Jičín v tisku na internetu – prosinec 1999

1. 12. – 10. 12.

Předchozí dílDalší díl



AGRÁRNÍ DENÍK 01/12/99

Ústavní soud zrušil novelu transformačního zákona

Ústavní soud dnes fakticky zrušil novelu transformačního zákona, která upravovala vypořádání majetkových podílů v zemědělských družstvech. Novela porušuje princip právní jistoty a důvěry v právo, které jsou základními atributy právního státu, uvedl v odůvodnění rozhodnutí soudce zpravodaj Vladimír Paul.

Plénum Ústavního soudu vyhovělo návrhu 77 poslanců z ODS, Unie svobody a části poslanců KDU-ČSL. Navrhovatelé argumentovali zejména tím, že norma zpochybňuje vlastnictví a pokouší se ho omezit, nezachovává rovnost před zákonem a tím je diskriminační. Soudce zpravodaj Vladimír Paul dnes připomněl, že oprávněné osoby podle původního znění transformačního zákona z roku 1992 předpokládaly, že jim po sedmi letech bude vydán jejich majetkový podíl v plné výši. Těsně před uplynutím lhůty přinesla novela zásadní změnu. "Novela poškozuje a popírá právo oprávněných osob, a naproti tomu legalizuje právo zemědělských družstev nakládat s cizím majetkem," upozornil Paul. Svým rozsahem a koncepcí prohlubuje podle Ústavního soudu nerovnost mezi jednotlivými skupinami oprávněných osob natolik, že ji již nelze pokládat za odůvodněnou.

Podle dnes zrušené novely měli lidé, jejichž majetkový nárok nebyl k 31. březnu 1999 uspokojen, obdržet v hotovosti deset procent nevypořádaného podílu z peněz Pozemkového fondu, nejvýše ale 10 000 korun. Věřitel měl dále možnost požádat o vypořádání majetku formou státních dluhopisů se splatností 20 let a úrokem dvě procenta. Když podílník nepožádal o vydání státních dluhopisů, mohlo družstvo jeho nárok uspokojit majetkovými listy. Ty měl, pokud se věřitel nedohodl s družstvem, po 15 letech odkoupit za nominální hodnotu bez úročení Pozemkový fond. Podle dostupných informací by se dnešní rozhodnutí Ústavního soudu mělo týkat asi 300 000 lidí a majetku v hodnotě kolem 30 miliard.

Za závažné memento pro levicovou část Poslanecké sněmovny reprezentovanou komunisty, sociálními demokraty a částí lidovců označil rozhodnutí Ústavního soudu bezprostředně po jeho vynesení zástupce navrhovatelů poslanec ODS Marek Benda. Připomněl, že dnes již nelze aplikovat stejná pravidla jako v roce 1948 a v dalších letech. Občané ČR jsou chráněni ve svých základních právech Ústavním soudem a zpochybňování vlastnictví a jeho faktické zrušení bude Ústavním soudem zrušeno, podotkl. Podle Bendy již existuje návrh předkládaný skupinou poslanců v čele s předsedou poslaneckého klubu ODS Vlastimilem Tlustým, který předpokládá, že část závazků převezme na sebe prostřednictvím Pozemkového fondu stát. Ten by měl oprávněným osobám vyplatit jejich podíl a své pohledávky řešit s družstvy. Rozhodnutí Ústavního soudu ocenila i Miloslava Pešková, která má restituce na Jičínsku. "Doufáme, že se konečně dočkáme spravedlnosti a že se s námi nejpozději do dvou let stát vyrovná," řekla dnes. Podotkla, že právě stát vydal zákony, jimiž se oprávněné osoby řídily a podle něhož měly svůj majetek dostat nejpozději do sedmi let.


MF DNES 02/12/99

Mladá fronta DNES     Velká cena judistů v Jičíně přiláká kvalitní účastníky     02.12.1999
Sport z východních Čech - Autor: (vk) - Strana: 08

Velká cena judistů v Jičíně přiláká kvalitní účastníky
<< Jičín>>  - Sobotní dvaatřicátý ročník tradiční mezinárodní Velké ceny Jičína v judo bude prověrkou připravenosti domácí mužské špičky před nadcházejícími kvalifikačními turnaji kategorie A na olympijské hry v Sydney, mezi nimiž je i březnový Aral Cup v Praze. Eliminační boje a repasáže jsou na programu v hale jičínského sportovního areálu od 10.00 hodin, závěrečné duely o medaile začnou přibližně od 15.00 hodin. Pořadatelé z SKP Judo << Jičín>>  očekávají účast více než sto dvaceti závodníků z Německa, Rakouska, Slovenska, Kypru a pochopitelně z pořadatelské země. Nejlepší tuzemský klub USK Praha ohlásil podle slov předsedy svazu Josefa Letošníka start patnácti zástupců.


MF DNES 02/12/99

Mladá fronta DNES     Bývalí studenští vůdci pořádají na několika místech shromáždění     02.12.1999
Z východních Čech - Autor: (hr) - Strana: 02

Bývalí studenští vůdci pořádají na několika místech shromáždění
Hradec Králové - Autoři výzvy Děkujeme, odejděte! pořádají zítra od 16 hodin shromíždění na Masarykově náměstí v Hradci Králové. Bývalí členové studentských stávkových výborů královéhradeckých vysokých škol sdělí přítomným stanovisko k současné politické situaci ze sobotní schůzky. Té se v Hradci Králové zúčastnilo na padesát čelných signatářů výzvy z celé republiky. V
<< Jičíně>>  se sejdou signatáři a sympatizanti výzvy zítra v 16 hodin na Valdštejnově náměstí, ve stejnou dobu se zítra mohou lidé připojit k výzvě na náměstí v Trutnově.

