemocnělo 2684 osob z celkového počtu 164 tisíc obyvatel Prahy, kteří jsou evidováni u vybraných lékařů hlásících hygienické službě jednou týdně počet nemocných chřipkou a respiračními onemocněními," řekl Právu Vladimír Polanecký, hygienik hl. m. Prahy. Podle něj jde o začínající epidemii.

V západočeském regionu bylo v posledním týdnu loňského roku zaznamenáno 12 283 případů chřipky. "Nemocnost převýšila epidemický práh pouze v okresech Plzeň-město a sever, přičemž byly nejvíce postiženy děti do pěti let," informoval Právo Petr Pazdiora z plzeňské krajské hygienické stanice. V porovnání s minulými dvěma lety počet nemocných byl v povánočním týdnu letos zhruba třikrát vyšší.

Na Kladensku klátí chřipka zejména dospělé. Podle mluvčí okresní hygienické stanice Blanky Vševídové je 2229 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel, ačkoliv před týdnem jich bylo pouze 901.

V ostatních regionech většinou počet nemocných poklesl. Tak tomu bylo například v jižních Čechách, odkud je hlášeno 1629 případů na
100 000 obyvatel, a v regionu severní Moravy a Slezska, kde proti vánočnímu týdnu registrovali v minulém týdnu pokles z 1500 na 1200 nemocných na 100 000.

Ani na severu Čech zatím nepřesáhl počet nemocných dva tisíce nemocných na 100 tisíc obyvatel. Loni se však toto číslo zde vyšplhalo ve stejném období roku až na tři tisíce nemocných.

Sedmnáctiprocentní pokles nemocnosti chřipkou zaznamenali i ve východních Čechách. Ze sta tisíc obyvatel onemocnělo 1477 osob. Nejpostiženějším okresem je Jičínsko, Semily a Orlickoústecko.

Nástup chřipky je velmi rychlý. Projevuje se bolestmi svalů, kloubů, horečkou a celkovou malátností. Trvá většinou 5 až 7 dní, léčí se teplem, dostatkem vitamínů a paralenem nebo acylpirynem. Při neustupující horečce je nutné okamžitě k lékaři. Z neléčené chřipky často vznikají komplikace, zejména zápaly plic. Právě na komplikace doprovázející chřipku ročně v ČR zemře asi tisíc, většinou starších lidí.


MLADÁ FRONTA DNES 04/01/00

Mladá fronta DNES     Kradené pískovcové sochy jsou výhodným obchodním artiklem     04.01.2000
Z východních Čech - Autor: MARIE KAVALÍROVÁ - Strana: 06

Kradené pískovcové sochy jsou výhodným obchodním artiklem
<< Jičín>>  - Při bilancování loňského vývoje kriminality na Jičínsku a Náchodsku zaznamenali policisté nárůst krádeží pískovcových soch. Těžké a objemné plastiky mizely ze hřbitovů i ze soukromých zahrad. Pobertům se hodila pískovcová koryta osázená květinami, brali i velké květináče od vchodů do úřadů. Škody jdou do statisíců. Policii se nyní podařilo odhalit dvojici, která má zřejmě část těchto deliktů na Jičínsku na svědomí. "Dva zadržené muže z Nymburska stíhá vyšetřovatel kvůli krádeži, porušování domovní svobody a ničení majetku," potvrdila Marie Kotková z východočeské policejní správy v Hradci Králové. Kriminalisté zjistili, že obvinění vloni ukradli ze hřbitovů a veřejných prostranství věci za více než tři sta tisíc korun. Většinu jejich lupu představují právě pískovcové sochy. Vinou pobertů vloni zmizela ze zahrady domu v Nové Pace i vzácná plastika spícího dítěte s růží. Její majitelka pracuje v Praze, přes týden nebývá doma a zloději zřejmě zjistili, že budou mít k lupu volnou cestu. Přelezli plot a těžkou sochu odvezli. "Maminka plastiku získala od rodiny Štursovy, z níž vzešel i autor Husova pomníku na Staroměstském náměstí v Praze," řekla majitelka. Policisté míní, že zloději mají na oblast Novopacka a Hořic v Podkrkonoší spadeno kvůli tamní sochařské tradici. Zatímco jinde je bohatá sochařská výzdoba spíš výjimkou, v tomto regionu se nacházejí umělecky cenná díla. Ukradené plastiky se na původní místo většinou nevrátí. "Zloději sochy ihned předají překupníkům a ti je zřejmě vyvezou za hranice," domnívá se mluvčí jičínské policie Vladimír Brendl. Na černém trhu jsou sochy výhodným obchodním artiklem. Mají zpravidla vyšší cenu, než pro policii stanoví soudní znalci. Historická a umělecká hodnota děl je jen obtížně vyčíslitelná. Kriminalisté někdy musí řešit i zcela opačné hádanky: Odkud pochází nalezená socha a kdo je jejím majitelem? "V dubnu se v říčce Javorce u Šárovcovy Lhoty našlo sousoší. Policisté se podle fotodokumentace snažili zjistit, komu patří. Pátrání však bylo bezvýsledné, a proto jsme plastiku předali do úschovy Městskému úřadu v Lázních Bohdanči," sdělil Brendl. Policisté soudí, že sousoší svrhl zloděj do vody z obavy před prozrazením. "Možná se také nesešel s překupníkem a potřeboval se zbavit nepohodlného zboží," odhaduje policista. Na Náchodsku se pobertové zaměřili i na kamenné ozdoby. Tamní policisté vyšetřují krádeže pískovcových květinových nádob. "Kromě nich se vloni ztrácely i plastiky. Škodu utrpěli například majitelé zemědělské usedlosti, jimž z pilířů vrat statku zloději ukradli pískovcové sošky lvů," sdělila mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.


