Jičín v tisku na internetu – leden 2000

14. 1. – 20. 1.

Předchozí dílDalší díl


LIDOVÉ NOVINY 14/01/00

Titul: Lidové noviny
Datum vydání: 14.1.2000
Strana: 6

ZPRÁVY Z REGIONŮ

PRAHA
Velitelé mohou vracet vojákům zabavené drogy
V české armádě platí vnitřní předpis o drogách, který je zřejmě v rozporu se zákonem. Podle předpisu mohou velitelé vracet vojákům drogy, které jim byly dříve zabaveny. Podle armádního předpisu mohou velitelé zabavenou drogu vojákovi uschovat a opět mu ji vydat, když opouští kasárna, např. když jde na vycházku. Uvedla to včera ČT. V pomůcce pro velitele je zakotven předpis, který mj. uvádí, že velitel může nařízením stanovit režim ukládání a vydávání omamných a psychotropních látek vojákům, a umožnit jim tak podle zákonného práva užívání těchto látek mimo areál v době volna. Podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého se předpis nepoužívá. "Jakékoliv množství drog v armádních objektech je zcela nepřípustné," řekl. "Takto zformulovaný text navádí velitele k trestnému činu, neboť i držení drog je podle zákona trestné," uvedl ředitel meziresortní protidrogové komise Josef Radimecký.
dom

JIČÍN
Na Jičínsku havarovalo malé letadlo
Při přistávacím manévru havarovalo ve středu odpoledne na Jičínsku motorové letadlo Cessna se třemi lidmi na palubě. "Nikdo nebyl zraněn, škoda je odhadnuta na 800 tisíc korun," řekla mluvčí východočeské policie Marie Kotková. Letadlo řízené třiačtyřicetiletým mužem přistávalo na letišti ve Vokšicích. Po dosednutí na zasněženou a částečně uklizenou přistávací dráhu se podle Kotkové sesulo do hlubokého sněhu vedle dráhy a převrátilo se. Pilot i cestující vyvázli bez zranění, letadlo má poškozenou vrtuli, obě plochy křídel, plášť a zadní křidélka.
čtk

OLOMOUC
České dráhy musejí změnit jízdní řád
O práci kvůli dopravnímu spojení by mohlo přijít osmdesát zaměstnanců firmy Mora Moravia. Zaměstnavatel po nich totiž požaduje, aby na odpolední směně zůstávali až do 22. hodiny. V pozdních večerních hodinách se však lidé už nemohou dostat například do Olomouce či Moravského Berouna. "České dráhy slíbily, že zavedou nový spoj. V návrhu, který jsme obdrželi, se však nenachází," řekl vedoucí referátu dopravy Okresního úřadu v Olomouci Dieter Sanetrník.
maš

MOST
Místostarosta Valvoda je obviněn z porušení zákona
Zástupce mosteckého starosty Bořka Valvodu obvinila policie ve středu ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Zneužití pravomoci se Valvoda údajně dopustil tím, že 2. února 1994 podepsal jako mostecký starosta prohlášení ručitele, na jehož základě se město Most stalo ručitelem úvěru ve výši 2,91 milionu korun pro soukromou společnost FMarketink, s. r. o., Litvínov. Firma, v níž členem představenstva je Valvodův syn Luboš, měla peníze použít k zajištění nákupu stroje Kompaktor KTO 300 pro mostecké Technické služby.
čtk


MLADÁ FRONTA DNES 14/01/00

Mladá fronta << DNES>>    Cizinec převážel v autě marihuanu   14.01.2000
Z východních Čech - Autor: (mrk) - Strana: 06

Cizinec převážel v autě marihuanu

Jičín - Cizince, u něhož při silniční kontrole jičínskí policie objevila marihuanu, je stíhán za nedovolené držení omamné látky. Drogu měl ukrytou v krabičce mezi sedadly.


MLADÁ FRONTA DNES 14/01/00

Mladá fronta << DNES>>    Novopacký pivovar zvýšil loni výstav o třetinu   14.01.2000
Ekonomika a finance - Autor: (ČTK) - Strana: 15

Novopacký pivovar zvýšil loni výstav o třetinu

krátce z podniků
N o v á P a k a - Městský pivovar v Nové Pace na Jičínsku zvýšil loni výstav o 33 procent na 65 500 ze 49 200 hektolitrů. Růst zajistil především export, který stoupl pětinásobně asi na 8000 hektolitrů. Největšími zahraničními odbytišti pivovaru loni bylo Polsko, Izrael a Německo. Ke zvýšení prodeje přispělo i stáčení piva do plastových PET lahví, které pivovar loni zavedl jako první v zemi. To se na výrobě podílelo asi sedmi procenty.
SLOVO 15/01/00

Titul: Slovo
Datum vydání: 15.1.2000

Osm procent uvězněných pokračovalo v hladovce

Praha (ČTK) - Celkem 1829 vězňů ve 12 věznicích včera ráno odmítlo převzít snídani, a pokračovalo tak v hladovce. Z celkového počtu uvězněných představují hladovkáři 7,9 procenta. Projevy neklidu se v noci na včerejšek vyskytly ve dvou věznicích - v Ostrově na Karlovarsku a v Pardubicích, sdělil mluvčí vězeňské služby Eduard Vacek.
Nejvíce hladovkářů je ve Valdicích na Jičínsku, kde snídani neodebralo 535 vězňů, a v Kuřimi u Brna, kde jídlo odmítlo 451 vězňů.
Ve věznicích dosud pokračují jednání o požadavcích vězňů, z nichž většina se týká špatných hygienických podmínek, vybavení a přeplněnosti věznic, kvality a také malého množství stravy. Vězni také protestují proti novému zákonu o výkonu trestu odnětí svobody, který částečně zpřísňuje vězeňský režim.
Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová zřejmě počátkem příštího týdne podepíše pokyn, který upravuje postup státních zástupců při dozoru nad dodržováním právních norem ve věznicích. Pokyn připravilo Nejvyšší státní zastupitelství ještě před vypuknutím nepokojů ve věznicích, zdůraznil první náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk. Pokyn se podle něj týká například vyřizování podnětů vězňů. Fenyk připomněl, že zákon o výkonu trestu, platný od Nového roku, vrací státním zástupcům pravomoc dohlížet nad výkonem trestu.


