1. část

Zprávy za rok 1984

Občanský výbor v Sedlišti

Náš občanský výbor uspořádal v roce 1984 celkem 6 schůzí, na nichž se zabýval záležitostmi obce. Brzy zjara pokračovala výstavba vodovodu pracemi na přečerpávací stanici. Uvnitř byla dokončena omítka a zazděna okna skleněnými cihlami, později byla provedena elektroinstalace, stanice byla napojena na elektrickou rozvodnou síť. Na podzim byl zhotoven beton a betonové podstavce pod technické zařízení.

V květnu začali pracovníci libáňského střediska vodovodů pokládat vodovodní potrubí, práce pokračovaly bez problémů, až v horní části obce pracovníci narazili na kameny značných rozměrů a velké tvrdosti. Zde opět pomohli místní občané a přes tyto těžkosti byl hlavní vodovodní řád do konce srpna položen a zahrnut.

Stavbě vodovodu věnujeme hodně času, ale občané ve volných chvílích nezapomínají ani na úpravu obce. Jako každý rok byla vybílena čekárna a upraveny parčíky i okolí domků. Velká akce se konala na jaře, kdy občané Sedlišť a Starých Hradů provedli úklid okolo hřbitova. Byl vykácen hustý porost stromů a keřů u cesty ke Starým Hradům, uklizena divoká skládka u mostu, opraveny a natřeny lavičky u prodejny a opraven místní rozhlas. Členky dohlížecího výboru Jednoty vymalovaly prodejnu a její příslušenství. Pravidelně je obměňována vývěsní skříňka OV na prodejně. Na úpravě obce bylo odpracováno 322 brigádnických hodin, na stavbě přečerpávací stanice 121 hodin a na zahrnování vodovodního řádu 661 hodin.

Dobře pracují členky sboru pro občanské záležitosti, které kromě jiných akcí spolu s členkami dohlížecího výboru Jednoty zorganizovaly pro děti o pouti dopoledne plné soutěží a her.

Plánů, jak zvelebit naši obec, máme mnoho, ale prvořadým úkolem je zdárné dokončení stavby vodovodu, což je i naším závazkem ke 40. výročí osvobození naší vlasti.

Jana Svobodová, předsedkyně OV Sedliště


Požárníci v Sedlištích

Výbor ČSPO v Sedlištích konal v roce 1984 5 výborových a 4 členské schůze. Členové provedli na jaře preventivní prohlídky ve všech 29 domech, v prodejně a ve 2 rekreačních objektech. Menší závady byly ihned odstraněny. V okrskové soutěži ve Zlivi byl sbor čtvrtý, námětové cvičení se konalo v Sedlištích dvakrát. Veškerá protipožární technika včetně staré ruční stříkačky je v pořádku a schopná provozu.

Členové sboru odpracovali při výstavbě vodovodu, v akci Z, na výpomoci zemědělství, na údržbě protipožární techniky a na čistění vodního zdroje celkem 1036 brigádnických hodin, dále při jarním úklidu sebrali 68 q železného šrotu.

Sbor se zúčastnil májových oslav v Libáni a pokládání věnce u pomníku padlých v Sedlišti. Na výroční schůzi byly uděleny zasloužilým členům sboru pamětní medaile. Antonín Čapek a Josef Svoboda je dostali za příkladnou práci, František Svoboda st. (čp. 4) za 50 let členství a Ladislav Beránek, František Čapek. Václav Plíšek a Jaroslav Svoboda (čp. 8) za 40 let členství ve sboru.

10. května 1985 ve 13 hodin uspořádá MO ČSPO Sedliště okrskovou soutěž požárních družstev na hřišti v Sedlištích. Zveme návštěvníky k hojné účasti. Přesný program se dozvědí na plakátech.

Václav Jílek


Pracoviště LA PNP Praha ve Starých Hradech

Růst našeho pracoviště pokračoval i v roce 1984, třebaže za ztížených podmínek (dlouhodobá nemoc apod.). Zaměstnanci i praktikanti zpracovali celkem 8 793 archívních jednotek, do tisku bylo odevzdáno 11 inventářů. Na této práci se podíleli Dagmar Balcarová, Karol Bílek, Petra Lukešová, Ivana Macková, Dana Oulehlová a Jiřina Straková. Zvýšil se rovněž počet badatelů, bylo jich zde 53 a vykonali 200 návštěv. Část badatelů byla ze zahraničí (NDR, Itálie, USA). V archívu natáčeli pracovníci televize a Krátkého filmu z Prahy. Bylo převzato dalších téměř 500 krabic archívního materiálu a průběžně plněny všechny úkoly.

