Jičín v tisku na internetu – leden 2000

21. 1. – 31. 1.

Předchozí dílDalší díl


MLADÁ FRONTA DNES 21/01/00

Mladá fronta DNES   Prezidium: Hospodaření policistů není v pořádku   21.01.2000
Z okolních regionů - Autor: (van) - Strana: 04

Prezidium: Hospodaření policistů není v pořádku

J i č í n - Nesrovnalosti v hospodaření Okresního ředitelství policie v
<< Jičíně>>  objevila kontrola z policejního prezidia v Praze a nyní chce zjistit, zda někdo neporušil zákon. Žádné obvinění dosud nepadlo, << jičínský>>  policejní ředitel však oznámil, že k 1. březnu odstupuje z funkce. "Objevili jsme nedostatky ve vykazování financí a ve vedení účetnictví," potvrdil vedoucí oddělení kontroly a stížností Policejního prezidia v Praze Jaroslav Hlaváček. Dodal, že oddělení už všechny materiály související s kontrolou v << Jičíně>>  předalo k prozkoumání státnímu zástupci. "Je to běžný postup," vysvětlil Hlaváček. Ředitel policie v << Jičíně>>  Vlastimil Pilař připustil, že jeho rezignace s kontrolou souvisí. "O odchodu z funkce jsem sice uvažoval už od poloviny minulého roku, ale kontrola byla poslední kapkou. Byla to rána pod pás," komentoval situaci Pilař, který je u policie jedenatřicet let. Dodal, že se dlouhou službou u policie cítí unaven a chce se více věnovat osobnímu životu. Odhaleným nedostatkům Pilař velký význam nepřikládá. "Jsou to banality, které se dějí každý den. Když chce někdo udělat z komára velblouda," řekl ředitel. Státní zastupitelství v Semilech, jež podezření v souvislosti s kontrolou v << Jičíně>>  prověřuje, oficiální stanovisko zatím nevydalo.


MLADÁ FRONTA DNES 21/01/00

Mladá fronta DNES   Rušení venkovských poboček České spořitelny může poškodit klienty   21.01.2000
Ze středních Čech - Autor: JAN FIDLER - Strana: 02

Rušení venkovských poboček České spořitelny může poškodit klienty

D o l n í B o u s o v - Česká spořitelna celostátně ruší malé venkovské filiálky, na nichž dosud zaměstnávala jen jednu osobu a poskytovala velmi omezené služby. Mnohým jejím klientům se tak výrazně zhorší komfort poskytovaných služeb. Někteří přijdou i o úroky termínovaných vkladů, pokud si peníze budou chtít převést do jiné pobočky, než určí Česká spořitelna. Hlavním důvodem rušení venkovských provozoven jsou stoupající nároky na zajištění jejich ochrany a bezpečnosti. "Právě venkovské filiálky jsou nejzranitelnější a náklady na jejich ochranu by byly neúměrné," vysvětluje obchodní náměstek okresní pobočky České spořitelny v Mladé Boleslavi Ladislav Veis. Nářky na neinformovanost klientů odmítá, neboť ve všech rušených filiálkách jejich pracovnice v předstihu vyvěsily letáky. V poslední lednový den Česká spořitelna definitivně uzavře na Mladoboleslavsku čtyři venkovské filiálky, v Dolním Bousově, Kněžmostu, Katusicích a Bezně. Klientům z těchto míst Česká spořitelna převádí účty do Mladé Boleslavi. To se některým lidem nelíbí. "Bez zeptání převedou soukromé peníze klientovi o dvacet kilometrů dál," podivuje se Vladimíra Stašková ze Sobotky na
<< Jičínsku>> , která sice není klientkou České spořitelny, ale situace s rušením filiálky v Dolním Bousově se dotkla její matky. "Byla bezradná, nikdo ji neinformoval, nikdo ji neporadil. Domnívám se, že by se o dlouholeté klientky měl peněžní ústav starat pečlivěji," dodává Stašková. Paní Stašková nakonec své mamince peníze převedla do pobočky České spořitelny v Sobotce, kam to má ze svého bydliště v Dolním Bousově podstatně blíž než do Mladé Boleslavi. Tím mamince sice zkrátila cestu k vlastnímu peněžnímu vkladu, ale připravila ji o peníze na úrocích. "S překvapením jsem zjistila, že když převedu peníze do Sobotky a nikoliv do Mladé Boleslavi, považuje to Česká spořitelna za porušení smluvních podmínek u vkladu s termínovaným výběrem, a tím pádem maminka přijde o úrok. To je přeci neseriózní, když peníze zůstávají u stejného bankovního domu, který si navíc převod peněz vynutil zrušením své provozovny," zlobí se Stašková. Náměstek Veis tento postup České spořitelny označil za logický.


MLADÁ FRONTA DNES 21/01/00

Mladá fronta DNES   lesk a bída severu   21.01.2000
Pro volný čas ze severovýchodních Čech - Autor: DAVID ŠTVERKA - Strana: 06

