Z Holína na Tour de France

Jičín - Ve zcela novém, stylově velmi zajímavém prostředí penzionu "Bohemia" v Markově ulici se před několika dny sešel s kamarády český bikerský reprezentant, závodník SK Sagita Jičín, Michal Špaček z Holína.

Setkání se uskutečnilo krátce po Michalově návratu ze čtvrtého ročníku osmietapového závodu Tour de France horských kol, který se jel ve francouzském Brianconu. Spolu s Pavlem Štíchou (Author Expandia), Pavlem Elsnicem (Red Bull-Fort), Petrem Konečným a Janem Kotalem (oba Česká spořitelna MTB) tvořil Michal Špaček družstvo české reprezentace, které se v tlačenici tohoto nejprestižnějšího závodu nejlepších světových cyklistů rozhodně neztratilo.

Všechny etapy závodu vedly náročným kamenitým terénem a směřovaly od francouzsko-švýcarských Alp ke břehům Středozemního moře. Závodnici museli absolvovat 549 kilometrů a zdolat celkové převýšení 14 420 metrů. Na startu se sešla rovná stovka nejlepších světových jezdců, z nichž "peklem" osmi etap závodu dokázalo projet pouze 73. Do superhvězdného obsazení chyběla pouze šestice zámořských reprezentantů. Startovalo dvacet družstev po pěti závodnících, z toho bylo 17 týmů ryze firemních, dvacítku pak doplnili reprezentanti České republiky, Dánska a Německa.

Michal o průběhu závodů hovoří jako o sportovních galejích, které ve své kariéře ještě nezažil.

"Start první etapy se jel asi kilometr po asfaltu, pak byla prudká levá do terénu. Když jsem zahnul a podíval se nahoru před sebe, viděl jsem peklo doslova se vším, co k němu patří. Takový terény se u nás nejezdí ani náhodou, protože tady prostě nejsou.

Mezi °atraktivní° zážitky třeba patří několikakilometrové úseky, vedoucí vyschlým říčním korytem. Sjezdy z kopců byly tak náročné, že špalky brzd ubývaly doslova před očima. Když jsem v jednom sjezdu prorazil gumu, popálil jsem si při jejím sundávání ruce o ráfek.Bylo to peklo, po kterém mi zůstal obrovský životní zážitek a jsem opravdu rád, že mi bylo umožněno ho absolvovat. Lituju snad jen dvou defektů ve třetí etapě, kde jsem °dostal° deset minut. Nebýt toho, byl jsem v konečném pořadí třiadvacátý."

Když Michal v "Bohemii" živě líčil zážitky z úseku jedné z etap, kde doslova brečel bolestí a modlil se, aby to už skončilo, tak pak teprve všichni, kdo ho znají jako "samorosta" a tvrdého chlapa sportovce, pochopili, jaká to musela být dřina.

Jako nováček české reprezentace se Michal Špaček předvedl v nejlepším slova smyslu. V celkovém pořadí Tour de France skončil na perfektním 30. místě. Dojel jako druhý nejúspěšnější jezdec našeho národního týmu, který celkově obsadil velmi pěkné deváté místo.

Konečné pořadí Tour de France:

1. Martinez 15:53:02 hod, 2. Hoydahl -11:39, 3. Pallhuber -21:42, 4. Dupouey -21:50, 5. Paulissen -27:00, 6. Dietsch -30:08,... 29. Konečný -1:19:34, 30. Špaček - 1:20:15, 37. Štícha -1:27:06, 67. Elsnic -2:33:20, 69. Kotal 2:38:21.

Konečné pořadí týmů:

1. Sunn Un 48:27:34, 2. Diamond Back -44:38, 3. Giant -56:08,... 9. ČR -2:59:15.

(mar)


ALGIDA CUP na stadionu v lipách

Jičín - Sponzorem XII. ročníku Ceny města Jičína v běhu na 3000 metrů mužů byla firma ALGIDA - výrobce mražených krémů. Odtud tedy název závodů ALGIDA CUP, které ve středu 26. srpna 1998 uspořádal na stadionu v lipách oddíl atletiky AC TJ Jičín. Tři kilometry se běžely v rámci XI. závodu XXIX. ročníku VČT atletů 1998.

