31. prosinec 1999 T

Víkendová inspirace šéfkuchaře Zdeňka

Krůtí ragů

600 g krůtích stehen nebo prsíček (bez kosti), 3 lžíce másla, 2 cibule, 2 papriky, sůl, pepř, sladká paprika, 500 g oloupaných nakládaných rajčat, lžíce sekané petrželky, sklenka bílého vína.

Krůtí maso nakrájíme a na másle opečeme. Přidáme nahrubo nakrájenou cibuli, vyčištěné a rozkrájené papriky, osolíme, ochutíme pepřem, sladkou paprikou a společně povaříme. Potom zalijeme bílým vínem a na slabém ohni dusíme přikryté poklicí asi 45 minut. Nakonec přidáme rajčata a odkryté vaříme na mírném ohni ještě asi 15 minut. Dokořeníme a podáváme posypané zelenou petrželkou s rýží nebo těstovinami.

Dobrou chuť

Body si odvezl Náchod

II.Vč liga: HC Jičín - HC Náchod 2:3 (2:1,0:1,0:1)

Jičín - Druhou část soutěže zahájili domácí porážkou na vlastním ledě. Tu jim uštědřilo dosud druhé mužstvo tabulky HC Náchod. Od úvodního bully, které vhodil hráč Sparty Praha Jarda Nedvěd, se bojovalo o každý kotouč. Byli to v 6. minutě hosté, kteří využili přesilovky a vstřelili vedoucí branku. V 9. minutě domácí vyrovnali z hole Šoltyse. O osm minut později přidal druhý gól domácích Stříteský po pěkné přihrávce Pěnkavy.

Druhou třetinu zahájili hosté náporem a ve 23. minutě vyrovnal Merta. Po celý zbytek této třetiny se hrál oboustranně hezký hokej. Bohužel bez svého koření, branek. Třetí třetina byla hrou nervů, což se projevilo i na množství vyloučených. V 50. minutě neproměnil hostující Havránek trestné střílení a vypadalo to, že zůstane při nerozhodném výsledku, i když oba kolektivy měly velkou snahu zvrátit výsledek na svoji stranu. To se nakonec v 54. minutě podařilo hráčům z Náchoda. Domácí hráči vyvinuli velkou snahu o vyrovnání, ale neproměněné vyložené šance a neúspěšná závěrečná power play znamenaly ztrátu obou bodů, a tím i vedoucího postavení v tabulce.

Branky Jičína: Šoltys a Stříteský, as. Šír, Pěnkava. Za hosty skórovali Matúš, Merta a Jeník. Vyloučení: 4+2xOT: 5, využití 0:1. Diváků 250. Rozhodčí: Stolín - Schánil, Vokřál.

(mj)

Halový turnaj ve fotbale

Jičín - Fotbalový oddíl "Javůrkova louka" připravil v pořadí již III. ročník halového turnaje starých gard v kopané. Sportovního klání, které se uskuteční v hale jičínského sportovního areálu v sobotu 18. prosince 1999, se mohou zúčastnit fotbalisté ročníku 1964 a starší.

Začátek turnaje je plánován na 8.00 hodinu a jeho ukončení se předpokládá kolem 16.00 hodiny. Celkem bude sehráno 27 zápasů po 15 minutách. Turnaje se zúčastní fotbalová mužstva starých gard: Javůrkova louka "A", "B", Valdice, Milíčeves, Lužany, Nová Paka, Rento Jičín, Dlažba Jičín, Dytrych Jičín a LPM Jičín. Přijďte se podívat a povzbudit.

(red)

Marek Havlík mistrem České republiky

"Mára" Havlík coby "moucha" na jedné z lezeckých cest nejvyšší obtížnosti.

Jičín - Místní vynikající lezec z týmu Reebok - SPORT RELAX Marek Havlík se stal opět mistrem České republiky ve sportovním lezení. Jak vše na umělé stěně v pražské Brumlovce probíhalo, jsme se zeptali přímo "Máry".

Kolikátý titul v pořadí jsi už získal?

Když to vezmu hodně zpátky, tak první titul mistra republiky jsem získal ještě za federace v Ostravě. Takže jsem vlastně posledním mistrem ČSFR. Pak jsem byl ještě třikrát mistrem České republiky a nyní jsem předposledním mistrem ČR v tomto tisíciletí. A to je docela dobrý pocit.

Dal by se nějak porovnat minulý titul s letošním?

Letos to určitě byl nejtěžší závod mé kariéry, ale zato jsem zvítězil přesvědčivě rozdílem jedné třídy. Kdežto předloni to bylo jen o vlásek před Honzou Karešem.

Jak ses připravoval na vrchol sezóny?

Řekl bych, že jsem letos trénoval víc s rozumem, správně jsem odpočíval a vždy zabušil, když bylo potřeba. Formu jsem dolaďoval na skalách ve Francii.

Co by se dalo říci k samotné "mistrovské" cestě?