LIDOVÉ NOVINY 15/01/00

Titul: Lidové noviny
Datum vydání: 15.1.2000
Strana: 4

Hladovku stále drží víc než tisíc trestanců ve třinácti věznicích

Ve Valdicích zůstalo nejvíce vězňů, kteří ještě stále odmítají stravu. Nepokoje zcela ustaly v heřmanické věznici.
PRAHA Situace v českých a moravských věznicích se pomalu uklidňuje, jídlo včera v poledne na protest proti zpřísnění režimu a nevyhovujícím podmínkám odmítlo jen 5,3 procenta z 23 245 vězňů, tedy 1232 vězňů ve 13 vězeních. Ve většině nápravných zařízení se počet lidí držících hladovku snížil, naopak v Ostrově na Karlovarsku a Bělušicích na Mostecku se zvýšil. Nepokoje po pěti dnech skončily v heřmanické věznici na Ostravsku po jednání vězňů s Janou Chalupovou z Kanceláře prezidenta republiky a poslancem Radimem Turkem (ČSSD), kterému předali písemné připomínky k novému zákonu o odnětí svobody. Situace se uklidňuje i ve věznici v Kuřimi na Brněnsku, kde si z 800 odsouzených vzalo oběd již asi 550 vězňů, zatímco čtvrteční večeře si vzalo jen 250. Ředitel věznice přislíbil pomoci vyřešit finanční problémy vězňů tím, že bez zákonného oprávnění slíbil vyčlenit každému vězni z jeho zmrazeného účtu 400 korun na nákup osobních potřeb. V minulých dnech odmítali v ostrovské věznici stravu dva vězni, včera ji odmítlo 151 trestanců. Odsouzení požadují podle ředitele věznice Zdeňka Karmazína nesplnitelné věci jako spánek ve dne nebo sledování televize bez omezení. "Pokud se to nezlomí, budeme muset po domluvě s generální ředitelkou vězeňské služby řešit situaci tvrdšími opatřeními," sdělil ředitel. Ve věznici v Bělušicích na Mostecku stoupl počet rusky mluvících hladovkářů z 28 na 36. Poprvé odmítli oběd ve čtvrtek a včera vedení věznice předali petici s výhradami. Nadále odmítá stravu asi třetina z odsouzených ve věznici ve Valdicích na Jičínsku (535 vězňů). Podle vedení tohoto zařízení je však ve věznici klid a odsouzení netropí výtržnosti.
čtk

Fotografie:
Pět dnů trvající vzpoura vězňů v ostravském nápravném zařízení v Heřmanicích včera odpoledne skončila. Oběd už si vzalo všech 1094 lidí, kteří si ve věznici odpykávají trest.


MLADÁ FRONTA DNES 17/01/00

Mladá fronta DNES   Faltejskův seriál zmapuje historii ochotníků   17.01.2000
Kultura z východních Čech - Autor: LEOŠ KUČERA - Strana: 03

Faltejskův seriál zmapuje historii ochotníků

Hradec Králové - Pohled do historie amatérského divadla na Královéhradecku přinese nový seriál, který budeme uvádět jednou za čtrnáct dní, vždy v pondělí. Ostřílený ochotnický herec a režisér Rudolf Faltejsek v něm podle archivů, kronik a dobového tisku shrnul existenci více než tří set souborů, z nichž některé hrály i celá desetiletí. "O historii ochotnických divadel v okrese Hradec Králové jsem se začal zajímat při práci pro Divadelní ústav v Praze, který připravuje vydání místopisu ochotnického divadla v Čechách. Nikdy předtím by mě nenapadlo, že při tom zažiji nejen detektivní práci, ale také že v řadě míst vyvolám vzpomínky na časy dávno minulé," říká Faltejsek, který patří k výrazným postavám slavného třebechovického souboru Symposion. Ač se autorovi nepodařilo postihnout všechny ochotnické aktivity v regionu, bylo jeho závěrečné zjištění překvapující: od roku 1637, kdy je doloženo první divadelní představení školního jezuitského divadla v Hradci Králové, vzniklo na Královéhradecku minimálně tři sta jedenáct souborů. "Je téměř nemožné si představit množství lidí, kteří se na činnosti těchto divadel podíleli. Řada z ochotnických skupin měla hodně členů a fungovala i několik desetiletí. Ne všichni hráli divadlo, ale spolky často pořádaly plesy, věnečky či besedy o knihách a umělcích. Svou činností pomáhaly zvedat tržby hostinským a podporovaly i místní holiče, neboť líčení a nápověda byly i u ochotníků většinou placeny," tvrdí Faltejsek. Úvod seriálu vylíčí poměry a obecné podmínky divadelničení v různých dobách. Prvním výrazným obdobím je existence patnácti souborů vzniklých do vydání zákona spolčovacího v roce 1867. Mezi ně patří třeba studentské spolky v Nechanicích, Chlumci či Nedělišti, hradecké Důstojnické ochotnické divadlo či Spolek divadelních ochotníků Vrchlický ve Smidarech. Všechny hrály bez ustavení úředním dokumentem a jejich představení mohla být provozována jen se souhlasem církve a vrchnosti. Další díly sledují vývoj ochotnického divadla do konce první světové války, kdy vzniklo téměř sto souborů. Rozmach nastal ve třicátých letech, tehdy se zaevidovalo sto padesát osm skupin. Oproti tomu za léta totalitního režimu jich vzniklo pouze třicet. O tom, že divadlo se hrálo nejen ve městech, ale i na vesnicích, svědčí podrobný výčet jednotlivých míst, kde se podařilo existenci ochotnického spolku prokázat. Hlavním zdrojem těchto informací byly pro Faltejska vzpomínky pamětníků či zápisy z obecních kronik. V seznamu jsou i obce, které už dávno neexistují a které jsou součástí větších celků nebo dnes spadají do jiného okresu, neboť královéhradecký okres prošel několika územními reformami. Proto některé místní vztahy, hlavně příslušnost k určitým správním a hospodářským centrům, které vznikaly v průběhu staletí, lze jen tušit. "Například někdejší královéhradecké hejtmanství sahalo více na sever než dnešní okres, a tak zahrnovalo i některé obce náležící dnes k
<< Jičínu>> . Naopak západ patřil pod samostatné hejtmanství novobydžovské, jehož registr spolků se pravděpodobně ztratil. Podařilo se tedy zachytit jenom část někdejší ochotnické slávy, ale přesto myslím, že existence souboru v jejich rodišti bude pro řadu obyvatel obcí velkým překvapením," uzavírá Faltejsek. První díl seriálu vyjde v pondělí 31. ledna.


