Tisk na internetu – regionální tematika z Jičínska


DřevěniceLIDOVÉ NOVINY 05/08/95

Titul: Lidové noviny
Datum vydání: 5.8.1995
Strana: 15

Volejbalisté do Dřevěnice


Praha (ber) - První dva srpnové víkendy patří už tradičně ve volejbalovém kalendáři turnaji v Dřevěnici. Letos se hraje už 42. ročník turnaje a v programu prvního víkendu je mj. i turnaj prvoligových družstev, kterého by se měli zůčastnit i poslední mistři ČR i Slovenska - Setuza Ústí a VKP Bratislava.
LIDOVÉ NOVINY 27/07/96

Titul: Lidové noviny
Datum vydání: 27.7.1996
Autor: id
Strana: 4

Tip na příští víkend


Již za týden se malá obec Dřevěnice na Jičínsku stane mekkou lidu, vyznávající ho volejbalový míč. Věříme že letošní v pořadí již 43. Dřevěnice přivábí na zdejší plácky a protože ty už dávno zájmu nestačí, také na volejbalová hřiště v blízkém okolí stovky družstev a tisíce návštěvníků. Návštěvu Dřevěnice si příští víkend naplánujte spíše jako diváci, protože první srpnový víkend je vyhrazen turnajům hráčů úrovně výkonnostní až vrcholové. Ta opravdová česká plácaná bude na programu až ve dnech 10. a 11. srpna. Zatím tedy můžete dávat dohromady svůj tým pro open turnaj. A když jsme dnes volejbalem začali, budeme na toto téma ještě chvíli pokračovat. Příští sobotu pořádá osada Úsvit v Sázavě osadní volejbalový turnaj mužů, informace podá pan Borovička na pražském telef. čísle 4017969. Dlouhá léta patřila Jesenická stovka k nejoblíbenějším dálkovým pochodům na severní Moravě. Nyní se skupina nadšenců pokouší její tradici obnovit a zve všechny přátelé dlouhých kilometrů do Zábřeha na Mor., kde příští pátek večer od 21 do 22 hodin tento pochod startuje ze zast. ČD. Trasa vede přes Hanušovice a Ramzovou na Šerák, Červenohorské sedlo, Ovčárnu, Jelení studánku a vrací se přes Skřítek a Hvězdu do Nového Malína, kde je cíl. Již 11. ročník lidového pětiboje s bonifikací věku se uskuteční ve Svitavách rovněž příští sobotu. Jde o tzv. malý pětiboj (50m přek., 150m, disk, plavání 50 m prsa, cyklistika). Předpokládaný začátek v 9.45 hod., ukončení kolem 16. hodiny. Jihočeská amatérská liga cyklistů pořádá 3. srpna kritérium Budějovické okruhy pro muže, veterány, ženy a příchozí bez cyklistické okruhy pro muže, veterány, ženy a příchozí bez cyklistické licence, rozjížďky od 10 hodin, finále od 13 hodin, starty u hl. brány Parkcentra v Českých Budějovicích. Z dosti bohaté běžecké nabídky příštího týdne vybíráme sobotní lesní běh v Kozojedech u Kostelce n. Č. l. (délka 8100m), start u koloniálu Schwarz v 10 hodin. Pro někoho může být zajímavá pozvánka do Světlé n. S. na další ročník Světelské čtrnáctky, silničního okruho vého běhu pro dospělé, startuje se v sobotu v 10 hodin na náměstí. Pohár běhů do vrchu pokračuje dalším dvoukolem v Beskydech. Sobotní Běh na Lysou horu (8400m se stoupáním 704m) je současně mistrovstvím Moravy a Slezska pro letošní rok, místem startu je obec KrásnáMohelnice u rozc. na Lysou horu v 15 hodin, v neděli se představí pohárový novic, kterým je závod z Horní Čeladné na Velkou Stolovou (7000m/převýš. 550m). Závod zajišťuje frýdlantská agentura BETIS a start je v 10 hodin.


LIDOVÉ NOVINY 03/08/96

Titul: Lidové noviny
Datum vydání: 3.8.1996
Strana: 4

Tip na příští víkend


Jak jsme uvedli před týdnem, volejbalové svátky, zvané 43. Dřevěnice, vyvrcholí o příštím víkendu. Sobota je věnována turnajům mužů a žen oblastních a okresních soutěží, zatímco v neděli vypukne to pravé volejbalové šílenství při zápolení ryzích amatérů mužského i ženského pohlaví v otevřené soutěži bez rozdílu věku, hmotnosti a výkonnosti. Národu cítícímu volejbalového boha určitě nemusíme připomínat, že vše začíná po oba dny již od 8 hodin a přihlášky na nedělní turnaj je možno podat ještě hodinu před zahájením. …


MLADÁ FRONTA DNES 02/08/97

Mladá fronta DNES     Volejbalová << Dřevěnice>>  zahajuje dnes     02.08.1997
Sport z východních Čech - Autor: (šup) - Strana: 08

Volejbalová << Dřevěnice>>  zahajuje dnes
<< Dřevěnice>>   - Čtyřiačtyřicátý ročník volejbalového turnaje v << Dřevěnicích>>  na Jičínsku zahájí dnes v 8.00 hodin turnaj dorostenců a dorostenek, od 11.00 hodin pak budou hrát veteráni a prvoligové týmy mužů. Soutěže veteránů i mužů budou v << Dřevěnici>>  pokračovat i zítra, kdy se k nim přidají celky žen všech ligových soutěží.


