Nové Noviny č. 51/9931. prosince 1999str. 3

Město schválilo rozpočtové provizorium

Jičín - Vzhledem k tomu, že dosud nebyl schválen státní rozpočet na příští rok, nemohlo prakticky dojít ani ke schválení rozpočtu města Jičína na rok 2000.

Proto bylo na posledním veřejném zasedání městského zastupitelstva přijato rozpočtové provizorium platné od 1.1.2000 až do konečného schválení rozpočtu města pro rok 2000.

Na základě rozpočtového provizoria lze v příštím období čerpat finanční prostředky pouze na krytí provozních výdajů města. Toto opatření se současně týká všech rozpočtových a příspěvkových organizací, jejichž zřizovatelem je město Jičín.

Rozpočtové provizorium zároveň omezuje investiční výdaje města, přičemž umožňuje hradit pouze přesně specifikované investiční akce, které přecházejí z roku 1999 a nebyly v tomto roce dosud plně uhrazeny.

Jedná se o tyto investiční akce: Rekonstrukce bazénové části sportovního areálu, demolice domu čp. 199 na Lidickém náměstí (mezi novým bytovým domem a Veselkou), hřiště Nové Město - Jih, budování infrastruktury Nové Město - Sever, vodovod a kanalizace v Textilní ulici, multifunkční dům v Tylově ulici (naproti lékárně), kanalizace v průmyslové zóně u Hradecké ulice, vodovod a kanalizace Popovice, poskytnutí investičního příspěvku města Technickým službám Jičín na úhradu nákladů spojených s rekonstrukcí skládky v Lipci.

Čerpání finančních prostředků na všechny ostatní investiční akce města bude tedy muset počkat až do schválení rozpočtu města pro rok 2000.

(mar)


Zrenovovaná tvář Suchardova domu

Nová Paka - Interiér Suchardova domu získá po Novém roce přívětivější tvář, především co do prostorového uspořádání a světelnosti. Proměnu výstavních prostor mohou návštěvníci muzea ocenit už při první výstavě, která je v tamní galerii plánována na březen.

"Výstavní prostory v Suchardově domě jsou přes nápor výstav, které se zde pořádají už od roku 1976, už přece jen opotřebovány a ani svým pojetím neodpovídají dnešním požadavkům. Interiér je potřeba zjemnit, aby si vzájemně nepřekážel horizont s vertikálou, což působilo dost rušivě. Nadcházejícími úpravami budeme konečně schopni vyhovět i poměrně přísným nárokům na světelnost, které si kladou vlastníci uměleckých předmětů jako jednu z podmínek," vysvětluje ředitel novopackého muzea Miloslav Bařina. Odstraní se například nevzhledné keramické kryty na topných tělesech a žaluzie v oknech.

Inovaci galerie chtějí Novopačtí uplatnit už při první výstavě, která bude otevřena v rozmezí března až dubna. "První expozice s názvem Nová Paka 1900 - 2000 bude pro místní velice zajímavá. Teď přes zimu nás ovšem čeká mravenčí práce. Musíme sehnat maximum dobových materiálů, v archivu a ve starých listinách dohledáváme rok po roku. Pátráme i v kronice co zajímavého, dnes už vlastně můžeme říct po celé uplynulé století, se kdy ve městě událo," upozornil Bařina. Muzeum se při této příležitosti dohodlo na spolupráci s Richardem Geislerem, místním nadšencem, který "převádí" historické materiály, především fotografie s výjevy města, do unikátního archivu v elektronické podobě.

Na svým rozsahem ojedinělou expozici o proměnách Nové Paky ve 20. století naváže dvojice výstav obrazů Jiřího Vavřiny a Martina Vajnera. Dalším vrcholem sezóny v Suchardově domě bude výstava věnovaná Karlu Hynku Máchovi k 90. výročí jeho úmrtí.

"Z Památníku národního písemnictví nám zapůjčí nádherné ilustrace k dílu Karla Hynka Máchy, které nebyly ještě nikdy vystaveny. Původní záměr počítal s tím, že představíme Máchovy kresby z jeho poutních cest, ale to by nás stálo spoustu peněz. Dnes už sice není problém zhotovit světelnou cestou kvalitní reprodukce, ale památník nám to z obavy před poškozením originálů neumožní," doplnil Bařina. Muzeum přestaví mimo jiné výběr z děl významným autorů, kteří Máchu ilustrovali, a dílem se máchovská expozice dotkne i dosud nevyjasněné otázky básníkovy skutečné podoby, která dodnes zůstává předmětem historických úvah a spekulací.