MF DNES 04/12/99

Mladá fronta DNES     Východočeská atletika zná nejlepší závodníky sezony     04.12.1999
Sport z východních Čech - Autor: (vk) - Strana: 12

Východočeská atletika zná nejlepší závodníky sezony
Holice v Čechách  - Nejlepší atlety i atletky roku 1999 vyhlásí dnes v Holicích spolu s nejúspěšnějšími trenéry a rozhodčími Východočeský atletický svaz. Slavnostní vyhlášení se uskuteční v rámci valné hromady oblastního svazu.  

Nejlepší atleti - kategorie dospělých: 1. Jiří MALYSA klub: SK Nové Město nad Metují, z největších úspěchů: první na mistrovství ČR v chůzi na 20 km (1:25:20), reprezentoval ČR na světovém poháru Lugano Trophy, 2. Patrick LANDMESSER SK Nové Město nad Metují, první na mistrovství ČR na dráze, reprezentoval ČR na ve vrhačském šestiutkání v Nitře - oštěp (75,86), 3. Táňa METELKOVÁ - SK Týniště nad Orlicí, první na mistrovství ČR v maratonu (2:58:05.

Junioři: 1. Pavel DOBŠÍČEK - TJ Jablonné nad Orlicí, první na mistrovství ČR v běhu do vrchu, třetí na mistrovství ČR na dráze na 5 km (15:40,72), 10. na mistrovství světa v běhu do vrchu, 2. Jaroslav KALABZA - TF Pardubice, první na mistrovství ČR na dráze, výška (215), 3. Tomáš HAROM - SK Nové Město nad Metují, první na mistrovství ČR v silničním běhu v Běchovicích, 4. Jan SOUMAR - SK Nové Město nad Metují, první na mistrovství ČR na dráze, oštěp (66,09).

Dorost: 1. Lenka FICKOVÁ - ŠAK Chrudim, první na mistrovství ČR juniorek na dráze, běh 100 m (11,92) a 200 m (24,01), první na mistrovství ČR dorostenek v hale, 60 m (7,68) a 200 m (24,68), pátá na mistrovství světa dorostu do 17 let, 200 m (24.08), osmá na mistrovství Evropy juniorek, 200 m (23,99), 2. Jiří KMÍNEK - TJ Dvůr Králové nad Labem, první na mistrovství ČR juniorů na dráze, běh 100 m (11,02), první na mistrovství ČR dorostenců na dráze, 100 m (10,90), 200 m (21,73), a v hale 200 m (22,50), 3. Petra ŠINDELÁŘOVÁ - AC TJ << Jičín>> , první na mistrovství ČR na dráze v sedmiboji (4883) a v hale v pětiboji (3687), 4. Radek PAŘÍZEK - Sokol Nová Paka, první na mistrovství ČR v chůzi na 5 km na dráze (25:53,14) a v hale (26:01,36), 5. Petr BERAN - AC Pardubice, první na mistrovství ČR v trojskoku na dráze (14,08, a v hale (13,66).

Žactvo: 1. Jan SYROVÁTKO - DC Ostroměř, první na mistrovství ČR v hodu oštěpem na dráze (59,80 - rekord ČR), ve skoku do dálky v hale (614) a ve vrhu koulí v hale (13,90).

Nejúspěšnější trenéři: Jaroslav JÓN - AC Pardubice, trenér ve Sportovním gymnáziu Pardubice (svěřenci: Lenka Ficková, Petr Beran a další), Aleš ŽĎÁRSKÝ - SK Nové Město nad Metují (běžci Tomáš Harom, Petra Lochmanová a další), Jiří NEUMANN - TJ Dvůr Králové nad Labem (Jiří Kmínek a další).

Nejaktivnější rozhodčí: Zdeněk NAVRÁTIL - AFK SKP Pardubice, Miroslav TRUBAČ - TJ Dobruška, Jaroslav VIDRNA - Sokol Hradec Králové.


MF DNES 04/12/99

Mladá fronta DNES     Studentskou výzvu včera přišly podpořit stovky lidí     04.12.1999
Východní Čechy - Autor: (van, soc) - Strana: 01

Studentskou výzvu včera přišly podpořit stovky lidí
<< Jičín>>   - Asi tři stovky lidí včera podpořilo výzvu Děkujeme, odejděte! v Jičíně. Bouři nevole rozpoutal projev jičínského místostarosty a předsedy místního sdružení ODS Miloslava Šebíka, který organizátorům shromáždění z místního Lepařova gymnázia doporučil, aby se věnovali studiu. "Budoucnost patří jen těm nejschopnějším. A pokud vím, tak jste za minulý rok nasbírali dvakrát víc zameškaných hodin než studenti vyšší odborné školy," pokáral mladé lidi Šebík. Zhruba patnáct set lidí se sešlo na královéhradeckém Masarykově náměstí na podoru studentské výzvy Děkujeme, odejděte! Stejný počet se sešel i na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. Na petičních arších přibylo v obou městech několik set nových podpisů. Organizátoři mítinků přečetli prohlášení, které vzniklo 27. listopadu v Hradci Králové a které vyzývá vládu k demisi a požaduje vypsání předčasných voleb. "Ustavení nové vlády by urychlilo náš vstup do Evropské unie. Není totiž nic horšího, než vláda, která nedělá nic," řekl hlavní koordinátor "hradecké" výzvy Jindřich Vedlich.


MF DNES 04/12/99

Mladá fronta DNES     Ve Francii vyšla kniha o Váchalovi     04.12.1999
Kultura - Autor: (ČTK) - Strana: 20

Ve Francii vyšla kniha o Váchalovi
P a ř í ž   - První knihu věnovanou jednomu z nejvýraznějších českých výtvarníků a spisovatelů 20. století Josefu Váchalovi vydanou v zahraničí prezentovali ve čtvrtek v Paříži představitelé nakladatelství Paseka a univerzity Paris-Sorbonne. Sborník Facétie et illumination (Žerty a inspirace) shrnuje příspěvky z konference o Váchalovi, která se konala právě před rokem v Českém centru v Paříži. "Josef Váchal je ve Francii zcela neznámý a touto knihou ho chceme představit francouzskému publiku," prohlásil spoluorganizátor konference i vydání knihy profesor bohemistiky na Sorbonně Xavier Galmiche.

