Tisk na internetu – regionální tematika z Jičínska


Dětenice



MLADÁ FRONTA DNES 30/09/96

Mladá fronta DNES     KRITIKA JACKSONA ODRAZEM ZÁVISTI     30.09.1996
Názory - Autor: Mgr. Marcela Králová,
<< Dětenice>>  - Strana: 06

KRITIKA JACKSONA ODRAZEM ZÁVISTI
Proč tolik lidí kritizovalo návštěvu a koncert zpěváka Michaela Jacksona? Myslím, že si z doby normalizace neseme s sebou obrovský balvan rovnat každého do řady a nevybočovat - je to otřepaná fráze, ale nesmírně pravdivá. Chybí nám totiž obrovská spousta tolerance k ostatním, tolerance ke slávě, k osobnosti. Přístup Prahy ke koncertu byl určitě správný, vždyť šlo o událost nejen republikovou, ale také sledovanou zahraničními médii. A osobnost Michaela - ať si dává plastiku jednu za druhou, má rád děti a podobně -, je jen jeho věc, on sám nemá život vůbec lehký: ten patří jeho popularitě. Navzdory tomu všemu je obrovský profesionál ve svém oboru - a podřizuje tomu všechno, i své soukromí. Pochybuji, že v této fázi to dělá pro peníze. V poslední době jeho klipy věnované naší strádající a ničené Zemi mají obrovskou sílu a vliv právě na tu generaci, která je schopná Zemi pomoci. Prostě jeho hudba vychovává hlavně mládež v pubertě, která uznává pouze své idoly, a ne své rodiče. Nepíšu to jako jeho obrovský fanda, jeho hudba není to, co se mi líbí, ani jsem neměla touhu ho vidět živě. V životě jsem spíš asketa a možná i puritán, ale jeho toleruji, tak jako spoustu ostatních lidí. Přiznejme si to - v povolání je lepší než my, více vydělá, je slavný, ale přejme mu to, nebylo to zadarmo. Vždycky si řekněme: uměl(a) bych tohle taky, takto zpívat, tančit? Zjistíme, že ne, ale nejlepší formou, jak to zakrýt, je kritizovat. Všem přeji obrovskou sílu přemoci svoji vnitřní závist a tolerovat ostatní lidi, pokud nikomu neubližují.


MLADÁ FRONTA DNES 03/03/98

Mladá fronta DNES     Vyděrače pomáhal hledat i vrtulník     03.03.1998
Kriminalita - Autor: MARIE KAVALÍROVÁ - Strana: 21

Vyděrače pomáhal hledat i vrtulník
J i č í n - K smrti vystrašenou ženu a jejího věznitele objevili kolem půlnoci v rekreačním středisku Ostružno na Jičínsku policisté při rozsáhlé pátrací akci. Mladou ženu vpodvečer z bytu u Libáně násilím odvlekl její bývalý manžel. Hrozil přitom, že ji zabije. Než čtyřicetiletý recidivista stačil své výhrůžky splnit, byla dvojice za přispění vrtulníku a policejního psovoda nalezena. Ženu zraněnou v obličeji záchranáři odvezli do jičínské nemocnice, odkud byla po ošetření propuštěna. Jejího bývalého muže vyšetřovatel obvinil z krádeže, porušování domovní svobody a vydírání. "S manželem jsem se rozvedla v roce 1991," uvedla žena policistům. Po rozvodu bydlela u své vzdálené příbuzné nedaleko Libáně. V kritický podvečer se u bytu objevil bývalý muž. Při jeho návštěvě se dvojice nepohodla. "Motiv konfliktu je zatím předmětem šetření," podotkl ředitel jičínského úřadu vyšetřování Zdeněk Laža. Příbuzná na policii ohlásila, že host z Jičína svou bývalou ženu při návštěvě bil, kopal do ní a pak ji odvlekl z bytu. "Věděli jsme, že několikrát trestaný muž je agresivní. Měli jsme obavy, aby své oběti něco vážného neudělal," řekl kriminalista, který se na rozsáhlé pátrací akci podílel. Když jeho tým narazil ve tmě na hradbu lesa, požádal o vrtulník se světlometem. "Dvojici objevil psovod v jedné z rekreačních chatek," řekl policejní mluvčí Vladimír Brendl. Kriminalisté dodali, že u pachatele nenašli žádný nůž ani pistoli. Recidivista vyděšenou ženu držel v objektu, který mu nepatřil a do něhož se vloupal. Způsob, jak se násilník z bytu na Libáňsku se svou obětí dostal do téměř dvacet kilometrů vzdálené rekreační oblasti, zůstává prozatím otázkou. Některé policisty, kteří se podíleli na pátrání, překvapilo, že obviněný zůstal na svobodě. "Když vyšetřovatel muže propustil, zklamalo nás to," přiznal jeden z nich. Obavy z dalšího možného napadení neskrývá ani bývalá recidivistova manželka. "Právě u mne byla na úřadě se svým malým synem a sháněla byt," potvrdil starosta obce
<< Dětenice>>  František Ragulik. Před rokem si sice žena ve vedlejší obci koupila domek, její bývalý muž ji však našel. "Proto chce domek ihned prodat a sehnat si byt na jiném adrese, aby byla v bezpečí," dodal starosta. Ač volné byty nemá, poradil jí, kam by se mohla obrátit.


