Vzpomínejte s námi

Semtinská lípa

Semtinská lípa padla v sobotu 27. 5. 2000 pravděpodobně kolem 16.35. Přesný okamžik zatím nebyl zjištěn, avšak podle různých svědectví krátce předtím tudy projel osobní automobil, jehož řidič volal na dispečink Hasičů, což by mělo být zaznamenáno.

Lípa padla napříč silnicí a musela být odsunuta a rozřezána na menší části.

Již krátce po ustání větru se začaly na památné místo sjíždět první automobily. Bylo těžko uvěřit tomu, že symbol Českého ráje již neexistuje. Mnoho lidí zatoužilo mít doma malý kousek dřeva, alespoň třísku, jako vzpomínku na to, co pro ně bylo významným symbolem.

Bez ohledu na sentiment je třeba přiznat, že lípa v případě jakéhokoliv silnějšího poryvu větru mnoho šancí neměla. Ze snímků je patrné, jak malý objem hmoty kmene ji vlastně držel při životě. Nepřidalo ani loňské zasažení bleskem, kdy byl vnitřek stromu naplněn vodu, která nebyla odčerpána.

Co bude dále není zatím jasné. Hrabě Kinský – majitel stromu – se snad konkrétně nevyjádřil, ze strany Obecního úřadu Libošovice je patrná snaha po zastřešení a ponechání torza kmene. To považujeme v tuto chvíli za nejdůstojnější řešení.

Semtinská lípa byl strom, který tvořil protiváhu velkému množství negativních energií, ať už lokálních, nebo lidských. Její nepřítomnost na nás teprve dolehne.

.

Foto Server JičínStaré snímky Semtinské lípyBouře na Jičínsku 27. května 2000Server Jičín