MLADÁ FRONTA DNES 04/01/00

Mladá fronta DNES     Bilance: Jak si vedli v minulém roce východočeští sportovci (2.)     04.01.2000
Sport z východních Čech - Autor: VLADIMÍR KUBIŠTA - Strana: 08

Bilance: Jak si vedli v minulém roce východočeští sportovci (2.)
Hradec Králové - V uplynulém roce východočeští sportovci nasbírali řadu cenných úspěchů. Příznivcům sportu dnes nabízíme ohlédnutí za nejzajímavějšími výsledky a výkony Východočechů od července do konce loňského roku.

ČERVENEC

Bývalý úspěšný reprezentant v judo, dnes trenér českého národního týmu žen a SKP Hradec Králové Pavel Petřikov, oslavil čtyřicátiny. V prvoligovém fotbalovém týmu SK Hradci Králové ukončil své působení dosavadní sportovní ředitel Jiří Ryba. Stejný klub prodal dosavadní oporu útočníka Františka Koubka, který se stal po Juklovi, Záleském, Ryšavém a Michaličkovi už pátým hráčem, jehož hradečtí fotbaloví příznivci budou mít možnost sledovat už jen v dresu soupeře. Aby špatných zpráv z tábora SK Hradec Králové nebylo dost, klub nečekaně opustil i spolehlivý obránce Karel Havlíček, jenž zamířil do konkurenčního týmu Jablonce nad Nisou. Novými tenisovými mistry České republiky ve dvouhrách se v turnaji Rieter Cup v Ústí nad Orlicí stali plzeňský Jan Havel a ostravská Petra Kučová. V závodě mistrovství Evropy autokrosařů v Nové Pace obsadil hradecký jezdec Ladislav Brožek v první divizi druhé místo. Judistka Sokola Hradec Králové Michaela Vernerová obsadila na Světové univerziádě v Palma de Mallorca druhé místo. Chrudimského fotbalistu Petra Vladyku dělilo na univerziádě od bronzu v zápase s Brazilií pouhých pět minut. Tři bezbarvé medaile, jak sám Martin Doktor nazval svůj trojnásobný zisk evropského stříbra, přivezl sezemický kanoista z chorvatského Záhřebu. Házenkáři AGS HBC
<< Jičín>>  odletěli k dvanáctidenní přípravě do japonské Hirošimy a Tokia. Pro fotbalistu SK Hradec Králové Jaroslava Dvořáka skončila podzimní sezona na turnaji v Hlinsku, kde si v zápase s Olomoucí zlomil nohu. V pardubickém šachovém turnaji Komerční banka open vyhrál Ukrajinec Valerij Neverov. Judistka Michaela Vernerová byla neprávem nařknuta z použití dopinku, k zodpovědnosti za chybně podaný lék se přihlásil lékař české reprezentace Vladimír Heinz.

SRPEN

Fotbalisté SK Hradci Králové vstoupili do nového ročníku prvoligové soutěže domácí porážkou 1:3 se Škorpilovým Slovanem Liberec. Cyklista PSK Unit Expert Ondřej Sosenka vyhrál šestietapový závod Okolo Slovenska. Pardubický plochodrážní jezdec Aleš Dryml se stal v dánském Vojens juniorským vicemistrem světa. Odchovankyně pardubické atletiky čtvrtkařka Jitka Burianová přivezla z mistrovství Evropy do třiadvaceti let v Göteborgu stříbro. V úvodním kole druholigové soutěže podlehli fotbalisté AFK Atlantic Lázně Bohdaneč na hřišti nováčka Neratovic 0:2. Námluvy hradeckého hokeje s držiteli druholigové licence z Kralup nad Vltavou skončily neúspěchem. Cyklista PSK Unit Expert Miloslav Kejval vyhrál čtyřetapový závod Vysočina 99. Výhrami vstoupil do české fotbalové ligy SK Hradec Králové B i AFK Chrudim, dalších osm východočeských týmů odstartovalo v divizní soutěži. Z basketbalového týmu Ostacolor BK Pardubice odešel do Kroměříže pivotman Vladimír Šimáček. Na atletickém mítinku AFK SKP Pardubice hodila Zdeňka Šilhavá diskem 64,09 metru. V Pardubicích se konal světový šampionát juniorů ve skocích do vody. Ve východních Čechách zahájily úvodním kolem nižší fotbalové soutěže. Cyklista PSK Unit Expert Lubor Tesař se stal českým mistrem v bodovacím závodě jednotlivců. Na Černé hoře se rozdělovaly tituly v běhu do vrchu, z Východočechů si domácí zlato odvezli Dobšíček a Šádková, mistry světa se stali veteráni Buchar, Vacková a Paulů. Vítězi dvouher na 72. pardubické juniorce se stali tenisté Tomáš Cakl a Jana Hlaváčková. Pardubický šachista Sergej Movsesjan se na mistrovství světa v Las Vegas senzačně kvalifikoval až do čtvrtfinále a z Ameriky si odvezl prémii ve výši téměř devadesát tisíc dolarů. Házenkáři AGS HBC << Jičín>>  a TJ Náchod vstoupili do české extraligy. Basketbalistky Loko Texlen Trutnov obsadily v domácí Velké ceně druhé místo za celkem Přerova. Mladý hradecký fotbalista Jaroslav Plašil přestoupil do AS Monako. Kanoista Martin Doktor přivezl z mistrovství světa v Miláně dvě stříbra a jeden bronz. Celkovými vítězi Rubeny Cupu horských kol se stali Lubor Kondis a Kája Polívková.