Aukce: Po 2. kole dražby kombinované techniky O. Zahradníčka (Magazín DNES 25. 11.) vede nabídka pana Liboslava Kučery z
<< Jičína>>  na 4320 Kč. 3. kolo končí 8. 12. v poledne. 1. kolo dražby olejomalby R. Páníka (Magazín DNES 2. 12.) končí 7. 12. Nabídky faxujte na číslo 02/220 62 461, popř. posílejte na naši adresu s označením AUKCE.

MF DNES 06/12/99

Mladá fronta DNES     Házenkáři Jičína pokořili Zlín, Náchod nestačil na Duklu     06.12.1999
Sport z východních Čech - Autor: (vk, ČTK) - Strana: 08

Házenkáři Jičína pokořili Zlín, Náchod nestačil na Duklu
<< Jičín>>  - Oba východočeské týmy dosáhly v patnáctém kole extraligy házenkářů jednoznačných výsledků. Zatímco hráči Jičína ale deklasovali tým Zlína, Náchodští nestačili na pražskou Duklu.

AGS HBC << JIČÍN>>  - NOVESTA ZLÍN 33:16 (15:12)

Zapomenout na předchozí neúspěch v Zubří dali jičínští házenkáři svým divákům v sobotním duelu proti poslednímu celku extraligy. V zápase dvou odlišných poločasů, v němž v první části hry ještě hosté drželi s domácím týmem krok, ale pak se výkonnostně vytratili ze hřiště, padaly rekordy Jičína v nejvyšší soutěži. "Deset gólů jsem extralize ještě nedal. Jsem spokojen, ale u spoluhráčů to asi budu mít drahé," konstatoval po utkání nejlepší střelec zápasu jičínský Aleš Babák. Druhý poločas, do něhož už nenastoupil dosud nejúspěšnější střelec Zlína Gazda, byl ze strany domácího celku hotovou exhibicí. Jičínští inkasovali jen čtyřikrát a sami do zlínské sítě nastříleli osmnáct gólů. Třicátou branku Jičína se dokonce pokoušel ze sedmičky vsítit gólman Mičke, střelu do horního růžku mu však jeho zlínský protějšek Spáčil skvěle vyrazil. Smutný byl jen pilíř domácí obrany Cvejn, jenž musel v nejlepším opustit hřiště po přísném verdiktu rozhodčích. Podobný osud však potkal i na druhé straně Kašného. Házenkáři Jičína tak opět potvrdili, že jejich výkonnostní vzestup v letošní sezoně je trvalého rázu. "Vyrovnanější úvodní část utkání byla zaviněna přílišnou snahou našich házenkářů zápas co nejdříve rozhodnout. V té druhé jsme však podali ukázněný výkon s důrazem na zodpovědné bránění a výsledek se brzy dostavil," zhodnotil utkání trenér Jičína Jiří Bareš.

Branky: Babák 10/1, Kraus 7, Josef 4, Štegl 3, Kořínek, Švarc, Šopejstal a Straka po 2, - Mičola 5/3, Gazda 4, Prokopec 3, Halčař, Kovařík, Zetík a Balůsek po 1. Rozhodčí: Macho, Hájek. Sedmimetrové hody: 1/1 - 3/3. Vyloučení: 5:7. ČK: Cvejn - Kašný. Diváků: 900.

DUKLA PRAHA - TJ NÁCHOD 33:12 (16:4)

Dukla si v úvodních deseti minutách vytvořila sedmibrankový náskok, hosté poprvé skórovali až ve třiadvacáté minutě. Pražané nadále zvyšovali své vedení a v poklidném tempu nakonec zvítězili o propastných jednadvacet gólů.

Nejvíce branek: Hejtmánek 6, Kubeš 5/1 - Skalický 4. Rozhodčí: Krupa, Kramoliš. Sedmimetrové hody: 5/4 - 1/1. Vyloučení: 7:6. ČK: Manych (Náchod). Diváků: 200.


MF DNES 06/12/99

Mladá fronta DNES     Házenkářům Zlína a Zubří to nejde, znovu prohráli     06.12.1999
Sport z jihovýchodní Moravy - Autor: (ara) - Strana: 08

Házenkářům Zlína a Zubří to nejde, znovu prohráli
Z l í n,  Z u b ř í - Soustředěné výkony Třeboně a Jičína, jinak průměrných celků házenkářské extraligy, stačily na výrazné porážky regionálních celků ze Zubří a Zlína. Třeboňský tým měl se Zubřím práci, do vedení ale hosty nepustil od začátku do konce. Naopak Zlín se v úvodu držel,
<< Jičín>>  se nemohl odpoutat o víc než tři branky. Ve druhém poločasu ale zlínské mužstvo zhaslo a dalo jen čtyři branky. To je smutný rekord ročníku. Zápas navíc nedohrál kvůli červené kartě pivot Kašný. Zlín zůstal v tabulce poslední, Zubří je sedmé.

Fakta z utkání:  Třeboň - HC Zubří 29:24 (15:11), nejvíc branek Zubří: Hladký 7, Kiriljuk 6, Petr Hrachovec 5. << Jičín>>  - Zlín 33:16 (15:12), nejvíc branek Zlína: Mičola 5/3, Gazda 4.