MLADÁ FRONTA DNES 13/08/97

Mladá fronta DNES     Letošní volejbalová << Dřevěnice>>  je v cíli     13.08.1997
Sport z východních Čech - Autor: PAVEL ŠUBR - Strana: 04

Letošní volejbalová << Dřevěnice>>  je v cíli
<< Dřevěnice>>  - Program čtyřiačtyřicátého ročníku volejbalového turnaje v << Dřevěnici>>  na Jičínsku zakončily o víkendu soutěže žen druhé třídy, mužů druhé třídy, smíšných družstev čtyř mužů a dvou žen a otevřený turnaj mužů všech soutěží. Celkem se tradiční volejbalové pouti zúčastnil během prvních dvou srpnových víkendů čtyři sta třicet jeden tým. Sobotní turnajové zápasy ženských družstev oblastních přeborů a soutěží, okresních přeborů a soutěží a neregistrovaných skončily až dvě hodiny po půlnoci, kdy byl znám celkový vítěz této soutěže celek Hagiboru Praha. "V průběhu turnaje jsme uspořádali sbírku na povodní postižené Troubky, odkud je náš kamarád Josef Smolka, člen bronzového volejbalového týmu z olympijských her v Mexiku v roce 1968. Moc nás potěšilo, že družstvo z Troubek se letošního turnaje zúčastnilo," řekl zástupce ředitele turnaje Jiří Štál. Turnaj navštívila také členka Českého olympijského výboru a držitelka zlaté medaile z olympijských her v Londýně v roce 1948 Božena Krejcarová společně se zástupcem německého klubu fair play Hansem Poichem. Ten rovněž přispěl do sbírky na postižené Troubky stejně jako řada dalších hostů turnaje. Čtyřiačtyřicáté volejbalové << Dřevěnici>>  přálo i počasí. Neustálý déšť, který v posledních dnech dělal pořadatelům značné starosti, vystřídalo nádherné slunečné počasí. Turnaj tak proběhl na deseti << dřevěnických>>  kurtech bez problémů a k plné spokojenonosti všech volejbalistů i diváků. Pořadí, sobota, ženy druhé třídy (63 týmy): 1. Hagibor Praha, 2. Drškokryje, 3. VKVT Liberec, muži druhé třídy (102 týmy): 1. VČSK Ervěnice, 2. Sokol << Dřevěnice>> , 3. Choceň. Neděle, smíšená družstva (120 týmů): 1. Grupáč, 2. Vyhoukaná sova, 3. Edvard, otevřený turnaj mužů (36 týmů): 1. Trex pila Zámrsk, 2. Autobus, 3. Milice.  


NÁŠ CHOV 02/03/98

Za prasaty do Jičína


Ing. Jan Čapek, vedoucí závodu VršceIng. Josef Valenta, ředitel společnosti


Výkrm prasat probíhá v 10 haláchKapacita zásobníků na kejdu je 4,5 až 5 měsíců

Okolí Jičína, ležícího ve Východočeském kraji je přímo nabité známými místy či postavami. Samotné město Jičín, les Řáholec a loupežníka Rumcajse zná jistě mnoho malých i velkých čtenářů. Prachovské skály, ležící pár kilometrů severozápadně od Jičína, zajímají zase vyznavače horolezectví a turistiky. Ale ani zemědělská výroba v této oblasti nezůstává pozadu a podnik MAVE Jičín, a.s. se sídlem v Soběrazi je zcela jistě zajímavý pro chovatele prasat a drůbeže.

Akciová společnost MAVE Jičín byla založena 1. 1. 1991 a skládá se ze tří závodů - Soběraz, Vršce a Dřevěnice. Závod Soběraz je specializovaným závodem na výrobu konzumních vajec, středisko nosnic má naskladňovací kapacitu 250 000 nosnic a roční produkce se pohybuje kolem 60 miliónů vajec. V závodu Dřevěnice je pak rozmnožovací chov masných slepic; do 4 hal je možné naskladnit 20 000 slepic.

Nás ovšem nejvíce zajímal třetí závod ve Vršcích. O tomto středisku chovu i výkrmu prasat jsme si povídali s ředitelem společnosti ing. Josefem Valentou a s vedoucím závodu Vršce ing. Janem Čapkem.

"Výkrm prasat tvoří 10 hal s kapacitou 7000 kusů s roční produkcí 2300 t jateč ných prasat," sděluje nám ing. Čapek. "Selata do tohoto užitkového chovu jsou dodávána z vlastní produkční stáje, kde je 1200 prasnic - kříženek, s roční produkcí kolem 22 000 selat. Všechna selata jsou určena
pro vlastní výkrm. Rovněž máme i rozmnožovací chov, kde je 140 prasnic s roční produkcí 600 až 700 prasniček. Součástí závodu je i inseminační stanice pro 16 kanců."

Jak jsme se dozvěděli dále, průměrně se odchovává 19 selat na prasnici a rok. Ve výkrmu je trvale dosahováno přírůstku nad 700 g při spotřebě do 3,0 kg směsi na 1 kg přírůstku. Finální hybridi pochází z křížení plemen bílé ušlechtilé x landrase, do C pozice pak přichází plemeno hampshire (v současné době se testuje i kombinace hampshire x duroc). Vykrmená prasata se dodávají na jatka do České Skalice a do Poličky. V celém chovu se používá pouze inseminace, inseminační dávky si vyrábí díky inseminační stanici v podniku sami. Kanci pro inseminační stanici se nakupují na trzích po celé republice. Jiné veterinární úkony a služby poskytuje společnosti MAVE soukromá veterinární služba.

Než se dostaneme k otázce krmení a technologií v chovu a výkrmu prasat, je třeba se zmínit i o výrobně krmiv zde ve středisku Vršce, která podstatným způsobem zlepšila kvalitu krmení a výživy prasat i drůbeže. V říjnu 1992 byla uvedena do provozu centrální přípravna krmiv pro výkrm a v roce 1993 začal provoz i v samotné výrobně krmných směsí.

"Pro všech 7000 prasat ve výkrmu se připravuje v přípravně krmiv ve dvou tancích krmná polévka z kompletní krmné směsi a ze syrovátky, popřípadě vody," říká ing. Čapek. "Ve výkrmu tedy máme systém mokrého krmení Meyer Lohne, který je celý včetně rozvodu po halách řízen počítačem. V předvýkrmu se pak používá pouze suché, granulované krmení."

Od ledna 1994 začala výrobna krmných směsí vyrábět kompletní sortiment směsí pro chov prasat a o půl roku později pak i směsi pro nosnice. Celkem se vyrábí 8 druhů krmných směsí (část je granulovaná), roční produkce činí kolem 15 000 tun směsí.