Pracovníci archívu se podíleli i na kulturní práci v obci (pomoc při výstavách, koncertech, provádění turistů, psaní článků, vedení literárního kroužku) a pomáhali při rekonstrukci zámku.

Za obětavou pomoc při plnění našich úkolů patří dík mnohým spoluobčanům ze Starých Hradů a Sedliště a žákům ZŠ Libáň, zvláště s. V. Holmanovi, F. Svobodovi a manželům J. a Z. Trnkovým.

Karol Bílek


Redakční: Vážení čtenáři, začínáme již osmý ročník našeho časopisu a s jeho prvním číslem vás všechny zdravíme a přejeme vám hodně zdraví a spokojenosti. Jsme rádi, že se Vám časopis líbí, o čemž svědčí vaše četné dopisy i zvýšené předplatné, jímž nám pomáháte, aby se časopis stále vylepšoval. Byli bychom rádi, kdyby tomu tak bylo i nadále. Pište nám, posílejte výstřižky a fotografie, zprávy o životních jubilejích Vašich blízkých atd. Všechno upotřebíme a pečlivě uložíme. – K dnešnímu číslu přikládáme složenku na celoroční předplatné (15 Kčs) a prosíme o brzké zaslání.

Vaše redakce LSK


Staré Hrady v tisku

– K udělení titulu Zasloužilý pracovník v kultuře blahopřály Vladimíru Holmanovi Pochodeň 18. 12. a Předvoj 21. 12. 1984.

– Zároveň s ohlášením pořadu A léta běží přinesl týdeník Rozhlas číslo 7/1985 i fotografii Vl. Holmana.

– 85. narozeniny básníka Jaroslava Mouchy a jejich oslavu ve Starých Hradech připomněly Pochodeň 7. a 19. 12. a Předvoj 28. 12. 1984.

– O dění na Libáňsku na jaře roku 1945 psal O. Rajman v Družstevních novinách č. 2/85.

– Kulturní akce na starohradském zámku v roce 1984 hodnotila Pochodeň 22. l. 1985.

– O obnově zámku ve Starých Hradech se zmínily Květy č. 50/84, Zpravodaj Budovcovy župy č. 1/8 a Předvoj 18. 1. 1985.

– Články o literárním archívu PNP ve Starých Hradech jsme nalezli ve Zprávách Spolku sběratelů a přátel exlibris č. 3;84 a v časopise Krkonošský len z ledna 1985.

– Zmínku o práci literárního kroužku ZŠ Libáň otiskly noviny Albatros č. 12/1984.

– V časopise Památky a příroda č. 9/1984 publikoval dr. Karel Sklenář zajímavý článek "Ještě k otázce českých menhirů". Zaznamenává zde i tři menhirové kameny u Hřmenína se znamením kříže, které byly přeneseny ke kříži při cestě do Markvartic a zdůrazňuje nutnost jejich ochrany.

Generální ředitelství VHJ Lnářský průmysl v Trutnově vydává už deset let záslužné sborníky příspěvků k dějinám tohoto průmyslového odvětví v českých zemích. Pátý svazek Lnářského průmyslu, který vyšel koncem roku l.984 v Trutnově, vznikl ve spolupráci s n. p. Technolen v Lomnici nad Popelkou.

Jiří Tywoniak zde uveřejnil příspěvek K dějinám plátenictví v boleslavském kraji v 18. a 19. století. Sleduje podle poddanských fasí k tereziánskému katastru počet tkalců evidovaných a skutečně pracujících a počet stavů kolem poloviny 18. století (1753), jak byly v jednotlivých územních celcích tehdejšího Boleslavska.

V odstavci 18. píše: "V městě Libáni (na panství Staré Hrady) bylo 19 tkalců, pracovalo jich jen 17 (na 17 stavech). Vyrobili sotva 50 kop (odhad byl 100), nikoliv pro trh, nýbrž jen pro měšťany a sedláky, kteří si dali zpracovat vlastní přízi. Len se tu pěstoval jen pro vlastní potřebu. " Kopa plátna bylo 60 loktů, tedy asi 35 m.