PRÁVO 17/01/00

Titul: Právo
Datum vydání: 17.1.2000

Alternativními tresty by se snížila kriminální nákaza

Jana Kalinová

Alternativní tresty by snížily "kriminální nákazu" především pachatelů, kteří se do vězení dostali poprvé. V nedělním pořadu ČT 1 V pravé poledne se na tom shodli ministr spravedlnosti Otakar Motejl, generální ředitelka Vězeňské služby ČR Kamila Meclová, státní zástupce Pavel Kroulík a ředitelka trestního oddělení prezidentské kanceláře Lenka Hoffmanová.

Podle Meclové se ve vězení přenášejí kriminální zkušenosti, neboť prvotrestaný se tu od zkušenějších dozví, "jak to udělat příště, aby ho nedopadli".

Hoffmanová tvrdila, že není možné zároveň lidi trestat a chtít, aby kriminalita klesala. "Je to začarovaný kruh. Jakmile se mladý člověk dostane do vězení, položili jsme základ pro recidivu. Většinou se do vězení dostávají pro lehké krádeže a vracejí se tam s násilnou trestnou činností," vysvětlila.

Motejl uvedl, že alternativní tresty jsou pro stát stejně drahé jako cely. V rámci uklidňování vzbouřených vězňů ve středních Čechách Kroulík zjistil, že 80 až 90 procent z nich má zájem o práci. Navrhl, že by třeba mohli prát pro armádu. Motejl přiznal, že vězeňská služba by mohla zajišťovat státní zakázky jen v těch nejprimitivnějších pracech, jelikož nemá technická vybavení.

Pro ukládání alternativních trestů se v nedělní Partii TV Prima vyslovil i předseda Sněmovny a ODS Václav Klaus a šéf odborářů, senátor Richard Falbr. Upozornili, že mnoho obviněných je zbytečně ve vazbě. "Vězení není rekreační pobyt. Má být nepříjemné, ale nemá člověka ponižovat," prohlásil Falbr. Podle něj není správné omezení, že vězni dostávají jen dva balíčky ročně.

Podle slov místopředsedy vlády Pavla Rychetského v Sedmičce televize Nova je kapacita věznic nedostatečná. Na vině je mj. postoj obcí, které odmítaly věznice na svém území. Až nyní pochopily, že takové zařízení dává i pracovní příležitosti. Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) dodal, že pokud by se mělo přeplňování věznic předcházet ukládáním alternativních trestů, musel by se změnit přístup soudců.

*

Asi 1000 odsouzených pokračovalo včera ráno v protestní hladovce. Odpoledne to řekla ředitelka Meclová. Uvedla, že nejvíce protestujících bylo ve Valdicích na Jičínsku.   (ČTK)


LIDOVÉ NOVINY 18/01/00

Titul: Lidové noviny
Datum vydání: 18.1.2000
Strana: 6

Nárůst chřipkových onemocnění se v minulém týdnu zmírnil

PRAHA - Tempo nárůstu akutních respiračních onemocnění včetně chřipky se minulý týden v České republice ve srovnání s týdnem předchozím zmírnilo, i když nadále počet nemocných stoupal. V některých regionech se počet nových pacientů s chřipkovým onemocněním dokonce snížil, sdělil hlavní hygienik ČR Jiří Vytlačil. Celkem bylo hlášeno 2547 případů na 100 tisíc obyvatel, což je o 13 procent více než v týdnu předchozím," upřesnil. Situaci lze podle Vytlačila charakterizovat jako "nerovnoměrně pokračující epidemii akutních respiračních nákaz s výrazným podílem chřipky, blížící se k vrcholu". Chřipková a respirační onemocnění začínají i na východě Čech propukat v epidemii. "V porovnání s minulým týdnem jde o jedenáctiprocentní nárůst," řekl včera vedoucí epidemiologické laboratoře Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Jozef Dlhý. Nejvíce nemocných zaznamenali zdravotníci na Jičínsku, Svitavsku a Orlickoústecku. Naopak nejméně lidí chřipka trápí na Rychnovsku a Náchodsku. Další vzestup akutních respiračních onemocnění včetně chřipky zaznamenali od minulého týdne hygienici na jihu Čech, kde hranici epidemie již překročilo pět z osmi okresů. Na Rakovnicku vzrostlo onemocnění ve třetím týdnu o dalších 166 případů na 3287 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Naopak Kladensko má vrchol respiračních chorob za sebou a nemocnost zde klesá ve všech věkových skupinách. Na jihu Čech přibylo nejvíce nemocných na Jindřichohradecku a Pelhřimovsku. Nejhorší je situace na Českokrumlovsku a Českobudějovicku.
čtk
MLADÁ FRONTA DNES 18/01/00