ZÁŘÍ

Fotbalový tým SK Hradec Králové posílil teplický záložník Michal Doležal a pak i prostějovský obránce Roman Juračka. Dálkový plavec SCPA Pardubice Petr Dastych vybojoval na mistrovství Evropy veteránů v Innsbrucku bronz, Luděk P. Burián byl dvakrát čtvrtý. Dráhový cyklista PSK Unit Expert Lubor Tesař přivezl z mistrovství Evropy stříbro, které získal v omniu stíhačů. Pardubické hokejisty posílili v úvodních zápasech extraligy hráči NHL Radek Bonk, Patrik Eliáš a Brendan Morrison. Hradečtí fotbalisté získali na začátku první ligy v šesti zápasech jen jediný bod a trenéra Stanislava Kocourka nahradil jeho bývalý asistent Milan Petřík. Ten hned v prvním domácím ligovém zápase uhrál proti Opavě se svými hráči remízu 2:2. K fotbalové juniorce Hradce nastoupil nový kouč Miloš Mejtský. V Jičíně pořádali velký mezinárodní turnaj juniorů v judo. V Hlineckém půlmaratonu, který byl i českým mistrovstvím veteránů, zvítězili Východočeši Švec a Buchar. Atleti AC Pardubice postoupili do domácí extraligy družstev. Stolní tenistky Jiskry Litomyšl zahájily letošní ročník nejvyšší domácí soutěže výhrou v Hluku na Moravě. Vyprodaná jičínská hala poděkovala svým házenkářům i po dvougólové extraligové porážce od českého mistra HC Plzeň. Po čtyřech výhrách v úvodu ligy našly trutnovské basketbalistky přemožitele v týmu Přerova. Hradecká kvadriatlonistka Šárka Skalická vybojovala v Ibize titul mistryně světa. Vítězem 55. ročníku Ústeckého desetiboje se stal Luboš Čegan z AC Pardubice. Hokejisté Radek Bonk, Patrik Eliáš a Brendan Morrison, kteří dali v extraligovém dresu Pardubic celkem sedm gólů, se vrátili do NHL.

ŘÍJEN

Zlatou přílbu z Pardubic si odvezl australský plochodrážník Leigh Adams, české družstvo ve složení Aleš Dryml, Makovský, Šváb, Brhel a Kasper získalo stříbrné medaile. Titul mistra České republiky v autokrosu obhájil ve třídě do 1600 ccm jičínský Václav Fejfar. Fotbalisté Hradce si počkali na první ligovou výhru až do devátého kola, v němž ale porazili Teplice 2:0. Putovní pohár z trutnovské Velké ceny v plavání si letos odvezli závodníci brněnské Komety. Vítězem 109. ročník Velké pardubické steeplechase se stal v rekordním čase znovu jedenáctiletý hnědák Peruán se Zdeňkem Matysíkem z Dostihového centra Zámrsk. Judistka Sokola Hradec Králové Michaela Vernerová získala na mistrovství světa v Birminghamu bronz a kvalifikovala se tak na Olympijské hry 2000 v Sydney. Těžce zraněného dobrušského fotbalistu Pavla Stratílka přijeli exhibičním zápasem povzbudit současní i nedávní prvoligoví fotbalisté SK Hradec Králové. Plochodrážníci AMK Zlatá přílba Pardubice se stali domácími mistry v soutěži družstev. Do širšího kádru české basketbalové reprezentace byli zařazeni pardubický Tomáš Grepl a trutnovská Jitka Ryklová. Fotbalisté Lázní Bohdanče museli za svůj protest proti zaujatému výkonu rozhodčího Patáka opuštěním hřiště v Prostějově zaplatit tři sta tisíc korun. Suverénními českými mistry v krosu se v Novém Městě nad Metují stali Faschingbauer a Drazajtlová, junioři Harom a Lochmanová získali na domácí trati bronz. Družstvo dálkových plavců SCPA Pardubice vyhrálo domácí soutěž. Fotbalový obránce Hradce Pokorný přestoupil do Teplic. Mnohonásobná mistryně světa v jízdě na skibobech Irena Francová se provdala za Helmuta Dohnálka. Ve Velké pardubické cross country běžců se prosadili Etiopané a Polky. Střídání u extraligovích hokejistů Pardubic: trenér Paleček za Chalupu. Hradečtí fotbalisté porazili Budějovice a pak i Brno, ale jejich gólman Podhajský podepsal přestup do Jablonce.

LISTOPAD

Basketbalistky Trutnova odcestovali na dvoutýdenní turné do Spojených států. Odstartovaly východočeské soutěže v ledním hokeji. Běžeckou Velkou cenu východních Čech zakončil závod v Horní Ředici. Trutnovská basketbalistka Erika Dobrovičová vedla po dvanácti odehraných kolech nejvyšší domácí soutěže s 240 body pořadí nejlepších ligových střelkyň. Hradecký běžec Petr Losman vyhrál Velkou kunratickou. Bývalý pardubický hokejista Milan Hejduk střílí v dresu Colorada v NHL jeden gól za druhým. Skvělý návrat na tatami se podařil judistce SK Hradec Králové Radce Štusákové - domácí titul získala hned po mateřské dovolené. Další zlato ze šampionátu si odvezly hradecké judistky Kozubková, Šoukalová, Pažoutová i Pilňáčková. Pardubičtí hokejisté vyměnili svého útočníka Mikesku za havířovského obránce Kántora. Po výhře nad Hranicemi postoupili házenkáři Jičína na čtvrté místo extraligy. Trutnov byl dvakrát dějištěm kvalifikačních zápasů českých basketbalistek na mistrovství Evropy. Podzimní část ligy zakončili hradečtí fotbalisté domácí remízou s Duklou. Na hradeckém Promil Cupu kulturistů vystoupil i špičkový profesionál Pavol Jablonický.