V dalším vývoji byl zřetelný pokles počtu tkalců, len také začal ustupovat bavlně. Početní údaje později ovšem nejsou dochovány, autor se tedy už dále o Libáňsku konkrétně nezmiňuje.

(AF)

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku III – Severní Čechy (Svoboda Praha 198, 664 s.). Kolektivní dílo českých historiků zachycuje ve svém 3. svazku i území bývalého Boleslavského kraje, takže zde jsou popsány lokality Dětenice, Domousnice, Dolní Bousov, Humprecht, Kost, Rakov, Sobotka, Spařence, Veselice, Vlčí Pole a další z našeho okolí. Kromě dějin a popisu jednotlivých objektů je v knize i mnoho kreseb, fotografií, map, rodokmenů, erbů; nechybí ani důkladné rejstříky a bibliografie. Na zpracování hesel se pod redakcí dr. Rudolfa Anděla podíleli z našeho kraje Karol Bílek, Vladimír Budil, Karel Herčík, Jan Knob a Vladimír Ruda.

Jičín a okolí. Vydalo vydavatelství ČTK Presfoto pro ONV Jičín, rok vydání neuveden, text R. Hrdličková, foto O. Hrdlička a L. Synek. Malá několikajazyčná brožurka obsahuje základní údaje o jičínském okrese se zaměřením pro potřeby turistického ruchu. Kvalitní jsou všechny barevné fotografie. O Starých Hradech najdeme zmínku v textu, jejich kresba je na přehledné mapce okresu a nechybí ani snímek předzámčí se sgrafity.

Vladimír Silovský. Okresní galerie Jičín 198.4. S textem dr. Ivo Kořána a několika reprodukcemi (mezi nimi i Borovice nad Libání), vyšel útlý katalog k jičínské výstavě umělcových děl.


Drobné zprávy

Vysoké vyznamenání – titul Zasloužilý pracovník v kultuře – převzal dne 13. prosince 1984 ve Valdštejnském paláci v Praze z rukou ministra kultury ČSR JUDr. Milana Klusáka Vladimír Holman. Byla tak oceněna jeho celoživotní práce v kultuře, zvláště zásluha o záchranu starohradského zámku. Blahopřejeme!

V populárním cyklu A léta běží vysílal Československý rozhlas 13. února 1985 půlhodinové vyprávění Vladimíra Holmana o záchraně a obnově zámku ve Starých Hradech. Pořad připravil redaktor královéhradeckého rozhlasového studia Milan Jelínek.

Návštěvy ve Starých Hradech: 29. 11. 1984 navštívili Staré Hrady vedoucí pracovníci kulturních zařízení kraje, a vedoucí odborů kultury všech ONV Východočeského kraje v čele s vedoucím odboru kultury KNV ing. V. Hetfleischem. O den později si prohlédl zámek vedoucí tajemník OV KSČ v Martině s. Gajdošík v doprovodu vedoucího tajemníka OV KSČ v Jičíně ing. Slavoje Brokeše.

85. narozeniny básníka Jaroslava Mouchy oslavili jeho přátelé ve výstavní síni starohradského zámku v neděli 9. prosince 1984. Úvodem si všichni prohlédli výstavu dokumentárních materiálů o jeho životě a díle: knihy, výstřižky, fotografie, dopisy, vyznamenání, zhudebněné verše, a dokonce i dva obrazy, které Jaroslav Moucha namaloval. Pak přednesly členky literárního kroužku ZŠ Libáň pásmo básníkových veršů, načež oslavenec přijal gratulace a upomínkové dárky z rukou předsedy MNV Libáň J. Čubana, tajemníka MNV Bystřice J. Loudy, předsedkyně SPOZ Libáň J. Pavlíčkové, předsedy OB Libáň J. Stránského a od zástupců OB Libáň-Staré Hrady. A potom se již jubilant rozhovořil o svém životě a práci, o přátelích, zavzpomínal na bystřickou a libáňskou školu a připomněl nutnost ochrany krás Libáňska. Jeho temperament a životní optimismus imponoval všem přítomným.