MF DNES 06/12/99

Mladá fronta DNES     stalo se 6. až 12. prosince     06.12.1999
Z východních Čech - Autor: - Strana: 07

stalo se 6. až 12. prosince
6. prosince 1500 - Jindřich Šťastný z Valdštejna a na Malé Skále udělil měšťanům části Turnova, která náležela k jeho panství, právo výhradního solního skladu. Obyvatelé druhé části města patřící Adamu z Cimburka obdrželi stejné privilegium o čtyři měsíce dříve.

6. prosince 1924 - V
<< Jičíně>>  začaly oslavy otevření Studentského domu. Nová budova, jejímž autorem byl architekt Čeněk Musil, byla postavena díky iniciativě Společnosti přátel studentstva v << Jičíně>> . Dům se stal také sídlem veřejné městské čítárny a knihovny.

7. prosince 1895 - Okresní hejtmanství v Hradci Králové povolilo činnost tělovýchovné jednotě SK pro Hradec Králové a okolí. Členové nové sportovní organizace se věnovali turistice, cyklistice, řecko-římskému zápasu a některým lehkoatletickým disciplínám.

9. prosince 1821 - Krajský úřad oznámil městské radě v Dobrušce, že zemská vláda nařídila zničit přes sedm set výtisků knihy Veliký pátek, jejímž autorem a vydavatelem byl František Vladislav Hek. V náboženském rozjímání, které bylo výňatkem z Postily české, Hek promítl do charakteristik postav Kristových nepřátel a do zpodobení veřejných poměrů reálné rysy svých dobrušských protivníků a tamních sousedských vztahů. Za to byl označen za pobuřovače a rouhače a odsouzen krajským úřadem ke třem měsícům žaláře.

11. prosince 1919 - Cyklem přednášek o národním hospodářství a samosprávě zahájil v budově muzea v Hradci Králové svou činnost přednáškový odbor Okresního osvětového sboru. Členy "lidovýchovného" státního orgánu řízeného ministerstvem školství a národní osvěty byly nejen učitelské a profesorské sbory, ale také obce královéhradeckého okresu, peněžní ústavy a pokrokoví jednotlivci.

12. prosince 1894 - Městská rada v Pardubicích požádala zemědělskou radu o vypracování plánu kanalizace, která měla být součástí celkového zlepšení úrovně bydlení ve městě. V červnu roku 1897 byla pro tyto účely zvolena "komise pro předběžné práce kanalisace, vodovodu, osvětlení a dlažby města".


MF DNES 07/12/99

Mladá fronta DNES     Skupina Chinaski zahraje i v příbramském divadle     07.12.1999
Kultura ze středních Čech - Autor: (ek) - Strana: 03

Skupina Chinaski zahraje i v příbramském divadle
P ř í b r a m   - Své aktuální album 1. signální představí rocková skupina Chinaski také v Příbrami. Koncert původně
<< jičínské>> , nyní už pražské formace, se uskuteční ve čtvrtek 16. prosince od devatenácti hodin v estrádním sále příbramského divadla. "Agentura zastupující Chinaski pořádá promo turné k albu po velkých městech, a tak oslovila i naše divadlo. Chceme mladým lidem zpestřit předvánoční čas, a proto jsme kvalitní a populární kapelu pozvali," uvedla programová pracovnice Divadla Příbram Olga Komrsková. Přímým předchůdcem kapely byly Starý hadry, které se v polovině 90. let proměnily v Chinaski. Název si skupina zvolila podle hlavního hrdiny většiny knih Charlese Bukowského, jehož životní filozofii členové vyznávali. Listopadový a prosincový blok koncertů absolvuje skupina ve složení kytaristé František Táborský a Michal Malátný, bubeník Pavel Grohman, zpívající saxofonista Petr Rajchrt a baskytarista Adam Stivín. Předprodej vstupenek na příbramské vystoupení nabízí pokladna Divadla Příbram.


MF DNES 07/12/99

Mladá fronta DNES     Tři desítky betlémů oživily zámek     07.12.1999
Kultura ze středních Čech - Autor: (jds, ČTK) - Strana: 03

Tři desítky betlémů oživily zámek
V l a š i m   - Atmosféru blížících se vánočních svátků umocňuje výstava tří desítek betlémů v Muzeu okresu Benešov na zámku ve Vlašimi. Keramické, dřevěné, papírové i voskové figurky tu nechávají ožít alespoň v představách návštěvníků biblický příběh o zrození Ježíška. Zájemcům o historii betlémů pak muzeum příští týden nabídne i odbornou přednášku. Většina vystavených exponátů je ze soukromých sbírek, část ze sbírek okresního muzea. Mezi vlastní exponáty muzea patří i nejstarší vystavený betlém, jenž je vyroben z vosku a pochází z druhé poloviny osmnáctého století. "Jde nejspíš o španělskou práci, voskové figurky oblečené do dobových šatů z látky jsou montovány na drátěnou kostru," řekla autorka výstavy, historička umění Libuše Váňová. Pozornost návštěvníků poutá také více než třímetrový betlém z devatenáctého století, který pochází z dílny řezbářů z Nové Paky na
<< Jičínsku>> , či vyřezávaný betlém Antonína Šíra z Levínské Olešnice v okrese Semily pocházející z období první republiky. Současnou tvorbu na výstavě reprezentují například řezbáři z Moravy - Stanislav Gorný z Frýdku-Místku a Jiří Veselý z Uherského Brodu. Nechybí tu papírový Ladův český betlém, ani keramické betlémy vyrobené dětmi z vlašimské základní umělecké školy. V dřevěném betlému Pavla Hubáčka z Hradce Králové pak mají všechny postavičky s výjimkou Marie, Josefa, Jezulátka a anděla podobu zvířátek. Třemi králi tak jsou lev, slon a hroch, soudek medu nese narozenému dítěti medvěd, rybu pes a jablko ježek. Okresní muzeum však pamatovalo nejenom na ty, kdo si chtějí betlémy prohlédnout, ale i na návštěvníky, kteří se o tomto druhu umělecké tvorby chtějí dozvědět něco více. V úterý 14. prosince od sedmnácti hodin uspořádají pracovníci muzea v přednáškovém sále pro členy vlašimského Vlastivědného klubu P. A. N. Vlasáka i veřejnost přednášku odbornice na historii betlémů Ivany Kubečkové. Výstavu, která bude otevřena do 30. prosince, pořádá okresní muzeum ve spolupráci s Českým sdružením přátel betlémů.