Mladá fronta DNES   Nový dům je pro seniory z celého << Jičínska>>    18.01.2000
Východní Čechy - Autor: IVAN TRUHLIČKA - Strana: 01

Nový dům je pro seniory z celého << Jičínska>> 

<< Jičín>>  - Nabídka sociálních zařízení v << Jičíně>>  je od včerejška bohatší o nově otevřený domov důchodců. Moderní sociální zařízení se čtyřiapadesáti lůžky bude sloužit seniorům z celého << jičínského>>  okresu. "O přijetí žadatelů budou rozhodovat jejich zdravotní stav a životní podmínky. Zda bude mít klient trvalé bydliště v << Jičíně>> , pro nás nebude podstatné, protože domov důchodců je určen pro seniory z celého okresu," uvedl Tomáš Kolátor, ředitel městské organizace Služby seniorům, jejíž zaměstnanci budou nové sociální zařízení provozovat. Už dnes se do << Jičína>>  začne stěhovat pětatřicet obyvatel Domova důchodců v Nové Pace, kteří bydleli v budově, již musela novopacká radnice v rámci restitucí vrátit původním majitelům. "Zbývající lůžka obsadí do konce ledna lidé zapsaní na seznam žadatelů, na kterém v současné době figuruje bezmála devadesát jmen," upřesnil ředitel. Důchodci budou v domově bydlet v trojlůžkovém, dvoulůžkových a jednolůžkových pokojích. Senioři budou mít přímo v budově k dispozici kuchyň s jídelnou, velkou společenskou místnost, rehabilitační oddělení, tělocvičnu, kadeřnictví a pedikúru. "V objektu je i ordinace, do které bude pravidelně docházet lékař," dodal Kolátor. Ačkoliv novostavba domova důchodců je zkolaudována už od listopadu, první obyvatelé se do ní mohou začít stěhovat teprve nyní, protože radnice dlouho neměla peníze na nákup nezbytného vybavení. "Necelých deset milionů korun státní dotace jsme z ministerstva práce a sociálních věcí dostali až v polovině prosince a do konce roku jsme je museli utratit. Naštěstí jsme měli se všemi dodavateli předjednané smlouvy, takže jsme to i v tak krátkém termínu stihli," řekl << jičínský>>  starosta Jiří Liška. Většinu stavebních nákladů, které se i s vybavením vyšplhaly na téměř devadesát milionů korun, pokryl státní rozpočet. << Jičínská>>  radnice pro stavbu uvolnila městské pozemky a podílela se na přípravě projektu. Další peníze bude muset město každý rok platit za pravidelné provozní výdaje. "Odhadujeme, že roční provoz domova důchodců nás bude stát téměř šest milionů korun," dodal Liška.


MLADÁ FRONTA DNES 18/01/00

Mladá fronta DNES   Řidič chtěl podplatit policisty   18.01.2000
Z východních Čech - Autor: (mrk) - Strana: 06

Řidič chtěl podplatit policisty

J i č í n - Postih za uplácení si vysloužil mladý řidič z
<< Jičínska>> . Řídil podnapilý a když ho policisté při noční kontrole přistihli, nabízel jim úplatek.


MLADÁ FRONTA DNES 18/01/00

Mladá fronta DNES   CO TAKÉ ŘEŠILA KOMORA   18.01.2000
Z domova - Strana: 04

CO TAKÉ ŘEŠILA KOMORA

- Soukromá odborná lékařka kouří v ordinaci, má nečisté vyšetřovací lehátko, neumyla si ruce před výkonem, hrubě jednala se sestrou i pacientkou, její vzorky neodeslala na histologické vyšetření, a tím jí způsobila komplikace v další léčbě (Sokolov).
- Lékařka vyzvala matku stěžovatelky, aby si zula boty, způsobem, který se jí zdal neetický (Svitavy).
- Kolega si stěžuje na chirurga, že na žádanku připsal nevhodný komentář (
<< Jičín>> ).
- MUDr. V. navštívil v době dovolené MUDr. K. ředitele podniku, kde MUDr. K. pracuje, a sdělil mu, že MUDr. K. v podniku končí a aby zaměstnanci začali chodit do ordinace manželky MUDr. V. Dr. K. však nikde nekončí a považuje chování MUDr. V. za nehorázné, drzé a podlé (Hradec Králové).
- Fyzické napadení manžela MUDr. H. lékařem (Bučovice).
Poznámka: V závorce je uvedeno místo komory, která se stížností zabývala. To nemusí být vždy shodné s místem, kde se případ stal.
Zdroj: Databáze stížností ČLK, INRES-SONES
KDO SI STĚŽUJE NA CO SI STĚŽUJE NA KOHO SI STĚŽUJE
lékaři 239 lékařská péče 656 praktický lékař 408
inženýři 86 léčebný postup 523 chirurgie 220
důchodci 55 chování lékaře 378 pohotovost 135
právníci 43 obohacování 44 gynekologie 132
vězni 40 nakládání s léky 32 interna 115
neuvedeno 1327 nepovolená reklama 13 porodnictví 56
Poznámka: V tabulce jsou uvedeny počty nejčastějších typů stížností podle jejich autorů a důvodů.
Zdroj: Databáze stížností ČLK, INRES-SONES


MLADÁ FRONTA DNES 19/01/00

Mladá fronta DNES   << Jičínské>>  muzeum se loučí se stoletím   19.01.2000
Kultura z východních Čech - Autor: (era) - Strana: 04

<< Jičínské>>  muzeum se loučí se stoletím

<< Jičín>>  - V Okresním muzeu a galerii v << Jičíně>>  bude zítra zahájena výstava nazvaná Rozloučení s uplynulým stoletím. Expozici umístěnou v chodbě muzea tvoří dobové pohlednice << Jičína>>  ze sbírky Karla Čermáka. Vernisáž výstavy začíná v 11 hodin. Od 16 hodin se v přednáškovém sále muzea uskuteční sběratelská burza.


