Jičín – Turistika

Přehled nejzákladnějších informací


1. Doprava
2. Tísňové služby
3. Potraviny, obchody
4. Stravování
5. Ubytování
6. Mapy, informace
7. Památky a vycházky
8. Sport
9. Okolí


Obecné informační zdroje na internetu:

Mapa Jičína + další mapy

Jízdní řády


Jičín je vzhledem ke své poloze jedním z turisticky atraktivních měst. Předkládáme vám souhrn praktických informací, které vám pomohou při plánování návštěvy ve městě a okolí.


1. DOPRAVA


Doprava do Jičína

Jičín má poměrně výhodnou polohu, neboť se nachází na křižovatce několika hlavních dopravních tahů. Pokud budete volit cestu hromadnými dopravními prostředky, doporučujeme dávat přednost autobusům před vlaky, pokud nenatrefíte na rychlík, kterých jezdí velmi málo (Jičín leží mimo hlavní železniční tahy). Vzhledem k častým změnám doporučujeme ověřit si spojení v aktuálních jízdních řádech. Vlaky přijíždějí na nádraží, které je poměrně vzdálené od centra. Chcete-li dojít do středu města, pak běžte od nádraží ulicí Dělnickou a na křižovatce nezatáčejte doprava. Cesty by měly být značeny zelenými informačními šipkami. Autobusové nádraží leží přibližně 3 minuty chůze od centra směrem nahoru v Valdické bráně.

Pokud zvolíte dopravu výletním autobusem, může být problémem parkování. Občas se dá zaparkovat přímo na náměstí v centru, ale problémem může být jediná příjezdní komunikace (Palackého ulice), která se díky nevhodně parkujícím vozům a zásobování zcela ucpe. K parkování je možné celkem úspěšně použít tato místa: Ulice Revoluční (lipová alej – hlavní silnice), ulice ČSA (lipová alej – místní komunikace), obslužní komunikace u autobusového nádraží (omezený počet míst), ulice Bolzanova v úseku od školy ke koupališti, ulice Pod koželuhy v úseku od kina k mostu – vše v blízkosti centra, a dále parkoviště před Sportovním areálem (dále v lipách), na mostě k novému Městu (ulice Ruská) a v ulici Dělnické (k železničnímu nádraží), obojí již trochu vzdálenější. Všechny uvedené lokality s výjimkou Valdštejnova náměstí jsou bezplatné.

Pokud přijedete osobním automobilem, parkovišť je více, avšak znovu upozorňujeme na možné problémy s prostorem. Placená parkoviště jsou: na Valdštejnově náměstí (přímo v centru), na nám. Svobody ("Malý Ryneček") přímo u centra, v zadním dvoře Jezuitské koleje, na křižovatce Jiráskova – Tylova a nově též v úseku Husovy třídy před základní školou, kde může docházet ke kolizím s místními obyvateli a automobily z důvodu malého prostoru. Další (neplacená) parkoviště jsou přímo na autobusovém nádraží, před IV. ZŠ (Železnická ulice), před Sportovní areálem (hotel Start, Revoluční ulice), na Komenského náměstí, před Dopravním inspektorátem (ulice Na hrádku – nevhodné v pondělí a ve středu v pracovní době). Dále je možné využívat k parkování většinu ulic, avšak v prostoru kolem Husovy třídy a Tylova náměstí se v současnosti jedná spíše o utopii, a to z důvodu přeplnění a rušení dalších možných parkovacích míst. Je také možné využívat parkoviště AGS u autobusového nádraží, pokud ovšem má vrátný dobrou náladu a nezamkne závoru.

Tyto údaje platí v průběhu týdne zhruba stejně s výjimkou soboty dopoledne, kdy se konají trhy, Valdštejnovo náměstí je uzavřeno a stává se z něj jedna velká tržnice, a parkování ve městě je výrazně horší.

Pro cyklisty není žádné vyhrazené místo, kde by mohli bez obav ponechat své stroje. Potřebujete-li odejít na nákup apod., vždy kolo uzamkněte, popř. ponechte s dozorem. U některých restaurací nebo např. u Muzea je možno využít intravilánu. Tyto řádky rozhodně neznamenají, že by se zde kradla jízdní kola ostošest, spíše upozorňují na absenci úložiště a na to, že s létem se mohou objevovat "zájezdní skupiny", které do města přijedou hromadnou dopravou a z města již odjíždějí na kole.