lesk a bída severu

Ve znamení plesů a tanečních zábav se tradičně nese začátek nového roku a nás tentokrát zajímalo, co společenské akce říkají rodinám učitele Karla Poledníka a podnikatele Kamila Klusáčka. Pan Poledník se označil za krále samby. "Jižní rytmy mne vždy rozpálí. Připadám si jako Sandokan. Malajský tygr na karnevale v brazilském Riu. To je šílená představa. Šílená jako můj taneční styl, jako mé plesové image, jako můj oblek, šílená jako já sám, šílená jako anglická kráva." Plesy jsou pro Poledníkovy vždy celorodi nnou záležit ostí. "Dokud žil, brávali jsme s sebou i našeho dědu, který byl od osmdesáti na vozíčku. Kolikrát jsme mu i nechali zahrát sólo, utvořili velký kruh, tleskali do rytmu a dědu si posílali z jedné strany na druhou. Smál se, zpíval si umcaca, umcaca a byl spokojený," vzpomínal pan Karel. Děti ale společné plesy moc v lásce nemají. "Je to vždy ostuda. Loni místo, abych se tlačil na nějakou holku, dělal jsem doprovod pratetě Aničce z
<< Jičína>> . Je hluchá jako poleno, a tak jsem jí musel písničky hlasitě přezpívávat. Všichni v sále si mysleli, že ten tanec tak hrozně prožívám a nakonec mne zvolili za šoumena večera," postěžoval si syn Radek. Klusáčkovi chodí na plesy hlavně kvůli tombole. "Jak se točí kolo štěstí, jsem úplně v tranzu. Někdy mne u losování chytnou i střevní potíže," přiznal se pan Kamil. "Na plese stavařů jsem proto celou tombolu sám daroval, sám skoupil a nakonec i sám vyhrál. Ostatní tam stáli jako jelita." Paní Monika manželovy choutky nesnáší. "Přijdeme na ples, on se vrhne k tombole, nakoupí losy, vyhraje kráječ vajíček a jdeme domů."


MLADÁ FRONTA DNES 22/01/00

Mladá fronta DNES   Vítr a sníh ochromily dopravu   22.01.2000
Východní Čechy - Autor: (mrk,dp) - Strana: 01

Vítr a sníh ochromily dopravu

Východní Čechy - Silné sněžení a vítr ochromily včera prakticky na celý den dopravu v některých částech východních Čech. Okresní úřad ve Svitavách včera odpoledne vyhlásil stav ohrožení a krizový štáb povolal na pomoc vojska Civilní ochrany z Olomouce. V některých místech jsou až třímetrové bariéry sněhu. "Okres je zcela uzavřen, silnice první třídy od Havlíčkova Brodu, Olomouce i Hradce Králové jsou nesjízdné," potvrdila včera Lenka Klouzová z východočeské policie. Na Ústeckoorlicku byly i hlavní tahy sjízdné pouze se řetězy. V Orlických horách je desítka nesjízdných úseků. Na železniční trati ve směru na
<< Jičín>>  se včera srazil vlak s autem. Vagony zatarasily přejezd a úsek silnice zůstal neprůjezdný několik hodin. "Někde nám zůstaly autobusy viset třeba i dvě tři hodiny," řekl vedoucí lanškrounského střediska ČSAD BUS Ústí nad Orlicí Jiří Smrkal. Dopoledne sníh zablokoval i provoz na železniční trati mezi Žďárcem u Skutče a Svitavami. Lékaři ze Záchranné služby na Ústeckoorlicku se k pacientům dostávali s velkými obtížemi. "Silnice jsou průjezdné jen na jeden pruh. Je tam bílá tma," řekl ředitel Okresní zdravotnické záchranné služby v Ústí nad Orlicí Stanislav Neubauer včera v patnáct hodin.


MLADÁ FRONTA DNES 24/01/00

Mladá fronta DNES   UDÁLOSTI TÝDNE: Půjčky zatím váznou   24.01.2000
Z východních Čech - Strana: 02

UDÁLOSTI TÝDNE: Půjčky zatím váznou

Radnice získá Tyršovy sady Ještě letos by radnice v Pardubicích měla od státu bezúplatně získat Tyršovy sady sousedící s místním zámkem. Stát tak ocení pomoc radnice při rekonstrukci zámku, do kterého úřad města investoval více než deset milionů korun.
O bezúročné půjčky mnoho lidí nepožádalo O bezúročné půjčky, jimiž chce stát pomoci lidem, kteří nedostávají od svých zaměstnavatelů za práci mzdu, zatím velký zájem není. Pracovníci okresních úřadů dosud evidují pouze několik žadatelů, žádná žádost ale ještě vyřízena nebyla.
Nový dům slouží seniorům z celého
<< Jičínska>>  Nabídka sociálních zařízení v << Jičíně>>  je od minulého týdne bohatší o nově otevřený domov důchodců. Moderní sociální zařízení se čtyřiapadesáti lůžky slouží seniorům z celého << jičínského>>  okresu.
Hrozba, že autobusy nepojedou, byla zažehnána Některým lidem z malých obcí na Chrudimsku ještě v úterý hrozilo, že se od února nedostanou brzy ráno do práce, protože jejich autobusy přestanou kvůli úsporám jezdit. Malé obce nebyly schopny spoje dotovat více penězi a Chrudim s Hlinskem jim už dlouhá léta odmítaly pomoci tak, jako to dělají města v jiných okresech. Na úterní poradě starostů se ale okresnímu úřadu podařilo obě města přimět k tomu, aby souhlasili s tím, že na ztrátové spoje budou přispívat s ostatními obcemi stokorunou za každého obyvatele.
Hospodaření policejního ředitelství v << Jičíně>>  není v pořádku Nesrovnalosti v hospodaření Okresního ředitelství policie v << Jičíně>>  objevila kontrola z policejního prezídia v Praze. Žádné obvinění dosud nepadlo, << jičínský>>  policejní ředitel však oznámil, že k 1. březnu odstupuje z funkce.
Pardubice převezmou celý plavecký areál Bezúplatný převod plaveckého areálu na město dohodli ve středu primátor Pardubic a předseda Tělovýchovné jednoty Plavecký areál Pardubice. Převod ještě musí schválit zastupitelstvo. Město je nyní vlastníkem třetiny objektu padesátimetrového bazénu, tělovýchovná jednota vlastní dvě třetiny.
Prachovské skály budou provozovat Schlikové Provoz v Prachovských skalách bude od letošní turistické sezony zajišťovat šlechtický rod Schliků, kterému populární přírodní rezervaci vrátil stát v rámci restitucí. Schlikové převezmou správu skalního města po Klubu českých turistů, který bude nadále provozovat pouze hotel Pod Šikmou věží a Turistickou chatu.
V Mýtě se sešla města královen Zástupci devíti královských věnných měst se ve čtvrtek ve Vysokém Mýtě dohodli na tom, že se budou společně snažit do svých měst přilákat turisty. Vydají společný propagační materiál, uspořádají putovní výstavu a další akce, kterými dají o sobě vědět.
Nové byty by mohly být levnější Levněji, než činil původní předpoklad, by mohli zájemci získat nové byty na pardubickém sídlišti Závodu Míru. Pokud se radnice zaručí za hypotéku stavebnímu družstvu Poseidon, jež je spolu s městem a firmou Adam-Zeus byty staví, banka sníží úrokovou sazbu o jedno procento.
Chirurgická ambulance v Jaroměři zatím bude Ještě nejméně půl roku se lidé z Jaroměřska budou moci s drobnějšími úrazy obracet na chirurgickou ambulanci v Jaroměři i v noci. Všeobecná nemocnice v Náchodě, která tamní zařízení spravuje, rozhodla, že ponechá ambulanci v nepřetržitém provozu a ke změnám přikročí teprve poté, co se najde nejlepší řešení.
Případ karatisty se vrátil do Hradce Případ karatisty sloužícího u městské policie, který zřejmě udeřil svou opilou matku a ta zemřela, se znovu vrátil před královéhradecký krajský soud. Bývalý strážník Roman Stejskal z Linhartic na Svitavsku čelil obžalobě z ublížení na zdraví s následkem smrti. Soudci ho v srpnu 1998 obžaloby zprostili, státní zástupce se však odvolal a Vrchní soud vrátil případ k novému projednání. Vyšetřování případu zkomplikoval fakt, že na násilnou smrt poukázala až pitva. Přivolaná lékařka si totiž myslela, že se žena upila, a nezavolala policii. Proces, který byl nyní nařízen, soudci odročili na únor.
Hradec má územní plán Hradec Králové má po deseti letech opět územní plán. Zastupitelé ho schválili na svém pátečním mimořádném jednání. Plán počítá s rozvojem města především v oblasti Kuklen a začne platit od 1. března