MLADÁ FRONTA DNES 27/11/98

Mladá fronta DNES     Rozvětvený rod nebyl příliš významný     27.11.1998
Pro volný čas ze severních Čech - Autor: (bap) - Strana: 04

Rozvětvený rod nebyl příliš významný
šlechtické rody na severu Čech

Blektové z Útěchovic byli starým českým vladyckým rodem, který si zvolil svůj přídomek podle tvrze Útěchovice nacházející se v údolí řeky Ploučnice na severu Čech. Nejstarší zprávy o Blektech z Útěchovic pocházejí z konce 14. století. Ve znaku nosili heroldskou figuru tvaru zalomeného břevna, nazývanou krokev, zlaté a červené barvy. V klenotu rodového erbu bývaly zobrazovány býčí rohy, které se považují za nejstarší klenoty vůbec. V průběhu následujících století se tento rytířský rod značně rozvětvil. Kromě Útěchovic jim patřil Velký Valtinov u Jablonného v Podještědí, Postřelná a Tlustec,
<< Dětenice>> , Markvartice, Chrastná a řada dalších statků v blízkém i vzdáleném okolí.  Hanuš z Valtinova a jeho synové Hanuš Blekta a Jindřich se připomínají na útěchovické tvrzi. Pozdější majitelem se stal Štěpán z Útěchovic, jeden z rytířských spojenců Jana Blankenštejna z Vartemberka v jeho zápasech se Saskem.  Dalším příslušníkem rodu byl Mikeš Blekta, který zastával úřad hejtmana na skalním hradě Falkenštejně u České Kamenice. V letech 1429 - 1430 odtud spolu s hejtmanem na Frýdvaldě Mikešem Pancířem ze Smojna vyjížděl na nájezdy do bohaté Lužice a jejích měst. Lužice lákala i jiné severočeské pány, kteří podnikali do této oblasti loupeživé výpravy. Velký Valtinov zůstal Blektům z Útěchovic s krátkými přestávkami až do počátku 17. století. Jako manský statek patřil Valtinov původně k některému z berkovských hradů, v 15. století k Tolštejnu a později k Lipému. Z manské závislosti na Lipém Valtinov vykoupil až roku 1502 Jan Blekta z Útěchovic. V polovině šestnáctého století se rod rozdělil do dvou větví, z nichž zakladatelem jedné se stal Jiřík, druhé Jáchym. Jeden z šesti Jáchymových synů Kryštof získal statky na Moravě, kde byl také za stavovského povstání v roce 1619 zvolen za direktora a zemského soudce. Po Bílé Hoře v "statek i hrdlo propadl". Posledními vlastníky statků v Čechách byli bratři Vilém, Jáchym, Jan, Jindřich a Adam. Všichni kromě Jáchyma, který přestoupil na katolickou víru, byli postiženi konfiskacemi. Rod během 17. století značně zchudl a v této době se také objevují poslední zprávy o Blektech z Útěchovic. Historik, genealog a heraldik A. Sedláček napsal, že v Čechách "se od té doby Blektové z Útěchovic statku nedomohli, ale poněvadž se v 16. století mnoho rozvětvili, jest vždy možno, že někde potomci žijí". I tato méně známá šlechta, jako byli Blektové, má ovšem své místo v historii severních Čech.