"Díky tomu, že máme vlastní výrobnu, můžeme nakupovat obilí od akcionářů přímo, bez překupníků," vysvětluje ředitel společnosti ing. Valenta. "Ostatní komponenty, jako jsou premixy pro selata nebo vitamínové a minerální doplňky samozřejmě nakupujeme od různých výrobců."

Výkrm prasat je tedy umístěn v 10 halách, užitkových chov prasnic ve 14 halách a rozmnožovací chov pak ve dvou stájích. Samozřejmě, že při velkochovu prasat je třeba řešit známou otázku - kam s kejdou? Tzn. kejdové hospodářství tvoří několik velkokapacitních zásobníků na kejdu, umožnujících skladování kejdy po dobu 4,5 až
5 měsíců, což pomáhá překlenout období, kdy není možné kejdu přímo aplikovat na pozemky. Poté se kejda podpovrchově zapravuje TerraGátorem s kapacitou 10 m3 a různými aplikátory. Kejda se používá jak na jaře při přípravě půdy, tak po žních, ale i v průběhu vegetačního období k přihnojování.

Jako leckde jinde i ve společnosti MAVE Jičín jsou jednou z nejdůležitějších součástí provozu, ale zároveň i velkým problémem lidé.

"S pracovními silami je to opravdu obvykle těžké," říká ing. Čapek. "Schopní lidé odcházejí do města, venkov se pomalu vylidňuje. Pak je pro nás problém sehnat kvalitní pracovníky, například vyloženě úzkoprofiloví jsou elektrikáři. Ale těžké je sehnat i dobrého zootechnika."

Naše návštěva se chýlila ke konci a tak došlo i na plány do budoucna. "Rozhodně chceme zmodernizovat technologii u prasnic v užitkovém chovu, protože už je prakticky 18 let stará," sděluje nám ing. Čapek. "Stavy zvyšovat nebudeme, zvýšili jsme je vlastně zřízením rozmnožovacího chovu. Výkrm prasat je pro nás i nadále ekonomicky zajímavý, takže v něm hodláme samozřejmě pokračovat. Letos ale chceme přejít na nižší porážkovou hmotnost asi 110 až 112 kg, oproti minulým letům, kdy dosahovala v průměru 117 kg."

D. Večeřová, M. Nechuta

Středisko chovu prasnic - Centrální přípravna mokrého krmení pro výkrm pasatPorodna prasnic


MLADÁ FRONTA DNES 08/04/98

Mladá fronta DNES     Na hlavním tahu do Krkonoš se zcela zastaví doprava     08.04.1998
Východní Čechy - Autor: (van) - Strana: 01

Na hlavním tahu do Krkonoš se zcela zastaví doprava
Jičín  - Čtrnáctého dubna odpoledne se úplně zastaví doprava na hlavní silnici do Krkonoš mezi Úlibicemi a vrchem Babák na Jičínsku. Motoristé se budou uzavřenému úseku až do poloviny července vyhýbat jednosměrnými objížďkami, které povedou po souběžných komunikacích nižší třídy. "Ve směru od Jičína a Hradce Králové bude doprava vedena přes Lužany, jednosměrná objížďka ve směru od Nové Paky povede přes
<< Dřevěnici>> ," uvedl vedoucí Dopravního inspektorátu v Jičíně Ladislav Spousta. Dodal, že počátkem dubna ještě silničáři vyspraví povrch komunikací na objížďkových trasách. Zastavení dopravy způsobí rekonstrukce dva kilometry dlouhého úseku silnice, který je posledním nebezpečným místem na trase z Úlibic do Krkonoš. Silničáři frekventovanou komunikaci v kritickém místě napřímí a výškově vyrovnají.


MLADÁ FRONTA DNES 08/06/98

Mladá fronta DNES     Mentálně postižení sportovci soutěžili v přehazované     08.06.1998
Východní Čechy - Autor: (van) - Strana: 01

Mentálně postižení sportovci soutěžili v přehazované
<< Dřevěnice>>   Volejbalový areál v << Dřevěnici>>  u Jičína patřil o víkendu mentálně postiženým sportovcům, kteří se do Mekky české odbíjené sjeli na třetí ročník národního turnaje v přehazované. Pořadatelé přivítali více než dvě stě postižených sportovců ze čtyřiadvaceti tuzemských klubů. "Počet účastníků neustále roste. Letos jsme poprvé zcela zaplnili tři velké okolní kempy," řekl spokojeně ředitel Ústavu sociální péče v Žampachu Luděk Grätz, který << dřevěnické>>  turnaje pravidelně organizuje. Klání nejsou zaměřena pouze na výkony, ale Grätz chce, aby každý postižený sportovec zažil pocit vítězství. "Proto jsme také rozšířili počet oceněných z obvyklých tří na osm," řekl Grätz. << Dřevěnický>>  turnaj je součástí Českého hnutí speciálních olympiád, které pro mentálně postižené lidi pořádá pravidelné soutěže v řadě letních i zimních sportů. "V přehazované, která vychází z pravidel volejbalu, se zatím soutěží jen v tuzemsku. Postupně ji však chceme prosadit i do světa," uvedl Grätz.


