Petra Šindelářová mistryní České republiky

Jičín - Svého zatím největšího úspěchu v kariéře dosáhla jičínská atletka Petra Šindelářová, která se stala mistryní ČR ve skoku vysokém starších žákyň.

Po loňském halovém stříbru a bronzu na otevřené dráze tak doplnila svoji sbírku o kov nejcenější. Poslední zimní měsíce jsou v atletickém kalendáři vyhrazeny halovým Mistrovstvím ČR všech kategorií. Již tradičně startovali na těchto podnicích i jičínští atleti. Prvním mistrovským závodem byla soutěž vícebojařů. V soutěži dorostenek pětibojařek startovala i žákyně Petra Šindelářová. Nevedla si v početném poli startujících rozhodně špatně a vybojovala pěkné šesté místo, když ještě po třetí disciplíně byla druhá.

O týden později proběhlo mistrovství dorostu a juniorů. Jičínské barvy hájil junior Milan Král, který startoval ve sprintech na 60 a 200 metrů. Na obou tratích se kvalifikoval po rozbězích do finále, kde na 60 metrů obsadil osmé místo a na delší trati velmi pěkné místo páté. Petra Šindelářová, startující v soutěži výškařek zaostala trochu za očekáváním a průměrným výkonem 160 cm obsadila sedmou příčku.

V následujícím týdnu se konalo seniorské mistrovství. I zde měla jičínská atletika svá želízka. Její odchovanec Martin Brusák, startující v dresu Turnova dokonce po skvělém finiši zvítězil na trati 3000 metrů, aby byl následně velice sporně diskvalifikován za vyběhnutí z dráhy. Velmi dobře si ve stejném závodě vedl i Josef Pomikálek, který se umístil v popředí startovní listiny. Na trati 800 metrů žen se představila Petra Lukešová. Podařilo se jí postoupit z rozběhu do finále, kde v souboji nejlepších půlkařek obsadila osmé místo.

Největší úspěch čekal jičínskou atletiku na mistrovství žactva, kde po velice dramatickém, téměř dvouhodinovém boji získala Petra Šindelářová titul mistryně České republiky ve skoku vysokém, když zdolala laťku ve výšce 173 cm.

Zimní sezóna atletů skončila, začala příprava na hlavní část sezóny. Věříme, že i v ní budou jičínští atleti vidět.

(peši)

Sopka dělala inventuru

Nová Paka - I když inventury jsou nezbytnou součástí našeho života (repektive obchodníků a podnikatelů), přesto i navýdělečné organizace čas od času bilancují svá aktiva a pasiva.

Patří k nim i skautské středisko SOPKA v Nové Pace, kde k 15. březnu vyčíslili členskou základnu a stávající počet odeslali na Okresní radu Junáka v Jičíně. Nejsou nezajímavá čísla organizace v podkrkonošském městě: Tři koedukované oddíly s nerovnoměrným rozdělením chlapců a děvčat mají následovné počty:

I. oddíl - 16 děvčat, 3 hoši, 3 dospělí - celkem 22.
II. oddíl - 9 děvčat, 31 hochů, 3 dospělí - celkem 43.
III. oddíl - 18 děvčat, 1 hoch, 3 dospělí - celkem 22.

K tomuto stavu nutno ještě připočítat oddíl 39 oldskautů, sdružující převážně důchodce, z nichž část působí organizačně pro zajištění chodu střediska po ekonomické a pracovní stránce a při spolupůsobení v akcích jednotlivých oddílů. Členská sumarizace je tedy 136 členů. S přihlédnutím na jiné organizace nijak nezanedbatelný počet, neboť skauting je především výchovnou složkou naší existence...

Karel Pokorný

Na další osmitisícovku

Jičín - Jen tři lezci z místní horolezecké party jsou členy letošní osmičlenné expedice na 8465 m vrchol himalájského kopce Makalu: Luděk Ondřej zvaný Budka, Josef Šimůnek a Josef Kubíček. Letos prvně mají s sebou děvče, Soňu Vomáčkovou z Poděbrad.

Jak se Bouda vyjádřil, je Makalu těžký kopec, stranou ostatních a ne tolik lezený. Nelze tedy předpokládat potkávání s dalšími expedicemi. Odlet je naplánován na 31.3.1998. V Nepálu se k expedici připojí sirdár, styčný důstojník, dva šerpové, kuchař a pomocník. Proběhne-li vše podle předpokladu, odvezou do základního tábora expedici a materiál vrtulníky. Pak přijde budování základního tábora a postupné zřizování jednotlivých postupových táborů, výstup na vrchol přibližně v polovině května a na konci máje návrat.

Vybavení expedice, jejíž rozpočet se pohybuje okolo 3 milionů je náročné. Vzhledem k cestě vrtulníky je třeba pečlivě zvažovat každý kilogram. I tak se počítá, že v 16 sudech a dalších zavazadlech bude okolo tuny materiálu. Pravidla jsou tuze přísná. Kopec se všemi náležitostmi je zaplacen na 2 měsíce. Na místě se musí složit ekologická záloha, která bude vrácena jen v tom případě, že výprava obdrží potvrzení, že dolů snesla veškerý odpad. Takže při výběru stravy se berou v potaz i obaly. Přednost dostávají spalitelné.

Jeden z nejzkušenějších členů výpravy, Luděk Ondřej, už byl na 11 expedicích, z toho 5 bylo na osmitisícové vrcholy. Ač velmi pomohl kamarádům, na žádném se mu nepodařilo vylézt až nahoru. Při poslední cestě nakonec rozhodla nedostatečná výstroj. Těšíme se, že o průběhu expedice budeme informovat a že mezi těmi, kdož vystoupí na vrchol Bouda bude.