MLADÁ FRONTA DNES 18/01/00

Mladá fronta DNES   Lékař stíhán nebude   19.01.2000
Z východních Čech - Autor: (van) - Strana: 06

Lékař stíhán nebude

<< Jičín>>  - Okresní státní zástupce v << Jičíně>>  včera rozhodl, že bývalý primář tamní nemocnice Teodoz Suchý stíhán nebude. Vyšetřovatel ho loni v listopadu obvinil z trestného činu útisku. Lékař zaslal jednomu z pacientů úmrtní oznámení člověka postiženého stejnou chorobou. Policie ho podezírala, že si na něm chtěl vynutit předem dohodnutou částku za úspěšnou operaci. Podle státního zástupce se však toto podezření neprokázalo. "Dospěl jsem k závěru, že společenská nebezpečnost lékařova činu nebyla tak vysoká, aby se jednalo o trestný čin," konstatoval okresní státní zástupce Michal Chvojka. Dodal, že o případném porušení lékařské etiky by měla rozhodnout lékařská komora, které případ v nejbližší době postoupí.


MLADÁ FRONTA DNES 18/01/00

Mladá fronta DNES   Dnešní otázka   19.01.2000
Východní Čechy - Autor: (soc) - Strana: 01

Dnešní otázka

Otázka pro epidemiologa Františka Ulmana z Okresní hygienické stanice v
<< Jičíně>> :
Evidujete nejvíc případů chřipky. Vyhlásili jste nějaká opatření, která by její šíření zamezila?
Platí zákaz návštěv v nemocnicích v << Jičíně>>  a v Hořicích. Ředitelé domovů důchodců a sociálních ústavů jsou informováni o nárůstu onemocnění a mohou sami rozhodnout o tom, zda zařízení pro návštěvy uzavřou. Se školským úřadem jsme se dohodli, že nám nahlásí školy, kde by bylo nutné přerušit výuku, protože už chybí hodně dětí. Omezit výuku zatím nemusela žádná.


MLADÁ FRONTA DNES 18/01/00

Mladá fronta DNES   Město čeká na dokumenty pro brusírnu diamantů   19.01.2000
Východní Čechy - Autor: IVAN TRUHLIČKA - Strana: 01

Město čeká na dokumenty pro brusírnu diamantů

<< Jičín>>  - Nejpozději do konce týdne by měli mít << jičínští>>  radní na stole podklady pro žádost o vydání územního rozhodnutí na stavbu obří brusírny diamantů firmy Alliona v průmyslové zóně na okraji města. Při nedávné návštěvě << Jičína>>  jim to slíbil Jihoafričan Roger Lappeman, jenž má být jedním z hlavních iniciátorů celého projektu. Jméno muže, který se radním představil jako známý obchodník s diamanty, však někteří experti například z jihoafrického Johannesburgu vůbec neznají. "Pan Lappeman nás v průběhu jednání podrobně seznámil se záměry společnosti a ukázal nám i studii plánované výrobní haly. Projekt byl ovšem zpracován v jižní Africe, takže jej bude nutné přizpůsobit tuzemským podmínkám," vysvětlil tajemník << jičínské>>  radnice Petr Bareš. Lappeman se podle něj prezentoval jako občan Jihoafrické republiky, který má s broušením a prodejem diamantů bohaté zkušenosti. "Jeho rodina se prý tomuto oboru věnuje už po pět generací a vlastní několik továren s tisíci zaměstnanci," zdůraznil tajemník. Odborníci na univerzitě v Johannesburgu však toto jméno neznají. "Ptal jsem se kolegy z katedry geologie univerzity Witwatersrand v Johannesburgu, který se specializuje na těžbu diamantů. Sdělil mi, že žádného Rogera Lappemana zabývajícího se broušením a prodejem diamantů nezná," uvedl geolog Petr Jakeš z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze. << Jičínští>>  radní představitele Alliony v průběhu jednání vyzvali, aby vládní agenturu Czechinvest požádali o přiznání podpory, kterou stát poskytuje velkým zahraničním investorům. "Státní pobídky jsou pro město výhodné, protože nám umožňují čerpat dotace na rozšiřování infrastruktury v průmyslové zóně," zdůraznil << jičínský>>  místostarosta Miloslav Šebík. Zkrátka ovšem nepřichází ani zahraniční firma. Ta může při investici převyšující deset milionů dolarů zase počítat s pětiletými daňovými prázdninami, s dotacemi na vytvoření nových pracovních míst i s bezcelním dovozem technologií. "Zástupci Alliony sice tvrdili, že investiční pobídky ke své činnosti nepotřebují, ale nakonec nám slíbili, že agenturu Czechinvest o státní podporu požádají," sdělil Šebík. Svůj slib << jičínské>>  radnici však diamantová firma zatím nesplnila. "Se zástupci firmy Alliona jsme jednali pouze jednou na krátké informativní schůzce loni na podzim. Od té doby nás už nenavštívili a žádost o poskytnutí státní podpory jsme od nich zatím neobdrželi," uvedl Radek Novák z agentury Czechinvest. Obří brusírna diamantů má na jaře začít vyrůstat na pozemcích v průmyslové zóně na okraji << Jičína>> , které radnice společnosti Alliona prodala loni v říjnu za symbolickou jednu korunu za metr čtvereční. V novém závodě, jehož výstavba vyjde podle zástupců firmy na dvanáct milionů dolarů, má po dokončení pracovat více než osm set lidí.