MLADÁ FRONTA DNES 03/08/98

Mladá fronta DNES     Prvnímu dílu letošní volejbalové << Dřevěnice>>  přálo i počasí     03.08.1998
Sport z východních Čech - Autor: (vk) - Strana: 08

Prvnímu dílu letošní volejbalové << Dřevěnice>>  přálo i počasí
<< Dřevěnice>>   - Už po pětačtyřicáté odstartoval o víkendu v << Dřevěnici>>  na Jičínsku tradiní volejbalový turnaj, na kterém už pravidelně startuje nejen domácí elita, ale i vyznavači odbíjené všech věkových kategorií. Úvodnímu dějství největšího světového volejbalového turnaje na antuce letos navíc přálo i počasí.  Jako první nastoupili v dvoudílném seriálu, který pokračuje v dalších kategoriích i příští víkend, dorost, muži elita a veteráni. Z východočeských týmů se nejlépe na kurtech Sokola << Dřevěnice>>  vedlo veteránům nad čtyřicet let Slavie Hradec Králové, kteří obsadili v sestavě Matoušek, Semerák, Hes, Jeřábek, Jakubíček a Srna výborné druhé místo. Lepší než oni byli pouze předloňští mistři republiky Kořeni Praha v čele se legendárním smečařem Josefem Novotným. V kategorii nad padesát let dokázali zvítězit hráči Škrdlovic. K vrcholům celého turnaje patřily souboje v elitnísoutěži mužů za účasti našich nejlepších domácích týmů, včetně posledního českého mistra z Ústí nad Labem a obhájce trofeje z německého Marktredwitz. Jednoho z organizátorů turnaje Václava Nidrle uspokojila o prvním letošním << dřevěnickém>>  víkendu především výborná konkurence v elitní a veteránské kategorii mužů. "Zatímco senioři teď mají bohaté zastoupení, u mládeže pozorujeme sestupný trend. To není pro volejbal příliš nadějné, i když vím, že příčin dnešního stavu je celá řada," konstatoval s obavami Niderle.  Pořadí týmů v 45. ročníku volejbalové << Dřevěnice>> , dorostenci (18 družstev): 1. Rema Nymburk, 2. Tsunami Brno, 3. Slavia Hradec Králové Gambrinus, 5. Energie Chvaletice, dorostenky (14 družstev): 1. Hrdlořezy - dorostenky ČR, 2. DP Praha, 3. Sokol Liberec, 4. Sokol Zbečník, 5. Loko Trutnov, 6. Sokol Dolní Újezd, muži nad 40 let (16 družstev): 1. Kořeni Praha, 2. Slavia Hradec Králové, 3. Starý Harcov, 4. Elita Praha, muži 1.A třída (10 družstev): 1. Marktredwitz (SRN), 2. Zlín 98, 3. VK Ůstí nad Labem, muži nad 50 let (6 družstev): 1. Škrdlovice, 2. Kefír team, 3. LCS Praha, ženy (16 družstev): 1. RD Vielsburg (SRN), 2. Loko Liberec, 3. TJ Braník.


MLADÁ FRONTA DNES 07/08/98

Mladá fronta DNES     Volejbalista Jeřábek jezdí do << Dřevěnice>>  rád     07.08.1998
Sport z východních Čech - Autor: VLADIMÍR KUBIŠTA - Strana: 07

Volejbalista Jeřábek jezdí do << Dřevěnice>>  rád
<< Dřevěnice>>  - Celkem už po pětačtyřicáté zamířili vyznavači volejbalu na světoznámý antukový turnaj, který v prvních dvou srpnových víkendech tradičně pořádá vzorná Tělovýchovná jednota Sokol << Dřevěnice>> . O letošním prvním srpnovém víkendu zde nechyběl ani volejbalový internacionál Karel Jeřábek. "Jezdit v létě do << Dřevěnice>> , to už jaksi patří k věci," pochvaluje si dnes sedmačtyřicetiletý hráč, který nastoupil v dresu československé reprezentace ve více než stovce zápasů. "Ani si přesně nepamatuji, kolik že jsem jich absolvoval celkem. Jisté je, že na tomto turnaji potkáte bývalé spoluhráče, se kterými se pak téměř celý rok neuvidíte," směje se legendární smečařská hvězda naší extraligy, která kdysi jasně zářila v dresech Ústí nad Labem, Dukly Liberec, Aera Odolena Vody a Nymburka. Také on byl jedním z českých hráčů, kteří si prodloužili sportovní kariéru v dresu německého Markredwitz. "S tímto týmem jsem tady byl naposled. Bylo to před čtyřmi roky a vyhráli jsme," směje se trojnásobný nejlepší smečař << dřevěnického>>  turnaje. "Letos mě angažovali přátelé z hradecké Slavie a vypadá to na finále," směje se Jeřábek, jenž se nakonec ve svých odhadech nezmýlil. Jeho Slavia Hradec Králové skončila v kategorii mužů nad čtyřicet let na druhém místě. Lepší byl jen tým složený z bývalých reprezentantů Kořeni Praha. << Dřevěnický>>  turnaj pokračuje i o tomto víkendu. V sobotu nastoupí muži a ženy z oblastních přeborů i soutěží a v neděli pak odstartuje otevřený turnaj neregistrovaných hráčů. Tato kategorie je otevřena pro nejširší veřejnost. Poslední slovo v letošní << Dřevěnici>>  budou mít smíšená družstva, ve kterých vždy startují čtyři muži a dvě ženy. Přihlášky do soutěže přijímají pořadatelé každý den turnaje, nejpozději však do 8.00 hodin.


MLADÁ FRONTA DNES 12/08/98

Mladá fronta DNES     Volejbal     12.08.1998
Sport z východních Čech - Autor: - Strana: 08

Volejbal
Výsledky z druhého víkendu jubilejního 45. ročníku volejbalového turnaje v
<< Dřevěnici>> : Muži, oblastní přebory (117 družstev): 1. Sokol << Dřevěnice>> , 2. Tesla Brno, 3. Bižu Jablonec, 4. Opava, 5. Oáza Liberec, 6. Sokol Přibyslav, ženy oblastní a okresní přebory (57 družstev): 1. Hagibor Praha, 2. Liberec Q, 3. Loko Liberec B, 4. EMÍ Mělník, 5. Slezské Předměstí Hradec Králové, 5. Sokol Stěžery, smíšená družstva (135 družstev): 1. Kajmani, 2. Pardubáci, 3. JUPI, 4. Ufňukaná veverka, 5. << Dřevěnice>>  - senioři, 6. Náplavy, volná soutěž mužů (49 družstev): 1. Čmelda a Brumda, 2. TJ Rumburk, 3. Nžbor, 4. Exakt Praha, 5. Hrušovanský expres, 5. Kunětice.


