Tisk na internetu – regionální tematika z Jičínska


BudčevesMLADÁ FRONTA DNES 31/01/96

Mladá fronta DNES     Poděbrady - Mísečky: pohodu střídá náledí     31.01.1996
Test DNES - Autor: JIŘÍ ZÍTA - Strana: 07

Poděbrady - Mísečky: pohodu střídá náledí
Při cestě z Poděbrad do Horních Míseček, tedy z nadmořské výšky 185 metrů do 1100 metrů nad mořem, musí řidič překonat převýšení 915 metrů. S tím také souvisí velmi rozdílné jízdní podmínky zpočátku a na konci cesty. V Poděbradech mohou být silnice suché a postupně se jejich povrch může měnit až do stavu podobného ledové ploše zimního stadiónu. S tím vším je třeba počítat už před odjezdem a do zavazadlového prostoru přibalit i sněhové řetězy, s nimiž se rozmary počasí v horách zdolávají mnohem snadněji.

ROZBITÉ ŽELEZNIČNÍ PŘEJEZDY VARUJÍ

Na sledované trase je několik železničních přejezdů, jejichž kvalita dokonale prověří tlumiče pérování. Snad nejvíce dá automobilu zabrat železniční přejezd v Kopidlně, který připomíná malý skokanský můstek. I kvalita povrchu silnice je nezávisle na přídělu sněhu či ledu značně rozdílná. Zpočátku totiž řidič jede po velmi dobré silnici číslo 32, poté chvíli po mezinárodním tahu E 442, ale jak se postupně dostává výše, setkává se s horskými serpentinami posetými množstvím výmolů.

TANKOVÁNÍ SE VYPLATÍ V JIČÍNĚ

Na cestě z Poděbrad do Horních Míseček je přímo u silnice dostatek čerpacích stanic. Pro majitele automobilů s dieselovými motory je sice nejlepší příležitost tankování ve dvoře zemědělského družstva v obci Pševes, kde jeden litr motorové nafty vyjde na 15,10 koruny. Mezi běžnými čerpadly se nejlevnějšími cenami může pochlubit pumpa firmy KA - OIL v Jičíně, kde stojí litr specialu 19,10 Kč, naturalu 19,40 Kč, superu 19,90 Kč a nafty 15,60 Kč. Rozdíly mezi nejnižšími a nejvyššími cenami na trase činí u specialu 30 haléřů na litr, u naturalu 50, u superu 30 a u nafty dokonce 80 haléřů na jeden litr. Rozdílné ceny nasazují někdy i pumpy vzdálené od sebe několik desítek či stovek metrů. Například právě zhruba 300 metrů od zmíněné nejlevnější pumpy leží další čerpací stanice Benziny, která má ceny v průměru o 20 haléřů na litr vyšší.

PLYN SE ČERPÁ VE STUDENCI

Řidiči automobilů přestavěných na alternativní pohon propan-butanem mohou doplnit zásobu plynu do tlakové nádrže svého vozu ve Studenci zhruba na polovině cesty mezi Novou Pakou a Jilemnicí. Tamní pumpa ZAPO je otevřena od pondělí do čtvrtka od šesti do osmnácti hodin. V pátek je možno načerpat plyn od šesti do dvaceti hodin, v sobotu od sedmi do osmnácti a v neděli je pumpa otevřena od třinácti do dvaceti hodin. Cena jednoho litru plynu je u této stanice 8,90 koruny.

KAŽDÝ DEN ČERSTVÉ PEČIVO V
<< BUDČEVSI>> 

Občerstvovacích zastávek, re- staurací a motorestů je na této trase celkem obstojné množství a vesměs nejsou ničím výjimečné. Některé se však svými službami tak trochu vymykají z šedi průměru. J edním z takových zařízení je motorest Strnad v << Budčevsi>> . Kromě toho, že si vyhládlý řidič může dát od rychlé obsluhy v čistém prostředí přinést například Katův šleh s hranolky za 47 korun, má zde také velký výběr pečiva. To je vždy čerstvé, neboť je připravováno v přilehlé pekárně, a je tak tedy možné i v neděli koupit v motorestu křupavý rohlík za 1,50 Kč, velkou pletýnku za 4,50 Kč či kulatý bochník chleba za 13 korun. Záchody a umývárny v motorestech na této cestě mívají velmi rozdílnou úroveň. Jako příklad by mohl sloužit motorest v Senici, kde je čisto a nechybějí ani papírové ručníky a tekuté mýdlo. Jako opačný extrém působí na řidiče návštěva WC v motorestu ve Starém Místě, kde je čistota poněkud zanedbávána a špinavý a mokrý ručník by použil pouze velký odvážlivec.

PARKOVIŠTĚ ZA 30 KORUN

Kdo jede do hor, měl by počítat i s tím, že ho parkování bude něco stát. Parkovné na velkém parkovišti v Horních Mísečkách činí pro osobní automobil 30 korun na den, řidič zájezdového autobusu zaplatí 90 korun. Parkoviště je velmi dobře udržováno, ale při odjezdu z lyžování je třeba dávat si pozor při sjíždění dolů serpentinami. Tam bývá cesta mnohdy silně zledovatělá s vyjetými kolejemi a nedovoluje jet příliš rychle.


SLOVO 29/06/96

Titul: Slovo
Datum vydání: 29.6.1996

Čtyři podvodníci získali půl miliardy

PRAHA (kro, hal) đ Škodu za 478 milionů korun způsobili tuzemským bankám čtyři čeští podvodníci. Třem z nich již policisté sdělili obvinění z trestných činů podvodu, poškozování cizích práv a z trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny. Podle zjištění Svobodného slova však zatím nebyla na nikoho z obviněných uvalena vazba, a to i přes ojedinělou výši škody.

Dvaačtyřicetiletý podnikatel Miroslav T. a jeho společníci získávali úvěry od finančních ústavů. Peníze však místo na podnikání používali ve svůj osobní pospěch. Například v roce 1992 získal Miroslav T. od České banky úvěr ve výši 70 milionů korun, který měl sloužit k zakoupení velkokapacitního mlýnu na Nymbursku. Jelikož podvodník vystupoval jako zástupce společnosti ALFA INVEST, nemusel bance poskytnout obvyklé záruky. Peníze však zpronevěřil a přispěl tak k vážným problémům České banky.

Dalším z velkých podvodů byl úvěr 31 milionů korun na údajné zakoupení farmy Budčeves u Nového Jičína. Zde peníze poskytla Banka Bohemia a tato nevýhodná transakce přispěla k jejímu pozdějšímu krachu. Podvodník prý dále vylákal 14 milionů korun od Poštovní banky, ošidil stát o 27 milionů korun na daních a dopustil se i dalších trestných činů. Pokud bude spolu se svými společníky uznán vinným, může jim soud uložit trest až 8 let vězení.

poznámka: Budčeves je samozřejmě jen jedna, a to u Jičína.


Výběr z tisku na internetu

Server Jičín