PROSINEC

V polovině základní části extraligy byli pardubičtí hokejisté osmí. Pardubičtí plochodrážníci Lukáš a Aleš Drymlové skončili v Maugerově seriálu v Austrálii na druhé a třetí příčce. Pátý jezdec mistrovství Evropy sportovních vozů v jízdě do vrchu Otakar Krámský si zopakoval loňské vítězství v anketě o Zlatý volant. Basketbalistka Trutnova Erika Dobrovičová podepsala čtyřměsíční smlouvu španělskému celku Celta Vigo. Hradecký Martin Černík se jako první český reprezentant ve Světovém poháru snowboardistů postavil na stupně vítězů, když ve švýcarském Grindelwaldu skončil třetí. Basketbalisté Dvora Králové postoupili přes celek Jičína a prvoligové Housery Brno i Slavii Kroměříž do čtvrtfinále Českého poháru. Úspěšná závodnice hradeckého Sokola Michaela Vernerová převzala poctu pro českého judistu roku 1999. Slavilo i hradecké judo: pětapadesát úspěšných let. Jičínského míčového sedmiboje se kromě dalších známých osobností zúčastnil i nejlepší český sportovec roku 1999 desetibojař Tomáš Dvořák. Hradecká vodní pólistka Natalie Sejkorová se stala nejlepší českou hráčkou roku 1999.


MLADÁ FRONTA DNES 05/01/00

Mladá fronta DNES     Radnice chce odhalit básníkovi desku     05.01.2000
Z východních Čech - Autor: (van) - Strana: 02

Radnice chce odhalit básníkovi desku
<< Jičín>>  - Na jeden z domů v Husově ulici v Jičíně, kam básník a nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert často jezdil na návštěvu k příbuzným, chce jičínská radnice umístit pamětní desku. "Městská rada pověřila kulturní komisi, aby se spojila s básníkovými příbuznými a domluvila se s nimi na její konkrétní podobě," potvrdil jičínský místostarosta Miloslav Šebík. Deska by měla být umístěna na domě naproti kulturnímu domu, kde je dnes pekařství.


LIDOVÉ NOVINY 06/01/00

Titul: Lidové noviny
Datum vydání: 6.1.2000
Strana: 4

Chřipková epidemie řádí v Praze, Moravu možná nepostihne

Desítky tisíc lidí je v současnosti nakaženo virem chřipky . Na většině území republik y je počet onemocnění zvýšený . Epidemie zatím propukla jen v některých oblastech.

PRAHA/BRNO Hromadný výskyt chřipkových onemocnění, který pražští hygienici registrují od 27. prosince minulého roku, zatím podle hlavního hygienika Vladimíra Polaneckého neodeznívá. "Za epidemii označujeme stav, kdy v Praze za týden onemocní chřipkou 16 až 20 tisíc lidí," uvedl Polanecký. Jen za minulý víkend přišly v hlavním městě se chřipkou k lékaři dva tisíce pacientů. Minulý týden dosáhl počet nemocných 20 tisíc. Lidem, kteří prodělali od září do prosince preventivní očkování, se podle Polaneckého chřipka vyhne. "Virus, který jsme izolovali, odpovídá kmenu, proti kterému jsme provedli očkování," řekl hygienik.

Epidemie hned tak zažehnána nebude
Protože skončila vánoční dovolená a prázdniny, dá se podle Polaneckého předpokládat, že epidemie virových onemocnění nebude hned tak zažehnána. "Zase se scházejí pracovní a školní kolektivy, čímž se zvyšuje riziko šíření chřipky. Začíná i společenská sezona," doplnil Polanecký.
Počty lidí postižených respiračním onemocněním stále rostou v západních Čechách. LN to potvrdil vedoucí epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice Petr Pazdiora. "Přesná čísla zatím nejsou k dispozici. Situace bude vyhodnocena v pátek," uvedl Pazdiora.
Počty nemocných dosáhly v západních Čechách rozměrů epidemie o Vánocích, kdy byly z preventivních důvodů návštěvám uzavřeny nemocnice v Plzni, Chebu, Sokolově a na Rokycansku. Podle Petra Pazdiory zákaz vstupu návštěvám do léčebných zařízení potrvá, dokud epidemie nepoleví. "Vzhledem k tomu, že nemocných spíše přibývá, netroufnu si ani odhadnout, kdy by mohly být nemocnice návštěvám opět otevřeny," dodal Pazdiora.

Východ ani jih Čech zatím zasažen nebyl
V ostatních částech Čech je sice počet onemocnění zvýšený, chřipková epidemie se jim však zatím vyhýbá. Pokles počtu respiračních onemocnění včetně chřipky o celých sedmnáct procent ve srovnání s předchozím týdnem zaznamenávají nyní hygienici ve východočeském regionu. Na sto tisíc Východočechů připadá necelých patnáct set nemocných, přičemž v předešlém týdnu to bylo devatenáct set pacientů. Jozef Dlhý z Krajské hygienické stanice v Hradci Králové uvedl, že pouze ve třech z jedenácti okresů hygienici zaznamenali nárůst chřipkových onemocnění. Nemocných podle něj přibylo na Jičínsku, Semilsku a O rlickoústecku, ovšem nikde nepropukla epidemie. Epidemie chřipky se zatím vyhýbá i jižním Čechám. Hygienici ale při svých závěrech upozorňují, že přesná čísla o počtu nemocných mohou být poznamenána silvestrovskými a novoročními svátky. "Další údaje od lékařů dostaneme až v pátek. Zatím to ale vypadá, že rozsah chřipkových onemocnění nepřesáhl normu obvyklou pro to- hle roční období, natož aby dosáhl úroveň epidemie," řekla LN Milena Svobodová z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. Jediný znatelný nárůst chřipky zaznamenali podle ní lékaři na Prachaticku. "Už o nadcházejícím víkendu ale může být všechno jinak," upozornila hygienička.