ČESKÉ NOVINY 20/01/00

Prima: Zjištěny nedostatky v hospodaření jičínské policie
   PRAHA 20. ledna (ČTK) - Při plánované kontrole hospodaření jičínské policie odhalilo Policejní prezídium vážné nedostatky. Uvedla to dnes televize Prima, podle níž okresní ředitel policie v Jičíně Vlastimil Pilař oznámil, že k 1. březnu rezignuje. "Byly zjištěny problémy při vykazování některých účetních operací, týkajících se podřízených policistů," řekla televizi mluvčí Policejního prezídia Ivana Zelenáková.
   Ředitel jičínské policie je nyní ve stavu nemocných. Podle vyjádření v regionálním tisku považuje výsledky kontroly "za ránu pod pás", uvedla televize. Dodala, že případ vyšetřuje okresní státní zastupitelství v Semilech.


LIDOVÉ NOVINY 20/01/00

Titul: Lidové noviny
Datum vydání: 20.1.2000
Strana: 1

Zájem o podnikání v Česku sílí, příliv investic láme rekordy

Optimistické předpovědi jsou oficiálně potvrzeny . Podle údajů z ČNB loni zahraniční firmy investovaly v Česku za prvních devět měsíců víc peněz než za celý předcházející rok.

PRAHA Předloňský rekord ve výši 82 miliard Kč, které proinvestovaly v ČR zahraniční firmy, padl loni už na podzim. Během prvních devíti měsíců roku 1999 utratily zahraniční společnosti v České republice téměř 117 miliard. Analytici odhadují, že celkové investice za rok 1999 se budou pohybovat okolo 180 miliard korun. Zprávy o obnoveném zájmu světových firem o Českou republiku, které označuje vláda Miloše Zemana za svůj úspěch, se tedy potvrzují. Vliv státních pobídek (daňové prázdniny, osvobození od cla nebo pomoc při vyhledávání pozemků) se však podle odborníků ještě neprojevil v plné výši. Za výraznými úspěchy v hledání a podpoře zahraničních investorů totiž zatím stojí především čeští komunální politici, kteří se zahraničními partnery vstupují do kontaktu. "Obce, kde se hodně investuje, jako je Nový Jičín nebo Český Krumlov, jsou schopny například sehnat od státu peníze na inženýrské sítě," vysvětluje analytik společnosti Conseq Finance Petr Zahradník. Největší zahraniční investicí v loňském roce byl prodej většinového balíku akcií ČSOB belgickému finančnímu domu KBC, který za něj zaplatil zhruba 40 miliard. Příliv posílily i zahraniční obchodní řetězce, které v prvních devíti měsících investovaly do výstavby nových hypermarketů více než 17 miliard korun. Příliv kapitálu by měl podle expertů dál sílit. "Vláda schválila pobídky pro 23 firem. Jde o projekty v hodnotě zhruba 35 miliard korun," popisuje situaci René Samek ze společnosti Czechinvest, která se zabývá podporou zahraničních investic. Dalších 15 velkých firem nyní podle Czechinvestu investici v ČR zvažuje. "Pokud to dopadne dobře, zvýšily by se investice o dalších asi 30 miliard korun," říká Samek. Podle největších optimistů by se letos zahraniční investice mohly vyšplhat až na úroveň sedmi miliard dolarů. Pro srovnání: Polsko, které je v postkomunistické Evropě v objemu investic v čele, počítá pro příští rok se zhruba osmi miliardami dolarů.

České firmy nejvíc "investují" na Panenských ostrovech
Na rekordní úroveň se loni dostaly i tuzemské investice do zahraničí. Podnikatelé vyvezli do konce září loňského roku 4,7 miliardy korun. To je téměř o tři miliardy více než v roce 1998. Byznysmeni ovšem neinvestovali do výrobních podniků na nadějných trzích. Jejich akce se totiž soustředila na daňový ráj na britských Panenských ostrovech. "Jsou to spekulativní investice s cílem vyhnout se placení daní," hodnotí zmíněné obchody Petr Zahradník. Ekonomové se shodují v tom, že jde o signál, aby vláda začala uvažovat o snížení daní.
rez

Přemýšlíte, jaká tento článek souvisí s Jičínem? Hledejte u drahých kamenů.


MLADÁ FRONTA DNES 20/01/00

Mladá fronta DNES   Výtvarníci výstavou uctili jubileum svých učitelů   20.01.2000
Kultura ze severních Čech - Autor: ZBYNĚK SEDLÁČEK - Strana: 03

Výtvarníci výstavou uctili jubileum svých učitelů

Louny - Většina výstav pořádaných na začátku letošního roku v Lounech je věnována významnému jubileu - osmdesátinám Zdeňka Sýkory a Kamila Linharta, dvou místních malířů a výtvarných pedagogů, jejichž dílo přesáhlo regionálního měřítko a zařadilo se k předním hodnotám českého umění druhé poloviny dvacátého století. Zatímco státní Galerie Benedikta Rejta otevřela retrospektivní Linhartovu výstavu a na únor chystá podobnou expozici Sýkorovi, výstava v Lounské výstavní síni Telecom nazvaná Strukturováno připomíná jejich pedagogickou činnost. Výstava je koncipována jako pocta sedmi výtvarníků, kteří prošli Linhartovým nebo Sýkorovým univerzitním i soukromým školením v 60. a 70. letech, svým pedagogům. Někteří se již před pěti lety účastnili výstavy Krajina - výseč universa, pořádané tehdy v lounském muzeu. Nyní je ale jejich počet i rozpětí výtvarných názorů podstatně větší. Vystavené práce dokazují, že žákovská vazba se neomezuje na opakování učitelova vzoru, ale spíš se promítá do principů tvorby, uspořádání výtvarného materiálu a racionální koncepce vzniku díla. Individuální projevy pak mohou být stylově odlišné a zároveň si udržují hlubší souvislost danou různou mírou invence a tradice. Jedna část expozice je věnována malbě, jež se často stává hlavním tématem obrazů. Subjektivní a expresivní pól představují obrazy Anny Vančátové z Dobříše, expresivitu rozměrných maleb karlovarského Jana Samce koriguje konceptuální zacházení s obrazem a možnost jeho postupného doplňování a skládání do větších celků. Lyrický typ barevně omezené malby zastupuje místní Zdeněk Ladra a Václav Malina z Plzně posouvá malířský projev do polohy konceptuální reflexe techniky i jejího historického vývoje, když se vrací k typickému rukopisu impresionismu a převádí jej do přezvětšeného a geometrizovaného měřítka rozměrných pláten. Druhá skupina vystavujících autorů zvolila konceptuální přístup a v určitých případech také geometrické tvarosloví. K Sýkorovým strukturám má nejblíže Aleš Svoboda z Poděbrad, který předvádí řadu počítačových grafik a cyklus variabilních dřevěných objektů založených na využití teorie katastrof. Jaroslav Vančát a
<< jičínský>>  Miloš Šejn pak zvolili metodu instalace - u prvního jde o nahromadění tiskovin a fotografií, které mohou diváci přeskupovat nebo i je odnášet domů, u druhého o nedostupnou informaci o přírodě v podobě vyložených, ale nepromítaných videokazet. Výstava nazvaná Strukturováno potrvá až do 25. února.