MLADÁ FRONTA DNES 02/08/99

Mladá fronta DNES     jak psal o regionu tisk před padesáti lety     02.08.1999
Pro volné chvíle ze středních Čech - Autor: - Strana: 04

jak psal o regionu tisk před padesáti lety
V KLADENSKÉM REVÍRU MLADÍ HAVÍŘI VYHLAŠUJÍ ZÁVAZKY
Po celé republice se šíří vyhlašování závazků k II. všeodborovému sjezdu, kterými chtějí naši pracující urychlit splnění prvního roku pětiletky o celý měsíc. Je skutečně radostné zjištění, že je to zase mládež, která přichází s iniciativou, že jsou to svazáci na závodech, kteří se první zavazují. A ne jen na závodech, ale i na dolech to byli svazáci, kteří svým příkladem strhli i ostatní horníky. Tak třeba na dole Zápotocký v Dubí u Kladna vystoupil na závodní schůzi první svazák Karel Makal, který se zavázal, že po své normální práci naloží v dole sto vozů uhlí. Hned po něm se hlásí svazák Kořenský, že naloží také sto vozů uhlí, rozohnil se i závodní s. Nitka a zavázal se k naložení dvou set vozů, předseda závodní rady s. Podrázký je silnější a s ohledem na tuto fysickou přednost si nechal napsat tři sta vozů po směně. A pak následovali další a další havíři se svými závazky. Ne snad jen na dole Zápotocký v Dubí, ale i na dole pres. Gottwald ve Švermově, kde to byli opět svazáci, kteří byli mezi prvními i na mnoha dalších dolech. Vyhlašování závazků k Světovému festivalu mládeže a II. všeodborovému sjezdu se rozrůstá, šíří do všech závodů, do všech místních skupin. Nebude jednoho svazáka, který by si nevytyčil osobní závazek.   (Mladá fronta 2. srpna 1949)

TRESTNÍ NÁLEZ
Trestním nálezem trestní komise nalézací okresního národního výboru v Brandýse nad Labem ze dne 5. února 1949 č. 26813/1-49, byl Michal Maruňák, obchodník textilním zbožím, Čelákovice, čp. 38, uznán vinným přestupkem zák. č. 15/47 Sb., kterého se dopustil tím, že ke dni 6. 1. 1949 v Čelákovicích z nařízené inventury vyňal a ukryl různé textilní zboží v ceně Kčs 126 346.80 za účelem opatřiti si nepřiměřený hospodářský prospěch, a odsouzen k trestu vězení v trvání sedmi měsíců a k pokutě Kčs 400 000 ve prospěch státní pokladny, v případě nedobytnosti této pokuty k náhradnímu trestu vězení v trvání pěti měsíců. Zatajené zboží bylo prohlášeno za propadlé ve prospěch státu a jako vedlejší trest vyslovena ztráta živnostenského oprávnění k provozování obchodu textiliemi natrvalo. Odvolání do trestního nálezu bylo krajským národním výborem v Praze zamítnuto.   (Mladá fronta 2. srpna 1949)

BUDE SKOŘEPA NEJLEPŠÍM SILNIČÁŘEM?
Když vyhrál Skořepa (AZNP Ml. Boleslav) letošní první silničářský závod, nazvaný "Sojkův memoriál", zařazený do silničního mistrovství republiky, a když vítěz závodu Praha - Varšava Jan Veselý vzdal, byli všichni příznivci cyklistického sportu překvapeni. Nejvíce a nejpříjemněji byli ovšem překvapení Boleslaváci. Velká většina však zastávala názor, že jeho vítězství bylo jen náhodné. Ale Skořepa nezklamal, umístil se dobře i v dalších závodech a má nyní největší naději, stát se mistrem republiky v silničních soutěžích. Stačilo by mu k tomu 2. místo v posledním závodě, který se jede až v září, Praha - Karlovy Vary - Praha.   (Mladá fronta 3. srpna 1949)

NA PODĚBRADSKU BUDE MLÁTIT 582 SOUPRAV
Žně na Poděbradsku probíhají již po celém území okresu. Provádí se i svoz a výmlat obilí. Celkem bude zapojeno do letošního prvního výmlatu v pětiletce 582 mlátiček, které všechny byly již přede žněmi důkladně prohlédnuty a opraveny. Celkem je nutno letos na Poděbradsku sklidit 5409 ha pšenice, 3026 ha žita, 3795 ha ječmene a 773 ha ovsa. Žito je již sklizeno na 90 proc., sklizeň pšenice započala jen ojediněle. K zvládnutí tohoto velkého úkolu je do žní již nyní zapojeno 145 traktorů naftových a 22 benzinových, 210 samovazů a připraveno je 806 obilních žacích strojů a 1191 žacích strojů s lištou. Kromě toho zasahuje do žní v okrese i státní strojní stanice v Dymokurech s pobočkami ve Velkých Chválovicích a Libněvsi, která do boje o zrno má od rána až do noci zapojeno celkem sedmnáct naftových traktorů, deset samovazů a dva kombajny, jejichž celkový výkon za den je 12 ha posečeného a vymláceného obilí. Na elektrický proud v okrese může být zapojeno současně 162 mlátiček, takže výmlat bude mít letos po celém okrese opravdu rychlý průběh. Referát práce ONV v Poděbradech má pro případ nutného nasazení zajištěno 200 pracovních sil, které mohou být ihned poslány k výpomoci na různá místa okresu.   (Mladá fronta 3. srpna 1949, kráceno)