Moravě se epidemie možná vyhne
Chřipková epidemie zatím nezasáhla jižní Moravu a podle epidemiologů by tato situace mohla vydržet až do jara. "Zatím jsme zaznamenali pouze respirační onemocnění z nachlazení, ovšem klasickou chřipku jen výjimečně," řekla včera LN Blanka Fišmeisterová z Krajské hygienické stanice v Brně.
Výjimky tvoří podle ní pouze okresy Uherské Hradiště, Prostějov, Brnovenkov a Znojmo. "Epidemiologický práh, tedy dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel, dosáhli právě v Uherském Hradišti, ovšem ani zde nejde o epidemii," upozornila Fišmeisterová. V Prostějově stoupla nemocnost o jednu třetinu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, ale ani tam není situace dramatická. Podle Fišmeisterové byla návštěvám uzavřena nemocnice ve Zlíně. Příčinou byla údajně vysoká nemocnost personálu.
Ani v Brně zatím chřipka neřádí. "Ve městě je zhruba 1800 nemocných na sto tisíc obyvatel, takže o epidemii nemůžeme hovořit," tvrdí vedoucí oddělení epidemiologie Městské hygienické stanice Brno Marta Bažoutová. Podle jejího předpokladu by na základě dosavadního vývoje situace mohla skutečná chřipková epidemie Moravu letos na jaře minout.
dom

MLADÁ FRONTA DNES 06/01/00

Mladá fronta DNES   Na supermarket v Jičíně musí Jednota zatím zapomenout   06.01.2000
Východní Čechy - Autor: IVAN TRUHLIČKA - Strana: 01

Na supermarket v Jičíně musí Jednota zatím zapomenout

<< Jičín>>  - Na plánované rozšíření obchodu s potravinami na Holínském Předměstí v Jičíně na supermarket s dvojnásobnou prodejní plochou musí zatím spotřební družstvo Jednota zapomenout. Jičínští zastupitelé zamítli jeho žádost o odkoupení městských pozemků v okolí prodejny, bez jejichž vlastnictví Jednota nezbytné stavební úpravy provést nemůže. "Rozhodnutí zastupitelstva je jasné a nepředpokládám, že se na něm v dohledné době něco změní. Nové hlasování v této věci v nejbližších letech městská rada zastupitelům navrhovat nebude," konstatoval bezprostředně po zamítavém verdiktu zastupitelstva jičínský starosta Jiří Liška, který patří mezi zastánce rozšíření prodejny. "Zastupitelstvo musí všechny městské záležitosti posuzovat s nadhledem a u každého rozhodnutí pečlivě vážit, kolika lidem prospěje a kolik dalších obyvatel naopak omezí. Je třeba si rovněž uvědomit, že obchod v současné podobě nemusí za nějaký čas stačit konkurenci a to může vést až k jeho zrušení," uvedl před hlasováním starosta. Zastupitelé nakonec dali za pravdu majitelům rodinných domků v okolí prodejny, kteří v minulosti proti rozšíření obchodu sepsali už dvě protestní petice. Podle nich je prodejna k přeměně na supermarket naprosto nevhodná, leží přímo mezi rodinnými domky a bytovkami, příjezdové komunikace jsou úzké, parkoviště pro zákazníky malé a chybí místo na jeho rozšíření. Současná kapacita obchodu je prý pro stálé obyvatele Holínského Předměstí dostačující. "Byli bychom rádi, kdyby rozhodnutí zastupitelstva definitivně zažehnalo nebezpečí, že se prodejna bude rozšiřovat. Přesto zůstáváme ve střehu a pokud zjistíme, že se Jednota dál snaží pozemky od města odkoupit, budeme se znovu bránit," uvedla iniciátorka protestních petic Eva Štěpová, jejíž zahrada sousedí s pozemkem, na který by se měla prodejna rozšířit. Její obezřetnost je asi na místě, protože vedení Jednoty od svého záměru zatím ustoupit nehodlá. "Rozhodnutí jičínské radnice nepovažujeme za uzavřenou věc. Proto budeme usilovat o to, aby se odprodej pozemků dostal na program některého z příštích zasedání městského zastupitelstva," prohlásil předseda Jednoty v Nové Pace Miroslav Chudoba, kterého verdikt jičínských zastupitelů zaskočil. "Rozšíření prodejny se nám ve spolupráci s jičínskou radnicí podařilo dotáhnout až k vydání územního rozhodnutí. Už jsme jen čekali, až zastupitelstvo formálně schválí prodej pozemků, abychom mohli požádat o vydání stavebního povolení," připustil zklamaně Chudoba. Pokud radnice své stanovisko nezmění, vedení spotřebního družstva bude muset hledat jiný způsob, jak záležitost vyřešit. "Možností existuje řada. V krajním případě můžeme << Jičín>>  úplně opustit nebo postavit novou prodejnu v jiné části města a objekt na Holínském Předměstí nabídnout k soukromému podnikání," uzavřel Chudoba.


MLADÁ FRONTA DNES 06/01/00

Mladá fronta DNES   Rok 1999 východočeským podnikům mnoho radosti nepřinesl   06.01.2000
Z východních Čech - Autor: MARTIN BIBEN - Strana: 02