Zahájení závodů provedl slavnostním odhodem v diskařském sektoru MUDr. Vladislav Bosák "Hasan", jehož osobní rekord v hodu diskem (49,02 m) byl na trávníku po celou dobu středečních klání symbolicky označen praporem. Nutno dodat, že zmíněný výkon je stále ještě platným absolutním rekordem AC TJ Jičín. Významný jičínský atlet a všesportovec Vladislav Bosák pak byl svými kolegy atlety dekorován a obdarován bystou Dr. Miroslava Tyrše, autora slavné stati "Hod Olympický". On totiž v závěru roku, zcela svěží a stále sportovně aktivní (49 účastí na Mikulášském běhu apod.), oslaví významné životní jubileum - takže doktore "Sportu zdar"!

Vrátíme-li se ale zpátky k atletickým závodům, je nutné vzpomenout jméno Milana Krále z AC TJ Jičín, který si během sprinterského trojboje dokázal ve všech třech disciplinách zlepšit své osobní rekordy (60 m - 7,00 s, 100 m - 10,9 s, 200 m - 22,2 s) a celkově tak získat 2448 bodů.

Výsledky běhu mužů na 3000 metrů - ALGIDA CUP.

1. Petr Lajtkep (1973) AC Slovan Liberec - 8:53,5 min.
2. Martin Slanina (1980) AC TJ Jičín - 8:56,4 min.
3. Michal Balcar (1979) AC Turnov - 9:26,2 min.

Rekord závodu drží Jan Pešava, který v roce 1993 vyhrál za 8:14,1 min. Nejhodnotnější výkon atletického mítinku předvedl karlovarský Josef Rosůlek (1971), který ve vrhu koulí dosáhl vzdálenosti 18,04 metru.

(mar)


HI-TEC SURVIVAL

Brada - Nebudete-li mít ve dnech 19. a 20. září co dělat a jste-li vyznavači "přírodních sportů", přijďte se podívat na Brada u Jičína - nebudete litovat.

A co že tu vlastně bude k vidění?

Uvidíte strhané tváře závodníků na trati horských kol, vytřeštěné oči při slaňování ze skal, zadumané obličeje nechápavě hledící do speciální mapy OB, tupé výrazy při lanovém přemostění, husí kůži při plavání, lodě dnem nahoru při slalomu na kánoích, zkrvavené nohy po orientačním běhu, odřené prsty z lezení, zkřivené tváře bolestí i vysílením a mnohé další zajímavé "přírodní" úkazy.

To vše vám přichystá HI-TEC SURVIVAL - Mistrovství České republiky v extrémním závodě, který z pověření asociace extrémních sportů pořádá SPORT RELAX Jičín.

Průběh závodu bude vysílat RCL Liberec, televize NOVA zde pořídí desetiminutový záznam a samozřejmě u toho nebudou chybět ani Nové Noviny.

Jára Tišer


V Nové Pace budou mít skejtaři a kolečkoví bruslaři svou plochu

Nová Paka - Čtyřem firmám předali pracovníci investičního odboru MěÚ v Nové Pace zadávací podmínky po vybudování prostranství pro využití volného času mládeže. Zpevněná plocha s asfaltovým povrchem o rozměrech 16 x 30 metrů bude umístěna u zimního stadionu. V letních měsících bude sloužit pro sportovní vyžití mládeže, zejména pro skejtaře a kolečkové bruslaře, v zimních měsících bude využita jako doplňkové parkoviště. Město přikročilo k realizaci tohoto záměru v reakci na potřeby mládeže a v neposlední řadě také ve snaze motivovat mladé lidi ke sportovní činnosti. Do budoucna počítají Novopačtí s dalším rozšířením možností, konkrétně s vybudováním U-rampy, a zvažují také úpravu plochy pro bikrosaře. Podle slov starosty Petra Kuříka je tato akce mj. příspěvkem města k aktivitám protidrogové komise při OkÚ, s níž město navázalo úzký kontakt a chce účinně napomáhat při protidrogových preventivních aktivitách.