MF DNES 07/12/99

Mladá fronta DNES     Ateso chce s novým vlastníkem zdvojnásobit obrat     07.12.1999
Ekonomika a finance - Autor: (elf) - Strana: 18

Ateso chce s novým vlastníkem zdvojnásobit obrat
J a b l o n e c  n a d  N i s o u  - Jablonecké Ateso, největší evropský výrobce ručních automobilových zvedáků a významný producent dalšího autopříslušenství, chce pod novým vlastníkem, tuzemskou společností Brano, do dvou let zdvojnásobit obrat. Ten letos dosáhne zhruba 1,2 miliardy korun a na jeho růstu se mají v příštích letech podílet především zakázky pro německou firmu Bilstein a koncern Volkswagen. Nový majitel to však podmiňuje zejména snížením nákladovosti provozu Atesa. "Naše letošní tržby budou asi o pět procent nižší než loňské, protože se snížil prodej felicií a rovněž u náhradních dílů se projevil pokles kupní síly v tuzemsku," sdělil generální ředitel Rudolf Hippmann. Od příštího roku bude podle něho Ateso dodávat kompletní pedálová ústrojí pro Škodu Fabia a od roku 2001 počítá zhruba s miliardovým obratem z dodávek pro vozy Volkswagen. Celý obrat by přitom měl převýšit dvě miliardy korun. "Všechno záleží na tom, jak budou nabíhat výroby jednotlivých typů vozů, tedy nového Volkswagenu Polo, Seatu a dalších," řekl Hippmann. V současnosti se na tržbách nejvíce podílí výroba ručních zvedáků v licenci firmy Bilstein, kterou Ateso zahájilo před dvěma lety. Loni jich podnik vyrobil 3,5 milionu kusů s obratem kolem půl miliardy korun a pro příští rok počítá se čtyřmi miliony. "Smyslem našeho vstupu do Atesa je vybudovat silnou domácí skupinu, která bude významnějším partnerem pro zákazníky, dodavatele i konkurenty, i když si uvědomujeme, že pojem česká cesta nemá dnes příliš dobré renomé," vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel nového majoritního akcionáře Pavel Juříček. Společnost Brano z Hradce nad Moravicí je součástí skupiny Brano Group, ovládané firmou New Brano. Vyrábí zavírače dveří, ruční zvedací zařízení, nářadí a slévárenskou produkci a stále více se zaměřuje na automobilový průmysl. Pětaosmdesát procent akcií Atesa koupilo Brano v říjnu po výběrovém řízení. Jejich dosavadními vlastníky byli The Central European Growth Fund, IPF Komerční banky, 2. spořitelní privatizační fond a SIS - Český otevřený podílový fond. Akcie jabloneckého podniku zaplatilo Brano podle Juříčka částečně z vlastních zdrojů, na část si vzalo úvěr. Nový vlastník chce snížit počet administrativních a režijních zaměstnanců v jablonecké centrále Atesa i v jednotlivých závodech a zavést centrální financování, nákup a zásobování jednotlivých závodů. Ačkoli je již Ateso zatíženo úvěry, hodlá si podnik na nové projekty dále vypůjčit. "Zdvojnásobit obrat bez peněz není možné," vysvětluje potřebu nových investic ředitel Hippmann. Podnik navíc zatím téměř není schopen vytvářet zisk - pokud právě neprodává podíl v některém ze svých někdejších společných podniků. Ateso vzniklo před sedmi lety ze státního podniku Autobrzdy. Ten měl kdysi v Čechách a na Slovensku celkem devět závodů, v nichž zaměstnával přes pět tisíc lidí. V roce 1992 se stát české části podniku zbavil v kuponové privatizaci. Dnes tvoří firmu čtyři závody - hlavní v Jablonci nad Nisou, další v Rakovníku a v Jilemnici na Semilsku, a distribuční sklad náhradních dílů pro dealery Atesa v
<< Jičíně>> . Kromě zvedáků a pedálových ústrojí podnik vyrábí houkačky, topení a brzdová ústrojí pro vysokozdvižné vozíky zahraniční výroby, páky ručních brzd, teleskopické tlumiče a pérování. Strategický zájemce o celou šíři někdejšího výrobního programu neexistoval, proto Ateso od roku 1992 vytvořilo několik společných podniků, v nichž své podíly postupně odprodalo svým zahraničním partnerům. "Téměř všechny se ziskem, což je patrné z hospodářských výsledků v jednotlivých letech," doplnil Hippmann. Součet letošních obratů Brano a Ateso zřejmě přesáhne dvě miliardy korun.


