![]() ![]() |
Místopis Jičínska: Jičín
Vojenské podzemní objekty v Jičíně
| |
Jičín
Viz též:
|
Napsat něco smysluplného o vojenských objektech v Jičíně není lehká věc: I když už posádka z Jičína odešla, strategické plány se změnily a nezdá se, že by se podzemní objekty dočkaly nějakého dalšího využití, je informací poskrovnu a dokud se nenajde spolehlivý zdroj, můžeme se většinou pouze domýšlet. Faktem zůstává, že v případě války by měl Jičín velký význam. Podzemní objekty na území města a v jeho bezprostředním okolí lze rozdělit zhruba takto: 1. Bunkry pro týl na území bývalých kasáren mezi lipami a Čeřovkou – Menší dočasný bunkr vedle hřiště na Čeřovce, 3 podzemní podlaží, několik vchodů. Údajně by sloužil k maximálně šestihodinovému přechodnému pobytu. Budovány snad v 70. letech. – Hlavní velký bunkr na území kasáren blíže k Sedličkám. Rozměr zhruba 40x50 m, počet podlaží neznámý. Zřejmě by patřil k nejdůležitějším objektům v zemi.
Několikapatrová podzemní ústředna s nemocnicí, důležitý spojovací bod bývalé Varšavské smlouvy. Ústředna Šiběňák měla i civilní část (Jičínská čísla série 32xxx zhruba do r. 1994) a krycí označení bylo Přenosová technika, odštěpný závod. Zaměstnanců spojů pracující na Šibeňáku nesměli cestovat do zahraničí. 3. Podzemní objekt Zebín Malý spojařský bunkr, údajně pro 3–6 osob. Vypadá moderně, ale období výstavby zatím nebylo zjištěno. Fotografie byly pořízeny v době, kdy nebyl osazen venkovní kryt.
Dva podzemní objekty v Jezuitské koleji v prvním podzemním patře. Vybaveny chemickými filtry (dříve) a únikovými výlezy. Patrně budovány nejprve československou armádou, později vybetonovány ruskou armádou – elitním spojařským oddílem pobývajícím v Jičíně (1968–1992). Dokumentace neexistuje. 5. Kryty CO Dosud jsou známé 4 kryty – Denisova, Jiráskova, zámek a Nové Město jih; dále se počítalo s rozsáhlým krytem při výstavbě sídliště Nové Město sever, která byla v r. 1991 přehodnocena a v podstatě zastavena. Uvítáme jakékoliv další informace k uvedené tematice.
|