MLADÁ FRONTA DNES 24/01/00

Mladá fronta DNES   policie pátrá   24.01.2000
Z východních Čech - Autor: (mrk, hr) - Strana: 07

policie pátrá

MUŽI SE VYHÝBAJÍ TRESTU
Kriminalisté pátrají po Simonu Danišovi a Rostislavu Šmůlovi odsouzenými za krádeže. Ani jeden z nich není v místě svého bydliště k dosažení a policie se domnívá, že se chtějí vyhnout vězení. Dvacetiletý Daniš má trvalé bydliště v Popovicích na
<< Jičínsku>> . Je 170 centimetrů vysoký, střední postavy a má krátké černé husté vlasy, které si češe dozadu. Má hnědé oči, snědý obličej a pod levým okem dobře znatelné mateřské znaménko. Veškeré informace k hledanému přijímá Okresní ředitelství policie v << Jičíně>>  na telefonním čísle 0433/584 231. Rostislav Šmůla je trvale hlášen v Novém Městě nad Metují, Nádražní 353. Jeho současný pobyt není znám. Osmadvacetiletý Šmůla měří 175 centimetrů, je střední postavy, má hnědé oči a ryšavé krátké kadeřavé vlasy. Veškeré informace k jeho osobě mohou lidé sdělit Okresnímu ředitelství policie v Náchodě, telefon 0441/406 235.
PODNIKATEL SE NEVRÁTIL Z PROCHÁZKY
Východočeští kriminalisté pátrají po soukromém podnikateli Vladimíru Haškovi, trvale bytem v Broumově, Rybářská ulice. Hašek odešel loni 17. listopadu kolem 17.30 hodin na procházku. Od té chvíle je nezvěstný. "Po pohřešovaném v širokém okolí jeho bydliště opakovaně pátrala policie. K cíli nevedlo ani nasazení služebních psů, ani vrtulníku," sdělil východočeský policejní rada Josef Kolbaba. Haškovi bude padesát roků a trpí zdravotními problémy. "Nelze vyloučit, že je pohřešován proto, se se jeho zdravotní stav náhle zhoršil," řekl Kolbaba. Při odchodu z domova byl oblečen do tmavě hnědé zimní bundy se světlým pruhem a modrých šusťákových kalhot. Na nohou měl tenisky. Hašek je 175 centimetrů vysoký, silnější postavy, má světle hnědé rovné krátké vlasy, čelní kouty a modré oči. Veškeré informace k pohřešovanému přijímá Okresní ředitelství policie v Náchodě na telefonním čísle 0441/406 235. S informacemi k hledaným se lidé mohou obracet i na Východočeskou policejní správu v Hradci Králové (tel. 049/57 22 313), případně na linku 158.
POLICIE HLEDÁ SVĚDKY NEHODY
Policie hledá svědky dopravní nehody z pátku 21. ledna na křižovatce ulic Dašická a Na Drážce. Na místě se střetl služební vůz policie s osobním vozidlem BMW tmavé barvy. Policejní vůz vjížděl do křižovatky po rychlodráze od Holic a BMW jelo po Dašické ulici směrem na Černou za Bory. Policie žádá svědky nehody, aby se přihlásili na lince 158.


