Tisk na internetu – regionální tematika z Jičínska


BěcharyPRÁVO 18/10/97

Titul: Právo
Datum vydání: 18.10.1997

Policie zajistila starožitné sochy a obrazy za více než 3,5 miliónu korun

PRAHA (ajo) - Devět starožitných soch a tři obrazy z 18. století v hodnotě více než tři a půl miliónu korun se podařilo zajistit při společné akci českých a německých policistů, která proběhla ve středu a ve čtvrtek. Novinářům to na páteční tiskové konferenci sdělil Jiří Tutter z Ředitelství služby kriminální policie.

Sochy v hodnotě zhruba 2,6 miliónu korun, které pachatelé nabízeli za 30 tisíc DM, byly odcizeny ze státního zámku Křinec (vykraden 1995) a kostelů v Košťálově, Roprachticích, Samšině, Dražicích, Běcharech, Vidonicích. Nejcennější z nich jsou dvě sochy andělů, každá za 400 tisíc korun, dále šlo o sošku andílka a sochy svatých. Všechny tři obrazy pocházejí z Krkonošského muzea v Jilemnici, které bylo vyloupeno v tomto roce. Jak Tutter podotkl, tři a půl miliónu je pouze předběžný odhad ceny těchto starožitností, učiněný Státním ústavem památkové péče, a je pravděpodobné, že soudní znalci památky ohodnotí výše.

Při akci, která je vyvrcholením půl druhého roku trvající práce policistů obou zemí, bylo předvedeno 25 osob - všichni jsou Češi. Tři osoby byly zadrženy při převozu odcizených soch, jedna v SRN při obchodu s kradenými předměty. Mezi zadrženými byli také samotní pachatelé krádeží. Podle poznatků policie obchodní kontakty východočeské větve této organizace sahají do Holandska, zatímco severočeská větev spolupracovala se SRN.

Čtyři osoby vyšetřovatelé obvinili z podílnictví, další čtyři z krádeže a z poškozování cizí věci. Jeden muž, u něhož byla navíc zajištěna nelegálně držená pistole ráže 6,35 mm, byl obviněn z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Pět obviněných je společně s šestým, zadrženým v SRN, stíháno vazebně. Policie při domovních prohlídkách nalezla také nástroje použité pachateli při krádežích: lana, páčidla, kleště, rozbušky, odpalovací zařízení a 20 dkg výbušniny.

Objasňování této majetkové trestné činnosti podle slov Tuttera ztěžuje skutečnost, že např. v kostelích, kde se neslouží mše pravidelně, se na krádež přijde až po delší době. Jak Tutter podotkl, především církevní objekty jsou snadným terčem zlodějů, jelikož nebývají dostatečně zabezpečené.


SLOVO 18/10/97

Titul: Slovo
Datum vydání: 18.10.1997
Zloději starožitností skončili pod zámkem


PRAHA (ve) - Devět soch v celkové hodnotě 2,6 miliónu korun a tři obrazy z 18. století, které byly odcizeny v posledních dvou měsících, zajistili policisté i s pachateli krádeže tento týden. Škoda krádeží způsobená je Státním ústavem památkové péče odhadována na 3,5 miliónu, značnou částku si však vyžádá i nutná restaurace odcizených předmětů, které nešetrným zacházením zlodějů značně utrpěly. Novinářům to včera řekl specialista z Ředitelství služby kriminální policie Jiří Tutter.

Bez zajímavosti není, že sochy, které pocházely ze státního zámku Křinec a z kostelů v Košťálově, Samšině, Dražicích, Běcharech a Vidonicích, pachatelé nabízeli v Německu k prodeji za 30 tisíc německých marek. Obrazy byly odcizeny z Krkonošského muzea v Jilemnici, kam se ale hned tak nevrátí. Nejprve budou totiž, stejně jako sochy, předány odborným pracovištím ministerstva kultury, která by měla předměty opravit a stanovit jejich skutečnou cenu.

Při akci, na kterou se policisté připravovali rok a půl, bylo zadrženo 25 českých občanů, z nichž pět skončilo ve vazbě v Čechách a jeden si vyzkouší věznice v Německu. Vyšetřovatelé obvinili čtyři osoby z podílnictví, další čtyři osoby z krádeže a jednoho člověka pro nedovolenou výrobu a držení omamných látek. Tento muž byl ozbrojen nelegálně drženou pistolí. Všichni zadržení jsou ve věku do 30 let, jeden z nich je dokonce mladistvý.

Podle Tuttera se jedná o lidi, které už policie zná, odmítl však uvést podrobnosti. "Zdaleka to není konec, teď teprve začneme rozmotávat klubko, které je až dosud zašmodrchané. Ale teď už na to budeme mít čas," uvedl Tutter. "Byl bych optimistou, kdybych řekl, že to je jediná skupina, která se touto trestnou činností zabývá na našem území. Těchto skupin zde působí víc, napadání objektů je rovnoměrně rozloženo po celém území republiky," dodal kriminalista s tím, že aktivity východočeské části odhalené organizace směřovaly do Holandska, zatímco její severní větev se orientovala na německý trh. Ve velké většině případů jsou krádeže památkových předmětů prováděny na objednávku, jejich objasňování se ale dosud daří pouze ze 30 procent.


Výběr z tisku na internetu

Server Jičín