MLADÁ FRONTA DNES 12/08/98

Mladá fronta DNES     45. << Dřevěnice>>  v číslech     12.08.1998
Sport z východních Čech - Autor: - Strana: 08

45. << Dřevěnice>>  v číslech
V letošním 45. ročníku antukového volejbalového turnaje v << Dřevěnici>>  startovalo celkem 457 družstev, ve kterých nastoupilo více než 3600 hráčů. Nejpočetněji byla zastoupena kategorie smíšených družstev, ve které startovalo 135 družstev. První srpnový víkend hrálo v << Dřevěnici>>  99 týmů, ve druhém se jich představilo 457. V dosavadní historii turnaje startovalo v << Dřevěnici>>  13 740 družstev. Chod turnaje denně zajišťovaly dvě stovky místních pořadatelů.


MLADÁ FRONTA DNES 12/08/98

Mladá fronta DNES     V << Dřevěnici>>  vyhráli hráči i pořadatelé     12.08.1998
Sport z východních Čech - Autor: (vk) - Strana: 08

V << Dřevěnici>>  vyhráli hráči i pořadatelé
<< Dřevěnice>>    - Lelošní jubilejní pětačtyřicátý ročník populárního volejbalového turnaje v << Dřevěnici>>  na Jičínsku se povedl nejen pořadatelům z tělovýchovné jednoty Sokol, ale i místnímu družstvu mužů. Ti nenašli v kategorii hráčů oblastních přeborů přemožitele. Člen vítězného týmu Sokola << Dřevěnice>>  Jiří Šimánek pomáhá i se zajištěním turnaje. "Na nohou byla tradičně celá obec. Denně se zapojilo na dvě stovky místních nadšenců," říká sedmatřictiletý Šimánek, jenž kromě volejbalu musel stihnout i organizační práci.  "Z vítězství v konkurenci téměř stodvaceti týmů mám samozřejmě radost. Náš tým se zde v téměř ve stejném složení schází každoročně a přestože nejsou všichni přímo odsud, každý ze sebe na kurtu vydá vše." Vítězný << dřevěnický>>  tým ve složení Šimánek, Matoušek, Špicar, Melichar, Zelfel, Švandrlík a Svoboda není spolkem pouhých volejbalových nadšenců. "S Karlem Matouškem jsem hrál za studií čtyři roky extraligu za Nymburk. Ostatní jsou buď z Jičína, nebo z Hradce Králové. V tomto složení jsme vyhráli už počtvrté. Ale o to nejde," usmívá se << dřevěnický>>  volejbalista. "Jde o zdejší atmosféru, kterou nemá žádný jiný turnaj na světě."


MLADÁ FRONTA DNES 30/07/99

Mladá fronta DNES     Volejbalisté míří do << Dřevěnice>>      30.07.1999
Sport z východních Čech - Autor: (vk) - Strana: 08

Volejbalisté míří do << Dřevěnice>> 
<< Dřevěnice>>   - Oba následující víkendy bude malá východočeská víska << Dřevěnice>>  opět středem volejbalového světa. Na vyhlášeném antukovém turnaji, který bude mít letos 46. pokračování, opět změří svůj volejbalový um hráči a hráčky všech výkonnostních i věkových skupin. Zítra nastoupí pod sítí dorostenci a dorostenky, senioři nad čtyřicet let a družstva mužů startující v I.A i I.B lize. Mezi přihlášenými nechybí ani mistr republiky ze Zlína, ani finalista z Českých Budějovic.  V neděli bude pokračovat soutěž týmů I.A a I.B ligy mužů a přidají se i mužstva z druhé a třetí ligy. Ženy čeká turnaj týmů první, druhé a třetí ligy. Volejbaloví pamětníci budou soutěžit v kategorii superveteránů, jež je vyhrazena hráčům starším padesáti let.  O příštím víkendu bude volejbalová << Dřevěnice>>  pokračovat po oba dny turnajem zbývajích kategorií.


MLADÁ FRONTA DNES 02/08/99

Mladá fronta DNES     Volejbalový svátek odstartoval     02.08.1999
Sport z východních Čech - Autor: VLADIMÍR KUBIŠTA - Strana: 08

Volejbalový svátek odstartoval
<< Dřevěnice>>  - Nejoblíbenější a největší volejbalový turnaj u nás v malé vísce << Dřevěnice>>  u Jičína má za sebou první polovinu programu. Letošní 46. ročník bude zapsán do bohaté historie turnaje významným počinem - utkání mezi celky Zlína a německým Marktredwitz přenášela poprvé v přímém přenosu Česká televize. "Pro volejbal i náš turnaj je takový televizní přenos skvělou propagací," chválil jeden z organizátorů << dřevěnického>>  klání Václav Nidrle. Další radost letos udělala organizátorům turnaje výborná sportovní konkurence v kategorii dorostenců, ve které startovalo celkem devětadvacet týmů. "Na rozdíl od minulých ročníků, kdy přibývala spíš družstva veteránů a v dorostu počet týmů postupně klesal, tomu bylo letos naopak. K úplné spokojenosti by mohly trochu přidat dorostenky. Jestli je to nový trend, tak máme radost. Bez mládí by náš volejbal zašel na úbytě," smál se spokojený šéf sportovních soutěží << dřevěnického>>  turnaje. Husarský kousek se povedl dorosteneckému týmu Tuniska. V sobotu zvítězil mezi dorostenci a v neděli dokonce v konkurenci týmů první a národní ligy mužů. Po loňské zkoušce si to v << Dřevěnici>>  opět rozdali superveteráni - hráči nad padesát let. "Náš turnaj byl letos zařazen do seriálu přeboru České republiky, takže před zářijovým finále v Českých Budějovicích, kde bude startovat osm nejlepších družstev a domácí tým, šlo o hodně," vysvětluje Nidrle. Podruhé se brány volejbalového festivalu v << Dřevěnici>>  otevřou v sobotu a v neděli, kdy je na programu turnaj družstev oblastních a okresních přeborů i soutěží, mixů (4 muži a 2 ženy) a otevřená soutěž neregistrovaných volejbalistů. "Odhaduji, že by mohlo přijet přes tři sta družstev. Jestli vydrží skvělé počasí, tak se máme na co těšit. Bude to nejspíš nápor," odhaduje jeden ze skvělého << dřevěnického>>  týmu pořadatelů Václav Nidrle. Rekord v celkové účasti 589 týmů z roku 1987, kdy nad turnajem převzal záštitu Mezinárodní olympijský výbor, už asi překonán nebude. I tak se vždy na začátku srpna stane dvoutisícová << Dřevěnice>>  naším hlavním volejbalovým městem.