MLADÁ FRONTA DNES 25/01/00

Mladá fronta DNES   Jičínští házenkáři zvítězili v mezinárodním turnaji   25.01.2000
Sport z východních Čech - Autor: VLADIMÍR KUBIŠTA - Strana: 08

Jičínští házenkáři zvítězili v mezinárodním turnaji

<< Jičín>>  - Vítaným zpestřením v přípravě na jarní část extraligové soutěže házenkářů byla pro celek AGS HBC << Jičín>>  účast v mezinárodním turnaji v nizozemském Leeuwardenu. Hráčům Jičína se o víkendu v konkurenci špičkových nizozemských a belgických týmů dařilo a bez porážky zvítězili. "S nizozemským městem Leeuwardenem pojí náš klub dlouholeté přátelské vztahy a na tamním skvěle připraveném turnaji jsme nehráli poprvé," pochvaloval si po návratu do Jičína trenér Petr Babák. V turnaji házenkáři Jičína postupně zdolali Voort Quintus Den Haag 29:28 (12:14), Sporting Neerpelt 35:20 (16:10) a EenO Emmen 22:18 (10:10). Ještě před turnajem celek Jičína nastoupil v Nizozemsku k přípravnému utkání proti týmu hostitelů Hellas 57 Leeuwarden, nad nímž zvítězil 36:16 (22:6). Do extraligy vstoupí Jičínští, v jejichž kádru během zimy nenastaly žádné změny, v sobotu 5. února na hřišti celku Cement Hranice. "Do té doby budeme trénovat v domácích podmínkách s tím, že sehrajeme několik přípravných utkání s extraligovými a druholigovými soupeři. Se svými soupeři, mezi nimiž bude i pražská Dukla, však většinou budem hrát na jejich hřištích," dodává kouč Petr Babák


LIDOVÉ NOVINY 25/01/00

Mladá fronta DNES   Zemřel bývalý šéf činohry, dramaturg Vojtěch Kabeláč   25.01.2000
Severní Morava a Slezsko - Autor: (jam) - Strana: 01

Zemřel bývalý šéf činohry, dramaturg Vojtěch Kabeláč

O s t r a v a - Ve věku nedožitých devětašedesáti let zemřel uplynulý pátek bývalý dramaturg a šéf činohry Národního divadla moravskoslezského Vojtěch Kabeláč. Ve funkci dramaturga působil od roku 1959 až 1967, také v letech 1980 až 1991, od té doby byl emeritním dramaturgem divadla. Od roku 1993 do 1994 pak společně s Jurajem Deákem vedl činohru Národního divadla moravskoslezského. "Vojtěch Kabeláč, rodák z
<< Jičína>> , absolvent DAMU, působil kromě Ostravy i v Olomouci a jako ředitel v divadle v Hradci Králové," uvedla mluvčí divadla Pavla Březinová. Dramaturg spolupracoval s řadou režisérů - v devadesátých letech se podílel na představeních Shapiro, Červený a černý nebo Šumaři na střeše


MLADÁ FRONTA DNES 26/01/00

Mladá fronta DNES   Tvůrce experimentuje s asijskou kaligrafií   26.01.2000
Kultura z východních Čech - Autor: (era) - Strana: 03

Tvůrce experimentuje s asijskou kaligrafií

<< Jičín>>  - Jednu z mnoha rovin své tvorby představuje na autorské výstavě v jičínské čajovně Džaku tamní rodák Bob Hochman. Jedenačtyřicetiletý básník a malíř, který se věnuje i body artu - malbě na lidské tělo či tvorbě šperků a plastik, vystavil sérii prací inspirovaných asijskou kaligrafií. Do několika obrazců vytvořených rychlými tahy štětce stylizuje Hochman nejen lidské postavy, ale i celé příběhy. Za podpory sugestivní barevnosti se na ploše jeho prací odehrávají mihotavé a energické tance, lety tajemných draků či agresivní průniky pestrobarevných slunečních paprsků. Těmto motivům dělá společnost napůl otevřená noční obloha, na níž se odrážejí světla dalekých galaxií či ji protíná let Ikara či hrůzně vybarveného čínského draka. Z mystických bytostí nechybí dlouhý had a shluk několika letmých čar a skvrn může asociovat triumfální příchod mocného kouzelníka. Ten pak pomocí silné vůně neméně výstředního květu vše rozuzlí a dá věcem potřebný chaos či řád. Rozvášněné barevné avantýry krotí Hochman strohým a výstižným účelovým černým motivem, který podobně jako jednotlivé znaky čínské či japonské kaligrafie nabývá síly výstižného symbolu. Výstava, kterou autor pravidelně obměňuje, je otevřena do konce března.


MLADÁ FRONTA DNES 27/01/00

Mladá fronta DNES   << Jičín>>  má od včerejška nové vodní atrakce   27.01.2000
Z okolních regionů - Autor: (van) - Strana: 04

<< Jičín>>  má od včerejška nové vodní atrakce

J i č í n - Jičínská radnice včera otevřela nové městské Aquacentrum. Vodní atrakce vyrostly v průběhu necelých tří let na místě už nevyhovující bazénové části tamního sportovního areálu. Největšími lákadly Aquacentra jsou téměř sto metrů dlouhý tobogan a kruhová nádrž, v níž se klidná vodní hladina v pravidelných intervalech mění v divokou řeku. Součástí moderního sportovního zařízení je velký bazén se čtyřmi závodními dráhami, speciální skokanská nádrž, dětský bazén s brouzdalištěm a dvě vířivky. V nově otevřeném areálu nechybí ani nezbytné zázemí, které tvoří dvě sauny s prostory pro rehabilitaci a parní lázeň. Do rozsáhlé rekonstrukce sportovního areálu jičínská radnice již investovala téměř pětaosmdesát milionů korun. Dalších dvanáct milionů ji budou stát zbývající stavební úpravy, jež radní chtějí dokončit v průběhu letošního roku. "Musíme dokončit venkovní terasu a propojit ji se sousedním areálem fotbalového stadionu. Menšími úpravami projde i recepce ve vstupní hale, do které umístíme turnikety na čipové karty. S nimi budou návštěvníci za všechny služby platit bezhotovostně a celkovou útratu uhradí až při odchodu z bazénu," uvedl tajemník jičínské radnice Petr Bareš.