Pokud přijdete pěšky, je pravděpodobné, že použijete některou ze značených tras KČT. Modrá, žlutá i červená vás dovedou přímo do centra.


Doprava po okolí

Hromadná doprava linková: Vlaky: Na okrese jsou jen dvě významnější železniční tratě (Jičín – Nymburk, Hradec Králové – Jičín – Turnov) a několik menších tratí (Stará Paka – Libuň – Dolní Bousov, Kopidlno – Dolní Bousov, Chlumec nad Cidlinou – Ostroměř – Stará Paka – Martinice). Významnými železničními uzly jsou Jičín, Libuň, Stará Paka a Ostroměř. Rychlíky jezdí pouze na významnějších tratích a na Starou Paku, u ostatních se jedná pouze o lokální přepravu s nízkou frekvencí.

Autobusy: Většina okresu je pokrytá linkami ČSAD BUS Semily a podobných firem. Přes prázdniny je frekvence na některých tratích nižší, a proto doporučujeme zkontrolovat jízdní řády. Hromadné rozjezdy autobusů jsou o pracovních dnech vždy ve 14.35, 16.35 a 18.20.

Dálkové autobusy zajišťují spojení na Prahu, Hradec Králové, Liberec, Brno a spoustu dalších měst.

Doprava výletními autobusy: Naprostá většina silnic na okrese je sjízdná i pro autobusy. Konkrétní informace můžeme poskytnout na požádání.

Doprava automobilem: Na okrese se nevyskytují úseky se zákazem vjezdu či průjezdu např. z důvodu ochrany přírody apod. Konkrétní informace můžeme poskytnout na požádání.

Přeprava na kolech: Celý region Českého ráje je naprosto ideální pro cykloturistiku. Vzhledem k tomu, že se na okrese nevyskytují žádná horská území (pouze nejzazší severovýchodní část je podhorskou oblastí), je terén velmi příhodný, i z důvodu obdivování přírodních krás. Doporučujeme.

Pěší turistika: Region je hustě protkaný sítí značených turistických cest, které vás zavedou na všechna turisticky významná místa. Bližší informace najdete v mapách.


2. TÍSŇOVÉ SLUŽBY


Pokud se dostanete do nesnází, můžete kromě tradičních čísel (150, 155, 158) použít ještě tato:


0433 / 584 111 – ústředna Policie Jičín
0433 / 582 111 – ústředna Okresní nemocnice v Jičíně (všechny pohotovostní služby)
0433 / 588 111 – ústředna Polikliniky v Jičíně
0433 / 522 200 – spojovatelka Hasičů Jičín


0603 / 716 565 – Městská policie Jičín


0434 / 621 082 – pohotovost Nová Paka
0435 / 623 611 – pohotovost Hořice


0433 / 25860 nebo 535 860, mobil 0603 / 702 407 – Nonstop odtahová služba, p. Veselý, Jičín
0433 / 532 278, 0603 / 275 505 – Autoservis Imlauf, Jičín (do 18.00)


0433 / 534 390 – Městské informační centrum Jičín (v létě přibl. do 18.00)3. POTRAVINY, OBCHODY


Jičín má poměrně rozvinutou obchodní síť, avšak základním problémem je zavírací doba, která je u některých obchodů již v půl páté. Hlavní obchody jsou koncentrovány do oblasti Valdštejnova náměstí, Žižkova náměstí a pěší část Husovy ulice.

Výběr obchodů s potravinami, které mají prodlouženou otevírací dobu a sobotní či nedělní prodej:

Paříž (roh ulice Šafaříkovy a Husovy, hotel Paříž) – do 20.00, Ertl (roh Jiráskova – Zahradní), samoobsluha V lipách (Tyršova / V. Čtvrtka), Nové Město (Lidické náměstí).

Obchodní domy s parkovištěm: Edeka (Pod koželuhy), IMMO (Husova ulice u přejezdu).

Rozhodně zajímavý je jičínský trh, který se koná každou sobotu celé dopoledne v centru na Valdštejnově náměstí. Zde koupíte opravdu všelicos.


4. STRAVOVÁNÍ


Stravování v restauracích není nikterak složité, pokud ovšem nechcete jíst po 1/2 10 večer či v neděli dopoledne. Uvádíme výčet místních podniků se stručnou poznámkou.