Z výsledků 46. volejbalové << Dřevěnice>>  1999: Muži extraliga (14 týmů): 1. Marktredwitz, 2. Perštejn, 3. Jihostroj České Budějovice, ženy extraliga, první a národní liga (14 týmů): 1. Hrdlořezy, 2. Loko Liberec, 3. Olymp Praha, 4. Sokol Pardubice, muži první liga a národní liga (25 týmů): 1. reprezentační tým Tuniska - dorostenci, 2. Liberec C, 3. Nymburk, dorostenci (29 týmů): 1. reprezentační tým Tuniska, 2. Havlíčkův Brod, 3. Dukla Liberec, dorostenky (11 týmů): 1. Havlíčkův Brod, 2. Relekt Liberec, 3. TU Liberec, veteráni nad 40 let (12 týmů): 1. Kořeni Praha, 2. TJ Harcov, 3. Bohemia Poděbrady, veteráni nad 50 let (12 týmů): 1. Dobeška Praha, 2. Jiskra Tanvald, 3. Slavoj Břevnov.


MLADÁ FRONTA DNES 03/08/99

Mladá fronta DNES     Volejbalistům se o víkendu v << Dřevěnici>>  dařilo     03.08.1999
Sport - Autor: (vk, hav) - Strana: 08

Volejbalistům se o víkendu v << Dřevěnici>>  dařilo
D ř e v ě n i c e   - Volejbalistům z regionu se dařilo na největším českém turnaji, který začal o víkendu ve vísce << Dřevěnice>>  nedaleko Jičína. Turnaj se zde uskutečnil už po šestačtyřicáté. V kategorii extraligových týmů soutěžily dva týmy Dukly Liberec. První skončil na pátém místě, druhý obsadil sedmou příčku. Liberecký celek postavil i C mužstvo, které startovalo v otevřené soutěži, kde si vybojovalo druhé místo. V hlavní ženské kategorii si výborně vedly volejbalistky Lokomotivy Liberec, které skončily taktéž druhé. Na stupně vítězů se dále prosadili dorostenci Dukly, dorostenky Relektu Liberec a Technické univerzity Liberec. Ve veteránských kategoriích bodovala na předních místech družstva TJ Harcov a Jiskry Tanvald. Podruhé se brány volejbalového festivalu v << Dřevěnici>>  otevřou v sobotu a v neděli, kdy je na programu turnaj družstev oblastních a okresních přeborů i soutěží, mixů (4 muži a 2 ženy) a otevřená soutěž neregistrovaných volejbalistů. "Odhaduji, že by mohlo přijet přes tři sta družstev. Jestli vydrží skvělé počasí, tak se máme na co těšit. Bude to nejspíš nápor," odhaduje jeden z << dřevěnických>>  pořadatelů Václav Nidrle.

Z výsledků 46. volejbalové << Dřevěnice>>  1999 - muži extraliga (14 týmů):  1. Markredtwitz (Něm.), 2. Perštejn, 3. Jihostroj České Budějovice... 5. Dukla Liberec A, 7. Dukla B.  Ženy extraliga, první a národní liga (14 týmů):  1. Hrdlořezy, 2. Loko Liberec, 3. Olymp Praha, 4. Sokol Pardubice.  Muži první a národní liga (25 týmů):  1. reprezentační družstvo Tuniska - dorostenci, 2. Havlíčkův Brod, 3. Dukla Liberec.  Dorostenky (11 týmů):  1. Havlíčkův Brod, 2. Relekt Liberec, 3. TU Liberec.  Veteráni nad 40 let (12 týmů):  1. Kořeni Praha, 2. TJ Harcov, 3. Bohemia Poděbrady.  Veteráni nad 50 let (12 týmů):  1. Dobeška Praha, 2. Jiskra Tanvald, 3. Slavoj Břevnov.


MLADÁ FRONTA DNES 04/08/99

Mladá fronta DNES     Hadrava: << Dřevěnice>>  je pojem     04.08.1999
Sport z východních Čech - Autor: VLADIMÍR KUBIŠTA - Strana: 08

Hadrava: << Dřevěnice>>  je pojem
<< Dřevěnice>>  - Světoznámý volejbalový turnaj v << Dřevěnici>> , nevelké vísce poblíž Jičína, si český internacionál Milan Hadrava nenechal ujít ani letos. Spolu se svými přáteli, s nimiž ještě nedávno sdílel reprezentační dres, nastoupil elitní smečař a blokař také letos v barvách pětinásobného vítěze turnaje a suveréna posledních ročníků německého týmu Marktredwitz. Šanci opět vyhrát elitní kategorii v největším světovém volejbalovém turnaji na antuce využil Milan Hadrava i v letošním 46. ročníku. Televizní diváci jeho výkon mohli posoudit v premiérovém přímém přenosu z << Dřevěnice>>  v zápase s mistrovským celkem Zlína. Jak dlouho už do << Dřevěnice>>  jezdíte hrát? Téměř pravidelně zde hraji už skoro dvacet let. Ve volejbalovém světě je << Dřevěnice>>  prostě pojem. Dobře si pamatuji, že jako dorostenec jsem zde nastoupil už v roce 1981. Nalezl by << dřevěnický>>  turnaj někde na světě obdobu? Určitě ne. Je to největší antukový turnaj, navíc s naprosto neopakovatelnou skvělou atmosférou. Neznám žádného našeho předního hráče, který by si to zde alespoň jednou nezkusil. Spočítáte, kolikrát jste už ve zdejším turnaji vyhrál? Úspěch v << Dřevěnici>>  patří i pro mě k těm nezapomenutelným. V minulosti jsem se pětkrát radoval s českými legionáři z klubů Evropy, kteří se zde sejdou v celku Marktredwitz. Před třinácti roky jsem byl první také s českou reprezentací do třiadvaceti let. Takže to bylo šestkrát a letos už po sedmé. Jak dlouho už hrajete mimo Českou republiku? Po nezapomenutelných letech v Aero Odolena Voda jsem v roce 1990 využil nabídky hrát v zahraničí. Letí to však neuvěřitelně. Nejprve jsem čtyři roky hrál v Itálii a stejnou dobu i ve Francii. Nyní startuji v nejvyšší rakouské soutěži v rakouském Innsbrucku. Nejcennější zahraniční úspěchy jste sbíral ve Francii? Přesně tak. Třikrát jsme vyhráli mistrovský titul a jednou také francouzský pohár. Vítězná sestava celku Marktredwitz v letošní 46. << Dřevěnici>> : Milan Hadrava, Přemysl Bláha, Milan Černoušek, Jiří Novák, Martin Demar, Michal Nekola, Jiří Štolfa a Martin Kop. Trenér: Jiří Ebert.