(jn)


Aqua centrum prošlo kolaudací

Vzhledem k tomu, že "dojezdový" bazének šestadevadesát metrů dlouhého tobogánu jičínského "Aqua centra" je hluboký pouhých dvacet centimetrů, je proti podobným hlubším zařízením jiných bazénů zcela bezpečný.

Jičín - Za účasti zástupců všech dotčených institucí proběhla v úterý 21. prosince 1999 kolaudace velkého bazénu jičínského sportovního areálu.

Po odstranění drobných stavebních závad by mělo být v těchto dnech zařízení pod novým názvem "Aqua centrum" veřejností již užíváno, přičemž jeho oficiální otevření se má uskutečnit v prvních dnech roku 2000.

Plaveckou část sportovního areálu kompletně rekonstruoval generální dodavatel stavebních prací BAK a.s. Trutnov za přibližně 80 milionů korun z pokladny Jičína. K této investici je však nutné připočíst dalších 30 milionů korun vynaložených na odkoupení původně prodané nemovitosti zpět do majetku města a dalších deset milionů investovaných do oprav střech sportovního areálu, palubovky a podobně.

V poslední etapě rekonstrukce (v první polovině roku 2000) zbývá dokončit prostory občerstvení v prvním nadzemním podlaží velkého bazénu, část suterénu, v němž by v budoucnu mohla být například posilovna se solariem a venkovní úpravy objektů obou bazénů i jejich okolí.

Jičín se tak po několika letech v těchto dnech může opět pyšnit plaveckým zařízením minimálně krajské úrovně, jehož součástí je malý a velký plavecký bazén se čtyřmi regulérními závodními drahami a skokanský bazén, zatím pouze s metrovým prknem nad hloubkou 3,9 metrů.

Mezi oblíbené vodní atrakce bude jistě patřit šestadevadesát metrů dlouhý tobogán a vstupní bazének s divokou řekou, ale i dětské brouzdaliště, dva whirpooly a parní komora, jež jsou součástí volně průchozího malého bazénu s velkým. Vše doplňují dvě samostatně přístupné sauny a do letního období by měla být dokončena venkovní opalovací terasa. Jičínské "Aqua centrum" má sloužit široké veřejnosti celoročně bez "letní přestávky".

(mar)


Šestatřicet podpisů překazilo plány Jednoty

Jičín - Třicet šest podpisů pod peticí, jejíž aktéři nesouhlasí s rozšířením samoobsluhy SD Jednota Nová Paka na Letné, rozhodlo o neschválení prodeje a pronájmu části parcel 491/1 a 491/5, na kterých mělo družstvo v úmyslu svoji provozovnu rozšířit (asi 385 až 420 m2) a vybudovat před ní nové parkoviště pro osobní automobily (asi 800 m2).

V pořadí již několikátou podpisovou akci zorganizovali opět bezprostřední sousedé a údajně i obyvatelé žijící v okolí jediného obchodu s potravinami na Holínském předměstí. Těm mimo jiné vadí nedostatečná šíře sortimentu zboží v samoobsluze a nevyhovující kultura prodeje, ale také častý pohyb hlučících a kouřících vozidel zásobování a parkující vozidla nakupujících.

Městská rada vyjádřila souhlas s prodejem a pronájmem pozemků Jednotě na svém zasedání dne 6.10.1999 a městskému zastupitelstvu doporučila v programu prosincového veřejného zasedání prodej a pronájem schválit. Tomuto kroku samozřejmě předcházelo oficiální vydání územního rozhodnutí o umístění stavby a dokonce, po dalším odvolání signatářů petice, i jeho přezkoumání a konečné kladné potvrzení oddělením územního plánování a stavebního řádu Okresního úřadu v Jičíně.

Městské zastupitelstvo pak na svém posledním veřejném zasedání dne 15. prosince 1999 po více než dvouletých tahanicích rozhodlo pozemky Jednotě neprodat. Zastupitelé tak rozhodli, aniž by vzali v potaz petici několika stovek občanů požadujících naopak rozšíření samoobsluhy, sortimentu prodávaného zboží a celkové zlepšení kultury prodeje.

V průběhu jednání městského zastupitelstva se ing. Martin Puš pokusil vlastní hlasování o prodeji pozemků odložit, čímž v podstatě chtěl dát elegantně většině z jednadvaceti členů městského zastupitelstva poslední možnost se s vlastním projektem Jednoty již konečně seznámit, a to i přes to, že na to měli skoro celé dva roky. Možná chtěl vytvořit i prostor pro možnost demokratického vyjádření "druhé strany", která v tomto případě byla rovněž zcela opomenuta.