MLADÁ FRONTA DNES 27/01/00

Mladá fronta DNES   Stánkaři s pyrotechnikou propadli při kontrole inspekce   27.01.2000
Ze severovýchodních Čech - Autor: (mc) - Strana: 02

Stánkaři s pyrotechnikou propadli při kontrole inspekce

L i b e r e c - Sítem kontrolorů České obchodní inspekce v Liberci neprošel ani jeden ze stánkařů, kteří v prosinci prodávali zábavnou pyrotechniku na silvestrovské oslavy. "Stánkaři nejčastěji nabízeli petardy, gejzíry a jiné výrobky, které se venku vůbec prodávat nesmějí," upřesnila liberecká inspektorka Jana Kolářová. Podle předpisu má být zboží tohoto druhu uloženo v suchu a v teple a obchodník má mít po ruce hasící přístroj. "Například petarda může ve stánku navlhnout, naruší se její obal a pak člověku třeba vybouchne v ruce," poznamenala Kolářová. U dalších pyrotechnických předmětů chyběl výrobce, český návod nebo cena. Podle zákona mohou u stánků prodavači nabízet jen jednoduché pyrotechnické předměty. Stánkaři mohou prodávat pouze prskavky, třaskavé bombóny a jiné neškodné výrobky. Petardy, gejzíry nebo římské svíce už musí podnikatel nabízet pouze v kamenném obchodě plnoletým zákazníkům. "Při prosincové kontrole jsme zjistili, že jeden obchodník nabízel i předměty, které patří do třetí třídy," doplnila ředitelka liberecké obchodní inspekce Marie Kučerová. "Ty však může prodat, ale i koupit, pouze kvalifikovaný odpalovač ohňostrojů." Největšího hříšníka našli kontroloři na Českolipsku. "Podnikatel tu zábavné pyrotechnické předměty prodával v několika obchodech. Ráno jsme mu prodej na jednom stánku zakázali, ale odpoledne jsme zjistili, že tu své zboží nabízí dál," poznamenala Kolářová. "Stejně se choval i u svého dalšího obchodu, na který nás upozornili českolipští policisté." Inspektoři kontrolovali devět desítek obchodů na Liberecku,
<< Jičínsku>> , Semilsku, Jablonecku a Českolipsku. "Na místě jsme vybrali pokuty za téměř čtyřicet pět tisíc korun a čtrnáct prodavačů čeká správní řízení," vysvětlila Kolářová. "Také jsme zakázali prodávat pyrotechniku za více než čtvrt milionu korun."


SLOVO 29/01/00

Titul: Slovo
Datum vydání: 29.1.2000

O zdražení se radní dověděli z novin

Jičín (ver) - Velkou nespokojenost se způsobem, jakým místní vodohospodářská společnost zdražila vodu, vyslovila na svém posledním zasedání městská rada v Jičíně. Od Nového roku stoupla totiž v tomto městě cena vodného a stočného o 32 procent, což je v širokém okolí bezkonkurenčně nejvyšší nárůst. Vedení města Jičína, které je nejvýznamnějším akcionářem zmíněné společnosti, se přitom podle vyjádření starosty Jiřího Lišky dozvědělo o této skutečnosti až z médií. A to i přesto, že má v představenstvu svého zástupce.
"Není možné, aby akcionáři nebyli o tak zásadním záměru včas informováni. Měli by přece mít možnost se k němu vyjádřit," uvedl rozhořčeně Liška.
Proti tomu se však ředitel společnosti Jindřich Koutný ohradil s tím, že selhal spíše zájem o stav věcí ze strany zástupce města v představenstvu. "Představenstvo cenu schválilo a spokojilo se i s předloženými podklady," upozornil. Zda a jakým způsobem jsou však o podobných krocích akcionáři informováni, záleží podle něho na jednotlivých členech představenstva.
"Co pamatuji, město nikdy podobnou informaci nevyžadovalo. A kdyby nedošlo k takovému skoku v ceně, ani tentokrát by si toho podle mě nikdo nevšiml," řekl k tomu Tomáš Flora, který v představenstvu společnosti zastupuje město Jičín. Poznamenal, že je nicméně připraven splnit požadavky jeho vedení.

MLADÁ FRONTA DNES 28/01/00

Mladá fronta DNES   Na východě Čech byly loni platy tlačeny dolů   28.01.2000
Východní Čechy - Autor: MARTIN BIBEN - Strana: 01

Na východě Čech byly loni platy tlačeny dolů

Za nižší mzdy mohou špatné výsledky velkých firem
Východní Čechy - Nejnižší mzdy v zemi, o více než jeden a půl tisíce korun menší než je celostátní průměr, si loni vydělali Východočeši. Nízké platy jsou podle odborníků důsledkem špatné situace největších firem. Ty totiž vytvářejí mzdovou hladinu, kterou se některým prosperujícím menším a středním firmám nechce překračovat. Za nízkými mzdami stojí i vysoký podíl textilního průmyslu s odjakživa malými výdělky. Zatímco český zaměstnanec si podle údajů Českého statistického úřadu v prvních třech čtvrtletích loňska vydělal měsíčně průměrně 12 200 korun, Východočech se musel spokojit s 10 621 korunami. O něco víc brali lidé v průmyslu - 10 753 Kč. "Nemáme žádného velkého tahouna. Střední Čechy táhne Praha, západní Čechy plzeňská škodovka. Ve východních Čechách se však největším, zejména strojírenským firmám nedaří," konstatoval v průběhu roku ředitel litomyšlského Vertexu Jiří Zagora. Z východočeských okresů drží primát Hradec Králové s 11 402 korunami. Nejnižší průměrné mzdy jsou v okresech
<< Jičín>> , Chrudim a Semily jen o pár korun nad hranici deseti tisíc. Za nízkými mzdami stojí i velký podíl textilních firem ve struktuře východočeského průmyslu. Textilky totiž často zápolí s nízkou produktivitou práce. "Firmy se potýkají se zastaralou technikou, s velkým podílem ženské práce a značnou zahraničí i domácí konkurencí, což nese velký tlak na snižování nákladů. Jako jedno z prvních jdou na řadu mzdy," říká personální ředitel Perly v Ústí nad Orlicí Zdeněk Radimecký. Spokojenější mohou být zemědělci. Východočeský rolník je zřejmě jediná profese v kraji, která je na tom lépe než celostátní průměr. Zaměstnanec v zemědělství si na východě Čech loni vydělal 9 548 korun, celostátní průměr byl téměř o dvě stě korun nižší. Mnohem lépe jsou na tom lidé ve stavebnictví a nejlukrativnějším oborem vůbec bývá už po léta finančnictví. Lidé v bankovních ústavech či v pojišťovnách si přijdou v průměru na více než sedmnáct tisíc korun.
průměrné mzdy některých podniků
podnikprůměrná mzda (Kč)
Továrna na piana11 500
Eta10 815
Karosa13 531
Perla8 375
OEZ9 460
Synthesia13 309