MLADÁ FRONTA DNES 10/08/99

Mladá fronta DNES     << Dřevěnický>>  turnaj se o víkendu otevřel hráčům z oblastních a okresních přeborů     10.08.1999
Sport z východních Čech - Autor: VLADIMÍR KUBIŠTA - Strana: 07

<< Dřevěnický>>  turnaj se o víkendu otevřel hráčům z oblastních a okresních přeborů
<< Dřevěnice>>  - Letošní  46. ročník volejbalového turnaje v << Dřevěnici>>  zakončily o víkendu turnaje hráčů startujících v oblastních či okresních přeborech a soutěžích. Zatímco prvního dějství turnaje na přelomu července a srpna, v němž startovali ligoví volejbalisté a veteráni, se zúčastnilo 117 týmů, toho druhého, určeného pro hráče nižších soutěží, 332 celků. Celkem tedy letos přijelo do << Dřevěnice>>  449 kolektivů. "Nejde nám o rekordy, ale  o co nejlepší turnaj, v němž si všichni volejbalisté při  jdou na své," ujistil vedoucí sportovních soutěží << dřevěnického>>  turnaje Václav Nidrle. "Letos nám přálo i počasí, což je důležité pro plynulost soutěží. Potěšil nás i větší zájem družstev mládeže, než tomu bylo v minulých letech i diváků. Už se těšíme na příští 47. ročník," dodal i za početný tým pořadatelů Václav Nidrle.

Z výsledků,
ženy 2. třída (58 týmů):
   1. Sokol Jelenice,
   2. Sokolky Hradec Králové,
   3. EMŠ Mělník,
   4. Loko Bílina,
   5. Berušky s.r.o.,
   6. Energie AŠ Mladá Boleslav,

muži  2. třída (106 týmů):
   1. Sokol Praga,
   2. TSV Milbertshofen (Německo, ČR),
   3. Přibyslav,
   4. Slavia Hradec Králové,
   5. Bižuterie Jablonec nad Nisou,
   6. UK Litoměřice,

volná soutěž  mužů  3. třída (42 týmů):
   1. VK Bezděkov, Hrušovanský expres,
   3. Kopyseky,
   4. Chudoplesy,
   5. Svinibrod Nymburk,
   6. Janovský rychlík,

mixy (4 muži a 2 ženy - 126 týmů):
   1. Grupáč,
   2. Showtime,
   3. Vyhoukaná sova,
   4. Bezmozek,
   5. Taťka Šmoula,
   6. Sokol << Dřevěnice>> .


MLADÁ FRONTA DNES 11/08/99

Mladá fronta DNES     Volejbalová << Dřevěnice>>  1999     11.08.1999
Sport z východních Čech - Autor: VLADIMÍR KUBIŠTA - Strana: 07

Volejbalová << Dřevěnice>>  1999
<< Dřevěnice>> : víska, která se stává hlavním městem volejbalu

Kategorie                Počet týmů           Vítězný tým

DOROSTENCI               29                reprezentace Tunisu
DOROSTENKY               11               Havlíčkův Brod
MUŽI - EXTRALIGA               14               VfB Marktredwitz (Něm.)
VETERÁNI NAD 40 LET          12               Kořeni Praha
MUŽI - I.B A NÁRODNÍ LIGA     25               reprezentace Tunisu
ŽENY - LIGA                    14               Sokol Hrdlořezy
VETERÁNI NAD 50 LET          12               Dobeška Praha
MUŽI - 2. třída               106               Sokol Praga
ŽENY - 2. třída               58               Sokol Jelenice
MUŽI - OTEVŘENÝ TURNAJ     42               VK Bezděkov
MIXY (4 muži a 2 ženy)          126               Grupáč

Celkem                    449

LETOS UŽ 46. ROČNÍK    
Volejbalový turnaj v << Dřevěnici>>  se tradičně hraje na deseti kurtech přímo v obci a na dvou hřištích v nedaleké Radimi. Do kulaté padesátky chybí turnaji už jen čtyři ročníky.

NIZOZEMCI   
Svůj tým postavila v soutěži mixů i nizozemská rodina Junkersových. Mamince (vlevo) nezkazila náladu ani čerstvá prohra.

OBČERSTVENÍ   
V parném létě potěší odpočívající volejbalisty jakékoliv osvěžení - třeba i zmrzlina.

ROZCVIČKA   
Na důkladném rozehrání před zápasem záleželo i v << Dřevěnici>> .

SOVA MÁ BRONZ   
Celek Vyhoukaná sova získal v soutěži smíšených družstev bronz. Předtím ale musel porazit i družstvo Chcíploše.

ZAUJETÍ   
Bez plného soustředění nejde hrát ani v << Dřevěnici>> .

ROZHODČÍ   
Bez obětavých << dřevěnických>>  pořadatelů by se neuskutečnil ani letošní 46. ročník turnaje.