(ku)


Série úspěchů Václava Fejfara

Lužany - Velice zajímavou sérii výsledků v závodech autokrosových speciálů do 1600 ccm zaznamenal lužanský Václav Fejfar (AK Nová Paka) od poloviny května.

Po celkem smolném sedmém místě na závodě Mistrovství České republiky v Nové Pace jasně zvítězil v následujících dvou závodech MR v Poříčí nad Sázavou a v Dolním Bousově. Následovalo velké vítězství v závodě Mistrovství Evropy na domácí trati ve Štikovské rokli u Nové Paky, kde startoval se zraněnou pravou nohou.

Také na nové trati MR ve Vranově u Brna dokázal zvítězit, když ve finále nádherným předjížděcím manévrem odsunul na druhé místo dlouho vedoucího Marka Kalenského.

V následujících dvou závodech Mistrovství Evropy, které se jely u Moskvy a Bausky obsadil sedmé a deváté místo. Po návratu z Bausky, měl se svým týmem jen čtyři dny na přípravu k dalšímu závodu Mistrovství České republiky, který se jel v Dolních Heřmanicích u Velkého Meziříčí. Přesto i tam dokázal, že minulé úspěchy nebyly náhodné a jasně zvítězil i v tomto závodě. Jen málokterý autokrosař dokázal zvítězit ve čtyřech závodech MR v řadě za sebou.

Přejeme Vaškovi a jeho týmu, aby se jim i nadále dařilo jak v závodech MR, kde mají velkou šanci vybojovat titul Mistra České republiky, tak i ve zbývajících třech závodech Mistrovství Evropy, z nichž dva se jedou na území bývalého Československa, ve slovenských Žitavanech a v moravském Přerově.

Jiří Mošna


Areál přivítá stovky judistů

Jičín - Český svaz judo pořádá ve své režii 3 mezinárodní turnaje. Nejdůležitějším je "Aral Cup", turnaj mužů a žen, který je zařazen do kategorie A. Dále je to turnaj juniorů a juniorek do 20 let "Czech Cup", který vstupuje letos do 4. ročníku.

Velkou tradici má turnaj dorostenců a dorostenek do 17 let "Turnaj olympijských nadějí". Kromě turnaje mužů a žen, pro který má Evropská unie judo podmínku, že se musí konat v hlavním městě, stává se pak Jičín hlavním městem ostatních kategorií, když již druhý rok po sobě byl SKP Judo Jičín pověřen pořadatelstvím nejen tradičního "Turnaje olympijských nadějí", ale i turnajem "Czech Cup".

Jedná se o náročnou práci pro pořadatele, ale na druhé straně tak dostávají své město do povědomí celostátních médií i zahraničních účastníků, nehledě na to, že pořadatelství je pro klub výhodné i po stránce ekonomické.

Organizační výbor pracuje již několik měsíců a připravuje se na přijetí přibližně dvou set zahraničních a stovky domácích účastníků této významné soutěže. Ještě před uzávěrkou přihlášek jsou závazně přihlášena reprezentační družstva: Bavorska, Belgie, Finska, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Rumunska, Rýnska, Slovenska, Španělska, Švédska, Štýrska a je možné, že přibudou ještě další.

Soutěž se koná 12. a 13. září 1998 v jičínském sportovním areálu, zahájení je po oba dny v 10.00 hodin.

Josef Letošník


Autosalon terénních vozů

Štikov - O víkendu od 18. až do 20. září 1998 se v prostoru autokrosového areálu ve Štikovské rokli u Nové Paky uskuteční první český "Autosalon terénních automobilů".