MLADÁ FRONTA DNES 28/01/00

Mladá fronta DNES   Okresní soudci vloni trestali kuriózní i těžké zločiny   28.01.2000
Z východních Čech - Autor: MARIE KAVALÍROVÁ - Strana: 02

Okresní soudci vloni trestali kuriózní i těžké zločiny

Východní Čechy - Kdo by čekal, že obviněný nemůže odejít od okresního soudu, do jehož působnosti spadají zejména méně závažné trestné činy, s vyšším než pětiletým trestem, je na omylu. Loni si zvlášť nebezpečený recidivista vysloužil za znásilnění od soudců v Ústí nad Orlicí například deset let vězení. V loňském roce se na stolech okresních soudů ocitly i případy vydírání či dokonce únosu.
DROGY A PODVODY
Za zvlášť znepokojivý považují okresní soudci stoupající trend šíření drog. Například v Náchodě stanula před soudem skupina, která rozšiřovala drogy nakoupené v Praze. Vzrůst výskytu drog zaznamenali také kriminalisté na Poličsku a Českotřebovsku. "Nejčastěji to je pervitin a marihuana. Odhalili jsme také rozsáhlou sérii vloupání do bytů a poměrně časté jsou i leasingové podvody," shrnuje šéf svitavských kriminalistů. Vymáhání náhrady pro poškozené ve velkých hospodářských kauzách je však složité. "Celý rok jsem rozhodoval o exekucích. Soudní vykonavatelé nemají dostatečné pravomoci. Lidé dluží miliony, ale nemusí nás vůbec vpustit do domu. Pořádková pokuta je pak směšně nízká," říká předseda
<< jičínského>>  soudu Theodor Petryšín.
TRŽIŠTĚ I KASINO
Před Okresním soudem v Trutnově stanuli obchodníci, kteří na tržištích nabízeli zboží neprávem opatřené chráněnými značkami. "Držíme republikový primát. Nikdy předtím soud podobné porušování autorských práv neprojednával," tvrdí předseda soudu Vladimír Řezníček. Tamní soudci loni uzavřeli případ vydírání. Dva obžalovaní cizinci byli usvědčeni, že vydírali podnikatelku z Krkonoš. Rozsudkem skončila i typická "krkonošská" kauza: neoprávněné kácení lesů. Viník, který způsobil milionovou škodu, byl odsouzen k veřejně prospěšným pracím. Loni byl potrestán i bývalý ředitel pobočky banky, který prohrál v kasinu svěřené peníze. Vyvázl s podmínkou a splácí škodu.
I NEHODY JSOU SPLETITÉ
Doménou okresních soudů jsou případy vážných dopravních nehod. Ne vždy však končí označením viníka. Například projednání tragické havárie, z níž byl obviněn řidič hasičského auta, pardubický soud uzavřel zproštěním obžaloby. Hasiči jedoucí k zásahu se zapnutými výstražnými signály se v křižovatce střetli s octavií. V troskách vozu zahynul řidič s manželkou, jejich dvě děti se zranily. Svědci, kteří nehodu viděli, potvrdili, že ostatní auta dala hasičům přednost. Řidič octavie nereagoval, i když houkající hasiče musel zřejmě vidět i slyšet. "Prokázalo se, že auto hasičů před vjezdem do křižovatky zpomalilo a zvýšilo ještě hlasitost houkačky," uvedla soudkyně, která případ rozhodovala. Státní zástupce se proti rozsudku odvolal. Jeden z nejsložitějších případů autohavárie uzavřel královéhradecký okresní soud. Policistu, který řídil v opilosti a vinu za havárii se snažil svalit na spolujezdkyni, poslal za ublížení na zdraví na šest let do vězení. I v tomto případě se obviněný odvolal.
ROSTE BRUTALITA
Některé kauzy se vyznačují značnou brutalitou. Takový byl případ skupiny podnikatelů, kteří chtěli vzít spravedlnost do vlastních rukou. "Tak otřesný případ vydírání jsem ještě nesoudila," vzpomíná předsedkyně náchodského senátu. Obviněný, kterému se ztratily peníze, se domníval, že mu je sebral jiný muž. S dalšími muži domnělého zloděje vylákal do chalupy a tam ho násilím držel za nelidských podmínek. Verdikt? Tři roky za mřížemi. Své oběti nešetřil ani muž znásilňující ženy na Ústeckoorlicku. Protože byl za podobné činy už dvakrát trestán, mohli mu soudci vyměřit desetiletý trest. Kromě toho, že své oběti násilím přinutil k souloži, jednu ze svědkyň vydíral. "Hrozbami ji chtěl přimět, aby své tvrzení odvolala," sdělil soudce. V rekordním čase se policie a soudci v Chrudimi vypořádali s únosem školáka. Únosce, který požadoval po jeho rodičích vysoké výkupné, byl během čtyřiadvaceti hodin dopaden. U soudu mu pak senát vyměřil pět let vězení. "Čtyřiadvacetiletý muž byl souzen už jako mladistvý. V minulosti spáchal i dva podvody," uvedl soudce. Matka odsouzeného požádala prezidenta republiky o milost