MLADÁ FRONTA DNES 06/01/00

Mladá fronta DNES   Vybrané mladé volejbalisty čekají v Hradci testy i turnaj   06.01.2000
Sport z východních Čech - Autor: (vk) - Strana: 08

Vybrané mladé volejbalisty čekají v Hradci testy i turnaj

Hradec Králové - Do sportovní haly královéhradecké Slavie se zítra sjedou nejlepší východočeští volejbalisté v kategorii mladšího dorostu. Pod vedením trenéra Petra Judy a jeho asistentů Jana Seneckého a Pavla Litery je nejprve čekají náročné fyzické testy. Čtrnáct vybraných hráčů se poté od pátku do neděle v Hradci zúčastní Memoriálu Richarda Myslíka, v němž bude startovat dalších osm oblastních výběrů z Čech i Moravy a také výběr nejlepších dorostenců Sokola. Mladší dorostenci východních Čech už letos absolvovali čtyři významné turnaje. Na populární
<< Dřevěnici>>  skončili v nabité konkurenci na šestém místě, ve volejbalovém festivalu v Chlumci nad Cidlinou skončili ve své kategorii druzí a na dvou turnajích v Hradci Králové obsadili shodně čtvrtou příčku. "Letos jsme už nezařadili časově náročné desetidenní soustředění. Ukazuje se, že výhodnější jsou krátkodobé, jen několikadenní srazy, na nichž si můžeme secvičit útočné a obranné kombinace i herní taktiku. Na jednotlivá soustředění nyní zveme nižší počet hráčů než v minulosti, vždy tak do šestnácti volejbalistů," konstatoval trenér výběru východních Čech Petr Juda.
Nominace mladších dorostenců východních Čech, nahrávači: Lilko (Slavia Hradec Králové), Vyhlídko (TJ Semily), Linhart (TJ Chlumec nad Cidlinou), blokaři: Holubec (TJ Semily), Žáček (Sokol Česká Třebová), Jelínek (TJ Chlumec nad Cidlinou), smečaři: Matuška (Slavia Hradec Králové), Doležal (TJ Chlumec nad Cidlinou), Kůrka (Náchod), Endal (Jiskra Havlíčkův Brod), Hrubý (TJ Semily), univerzálové: Zapletal (TJ Semily), Vlášek (Jiskra Ústí nad Orlicí), libero: Vágner (Slavia Hradec Králové).
Rozpis utkání mladších dorostenců východních Čech na Myslíkově memoriálu, pátek: 16.15 - severní Morava, 17.30 jižní Morava, sobota: 9.45 - výběr Sokola, 11.00 - výběr Prahy, 15.00 - západní Čechy, 16.15 - střední Čechy, 17.30 - jižní Čechy, neděle: 8.30 - střední Čechy, 9.45 - severní Čechy.
Časový rozpis volejbalového Memoriálu Richarda Myslíka mladších dorostenců ve sportovní hale Slavie Hradec Králové - pátek: 16.15 až 18.30, sobota: 9.45 až 18.30, neděle: 8.30 až 11.15 hodin.


MLADÁ FRONTA DNES 27/01/00

Mladá fronta DNES   volejbal   27.01.2000
Sport z východních Čech - Strana: 08

volejbal

Přebor mužů - skupina A: VK Hradec Králové - Police 0:3, 2:3, Turnov - Jaroměř 3:0, 3:0, Hronov Slavia Hradec Králové B 3:0, 3:0, Vrchlabí - Hořice 3:0, 3:0, Broumov
<< Dřevěnice>>  0:3, 0:3.
1.Hronov 2020060:740
2.Turnov2015549:2035
3.Police n. M.2014648:2834
4.Vrchlabí2014644:2934
5.Hořice2091136:4129
6.<< Dřevěnice2081237>> :3928
7.Sl. H. Králové B2081233:4428
8.Jaroměř2071329:4727
9.VK H. Králové2031714:5323
10.Broumov2021814:5622
Přebor mužů - skupina B: Ústí nad Orlicí - Vamberk 3:0, 3:0, Proseč - Chvaletice 3:2, 2:3, Litomyšl Pardubice 3:0, 3:0, Svitavy - Rychnov 0:3, 2:3, Štoky - Přibyslav 0:3, 0:3.
1.Přibyslav2017351:1437
2.Litomyšl2015553:1935
3.Ústí nad Orlicí2015546:2135
4.Vamberk2015547:2835
5.Rychnov n. K.20101036:3630
6.Štoky20101035:4230
7.Sokol Pardubice2081231:4328
8.Proseč2061430:4726
9.Svitavy2021818:5622
10.Chvaletice2021817:5822
Přebor žen - skupina A: Červený Kostelec - Rokytnice 3:1, 3:1, Zbečník - Staré Město 3:1, 3:0, Slavia Hradec Králové - Trutnov 3:1, 3:1, Start Náchod - Žacléř 2:3, 0:3, Synthesia Pardubice - Vysoké odloženo.
1.Slavia H. Králové 2018256:1738
2.Staré Město2013747:2833
3.Zbečník1813546:2631
4.Č. Kostelec2011938:3631
5.Žacléř1811741:2729
6.Trutnov2091136:4429
7.Start Náchod2071336:4627
8.Vysoké n. J.1861223:3924
9.Rokytnice n. J.2031720:5323
10.Synthesia P.1831515:5121
Přebor žen - skupina B: Záměl - Vysoké Mýto 3:1, 3:0, Chrudim - Slatiňany 3:0, 3:0, SKP Pardubice Havlíčkův Brod 3:1, 0:3, USK Pardubice - Česká Třebová 3:0, 3:0, Svitavy Výprachtice odloženo.
1.Záměl2020060:840
2.Chrudim2017352:1937
3.SKP Pardubice2015550:2535
4.USK Pardubice2013744:3233
5.Havlíčkův Brod2011942:3331
6.Svitavy1881033:3926
7.Vysoké Mýto2051529:4925
8.Česká Třebová 2041623:5124
9.Slatiňany2041615:5024
10.Výprachtice1811710:521


Výběr z tisku na internetu

Server Jičín