Nebyl vyslyšen a prodej zmíněných pozemků byl většinou přítomných zastupitelů zamítnut. Zda Jednota současnou ekonomickou situaci a tlak velkokapacitních prodejen "ustojí", je otázkou.

(mar)


Problémy kolem domova důchodců zažehnány

Jičín - Komplikace s převodem neinvestičních finančních prostředků z účtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR na účet Městského úřadu Jičín posunuly termín dovybavení nového domova důchodců (DD) na Novém Městě neplánovaně až do posledních dnů roku 1999.

Jednalo se o 9,260 milionů korun určených k zakoupení kompletního neinvestičního inventáře DD počínaje nábytkem a konče například lůžkovinami, vybavením tělocvičny, ordinacemi lékaře, sesterny, kanceláře a všech dalších provozů. Každému, kdo se na poslední etapě výstavby DD podílel, přidělalo toto ministerstvem zaviněné zpoždění nesmírné problémy.

Jednalo se totiž o účelově vázanou dotaci ze státního rozpočtu, jejíž čerpání muselo být vyúčtováno do konce roku 1999, jinak by bez náhrady propadla. Proto se vlastní vybavení nového sociálního zařízení pro starší občany okresu Jičín odehrálo prakticky v jednom týdnu od 21.12.1999, kdy peníze na účet města přišly, do 27.12.1999 kdy byl poslední výplatní termín banky a jeden z posledních dnů ke zúčtování státní dotace.

Z výše uvedených důvodů se samozřejmě posunul i termín stěhování prvních obyvatel DD z původně plánované poloviny listopadu 1999 s největší pravděpodobností na 19. leden 2000. Ještě předtím však budou v příštích dnech odstraněny drobné kolaudační závady, potom by měl být uspořádán "Den otevřených dveří" pro veřejnost, a pak, těsně před devatenáctým lednem, by měl být DD slavnostně otevřen.

Jeho prvními obyvateli bude pětatřicet současných klientů DD v Nové Pace, jehož činnost zaniká na základě ukončení nájemní smlouvy s majitelem nemovitosti.

Zbylých 19 lůžek (celkový počet je 54) bude obsazeno na základě vyhodnocení pořadníku, který v těchto dnech registruje již více než 70 žadatelů. Přednost budou mít pacienti LDN (léčebny dlouhodobě nemocných) a pak žadatelé, jejichž zdravotní stav bezpodmínečně vyžaduje komplexní zdravotní péči, kterou jim běžně nemohou poskytnout rodinní příslušníci či jiná dostupná sociální zařízení.

(mar)


Nabízí stavebníkům až devadesátitisícovou půjčku

Nová Paka - Novopačtí zastupitelé zareagovali na postupný nárůst cen ve stavebnictví a pozměnili podmínky při poskytování výhodných úvěrů za účelem rekonstrukcí a dalších stavebních úprav domů, které se nacházejí v katastru města.

Vyhláška o tvorbě a použití Fondu rozvoje bydlení byla schválena už v červnu 1994 a před několika týdny byla novelizována. Proti původní vyhlášce se nyní návratnost poskytnuté čtyřprocentní půjčky prodlužuje ze čtyř na pět let. Z fondu od 1. ledna 2000 bude poskytováno šest druhů půjček - např. na celkovou rekonstrukci střechy domu 50 tisíc, dodatečnou izolaci domu proti spodní vodě 30 tisíc a obnovu fasády 80 tisíc korun. Tyto peníze se poskytují na uvedené práce v objektech starších deseti let. Podle novely si může zájemce vypůjčit 30 tisíc pro zřízení plynového nebo elektrického topení ve stávajícím domě, 20 tisíc na vybudování WC nebo koupelny v bytě, kde doposud není, a také 90 tisíc korun na vestavbu nebo nástavbu bytové jednotky.

Žadateli může být půjčka poskytnuta i opakovaně na různé účely, avšak vždy do celkové výše 150 tisíc Kč. Za půjčený obnos do 30 tisíc ručí stavebník prokázáním příjmu, za vyšší obnosy až do 150 tisíc musí mít jednoho až tři ručitele.

Jak tajemník městského úřadu Zdeněk Havlata upřesnil, výše uvedené částky představují horní hranice jednotlivých půjček. Vzhledem k tomu, že celkový objem financí ve fondu je neměnný, bude se výše půjček jednotlivým žadatelům odvíjet od počtu žádostí, které novopacká radnice obdrží.

(ur)


Nové Noviny