Rok 1999 východočeským podnikům mnoho radosti nepřinesl

ekonomika regionu
Východní Čechy - Poslední rok s jedničkou na začátku průmyslovým podnikům na východě Čech žádný razantní obrat k lepšímu nepřinesl. Východočeský průmysl jako celek sice zřejmě dopadl o něco lépe, než vykazuje průměr v celé zemi, mnoho podniků se však dále potýkalo s propadem tržeb či jejich stagnací. Řada firem dál propouštěla pracovníky, v konkurzu skončila chrudimská Transporta, jedna z největších továren v kraji. Slušně se dařilo firmám navázaným na automobilový průmysl, dobrou zprávou je i oživení některých textilních podniků.
NĚKTEŘÍ LETITÍ TAHOUNI MAJÍ STÁLE POTÍŽE
Se ztrátami se již druhý rok po sobě potýká největší tuzemský výrobce elektrospotřebičů pro domácnost Eta Hlinsko. V roce 1998 dosáhla jeho ztráta 111 milionů korun, letos ve třetím čtvrtletí 38 milionů korun. Tržby firmy stagnují. "Naše ztráta za devět měsíců je o 87 milionů nižší než vloni. Jak dopadnou výsledky za celý rok, zatím nevíme, čekáme na audit hospodaření," uvedl tiskový mluvčí Ety Zdeněk Vohradník. Eta v těchto týdnech kvůli organizačním změnám a rušení závodu v Litovli postupně propustí asi pět set zaměstnanců. Vloni na podzim v podniku pracovalo dva a půl tisíce lidí, nyní by měl jejich stav klesnout na dva tisíce. Bez problémů není ani pardubická Synthesia. Ta se vloni stala součástí kolosu Aliachem sdružujícího čtyři tuzemské chemičky vlastněné Chemapolem. Konkurz na majoritního vlastníka podniku se však nepříznivě promítl i do hospodaření Synthesie. Ta v pololetí vykazovala tržby téměř o 400 milionů korun nižší, než činil předpoklad. Ve třetím čtvrtletí propad tržeb trval. "Je to důsledek celosvětové recese i celkové situace kolem Aliachemu. Je cítit určitou nedůvěru zákazníků, někteří si hledají jiné dodavatele," uvedl tehdy ředitel finančního úseku Synthesie Milan Ettel. Roční výsledky podniku zatím nejsou známy. "Budou až po auditu, který je plánován na březen," uvedl tiskový mluvčí Synthesie Aleš Mokren. Chemička od předloňského léta propustila asi 1600 lidí, nyní ve firmě pracuje 4590 zaměstnanců. "Další změny neplánujeme," dodal Mokren.
TRANSPORTA ZKRACHOVALA, KONKURZ TESLY SE TÁHNE
Stránky loňské ekonomické kroniky potemněly v září. Po několikaměsíční agonii skončila v konkurzu chrudimská Transporta, firma s více než stoletou historií, která na začátku devadesátých let zaměstnávala asi čtyři tisíce lidí. Do konkurzu ji už v květnu navrhlo její představenstvo. "Nepodařilo se nám rozjet zakázky v objemu více než tři a půl miliardy korun do Petrohradu a pro elektrárnu Tušimice. Začali jsme s programem restrukturalizace, jednali jsme s věřiteli i o účasti ve státním revitalizačním programu, ale bezvýsledně," uvedl tehdy generální ředitel Transporty Martin Sudek. Za rok 1998 firma vykázala ztrátu 515 milionů korun, její celkové tržby poklesly o čtvrtinu na 1,5 miliardy. V podniku, který nyní řídí správce konkurzní podstaty, pracuje převážně na subdodávkách pro zahraniční společnosti asi 600 lidí. Správce se snaží nalézt kupce celého podniku nebo alespoň jeho části, který by zachoval výrobu i pracovní místa. Zatímco obrovskými výrobními halami Transporty se vloni vítr teprve začal prohánět, většina areálu pardubické Tesly leží ladem již léta. Ani vloni se nic nezměnilo. Konkurz na někdejší chloubu tuzemské elektroniky se táhl celý rok. Již v březnu projevil o firmu zájem pardubický podnikatel Luděk Král, který vlastní tamní rádio Life a několik obchodů se zeleninou. Král se se správcem konkurzní podstaty i věřitelským výborem dohodl na ceně sto milionů korun. Spory mezi oběma stranami však vyvstaly kvůli platebním podmínkám. Pardubický podnikatel, který tvrdí, že zprostředkovává nákup pro jiného investora, proto dodnes Teslu nezískal.
VÝZNAMNÉ NOVÉ PODNIKY VLONI NEVZNIKLY
Žádný významný investor, který by koupil krachující či postavil nový podnik a zaměstnal stovky lidí, se vloni v kraji neobjevil. Výrobu zahájil
<< jičínský>>  závod německého koncernu AEG, který zaměstnává více než stovku lidí. Novou továrnu postavila v Lanškrouně firma Schott Electronic Packaging zabývající se výrobou zapalovačů do airbagů. Zvýšila tak počet svých pracovníků o několik desítek. Největší vloni ohlášenou investicí ve východních Čechách je záměr rusko-jihoafrické společnosti Aliona vystavět v << Jičíně>>  brusírnu diamantů. Ta by zaměstnala asi šest set lidí. Firma však dosud neprozradila celkovou výši investice ani cokoli bližšího o svém podnikání. Nad záměrem i jeho realizací proto zůstává velký otazník.
ZVU BOJUJE, KOVOFINIŠ VSTAL Z MRTVÝCH
Kromě stagnace a neúspěchů přinesl loňský rok i několik zablýsknutí na lepší časy. Například někdejšímu královéhradeckému strojírenskému gigantu ZVU se na jaře úspěšně podařilo dovést do konce soudní vyrovnání. Podnik splatil své dluhy, následně prodal rakouské společnosti Böhler HDT svoji druhou největší výrobní dceřinou společnost ZVU Chemie. Nyní probíhají jednání o prodeji největší výrobní společnosti ZVU Potez i o prodeji majoritního balíku akcií mateřské firmy ZVU. Podnik je zřejmě z nejhoršího venku, stále se však potýká s nedostatkem peněz na financování výroby. Opačný směr než v pardubické Tesle nabral konkurz Kovofiniše Ledeč nad Sázavou. Firmu, která se topila v dluzích, trpěla nízkou produktivitou práce a nedostatkem zakázek, koupila v konkurzu místní společnost patřící bývalým pracovníkům podniku. Těm se podařilo získat zakázky, restrukturalizovat výrobu a udržet zaměstnance. Ti začali dostávat včas mzdy a spolu s klíčovým podnikem ožívá i celé město. Dobrou zprávou je i náznak oživení v textilních podnicích. Na Svitavsku, kde je nejvyšší míra nezaměstnanosti, nabízejí lidem práci zejména textilní firmy, například svitavský Svitap. Podobná situace je na Náchodsku. Těší i úspěch << Jičína>> . Tamní radní jako jedni z prvních na východě Čech začali s budováním průmyslové zóny a systematickým lákáním zahraničních investorů. Dnes na okraji města stojí několik nových závodů, které přinesly asi tisícovku pracovních míst. Budování průmyslové zóny je prioritou více měst, nejdále asi pokročily Pardubice, které již do výkupu pozemků a budování infrastruktury investovaly desítky milionů korun. Významného investora se však městu zatím přilákat nepodařilo.
PREMIANTI: ZAHRANIČNÍ FIRMY A AUTOMOBILOVÝ PRŮMYSL
Podnikům se zahraničním kapitálem se tradičně daří. Výrobce umělých střívek Cutisin Jilemnice patřící skotskému potravinářskému gigantu Devro opět očekává zisk, do rozvoje dál investuje Vertex Litomyšl ovládaný francouzským Saint Gobainem, vysoké zisky produkují Elektrárny Opatovice. Vysokomýtská Karosa, kterou vlastní francouzská automobilka Renault, po hubeném roce 1998, kdy prodala méně vozů, než očekávala, zřejmě ožila a za loňský rok očekává slušný růst. Její tržby by měly stoupnut asi na 4,1 miliardy korun, čistý zisk podniku dosáhne téměř 300 milionů korun. Slušným růstem prošly v minulých letech i firmy vyrábějící pro automobilky, například Karsit Jaroměř, odkud šest desetin výroby míří do Škody Mladá Boleslav. Firma vznikla privatizací státního podniku Karosa Jaroměř v roce 1994. Od té doby se jí podařilo znásobit tržby. Za loňský rok očekávají v Karsitu opět zisk a tržby kolem 1,8 miliardy korun. Celkové tržby i zisk stále zvyšuje i jediný tuzemský výrobce brzdového obložení a brzdových destiček Federal-Mogul Kostelec nad Orlicí. Společnost Continental Teves, která je dceřinou firmou německého koncernu Continental, chce během dvou let ze své << jičínské>>  továrny vytvořit jeden z největších evropských provozů na výrobu brzdových zařízení. Její celkové tržby by měly do dvou let vzrůst na čtyřnásobek.
VÝCHODOČESKÉMU PRŮMYSLU SE DAŘILO NADPRŮMĚRNÍ
Podle údajů královéhradecké divize Českého statistického úřadu tržby východočeských průmyslových podniků, které mají více než dvacet zaměstnanců, za prvních deset měsíců loňského roku vzrostly. Ve stálých cenách, v nichž je započítána i míra inflace, činí růst 1,1 procenta. Stejný údaj pro celou Českou republiku konstatuje pokles tržeb o 2,2 procenta. Na východě Čech se tedy průmyslu dařilo lépe, oblast mezi Krkonošemi a Českomoravskou vrchovinou za to zřejmě vděčí menšímu podílu těžkého průmyslu, vstupu zahraničního kapitálu do řady klíčových firem i tradičně nízkým mzdám. Nejvíce se podle statistiky dařilo firmám vyrábějícím dopravní prostředky, elektrické a optické přístroje a dřevozpracujícím podnikům. Naopak nejhůře si vedly potravinářské, papírenské a strojařské firmy