MF DNES 08/12/99

Mladá fronta DNES     Malé obce si drží školy, i když jsou pro ně drahé     08.12.1999
Titulní strana - Autor: SIMONA HOLECOVÁ a zpravodajové MF DNES - Strana: 01

Malé obce si drží školy, i když jsou pro ně drahé
P r a h a - Udržet si základní školu je pro mnoho obcí dnes už téměř neúnosné. Dětí je málo a peněz také. Vesnice však přesto na svých školách lpí a vzdávají se jich jen v krajní nouzi. Statistiky hovoří o tom, že za posledních pět let zaniklo přes sto dvacet základních škol. Za stejné období ovšem vznikl prakticky stejný počet škol malotřídních - tedy těch, které jsou určeny zpravidla jen pro děti do dvanácti let a kde do jedné třídy chodí žáci z různých ročníků. "Je to prosté - obce se tak snaží zpřístupnit docházku do školy přímo v místě bydliště alespoň těm nejmladším, pro které by dojíždění bylo velmi obtížné," poznamenal ministr školství Eduard Zeman. "Kdybychom se však na existenci malotřídek dívali pouze přes ekonomická měřítka, musely by nejméně z devadesáti procent zaniknout." Zástupci obcí se nijak netají tím, že jim snaha udržet si vlastní školu značně zatěžuje   rozpočet. O to více, že zpravidla třídy nenaplní tak, jak nařizují ministerské tabulky. Musí tedy požádat o výjimku z minimálního počtu žáků a školu sami dotovat - doplácejí na mzdy učitelů. "Škola nám každoročně odkrojí z obecních peněz půl milionu korun, což je řádově pětina rozpočtu obce na celý rok," říká starosta Petrovic u Sušice Karel Hrach. "Školu ovšem chceme a potřebujeme, protože neslouží jen ke vzdělávání dětí. Je to neodmyslitelná součást života obce," míní starosta. S tím souhlasí i ministr Zeman: "Pokud bychom malotřídky plošně rušili, dosáhneme toho, že v určitých oblastech dojde k vylidnění. Vesnice, které přijdou o školu, vlastně už přicházejí o to poslední, co jim dávalo podstatu existence." A tak si mnohé obce raději odřeknou silnici k novým bytovkám a peníze dají škole - což je případ Kout na Českomoravské vrchovině. "Vesnické školy jsou pro děti velmi důležité. Vytvoří si silnější pouto s učiteli, kteří zas mají blíže k rodičům. Nepotkávají se jen při oficiálních příležitostech," vysvětluje Michal Scigiel, ředitel koutecké školy se dvěma třídami, sedmatřiceti žáky a dvěma učitelkami. Rodinná atmosféra a větší pohoda se líbí i rodičům: "Moje dvě děti chodí do malotřídky do Droždína, kde je škola pouze pro padesát dětí. Věřím, že drogy nebo šikana tam nehrozí jako ve větší škole. Děti mohou s družinou do lesa a s přírodou mají daleko užší kontakt," pochvaluje si Iva Vančurová z Bukovan na Olomoucku. Na vesnici se její rodina přestěhovala před pěti lety a své rozhodnutí si zatím nemohou vynachválit: "Děti mají větší klid. Říkám si, že jim vlastně prodlužuji dětství."

VŠE SE TOČí KOLEM PENĚZ

Jenže - mají malé vesnické školy význam i pro větší děti? "Tvrdím, že dítě po páté třídě je dost staré na to, aby zvládlo dojíždění do větší školy, která se o jeho rozvoj může lépe postarat. Může mu nabídnout více vzdělávacích aktivit i zájmových kroužků," tvrdí ředitel jednoho ze středočeských školských úřadů, který si však nepřál zveřejnit své jméno, aby ho malé školy nemohly nařknout z nadržování těm velkým. "Většina argumentů pro zachování škol na vsích je podle mě zastaralá. Stále se hovoří o tom, jak chceme být evropští, a k tomu patří také takzvaná mobilita. Schopnost lidí se - nejprve za lepší školou a posléze za lepší prací stěhovat. A to se nenaučíme tím, že nám bude zatěžko dojíždět pár kilometrů," uvedl ředitel. Stejné argumenty má i jeho kolega ze semilského školského úřadu Josef Zdražil. Navíc tvrdí, že obce v honu na žáka mnohdy neberou ohled na potřeby dětí. "Jsou známé případy, kdy žáci, kteří by měli dostat odklad nástupu do první třídy, ho nedostanou. Žáci, kteří by potřebovali speciální péči, do jiné školy nepřejdou. A talentované děti často na víceleté gymnázium také neodejdou," vypočítává Zdražil. Ředitelé vesnických škol podobná obvinění striktně odmítají. Přiznávají však, že se musí otáčet, aby sehnali peníze: "Všechno je otázka přístupu. Ředitel se musí o školu starat, musí peníze honit, vytvořit si vazby na zastupitelstvu, prostě je nějak do školy dostat. Nesmí sedět s rukama v klíně," potvrzuje ředitel koutecké školy Scigiel. Jemu se podařilo získat kromě peněz od obce i sponzory, proto má škola nové varhany a tři vyřazené počítače. Nějaké peníze přišly z grantu na podporu rozvoje měst a obcí, další škole darovali rodiče jako dobrovolné vstupné na besídku. A tak i když je koutecká škola stará sto dvacet let, září novotou. Velká okna, nová střecha a omítka, letos také nově vydlážděný dvůr. "Na jaro plánuji na dvůr bazén a lavičky se stolky, aby se mohlo vyučovat i venku," plánuje ředitel. To všechno proto, aby se dětem ve škole líbilo a jejich rodiče nelákalo pošilhávat po velké, městské škole, která by dítěti nabídla více odborných volitelných předmětů či zahraniční jazykové lektory. Ty na vsích neznají - tady je uměním nalákat "obyčejného kantora".

KRÁLOVSTVÍ ZA UČITELE!