NEDODÁVEJTE KYSELÉ MLÉKO!
V době žní obyčejně nevěnují zemědělci mléku takovou pozornost jako jindy a stává se, že do mlékárny přichází mléko kyselé nebo znečištěné. V posledních dnech docházelo do mlékárny v Čejetičkách mnoho kyselého mléka z Bezna, Luštěnic,
<< Dětenic>> , Rokytovce, Kolomut, Ujkovic a j., a také ze státního statku v Charvátcích. Aby bylo zabráněno dodávkám kyselého mléka a aby nebylo ohroženo zásobování, vypsala mlékárna soutěž sběračů na nejmenší procento kyselého mléka a soutěž svozců. Odměněni budou ti, kteří budou plnit nejlépe své povinnosti k mlékárně.   (Mladá fronta 4. srpna 1949)


MLADÁ FRONTA DNES 01/09/99

Mladá fronta DNES     Jabkenice mají zajímavé okolí     01.09.1999
Pro volné chvíle ze středních Čechh - Autor: PAVEL ŠTĚPÁN, autor studuje na FUK - Strana: 07

Jabkenice mají zajímavé okolí
z historie regionu

Obec Jabkenice, ležící uprostřed lesů čtrnáct kilometrů severně od Nymburka, je neodmyslitelně spjata se jménem Bedřicha Smetany, který pobýval ve zdejší myslivně v letech 1875 až 1884 u svého zetě, vrchního správce jabkenického polesí. Zde tento světoznámý skladatel, tehdy již těžce nemocný, vytvořil významnou část svého díla. Mimo jiné tu vznikly opery Hubička a Čertova stěna, symfonie Z českých luhů a hájů a kvarteto Z mého života. Barokní myslivna, pocházející z počátku 18. století, dnes slouží jako Smetanův památník. Před ní stojí skladatelův pomník od Františka Bílka. Kromě Smetanovy myslivny můžeme v obci zhlédnout cihlový gotický kostel z počátku 14. století s dřevěnou zvonicí. Do 14. století spadá i první zmínka o obci - 1352 Jablkynicz. Z tohoto dokladu je patrné, že jméno původně znělo Jablkynice. Z podoby jména bývá usuzováno, že jeho základem by mohlo být, jako u velké části jmen zakončených na -ice, patronymické jméno Jablkynici, tedy označení rodu náležejícího osobě se jménem Jablkyně. Takové jméno však není doloženo, a tak tento výklad zůstává pouhou hypotézou. Nanejvýš pravděpodobná je souvislost jména se slovem jablko. Zda však jde o souvislost přímou, nebo zprostředkovanou nějakým osobním jménem, dnes již asi nezjistíme. Tvar Jablkynice se v úředním názvu obce udržel až do roku 1904, kdy byl nahrazen lidovou podobou Jabkenice. Ta vznikla nářeční změnou y v e (podobně jméno blízké obce
<< Dětenice>>  vzniklo z Dětynice) a zánikem l stojícím v pozici tzv. pobočné slabiky. Kromě obce samotné stojí za pozornost i její okolí. Ve zdejších rozsáhlých lesích byla roku 1804 zřízena obora s několika rybníky. Jeden z nich, Hrádecký, nese jméno podle vyvýšeniny Hrádek, na níž jsou dochovány valy a příkopy svědčící o dávném předslovanském osídlení, patrně z doby kolem roku 1000 př. n. l. Později, v 9. století n. l., zde bylo slovanské hradiště s tvrzí. Jižně od obce se vypíná vrch Květník, o kterém se vypráví zajímavá pověst. Až jednou Květník pokvete, budou v Čechách válčit proti sobě tři králové a poslední bitva bude svedena na svazích Květníku. Boj prý bude tak nemilosrdný, že z návrší poteče potokem krev a naplní sedm studánek. Z osmé studánky, ke které již záplava krve nedosáhne, se zbylí vojáci spolu s panovníky napijí na znamení míru. V roce 1866, v době prusko-rakouské války, vnímali lidé toto proroctví jako výstrahu a prchali z okolí ve snaze uniknout hrůzné bitvě. Ta se skutečně strhla, ale o několik desítek kilometrů východněji a "králové" byli jenom dva.


Výběr z tisku na internetu

Server Jičín