Vzpomínka k 75. výročí narození doc. ing. Františka Kebla. Dovolte mi, abych alespoň krátce vzpomenul dobrého vzácného člověka, který nikdy nikoho nezarmoutil, starohradského rodáka Františka Kebla, který byl vynikajícím chemikem a vědeckým pracovníkem. Starohradští občané na něho mohou být právem hrdi. Znal jsem ho již od studentských let, navštěvoval totiž novopackou reálku a u nás bydlel. Dnes si jasně uvědomuji jeho dobrotu a ušlechtilost i jeho obětavost ve prospěch druhých a krásný, skromný přístup ke svým přátelům i ke studentům. Proto vy, kteří jste ho znali, vzpomeňte s námi. Vždyť na dobrého člověka se nemá nikdy zapomínat.

Vladimír Holman

Místo pozvánky: v březnu bude otevřena výstava o pohádkách a pověstech našeho kraje a jejich autorech. – 31. 3. zahájíme výstavu obrazů Josefa Matouše z Vyskře, potrvá do 26. 4. – 28. 4. básník Jindřich Hilčar uvede výstavu kreseb a ilustrací Marie Fischerové-Kvěchové, potrvá do 24. 5. – 26. 5. začne výstava obrazů a grafiky prof. Anastázia Papáčka z Českého ráje a Podkrkonoší, potrvá do 21. 6. – 23. 6. zahájí básník Karel Sýs výstavu ilustrací Vladimíra Komárka – potrvá do 19. 7. Všechny tyto výstavy budou zahájeny vždy ve 14 hodin ve výstavní síni a po vernisáži bude následovat kulturní pořad. – Kromě nich bude v květnu otevřena výstava kroniky Starých Hradů a Sedliště s přílohami za rok 1984 a v krbovém sále proběhne výstava dokumentů ke 40. výročí osvobození, uspořádaná spolu s LA PNP. V gotické části hradu bude k tomuto výročí instalována výstava obrazů Vladimíra Holmana z okolí Starých Hradů. – Zámek je otevřen denně 8–12 a 13–16 hod., v sobotu a v neděli 9–12, 14–17 hod.

Televizní štáb redaktora Langera natočil 10. prosince 1984 zajímavý pořad o obnově a současném využití zámku ve Starých Hradech. Hovořili v něm vedoucí odboru kultury ONV Jičín s. Kopánková a vedoucí rekonstrukce Vladimír Holman. Pořad vysílaný 25. prosince se setkal s velkým ohlasem.

Výstava obrazů a grafiky zasl. umělce Vladimíra Silovského proběhla v prosinci 1984 v Okresní galerii v Jičíně. Vystavená díla ze sbírek OG Jičín, KG Hradec Králové a MNV Libáň přilákala četné návštěvníky. Několik grafických listů zobrazovalo i krajinu umělcova rodného kraje – Libáňsko.

Na aktivu pracovníků osvětových besed našeho okresu v Jičíně 4. 12 1984 převzala předsedkyně OB Libáň-Staré Hrady diplom a odměnu za 2. místo, které získala Osvětová beseda ve své kategorii v soutěži aktivity osvětových besed okresu za rok 1984.

Starohradskou zámeckou galerii obohatila akad. malířka Věra Bouchnenová-Staňková svým květinovým motivem s lilií zlatohlavou a dále obrazem malíře Julia Jelínka. Také Vladimír Holman věnoval galerii své dva obrazy. Děkujeme!

Novoročenku OB Libáň-Staré Hrady pro letošní rok vytvořil akademický malíř Miloš Janků. Starohradský námět měla i novoročenka manželů Lukášových z Libáně (kresba J. Kloučka) a manželů Bílkových ze Sedliště (drobný tisk Čtyři starohradské Cyrila Boudy).

Požárnický okrskový ples uspořádala MO SPO Sedliště dne 16. února 1985 v Kulturním domě v Libáni.

MO SSM Libáň pořádal v lednu třikrát taneční čaje v kulturním sále ve Starých Hradech. Hrála skupina Ananas.

Ve starohradské zámecké svatební síni se konalo v roce 1984 84 sňatků. Hrad navštívilo celkem 5 308 návštěvníků.