Takový problém řešila Základní škola ve Stožci na Šumavě, kterou se rozhodla opustit jedna z učitelek. Loni tu pro ni pořídili a opravili malý byt. "Vyhlásili jsme konkurs, na který se ozvali jen tři zájemci. Všichni si to rozmysleli. Nadějní byli mladí manželé, jenže těm nabídli v západních Čechách rodinný domek. Další učitelka pocházela z Volar a nakonec našla místo tam. Hlásila se i dvojice z Ostravy, která chtěla změnit prostředí kvůli zdravotnímu stavu manžela. Když zjistili, že je špatné spojení k lékaři, rozmysleli si to," popisuje starostka Stožce Zdeňka Lelková. Na rodinný domek se snaží nalákat učitele i radní ve Slatinách na
<< Jičínsku>> : mají připravený projekt rodinného domku za půldruhého milionu korun, který by pro perspektivního učitele neváhali za obecní peníze postavit. "Na školském úřadu nám už říkali, že to s naší snahou o získání učitele trochu přeháníme. Jsme však přesvědčeni, že není ideální, když všichni kantoři do školy dojíždějí," myslí si starosta Jaromír Styblík. Učitel, který by se ve Slatinách usadil natrvalo, by podle něho mohl po vyučování školáky zabavit v zájmovém kroužku, který dosud v obci s pěti sty obyvateli chybí. A podle ředitele semilského úřadu Josefa Zdražila dost možná chybět bude: "Malé školy nejsou pro učitele přitažlivé. To mimo jiné znamená, že odbornost výuky jde dolů a také možnosti ve výuce jazyků, pestrosti kroužků a podobně se s většími městskými školami nedají srovnat," soudí Zdražil.

MÁLO DĚTÍ MŮŽE ZNAMENAT VÝHODU

Možná nemáme tolik kroužků jako ve městě, ale pokud jde o zázemí, velké školy nám nemohou konkurovat - myslí si na vsích. Mít málo dětí ve školách totiž znamená nejen nutnost školu dotovat, ale pro učitele také mnohem větší možnost s dětmi pracovat. "Mít málo dětí je vlastně výhoda. Na každé máme více času a při hodině se může každé spolehnout na to, že je učitel několikrát vyvolá, takže nemůže být nepozorné," říká ředitelka Základní a mateřské školy v Petrovicích u Sušice Marie Matějková. Ve spojení mateřské a základní školy vidí Matějková další výhodu, kterou může rodičům nabídnout: "Známe děti jménem, ještě než usednou do lavic. Ne jako ve velké škole, kde si učitelé nepamatují jména dětí pomalu ještě v pololetí. Známe jejich rodiny a ony znají nás. Chodit do školy na venkově neznamená žádnou újmu. Mezi našimi absolventy jsou úspěšní lékaři, právníci a inženýři," dodává Matějková. Ředitelé malých škol tvrdí, že děti, které časem přejdou na větší školu, své vrstevníky předčí třeba v samostatnosti. "Mají jinou mentalitu a jiný hodnotový žebříček než děti městské. Mají naprosto čistý vztah k přírodě, ke zvířatům a hlavně k práci. Doma totiž musí pomáhat s hospodářstvím a odvedené práce si dokážou vážit," míní učitel českého jazyka a dějepisu petrovické školy Milan Pokorný, který vede i vlastivědný kroužek, kam s dětmi chodí i rodiče. Petrovická škola má ostatně ještě jednu výhodu oproti velkým, městským školám. Totiž důvěru, kterou k sobě místní mají. Svědčí o tom například to, že ve škole neexistují zamykané šatny či botníky. Jako prakticky v žádné venkovské škole.


MF DNES 09/12/99

Mladá fronta DNES     << Jičín>> :...Změna přinese problémy     09.12.1999
Sport z východních Čech - Autor: VLADIMíR KUBIŠTA - Strana: 08

<< Jičín>> :...Změna přinese problémy
<< Jičín>>  - Jednoznačně proti zavedení nadnárodní soutěže házenkářů je jeden z dvojice trenérů AGS HBC << Jičín>>  Jiří Bareš. "Není to šťastný nápad. Klady nově rozdělených soutěží podle mě nevyváží zápory. Na společnou ligu doplatí nejvíce ty týmy, které se do ní, byť těsně, nekvalifikují," předpovídá Bareš. Jičínský kouč, který ještě nedávno sledoval naši nejvyšší soutěž z postu vedoucího české házenkářské reprezentace, má v názoru na společnou česko-slovenskou ligu zcela jasno. "Ať už se do nové superligy << Jičín>>  kvalifikuje či ne, jsem přesvědčen, že úroveň naší házené by spíš poklesla. Důvodem bude fakt, že šest našich účastníků bude potřebovat široký a kvalitní kádr hráčů, vždyť společná liga se bude hrát v náročném rytmu sobota, neděle. A kde vzít nové posily? Samozřejmě, že z nejlepších zbývajících klubů, které se nekvalifikovaly. úroveň české soutěže pak půjde rapidně dolů," konstatuje Bareš. Podobný problém jako české soutěže ale potká podle Bareše i samotnou superligu. "O nejlepší hráče společné ligy bude jistě zájem ze strany dalších evropských týmů, které jsou ve srovnání s námi neporovnatelně lépe ekonomicky zajištěny. Odliv našich úspěšných házenkářů do ciziny bude ještě větší než nyní a celý kolotoč tak dostane ještě větší obrátky," argumentuje jičínský trenér. Přestože si celek Jičína udržuje reálnou šanci kvalifikovat se do nové česko-slovenské házenkářské superligy, trenér Bareš na svých názorech nic nemění: "Nižší české soutěže budou tak trochu o ničem. Málokdo z případných postupujících si v příštích ročnících dokáže zajistit tolik finančních prostředků, aby v ní mohl úspěšněji účinkovat. Rozpočty v obou ligách budou výrazně odlišné. Navíc jsem přesvědčen, že úroveň slovenské házené je o něco zpět za úrovní té naší. úspěšnější Slováci většinou hrají házenou v zahraničí." Lepší řešení nové struktury ligových soutěží vidí Jiří Bareš jinde, než vedení házenkářského svazu. "Většina klubů ze střední Evropy by podle mého názoru spíš přivítala nadstavbovou soutěž nad rámec národních lig. Ta by pak mohla mít vliv na zvýšení sportovní úrovně v jednotlivých zemích."