MLADÁ FRONTA DNES 31/01/00

Mladá fronta DNES   UDÁLOSTI TÝDNE: Postižení lidé se bojí zrušení poraden   31.01.2000
Z východních Čech - Strana: 02

UDÁLOSTI TÝDNE: Postižení lidé se bojí zrušení poraden

Inspektoráty evidují tisíce neodhlášených aut Podle poznatků policistů řada motoristů ani po Novém roce nemá jasno, za jakých podmínek mohou svá auta vyřadit z evidence, aby nemuseli uzavírat zákonné pojištění. V kartotékách zůstávají tisíce aut přihlášených na lidi už zemřelé, jejichž přehlášení nebo vyřazení z evidence je věcí pozůstalých. Lidé mohou požádat o trvalé vyřazení aut bez uzavřených pojistných smluv do konce března.
Další stanice upřesní zdroje znečištění Na vybudování třetí stanice sledující kvalitu ovzduší v Pardubicích se po vyhodnocení měření v městské části Rosicích shodli radní s hygieniky, meteorology a s úředníky, kteří mají na starost oblast životního prostředí. Stanice v Rosicích totiž v uplynulých dvou letech zaznamenala řadu případů překročení povolené koncentrace škodlivin v ovzduší. Nová stanice podle odborníků pomůže zjistit, zda jde pouze o lokální znečištění, nebo zda se týká širšího okolí.
Počet nemocných s chřipkou rostl Počet nemocných chřipkou na východě Čech vzrostl za poslední dny o více než osmnáct procent. Ve většině nemocnic, domovů důchodců a ústavů sociální péče platil zákaz návštěv. Podle statistiky připadaly na sto tisíc obyvatel bezmála tři tisíce nemocných. Nejméně jich bylo na Náchodsku, nejvíc řádila chřipka v okresech Svitavy, Ústí nad Orlicí a Chrudim.
<< Jičín>>  má nové vodní atrakce Jičínská radnice v pondělí otevřela nové městské aquacentrum. Vodní atrakce vyrostly v průběhu necelých tří let na místě už nevyhovující bazénové části tamního sportovního areálu. Největšími lákadly aquacentra jsou téměř sto metrů dlouhý tobogan a kruhová nádrž, v níž se klidná vodní hladina v pravidelných intervalech mění v divokou řeku.
Socialisté jsou v městské radě Sociální demokraté, kteří až dosud usilovali o post v chrudimské městské radě bezvýsledně, v pondělí uspěli. Tamní zastupitelé totiž rozhodli, že na uvolněné křeslo v městské radě, odkud po rozporech s vedením města na konci minulého roku odešel bývalý starosta Jiří Nový (Unie svobody), usedne sociální demokrat Jaroslav Trávníček. Radnici tak od pondělka řídí koalice ODS, Sdružení pro Chrudim, lidovců a sociálních demokratů, přičemž ODS si udržela místo starosty a většinu v radě.
Hokejový projekt se odkládá Královéhradečtí zastupitelé v úterý odložili založení akciové společnosti HC Lev Hradec Králové, v níž by měly spolupracovat hokejové celky Hradce, Pardubic a Chrudimi a ve které by měla mít podíl i společnost HC IPB Pardubice. "Podle předloženého návrhu stanov bychom sice měli v akciové společnosti majoritní podíl, ale ne už většinu v jejím představenstvu a v dozorčí radě, takže o budoucnosti bychom příliš rozhodovat nemohli," řekl zastupitel Jiří Všetečka (VPM).
Postižení se bojí zrušení poraden Ministerstvo práce a sociálních věcí, které zveřejnilo plány na omezení některých dotací, vystrašilo i představitele Sdružení zdravotně postižených. Ti se obávají, že by kvůli omezení pomoci státu museli uzavřít dvě třetiny středisek pro poradenství a sociální rehabilitaci, která fungují v jednotlivých okresech. Špidlův úřad jim ale dal šanci se odvolat a o definitivním rozdělení dotací rozhodne později. "Kdybychom skutečně dostali o šedesát procent méně než vloni, pokrylo by to maximálně náklady na mzdy, ale už ne na provoz středisek," řekl vedoucí Střediska pro poradenství a sociální rehabilitaci v Pardubicích Roman Slepička.
Romským dětem pomáhá i kanadské velvyslanectví Romským dětem, které vyrůstají v dětských domovech, mají poruchy chování a jimž chybí sebedůvěra či schopnost sebeovládání, chce pomoci obecně prospěšná společnost Centrum J. J. Pestalozziho v Chrudimi. Vloni zahájila program, podle něhož se odborníci celoročně věnují deseti romským školákům z dětských domovů v Dolním Lánově a Vrchlabí. Projekt, který finančně podporuje i kanadské velvyslanectví, přijel v úterý do Chrudimi představit kanadský velvyslanec Ronald Halpin.
O umístění terminálu je rozhodnuto Nové autobusové nádraží v Hradci Králové bude na volném pozemku za budovou Východočeské energetiky. Zastávky městské dopravy zůstanou u železničního nádraží a obě místa spojí Sladkovského ulice. Vyplynulo to z urbanistické studie, kterou nechala vypracovat hradecká radnice.
Vattenfall posílá doplatky za akcie Švédská společnost Vattenfall začíná na obecní konta rozesílat zbylých sedm set padesát korun za akcii. Převod vlastnických práv ke zhruba 32 procentům akcií na Vattenfall schválila valná hromada Východočeské distribuční společnosti vloni na podzim, firma však již v létě zaplatila obcím zálohu ve výši tři tisíce korun za akcii.
Trasa obchvatu se mění Zastupitelé ve Svitavách ve středu rozhodli, že v územním plánu změní trasu plánovaného obchvatu města, který by měl zbavit centrum dopravy směřující z východních Čech do Brna nebo opačně. Proti posunutí komunikace dál od města vloni protestovali peticí zejména majitelé zahrádek na trase zamýšleného obchvatu. Zastupitelé jim ale ve středu slíbili, že pro ně najdou jiné pozemky.
Centrum bude bez supermarketu I když radnice ve Svitavách slibovala na pozemku nedaleko náměstí stavbu supermarketu, ze záměru nakonec nic nebude. Firmy, které měly o pozemek zájem, od stavby ustoupily. Radní tím přišli o možnost přeložení toku Svitavy, které firmy slibovaly. Radnice nyní bude muset přispět na vybudování přeložky řeky z městského rozpočtu.
Doporučení Vrchního soudu změny nepřinesly Na sedm let do vězení poslal Krajský senát v Hradci Králové v nově projednávaném případu strážného bezpečnostní agentury a bývalého příslušníka jednotek UNPROFOR Milana Martínka za vydírání a vraždu před erotickým barem Miami v Pardubicích. Při původním procesu se vražedný úmysl neprokázal a Martínka stihlo dvouapůlleté vězení. Vrchní soud však verdikt zrušil. Další dokazování doporučené Vrchním soudem však nepřineslo žádné změny. Případ se vrátí znovu k Vrchnímu soudu, protože obhajoba se proti rozsudku odvolala