MLADÁ FRONTA DNES 07/01/00

Mladá fronta DNES   Mluvit o občanské společnosti nestačí   07.01.2000
Z východních Čech - Autor: IVAN TRUHLIČKA - Strana: 02

Mluvit o občanské společnosti nestačí

poznámka
Když se majitelé rodinných domků na Holínském Předměstí v
<< Jičíně>>  dozvěděli, že Jednota od města odkoupí pozemky a prodejnu potravin jim přímo před nosem přestaví na supermarket, mohli vyrazit do hospody a u piva si svorně zanadávat, že jejich názor nikoho nezajímá. Obyvatelé této čtvrti, kteří jsou přesvědčeni, že jim současná prodejna stačí a její rozšíření by jen zhoršilo životní prostředí v jejich okolí, však udělali pravý opak. Začali sepisovat petice, shromažďovat pádné argumenty proti rozšiřování obchodu a přesvědčovat zastupitele, aby městské pozemky Jednotě neprodávali. Jejich snažení slavilo úspěch a prodej pozemků v zastupitelstvu neprošel, ačkoliv jej prosazovala drtivá většina členů městské rady. << Jičínští>>  možná netuší, že svým konáním udělali pro budování občanské společnosti mnohem víc než účastníci nejrůznějších učených debat, kteří se často nedokáží shodnout ani na tom, co pojem občanská společnost znamená.


MLADÁ FRONTA DNES 10/01/00

Mladá fronta DNES   úřady práce - počet volných míst v regionu   10.01.2000
Z východních Čech - Strana: 07

úřady práce - počet volných míst v regionu

okresprofesemísta
HAVLÍČKŮV BROD dělník 95
švadlena, šička 64
tesař, truhlář 51
pracovník ochrany 19
číšník, servírka 12
sklář 10
obchodní zástupce 6
kuchař6
HRADEC KRÁLOVÉ dělník pomocný a nekvalifikovaný 126
svářeč 69
obchodní zástupce 46
švadlena, šička 41
číšník, servírka 24
montér 22
kuchař 18
truhlář 16
CHRUDIM švadlena, šička 44
truhlář 26
dělník dřevozpracující výroby, dřevomod. 14
obchodní zástupce 11
svářeč kovů 9
chovatel prasat, skotu 8
soustružník 6
řidič 6
<< JIČÍN>>  dělník pomocný60
dělník montážní, šička-švadlena 20
truhlář 20
mechanik-seřizovač 17
zámečník 10
číšník, servírka 10
řezník-uzenář, prodavač 9
kuchař 6
NÁCHOD švadlena, šička 85
dělník potravinářské výroby 29
kuchař, číšník, servírka 27
tkadlena 20
zámečník (strojní, provozní) 16
obchodní zástupce 13
tesař, truhlář12
mechanik 11
PARDUBICE šička 126
svářeč 29
zámečník 28
kadeřnice 14
žehlířka 13
frézař 13
kadeřnice13
kuchařka13
RYCHNOV NAD KNĚŽNOU
šička obuvi 86
strojní dělník41
obchodní zástupce30
šička-švadlena 22
staveb. dělník 13
tesař-truhlář 10
lakýrník 9
číšník7
SEMILYšvadlena, šička, krejčí 35
truhlář 25
kuchař, kuchařka 17
pomocná síla do kuchyně 17
číšník, servírka 16
pracovnice na montáž kabelových svazků 15
lyžařský instruktor 15
zdravotní sestra 15
SVITAVYšvadlena, šička 66
truhlář-dělník zpracování dřeva 47
zedník, stav. dělník 39
dělník v textilní výrobě 36
kovopracovník 36
číšník, servírka 25
svářeč20
prodavač 15
TRUTNOVprodavač 50
švadlena, šička48
kuchař, kuchařka 42
číšník, servírka 37
dělník-gumař 30
uklizeč, pokojská 24
zdravotní sestra 15
pokladní v obchodě14
ÚSTÍ NAD ORLICÍděl. v elektrotech. a seřiz. el. zařízení 365
švadlena, šička 53
truhlář a dělník v truhlářské výr. 24
seřizovač a obsluha obráběcích strojů 23
obsluha automat. nebo poloaut. obr. strojů 23
kuchař18
pomocný a nekvalifikovaný prac. 18
plkastikář a lisař umělých hmot 1