MF DNES 09/12/99

Mladá fronta DNES     Tři sestry zítra zahrají ve Valdicích     09.12.1999
Kultura z východních Čech - Autor: (van) - Strana: 03

Tři sestry zítra zahrají ve Valdicích
Valdice - Na jediné vystoupení skupiny Tři sestry se zpěvákem Lou Fanánkem Hagenem ve východních Čechách mohou příznivci kapely vyrazit zítra do Kulturního domu ve Valdicích u
<< Jičína>> . Hostem koncertu bude stylově spřízněná turnovská skupina Lety mimo. Vystoupení začíná ve 20 hodin.


MF DNES 10/12/99

Mladá fronta DNES     DĚTI SLAVILY MIKULÁŠE     10.12.1999
Z východních Čech - Autor: FOTO: MARTIN HORKÝ - Strana: 02

DĚTI SLAVILY MIKULÁŠE
Na mikulášské posezení přijelo včera do Šonova u Nového Města nad Metují na dvě stě dětí ze stacionářů a zařízení, která se na Náchodsku, Rychnovsku,
<< Jičínsku>>  a Trutnovsku věnují postiženým a dospívajícím dětem. "Akci pořádáme popáté, takže děti už se mezi sebou znají a na vystoupení se těší. S programem se nám přihlásily domy dětí z Náchoda a České Skalice a také několik zařízení pro postižené děti. Návštěvníci viděli mažoretky, kouzelníky, country tance a poslouchali lidové písničky," uvedla Pavlína Benediktová ze stacionáře Nona v Novém Městě nad Metují, který akci uspořádal.


MF DNES 10/12/99

Mladá fronta DNES     Dnenší otázka     10.12.1999
Východní Čechy - Autor: (van) - Strana: 01

Dnenší otázka
Otázka pro Jaroslava Havelku, vedoucího investičního odboru
<< jičínské>>  radnice:

Budou si moci lidé v << Jičíně>>  o Vánocích zaplavat ve velkém krytém bazénu?

Všechny nové nádrže včetně velkého bazénu jsou už napuštěny. Vodu nyní filtrujeme a čekáme na první výsledky hygienických rozborů. V plném proudu je i montáž velkého toboganu. Pokud nenastanou problémy s kolaudací, velký bazén otevřeme o vánočních prázdninách.


MF DNES 10/12/99

Mladá fronta DNES     Regionální televize vysilá, přestože o ní radní neprojevili zájem     10.12.1999
Mladoboleslavsko - Autor: DAVID VONDRUŠKA - Strana: 04

Regionální televize vysilá, přestože o ní radní neprojevili zájem
M l a d á  B o l e s l a v - Kabelová televize společnosti Kabel Plus zahájila před týdnem vysílání regionální televizní stanice pro město Mladá Boleslav. Její informační kanál si může naladit více než devět tisíc lidí. Regionální televizní vysílání vzniklo i přesto, že mladoboleslavští radní odmítli udělit finanční dotaci na jeho provoz a nezařadili tento projekt ani mezi své priority v příštích několika letech. "Město se k našim plánům na regionální televizní vysílání postavilo záporně. Městští zastupitelé o tom dokonce vůbec nejednali a shodili náš projekt ze stolu," stěžuje si provozovatel regionálního televizního vysílání pro Mladou Boleslav Květoslav Křováček.

Jak jste přišel na myšlenku zahájit ve městě regionální vysílání?

Zhruba před pěti lety v Mladé Boleslavi na stejném televizním kanále regionální vysílání existovalo, poté se přerušilo a nahradil ho na několik let videotext. Vždy jsem chtěl kromě textových zpráv připravovat také obrazové zpravodajství, ale nepodařilo se mi sehnat potřebné peníze. Přibližně před dvěma měsíci jsem žádal mladoboleslavský městský úřad, aby povolil obnovit toto vysílání, a to nejen po kabelových rozvodech, ale i vzduchem pro standardní televizní antény. Poté, co městská rada můj návrh zamítla, jsem se domluvil s provozovatelem turnovské regionální televize na spolupráci a první prosincový pátek mohli mladoboleslavští občané poprvé spatřit na svých obrazovkách výsledek naší práce.

Jakou podobu bude mít vaše televizní vysílání?

Použili jsme osvědčený způsob vysílání regionálního zpravodajství právě z Turnova, kde je zpravodajská relace na neustále se opakující smyčce čtyřiadvacet hodin denně. úspěch má tento způsob vysílání také v Mariánských Lázních,
<< Jičíně>>  a Svitavách. Sledovanost této smyčky je v těchto městech až pětadevadesát procent. Již nyní máme první ohlasy na naše vysílání od mladoboleslavských diváků. V několika příštích měsících bychom také chtěli zahájit vysílání našeho zpravodajství z radniční věže v Mladé Boleslavi. Vysílač by měl mít dosah pravděpodobně až deset kilometrů.

Jak často se bude vaše zpravodajská smyčka aktualizovat?

Aktualizace regionálního zpravodajství na informačním kanále kabelových rozvodů bude zatím jednou týdně v pátek odpoledne. Do budoucna chceme televizní zpravodajství aktualizovat dvakrát týdně. Dáváme si dva měsíce na rozjezd, poté chceme přidat také živé besedy a další zajímavosti pro naše diváky.

Kde získáváte potřebné finanční prostředky?

Ze začátku musíme samozřejmě projekt financovat z vlastních prostředků. Na zahájení provozu regionálního zpravodajství jsem využil vlastní finanční zdroje a druhou část jsem získal od provozovatele turnovského regionálního vysílání. V budoucnu chceme získávat potřebné finační prostředky z komerčních aktivit. Budeme také doufat, že mladoboleslavští radní změní své stanovisko k našemu projektu.


Další díl

Jičínsko v tisku na internetu

Server Jičín