Centrum:

Valdštejnovo náměstí:

Zámecká vinárna (menší podnik přímo v historické budově zámku, možnost posedět venku), Valdštejnská vinárna (poblíž kostela sv. Ignáce, platí se za záchodky, stolky i na podloubí), Třešňákovi / U hroznu (otevírá jen přes poledne, slušný výběr levných oběd), U anděla (silně doutnající hospoda, často tam chodí studenti, předzahrádka), U kata (v podzemí domu čp. 35, bez jídel), Billiard club (noční podnik, bez jídla)

Ryneček (nám. Svobody):

Na Rynečku (docela dobrý podnik, občas hůře větraný, předzahrádka, slušný výběr), U našich (pivnice, řízky na prkénku, chleba s pivním sýrem a cibulí, ale též teplá jídla, předzahrádka)

Nerudova ulice: Matěj (lovecký restaurant, posezení v intravilánu domu)

Palackého ulice: U Kučerků / Smíchovská restaurace (občas hustší vzduch, ale jinak příjemné prostředí)

Čelakovského ulice: Pizzerie U Henryho (kvalitní pizzerie, zahrádka, pěkné)

Husova ulice:

Volf – restaurace (vrchní se může po vašem příchodu zeptat, zda máte na zaplacení, a někdy jsou trochu spletení z jídel), Volf – vinárna (intravilán, není nejhorší), U piráta (vnitřek bloku, stylová restaurace, zajímavá jídla), Paříž (levné obědy), U Mlejnku (docela pěkná restaurace)

Šafaříkova ulice: Batalion (pod hotelem Paříž, pivnice, velmi hustý vzduch)

Havlíčkova ulice: Pohoda (hospoda se skvělými utopenci a černým pivem)

Revoluční ulice: U Šuků (lokální hospoda, zahrádka, možnost odnést si pivo do lip a sednou si do aleje), U Šuků – bar (noční podnik, snad celkem slušný), Hotel Start (restaurace v přízemí – pizzerie, pěkné prostředí, dobrý výběr), M-klub ("Emko") – noční podnik

Sv. Čecha: Čína (proměnlivé, někdy fajn)

Fügnerova ulice: Lucie (poměrně slušná hospoda, pěkné prostředí, dobrá jídla)

Autobusové nádraží: nádražní restaurace (patrně jen pití)

Na jihu: Bunkr (noční podnik)

Ruská ulice: Amadeus (vcelku slušný podnik s dobrým jídlem)

Lidické náměstí: Veselka (legendární místní restaurace, která ušla demolici, hustší vzduch)

Komenského náměstí: Rieger (restaurace penziónu, proměnlivé, ale někdy vaří výtečně)

Kollárova ulice: Zimní stadion (přímo u stadionu, někdy trochu problémy s čerstvostí jídel), Na hrázi (doutnající hospoda), Mádlík (bar v podzemí vodárenské věže, oblíbené místo pro mládež)

Kollárova / Markova: Na Letné (místní hospoda, občerstvení i před restaurací)

Markova ulice: Bohemia ("Bohemka") (restaurace penzionu, zcela atypická jídla, zajímavý výběr, doporučujeme)

Koněvova ulice: Rumcajs (restaurace v motelu, neznámá kvalita)

V Jičíně není vegetariánská restaurace a od června ani čajovna.


5. UBYTOVÁNÍ


Ubytování v Jičíně by neměl být problém, přestože jsou zde pouze dva velkokapacitní hotely. Uvádíme základní výčet ubytovacích kapacit:

Poznámka: pokud je telefonní číslo změněné, vytočte 53 místo první dvojky.


Hotel Start (Revoluční 863, 0433 / 523720)

Hotel Paříž (Žižkovo nám. 3, 0433 / 532750)

Penzion Rieger (Komenského nám., 0433/535480)

Penzion Bohemia (Markova 303, 0433/534431)

Penzion U české koruny (Valdštejnovo nám. 77, 0433/531241)

Penzion Albrecht (Revoluční 712, 0433/532544)

Motel / Autokemp Rumcajs (Koněvova 331, 0433/531400)


Toto je jen nejzákladnější výčet.