MLADÁ FRONTA DNES 20/01/00

Mladá fronta DNES   V několika okresech trvá kalamitní situace   20.01.2000
Z domova - Autor: ČTK a zpravodajové MF DNES - Strana: 03

V několika okresech trvá kalamitní situace

J i h l a v a - Pokračující sněžení způsobilo komplikace na silnicích téměř po celé republice a řidiči se potýkali s mokrými nebo zasněženými vozovkami. V okresech Bruntál, Jeseník a Šumperk stále platil kalamitní stav, nově byl včera vyhlášen na Havlíčkobrodsku a v okrese Nový
<< Jičín>>  (tam byl vpodvečer odvolán). Kritická byla situace na Pelhřimovsku, Žďársku, Jihlavsku a v okrese Třebíč. "Dnes zatarasily kamiony dvakrát hlavní tah z Olomouce do Opavy v kopci nedaleko Domašova. Do stoupání jsme je museli vytáhnout," řekl dispečer bruntálských cestářů. Tamní silničáři museli včera odklidit z dopravní tepny Hradec Králové - Ostrava i přívěs, který uprostřed vozovky nechal řidič kamionu a sám odjel. Přívěs pak zablokoval dopravu v obou směrech. "Případ jsme okamžitě předali policii," uvedl dispečer. Pro jihlavské silničáře byla včera jedním z nejhorších úseků silnice na Znojmo. Pouze s vypětím všech sil se jim dařilo udržovat tuto silnici průjezdnou. "Potíže tu mají dokonce i naše sypače. Největší problémy mají stále kamiony," řekl Milan Plašil z jihlavské Správy a údržby silnic. Podobně vypadaly i ostatní hlavní tahy na Jihlavsku. Také ve vyšších polohách semilského okresu, zejména v okolí Vysokého nad Jizerou, Jilemnice a na silnici k Harrachovu, zápasili silničáři s kalamitními podmínkami. Jen s řetězy byly sjízdné horské úseky na Jablonecku, hlavně v okolí Jizerky, Albrechtic, Josefova Dolu a Kořenova. V Jeseníkách vyhlásila Horská služba znovu lavinové nebezpečí. Laviny však nehrozí lyžařům, kteří se pohybují po značených trasách a oficiálních sjezdovkách. Třetí, tedy střední stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila včera Horská služba v Krkonoších.


MLADÁ FRONTA DNES 20/01/00

Mladá fronta DNES   Prachovské skály budou nyní provozovat Schlikové   20.01.2000
Z jiných regionů - Autor: IVAN TRUHLIČKA - Strana: 04

Prachovské skály budou nyní provozovat Schlikové

Prachov - Provoz v Prachovských skalách u
<< Jičína>>  bude od letošní turistické sezony zajišťovat šlechtický rod Schliků, kterému populární přírodní rezervaci vrátil stát v rámci restitucí. Schlikové převezmou správu skalního města po Klubu českých turistů, jehož členové se o turistický ruch v Prachovských skalách starali od začátku devadesátých let. Turisté budou nadále provozovat pouze hotel Pod Šikmou věží a Turistickou chatu, které zůstávají jejich majetkem. "Pronájem přírodní rezervace Klubu českých turistů byl od samého počátku pouze dočasným řešením, protože Schlikové nikdy nepochybovali o tom, že provoz Prachovských skal jednou převezmou do vlastních rukou. Nájemní smlouva s turisty měla dát rodině čas na stabilizaci vráceného panství a na zpracování záměrů dalšího rozvoje skalního města," vysvětlil ekonom správy majetku rodiny Schliků Vladimír Tekverk. Pro běžné návštěvníky Prachovských skal se prý letos nic zásadního nezmění, a také pro sportovní lezení budou ve skalách platit stejná pravidla jako dosud. "Se Schlikovými jsme se dohodli, že pro horolezce zůstává v nejbližší době vše při starém. Majitelům jsme na oplátku přislíbili pomoc při úklidu, opravách cest a údržbě skal," potvrdil předseda Českého horolezeckého svazu Jiří Novák. "Spolupráce se soukromými majiteli je pro nás krok do neznáma, ale myslím si, že změna může skalám jedině prospět. Nikdo se o majetek nepostará líp, než jeho vlastník," doplnil předseda Lezeckého kroužku Prachov Jiří Všetečka. Prachovské skály byly součástí Velišského panství, které Schlikové získali už v 17. století po zavraždění Albrechta z Valdštejna při konfiskaci a novém dělení vévodova majetku. Populární skalní město patřilo šlechtickému rodu až do dubna roku 1948, kdy mu je v rámci znárodnění vyvlastnil komunistický režim, jenž správu přírodní rezervace svěřil do rukou << jičínské>>  radnice. Na vrácení Prachovských skal museli Schlikové čekat téměř padesát let. Dočkali se až při restituci svého majetku v roce 1993. Od té doby se o provoz prachovského skalního města starali členové << jičínského>>  odboru Klubu českých turistů.