Narození: V Trutnově se narodila dne 22. 9. 1984 Dana Říhová, po otci ze Starých Hradů. Blahopřejeme!

Naši jubilanti: 85. narozeniny oslavila 3. 1. paní Františka Jandová ze Starých Hradů. 75 let Let se dožili 20. 2. paní Anna Ryčlová z Mladé Boleslavi (rozená Linhartová ze Sedliště) a 26. 2. pan Josef Macek ze Sedliště. 55 let bylo 6. 2. ing. Ladislavu Másnicovi, 27. 2. Růženě Stejskalové a 25. 3. Václavu Trnkovi ze Starých Hradů. Všem srdečně blahopřejeme!

MUDr. František Škobis, dlouholetý obvodní lékař v Libáni, zemřel 2. prosince 1984 ve věku 83 let. Byl od počátku také věrným čtenářem a dopisovatelem našeho časopisu, k jeho zajímavým vzpomínkovým článkům se budeme často vracet.

Vlasta Dvořáková, učitelka a odborná pracovnice Okresního muzea v Jičíně, zemřela 21. 2. 1985 ve věku 61 let. Získala si velké zásluhy o vzestup úrovně kronikářské práce na okrese. Od počátku sledovala také náš časopis a podporovala naše snažení ve Starých Hradech. Nezapomeneme!

Úmrtí: 1. února 1985 zemřel na Zelenecké Lhotě starohradský rodák Josef Plíšek ve věku 74 let.

Nezapomeňte, že ve dnech 29. a 30. června 1985 se bude konat sjezd rodáků a přátel Starých Hradů a Sedliště. O programu budete informováni zvláštními pozvánkami.

Kulturní kalendář: 11. 1. 1910 se ve Starých Hradech narodil náš významný chemik doc. ing. František Kebl. – 16. 2. 1970 zemřel dr. Jindřich Tauber, významný lékař, malíř, entomolog a cestovatel. – 18. 3. 1945 se narodil televizní hlasatel Miloš Frýba z Libáně.

Vážení čtenáři, měl jsem příležitost hovořit v rozhlasovém pořadu A léta běží. Mám radost z toho, že vyprávění mělo kladnou odezvu, jak mi mnozí posluchači řekli i napsali. Člověk si přitom uvědomuje, jak skutečně ta léta běží. Proto vykonejme všichni ještě kousek dobrého díla – možnosti máme všichni! Abychom zbytečně neztratili den. Radost z dobře vykonané práce je to nejhezčí. Děkuji i za četná blahopřání k udělení titulu Zasloužilý pracovník v kultuře a dodatečně i za blahopřání k loňským sedmdesátinám! A všechny vás, milí přátelé všude po naší vlasti, srdečně zdravím!

Váš Vladimír Holman

H. Mařanová: Půl století libáňské sokolovny

Jak ten čas letí – letos v červnu tomu bude již 50 let, kdy jsem jako malá sokolská žákyňka důležitě pochodovala v sokolském průvodu do nově postavené sokolovny, kde Josef Truhlář slavnostním projevem otevíral nový stánek libáňské tělovýchovy tehdejšího Sokola. Dnes je to již historie.

Pokračuji-li ve vzpomínkách, jako film přede mnou běží léta dětství a mládí – sokolské akademie, veřejná cvičení, okrskové slety, činnost v loutkovém divadle. Nezapomenu nikdy, jak jsme v roce 1945 společnými silami dávali do pořádku svou sokolovnu, která po válce potřebovala nejen generální úklid, ale i mnoho oprav.

Každý z nás má na libáňskou sokolovnu i mnoho krásných soukromých vzpomínek. Sokolské plesy, silvestry i ostatní taneční zábavy patřily v Libáni vždy k nejlepším.

V tehdejší době platilo Tyršovo heslo: "Ni zisk – ni slávu". Každý, kdo v tělovýchově pracoval, nebo ji dokonce reprezentoval, považoval to za svou čest a ani nepomyslel na nějaké hmotné výhody.

Přeji dnešní tělocvičně jednotě Sokol Libáň mnoho úspěchů do další práce a aby měli tu naši sokolovnu tak rádi, jako my.

Přízemí gotiky se upravovalo na jaře 1979. Foto Ivan Wurm


Menu