6. MAPY, INFORMACE


Pro cestovaní po Jičínsku doporučujeme následující mapy:


1 : 50 000 – KČT / AČR / VKÚ

19 – Český ráj
18 – Nymbursko a Kopidlnsko
23 – Podkrkonoší
24 – Hradecko


1 : 100 000 – Kartografie Praha

13 – Český ráj a Poděbradsko
16 – Hradecko


1 : 10 000 – Kartografie Praha

12 – Prachovské Skály


Mapy jsou k dostání v Knize na náměstí a na Husově třídě, dále v Informačním středisku a s patřičnou přirážkou též na mnoha dalších místech v terénu.


Informační středisko v Jičíně je na Valdštejnově náměstí 1 – zámek, tel. 0433 / 534 390.
V Nové Pace – F. Procházky (Klenotnice), 0434 / 622 375
V Sobotce – Šrámkovo knihkupectví, nám. Míru 6, 0433 / 571 587
V Hořicích – CK Europa Travel, nám. Jiřího z Poděbrad 231, 0435 / 624 030


7. PAMÁTKY A VYCHÁZKY


Jičín je město s památkovou rezervací a s poměrně zajímavou architekturou posledních 4 století. Mezi nejstarší památky patří:


Centrum města

Současné centrum bylo vystavěno především v době Albrechta z Valdštejna (počátek 17. století). Mezi nejvýznamnější stavby z tohoto období patří:

Valdická brána (otevřeno 9–17 každý den, vstupné 4 a 8 Kč, invalidé + děti pod 6 let zdarma, 156 schodů, nádherný výhled z ochozu ve výšce 32 m, tel. 0433 / 532 196)

Zámek – v současnosti muzeum, otevřeno 9–17 denně

Kostel sv. Jakuba Většího – obvykle otevřeno

Jezuitská kolej – obvykle zavřeno


Dalšími významnými stavbami jsou:

Kostel sv. Ignáce z Loyoly – poblíž náměstí

Kostel P. Marie de Sale – u novoměstského náměstí (Ruská ulice)

Židovská synagoga – poblíž centra (Židovská ulice)

Valdštejnská lodžie (v Libosadu, 2 km od centra lipovou alejí)

školní budovy: gymnázium, SPŠ, ekonomická škola, I. ZŠ, ZŠ Husova


Pokud hledáte zajímavou architekturu domovní zástavby, doporučujeme tyto ulice:


Tyršova

Sv. Čecha – úsek u kruhového objezdu

Vrchlického (část)

Maršála Koněva

část Husovy

celé Valdštejnovo náměstí a přilehlé uličky


Vycházky

Pěkná procházka je 2km čtyřřadou lipovou alejí na kraj Valdic, kde můžete navštívit Valdštejnskou lodžii a přilehlý park. Pokračovat můžete na východ do Obory až k židovskému hřbitovu, na sever rovně do Valdic (Klášter Kartuziánů – nyní věznice) či na západ na vrch Zebín s kapličkou P. Marie.

Dále můžete v Jičíně vyjít na Čeřovku s neoromantickou rozhlednou (pěkná procházka v lese) nebo vyjít směrem severozápadním přes zahrádkářskou kolonii na Žabínek až k Bílému mlýnu (cca. 3 km) a vrátit se podél Cidliny. Z Jičína se dále dá jít na Velíš (4 km jižně, vysoký vrch) či do Prachovských skal (5–6 km západně). Ve vnitřním městě je pěkná procházka pod podloubím na náměstí, zejména v podvečer při osvětlení historických budov.


Podrobnější informace dostanete v informačním centru nebo v turistických průvodcích.


8. SPORT


Nejrozsáhlejším sportovním komplexem ve městě je Sportovní areál – hotel Start (Revoluční ulice, výpadovka na Semily). Nabízí plavání, atletiku, halové sporty, fotbal, tenis, házenou, volejbal a další možnosti.

V zimě je v provozu Zimní stadión v Kollárově ulici.

Sportování je možné také na Matějkově cvičišti u ulice Na vrchách.

Přes léto je v provozu koupaliště na rybníku Kníže (Jarošov). Místní však obvykle jezdí na Jinolice nebo k Peliškovi na Prachov, popřípadě na rybníček do Holína.

Jak již bylo řečeno, celé okolí je ideální pro cykloturistiku.


9. OKOLÍ


Tento oddíl bude vzhledem k rozsáhlosti materálů zpracováván postupně.


Server Jičín