MLADÁ FRONTA DNES 20/01/00

Mladá fronta DNES   Prezidium: Hospodaření ředitelství není v pořádku   20.01.2000
Východní Čechy - Autor: IVAN TRUHLIČKA - Strana: 01

Prezidium: Hospodaření ředitelství není v pořádku

Obvinění dosud nepadlo, ale ředitel oznámil rezignaci
<< Jičín>>  - Nesrovnalosti v hospodaření Okresního ředitelství policie v << Jičíně>>  objevila kontrola z policejního prezidia v Praze a nyní chce zjistit, zda někdo neporušil zákon. Žádné obvinění dosud nepadlo, << jičínský>>  policejní ředitel však oznámil, že k 1. březnu odstupuje z funkce. "Objevili jsme nedostatky ve vykazování financí a ve vedení účetnictví," potvrdil vedoucí oddělení kontroly a stížností Policejního prezidia v Praze Jaroslav Hlaváček. Dodal, že oddělení už všechny materiály související s kontrolou v << Jičíně>>  předalo k prozkoumání státnímu zástupci. "V případě, že existuje podezření ze spáchání trestného činu, je to běžný postup," vysvětlil Hlaváček. Ředitel policie v << Jičíně>>  Vlastimil Pilař připustil, že jeho rezignace s kontrolou souvisí. "O odchodu z funkce jsem sice uvažoval už od poloviny minulého roku, ale kontrola byla poslední kapkou. Byla to rána pod pás," komentoval situaci Pilař, který je u policie jedenatřicet let. Dodal, že se dlouhou službou u policie cítí unaven a chce se více věnovat osobnímu životu. Odhaleným nedostatkům Pilař velký význam nepřikládá. "Jsou to banality, které se dějí každý den. Když chce někdo udělat z komára velblouda, tak si nějaký způsob vždycky najde," řekl ředitel. Státní zastupitelství v Semilech, jež podezření v souvislosti s kontrolou v << Jičíně>>  prověřuje, oficiální stanovisko zatím nevydalo. "Případem, v němž figuruje jméno Vlastimila Pilaře, se skutečně zabýváme. Žádné obvinění však dosud vzneseno nebylo," konstatovala pracovnice Okresního státního zastupitelství v Semilech Jitka Kováčová


MLADÁ FRONTA DNES 20/01/00

Mladá fronta DNES   << Jičín>>  čeká na dokumenty pro brusírnu diamantů   20.01.2000
Z jiných regionů - Autor: IVAN TRUHLIČKA - Strana: 04

<< Jičín>>  čeká na dokumenty pro brusírnu diamantů

J i č í n - Nejpozději do konce týdne by měli mít << jičínští>>  radní na stole podklady pro žádost o vydání územního rozhodnutí na stavbu obří brusírny diamantů firmy Alliona v průmyslové zóně na okraji města. Při nedávné návštěvě << Jičína>>  jim to slíbil Jihoafričan Roger Lappeman, jenž má být jedním z hlavních iniciátorů celého projektu. Jméno muže, který se radním představil jako známý obchodník s diamanty, však někteří experti například z jihoafrického Johannesburgu vůbec neznají. "Lappeman nás v průběhu jednání podrobně seznámil se záměry společnosti a ukázal nám i studii plánované výrobní haly. Projekt byl ovšem zpracován v jižní Africe, takže jej bude nutné přizpůsobit tuzemským podmínkám," vysvětlil tajemník << jičínské>>  radnice Petr Bareš. Lappeman se podle něj prezentoval jako občan Jihoafrické republiky, který má s broušením a prodejem diamantů bohaté zkušenosti. "Jeho rodina se prý tomuto oboru věnuje už po pět generací a vlastní několik továren s tisíci zaměstnanci," zdůraznil tajemník. Odborníci na univerzitě v Johannesburgu však toto jméno neznají. "Ptal jsem se kolegy z katedry geologie univerzity Witwatersrand v Johannesburgu, který se specializuje na těžbu diamantů. Sdělil mi, že žádného Rogera Lappemana zabývajícího se broušením a prodejem diamantů nezná," uvedl geolog Petr Jakeš z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze. << Jičínští>>  radní představitele Alliony v průběhu jednání vyzvali, aby vládní agenturu CzechInvest požádali o přiznání podpory, kterou stát poskytuje velkým zahraničním investorům. "Státní pobídky jsou pro město výhodné, protože nám umožňují čerpat dotace na rozšiřování infrastruktury v průmyslové zóně," zdůraznil << jičínský>>  místostarosta Miloslav Šebík. Zkrátka ovšem nepřichází ani zahraniční firma. Ta může při investici převyšující deset milionů dolarů zase počítat s pětiletými daňovými prázdninami, s dotacemi na vytvoření nových pracovních míst i s bezcelním dovozem technologií. "Zástupci Alliony sice tvrdili, že investiční pobídky ke své činnosti nepotřebují, ale nakonec nám slíbili, že agenturu Czechinvest o státní podporu požádají," sdělil Šebík. Svůj slib << jičínské>>  radnici však diamantová firma zatím nesplnila. "Se zástupci firmy Alliona jsme jednali pouze jednou na krátké informativní schůzce loni na podzim. Od té doby nás už nenavštívili a žádost o poskytnutí státní podpory jsme od nich zatím neobdrželi," uvedl Radek Novák z agentury Czechinvest. Obří brusírna diamantů má na jaře začít vyrůstat na pozemcích v průmyslové zóně na okraji << Jičína>> , které radnice společnosti Alliona prodala loni v říjnu za symbolickou jednu korunu za metr čtvereční. V novém závodě, jehož výstavba vyjde podle zástupců firmy na dvanáct milionů dolarů, má po dokončení pracovat více než osm set lidí.


Další díl

Jičínsko v tisku na internetu

Server Jičín