MLADÁ FRONTA 31/01/00

Mladá fronta DNES   Moderní dům poskytne desítky lůžek seniorům   31.01.2000
Z okolních regionů - Autor: IVAN TRUHLIČKA - Strana: 04

Moderní dům poskytne desítky lůžek seniorům

J i č í n - Nabídka sociálních zařízení v
<< Jičíně>>  je bohatší o nově otevřený domov důchodců. Moderní sociální zařízení se čtyřiapadesáti lůžky bude sloužit seniorům z celého << jičínského>>  okresu. "O přijetí žadatelů budou rozhodovat jejich zdravotní stav a životní podmínky. Zda bude mít klient trvalé bydliště v << Jičíně>> , pro nás nebude podstatné, protože domov důchodců je určen pro seniory z celého okresu," uvedl Tomáš Kolátor, ředitel městské organizace Služby seniorům, jejíž zaměstnanci budou nové sociální zařízení provozovat. Již nyní se do << Jičína>>  začne stěhovat pětatřicet obyvatel Domova důchodců v Nové Pace z budovy, již musela novopacká radnice v rámci restitucí vrátit původním majitelům. "Zbývající lůžka obsadí do konce tohoto měsíce lidé zapsaní na seznam žadatelů, na kterém v současné době figuruje bezmála devadesát jmen," upřesnil ředitel. Důchodci budou v domově bydlet v trojlůžkovém, dvoulůžkových a jednolůžkových pokojích. Senioři budou mít přímo v budově k dispozici kuchyň s jídelnou, velkou společenskou místnost, rehabilitační oddělení, tělocvičnu, kadeřnictví a pedikúru. "V objektu je i ordinace, do které bude pravidelně docházet lékař," dodal Kolátor. Ačkoliv novostavba domova důchodců je zkolaudována už od listopadu, první obyvatelé se do ní mohou začít stěhovat teprve nyní, protože radnice dlouho neměla peníze na nákup nezbytného vybavení. "Necelých deset milionů korun státní dotace jsme z ministerstva práce a sociálních věcí dostali až v polovině prosince a do konce roku jsme je museli utratit. Naštěstí jsme měli se všemi dodavateli předjednané smlouvy, takže jsme to i v tak krátkém termínu stihli," řekl << jičínský>>  starosta Jiří Liška. Většinu stavebních nákladů, které se i s vybavením vyšplhaly na téměř devadesát milionů korun, pokryl státní rozpočet. << Jičínská>>  radnice pro stavbu uvolnila městské pozemky a podílela se na přípravě projektu. Další peníze bude muset město každý rok platit za pravidelné provozní výdaje. "Odhadujeme, že roční provoz domova důchodců nás bude stát téměř šest milionů korun," dodal Liška.


MLADÁ FRONTA DNES 31/01/00

Mladá fronta DNES   Evropa 2 začíná vysílat z Ještědu   31.01.2000
Ze severovýchodních Čech - Autor: (štv) - Strana: 02

Evropa 2 začíná vysílat z Ještědu

L i b e r e c - Z Ještědu začne od začátku února zkušebně vysílat rádio Evropa 2. Na frekvenci 88.1 FM pokryje nový vysílač celé Liberecko, stanici uslyší také v Jablonci nad Nisou,
<< Jičíně>> , Mnichově Hradišti či Tanvaldě. "Z Ještědu budeme vysílat mnohem kvalitněji a lidé zachytí lepší signál," uvedl jednatel severočeské Evropy 2 Miroslav Hrnko. Příznivci stanice, jež se doposud do éteru dostávala z Vratislavic, si rádia více užijí také ve svých autech. "Nainstalovali jsme systém, který řidičům ve vozech frekvenci automaticky přeladí, pokud vyjedou z jejího dosahu. Stanici tak budou moci poslouchat nepřerušeně například cestou do Prahy, Hradce Králové či Ústí nad Labem," dodal Hrnko.


Další díl

Jičínsko v tisku na internetu

Server Jičín