MLADÁ FRONTA DNES 10/01/00

Mladá fronta DNES   UDÁLOSTI TÝDNE: Sníh dělal řidičům problémy   10.01.2000
Z východních Čech - Strana: 02

UDÁLOSTI TÝDNE: Sníh dělal řidičům problémy

Horské cesty byly sjízdné jen s řetězy Hustá mlha a sníh zkomplikovaly počátkem týdne dopravu. Ačkoli silničáři udržovali vozovky posypem, například na Trutnovsku byly některé cesty sjízdné pouze se sněhovými řetězy. Rozbředlý sníh ležel i v podhorských úsecích Ústeckoorlicka.
Záložna přestala vyplácet vklady Záložna Obnova, spořitelní a úvěrní družstvo z Náchoda, přestala členům vyplácet vklady. Zakázal jí to Úřad pro dohled nad družstevními záložnami, protože kampelička nemá dost peněz. Obnova má asi 1200 členů, kteří jí svěřili zhruba 56 miliónů korun.
Nový rok se obešel bez zvýšeného počtu nehod Oslavy zlomu letopočtu se podle policejní statistiky na východočeských silnicích zvýšením počtu dopravních havárií neprojevily. Celkem se stalo 181 nehod, při nichž bylo těžce zraněno sedm lidí, dvaadvacet jich utrpělo lehká zranění. Nejvíc havárií zavinila nepřiměřená rychlost.
Zastupitelé Jevíčka chtějí do Olomouckého kraje Představitelé Moravské Třebové a okolních obcí přesvědčili sousední Jevíčko, aby společně s nimi požádalo Poslaneckou sněmovnu o přeřazení z Pardubického do Olomouckého kraje.
Na supermarket v
<< Jičíně>>  musí Jednota zatím zapomenout << Jičínští>>  zastupitelé zamítli žádost Jednoty o odkoupení pozemků v okolí prodejny na Holínském Předměstí. Bez vlastnictví pozemků nemůže Jednota provést rozšíření prodejních ploch.
V nemocnici už platí i lidé z okresu Horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí začala vybírat peníze za odkladnou péči i od pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny z okresu Trutnov. V prosinci je vybírala jen od pacientů s bydlištěm mimo tento okres.
Jít s pistolí k soudu nebude tak snadné V budově Krajského soudu v Hradci Králové instalovali detekční rám, který by měl pomoci odhalit zbraně a výbušniny. Rám je mobilní, takže justiční stráž jej může umístit i před jednací síň, kde se řeší závažná kauza.
Knihovna půjčuje knihy pomocí počítačů Městská knihovna v Letohradě spustila jako druhá na Ústeckoorlicku automatický výpůjční systém. Veškeré knihovnické práce jsou prováděny pomocí počítačů. Nový systém současně zrychlí obsluhu čtenářů.
Obří pivní tanky začaly opouštět pivovar Čtyři obří pivovarské tanky o objemu tisíc hektolitrů odvezli dělníci z přízemí někdejšího královéhradeckého pivovaru do České Třebové. Dalších devět tanků na kupce čeká. Státního podnik Pivovary Hradec Králové je v konkurzu a část majetku prodává.
V Králíkách jedná Česko-polská přeshraniční komise V Králíkách pokračovalo jednání českých a polských úředníků, starostů a zástupců regionů z oblasti podél celé česko-polské hranice o možných formách vzájemné spolupráce. Na programu jednání byla mimo jiné budoucnost české části Králického Sněžníku.
Hradec Králové je stále bez hlavního architekta Vítěz výběrového řízení na funkci hlavního architekta Hradce Králové František Křelina na radnici nenastoupil. Na jeho rozhodnutí nezměnila nic ani čtvrteční schůzka s primátorem města. Funkcí zůstává pověřena Iva Lánská.
Sportovci získali opravenou sokolovnu Červený Kostelec předal k užívání sokolovnu, v níž provedl první část generální rekonstrukce. Sportovní oddíly budou sokolovnu využívat bezplatně, protože veškeré provozní náklady bude hradit město.
Nad městským fondem se začal vznášet otazník Značné výhrady má část pardubických zastupitelů k městskému rozvojovému fondu, který spravuje několik historicky cenných budov v centru města. Kritikům se nelíbí, že město dodnes nemá jasno v tom, kolik jej činnost fondu stojí a zda by podobnou práci nemohli zastávat zaměstnanci magistrátu. Diskutuje se o zásadním přehodnocení činnosti fondu a padají dokonce úvahy o jeho zrušení. Magistrát si od založení fondu, do kterého po vzoru Českého Krumlova vložil několik historicky cenných domů s nebytovými prostorami, sliboval urychlení a zjednodušení jejich rekonstrukce.


Další díl

Jičínsko v tisku na internetu

Server Jičín