Nemůžete najít hledaný výraz …

… a my vám trochu napovíme …


Vyhledávač pracuje tak, že dvakrát denně překousá všechny naše stránky a aktualizuje si z nich seznam výrazů. Seznam je řazen abecedně. Prohledávač tedy řadí jen celá slova. Seznamy jsou dva: slova s velkými nebo převážně velkými písmeny, a slova s malými písmeny. Ke každému slovu připíše kódy souborů, ve kterých jej našel. Seznam kódů a k nim příslušejících souborů je pak za seznamem slov. Při hledání pouze porovnává dle zadaných voleb hledaný výraz s tímto seznamem.

Předpokládejme, že jste již vyzkoušeli variantu s diakritikou i bez diakritiky (doporučováno, neboť seznam neobsahuje háčky ani čárky).

Pokud tedy nemůžete najít váš výraz, postupujte takto:

1. Výjimečně se stane, že se trefíte právě do chvíle, kdy se seznam aktualizuje. Aktualizace se provádí 2x denně. Pokud necháte vyhledat slovo "server" a objeví se vám hlášení, že nebyl nalezen žádný soubor, zkuste hledání znovu během 10 minut.

2. První jednoduchou pomocí je zaškrtnout políčko Hledat i podřetězce.

3. Dalším vhodným postupem je poté umazat koncovku slova tak, aby zůstal jen kmen společný všem pádům. Jak jistě patrno, hledač nepracuje jako fulltext.

4. Méně pravděpodobné je, že se hledané slovo vyskytuje pouze ve variantě psané jen velkými písmeny, např. jako zkratka, popř. nadpis kapitoly nebo článku v novinách. Zkuste i to.

5. Opětovně připomínáme, že ať už s velkými písmeny nebo bez, je vhodné zkusit slovo napsat bez české diakritiky (vynechte háčky a čárky).

6. Ještě je možné, že hledaný výraz je natolik abstraktní, že se najde nanejvýše v názvu stránky nebo v poznámkách. Zkuste hledat slovo tematicky příbuzné.

7. Pokud i to selže, poslední variantou je hledat výraz v AltaVistě, přes Atlas či HotBot a omezit hledání na +host:.jicinsko.cz, nebo využít rozšířených možností vyhledávání v Atlasu.

8. Pokud ani tak nic nenajdete, ještě nám můžete poslat mail, ale už to vypadá, že Vámi hledané slovo prostě nemáme. Takže se omlouváme, ale přesto napište, aspoň budeme moci Server vylepšit.


zpátky na hledání