Na více než patnácti tisících čtverečných metrech zde bude pětadvacet vystavovatelů prezentovat nejen terénní vozy s pohonem všech kol, širokou škálu doplňků k těmto sportovním a užitkovým vozům, pneumatiky, ale i několik světových značek terénních motocyklů. Oživením a zajímavostí celé akce je možnost předvedení a vyzkoušení vozů i motocyklů přímo v akci, na mezinárodně uznávané autokrosové trati Štikovské rokle.

Současně s touto nevšední a pro motoristy jistě velice zajímavou akcí se ve Štikově pojede Česká trofej vozů 4x4. Ve speciální kategorii se na startu objeví i známé osobnosti kulturního i politického života naší republiky.

(red)


Srpnové "pětidenní OB" v Jičíně

Jičín - 17. ročník mezinárodních závodů v orientačním běhu IOF A, memoriál Dr. Miroslava Hlaváčka, probíhal v okolí Jičína od úterý 5. srpna do neděle 9. srpna 1998.

Pořadatelem byl oddíl orientačního běhu Sportcentrum Aris Jičín, který připravil náročné, ale krásné závodní tratě. Z 20 zemí (nejvzdálenější bylo Japonsko), přijelo sportovat téměř 2000 závodníků. Z hlavního campového centra, které bylo v bývalém vojenském prostoru pod Zebínem a z dalších ubytovacích zařízení v Jičíně a jeho okolí, vyjížděli závodníci každý den do prostoru závodu. V lesích u Kovače a v nedalekém Konecchlumí se běhalo v prvních dvou dnech. Do okolí Trosek a Vidláku byly situovány další dvě etapy, které závodníky prověřily v těžkém kopcovitém a skalnatém terénu. Na Bradech postavili pořadatelé shromaždiště a doběh (cíl), pro pátý závěrečný den.

Závodníci vybíhali na tratě ve svých kategoriích podle součtu časů z předešlých čtyř dnů, takže i pro diváky v cíli to byla atraktivní podívaná. Bojovalo se ze všech sil a v duchu fair play až do konce. Hodinu po nedělním poledni bylo zahájeno vyhlašování výsledků všech 54 kategorií, od těch nejmladších až po veterány nad sedmdesát let.

Ceny a diplomy přebírali medailisté z rukou starosty města Jičína a senátora MVDr. Jiřího Lišky, místostarosty ing. Miloslava Šebíka, tajemníka MěÚ ing. Jiřího Bareše, ing. Jiřího Všetečky, předsedy organizačního výboru a od dalších členů Sportcentra Aris Jičín.

Náročnou organizaci se podařilo zvládnout na výbornou, i přesto, že pořadatelsky zajistit a skloubit vše potřebné není určitě nic jednoduchého. Například camp - sociální zařízení, občerstvení, doprava závodníků na místa etap, převoz a stavba shromaždiště, startu, cíle, stavba tratí (denně okolo 150 kontrol), ale i vlastní zpracování výsledků, to je pouze malý výčet toho, co vše je nutné zajišťovat v průběhu závodů. Samotná příprava však začíná již mnohem dříve. Je třeba získat souhlas vlastníků pro vstup na jejich pozemky, na kterých se závody poběží, či zpracovat a vytisknout mapy.

Za pochopení a vstřícnost děkují pořadatelé jednotlivým občanům a obyvatelům obcí, v jejichž blízkosti se závody konaly, ale i firmám, společnostem, podnikatelům a organizacím, jež jakoukoli formou přispěli k zajištění "5 dnů OB v Jičíně".

Organizační výbor děkuje touto cestou i všem pořadatelům, kteří se větší či menší měrou na uspořádání závodů podíleli, a věří, že s jejich pomocí mohou počítat i při přípravě a organizaci dalších "pětidenních", ale i ostatních akcí spojených s orientačním během v Jičíně.

Jan Štál


index