Cesta se mi líbila už při prohlídce, na kterou mají lezci společně 6 minut, a těšil jsem se, až budu moci vyzkoušet její úžasnou linii patnáctimetrovým stropem.

Čím to je, že jsi stále nejlepší?

Rozhodující jsou dobří sponzoři. Díky nim se mohu stoprocentně připravit na každý závod. Letošní sezónu považuji za svoji nejúspěšnější. V seriálu Světového poháru jsem obsadil osmnácté místo, vyhrál jsem Český pohár i Mistrovství České republiky.

Každý vrcholový sportovec má i své "příznivce", kteří mu přejí neúspěch. Jak je to v tvém případě?

Jistě se jich najde také dost. O tom ten sport ale dnes je. Musíš se s tím umět vyrovnat. Ve vrcholovém sportu je tvrdá konkurence jako všude jinde a vždy je těžší něco obhajovat než přijít a zvítězit.

A co nejbližší plány?

Ještě v tomto měsíci odlétám na Mistrovství světa do Anglie, potom budu čtrnáct dnů odpočívat a pak začne kolotoč nanovo. Lyže, posilovna, hodiny tréninku na umělé stěně a podobně. Uvidíme, co nám život přichystá.

(játi)

HOKEJ: Pozvánka na II. Vč. ligu

Neděle 19. prosince 1999 od 18.00 hod.: HC Jičín - HC Polička

Středa 22. prosince 1999 od 18.00 hod.: Nový Bydžov - HC Jičín
Odjezd autobusu z parkoviště za zimním stadionem v 16.15 hodin.

Neděle 26. prosince 1999 od 18.00 hod.: HC Jičín - HC Opočno

Dvě porážky sokolek ve Slaném a na Slovance

Nová Paka - Minulou sobotu si vybraly novopacké sokolky jeden ze svým slabších dnů. Bohužel tentokrát s celkem, se kterým v letošní sezóně již dvakrát vysoko zvítězily. Až na výjimky propadly úplně střelecky a jako obvykle nebyly schopny udržet prostor pod košem, ve kterém domácí hráčky rozhodovaly utkání.

BC Slaný - Sokol Nová Paka 58:57 (31:28)

Sokolky, které nastoupily v sestavě Nývltová, Urbanová Martina, Urbanová Iveta a sestry Kalendovy, sice ještě ve 4. minutě vedly 7:5, ale již v té době potřebovaly na každý koš několik pokusů. Domácí basketbalistky se začaly prosazovat pod košem a dokonce i jednou trojkou získaly vedení 20:15. Od tohoto stavu se sokolky nedostaly po celý zápas do vedení. Ke konci zápasu se jim sice podařilo dotáhnout devítibodový náskok domácího celku na 53:51, ale opět si nechaly soupeřky utéci o 5 bodů. V dramatickém závěru za stavu 58:53 snížila Pavla Kalendová trojkou na rozdíl dvou bodů. Deset sekund před koncem si mohla vynutit prodloužení ještě dvěma úspěšnými trestnými hody Martina Urbanová, bohužel do koše spadl pouze první míč. Po úspěšném doskočení sokolek, ještě tři sekundy před koncem vystřelila Pavla Kalendová, ale bohužel míč spadl pouze na obroučku.

O tři body připravili rozhodčí sokolky, když neuznali tři trestné hody po údajné přešlapy. Rovněž časté úniky sokolek kvalifikovali jako kroky. To vše by však nemělo vliv na výsledek, kdyby se hostujícím hráčkám dařilo lépe střelecky a byly odpovědnějšími při bránění. Svůj střelecký standard udržela v utkání Pavla Kalendová, ale i ta potřebovala více pokusů, než u ní bývá obvyklé. Ostatní hráčky střelecky propadly.

Kalendová Pavla 23,5x3,3/2,3, Urbanová I. 12,1/0,0, Kalendová Petra 11,1x3,1/0,4, Nývltová 6,8/4,5, Urbanová M. 3,2/1,1, Havlíková 2,0,3, Fejfarová 0,0,1, Horáčková 0,0,1, Čapková 0,0,0, Vaníčková 0,0,0, Doubravská 0,0,1, Knapová 0,0,0. Trestné hody 24/8:15/7, trojky 2:6, fauly 19:20, pět osobních chyb 1:1 (Nývltová ve 40.min.).

V neděli ani výborná střelba nepomohla sokolkám k vítězství nad pražskou Slovankou, protože byly slabší v činnostech pod oběma koši, kde se Pražačkám vyrovnala jedině nová posila Nývltová a rovněž zbytečně ztratily několik míčů při rozehře.

AXY Slovanka Praha - Sokol Nová Paka 94:79 (43:43)

V sympatické tělocvičně, připomínající novopackou sokolovnu, se sokolkám od prvního hvizdu rozhodčích začalo dařit. Presem, dvěma trojkami a dvojkou se ujaly vedení 8:2. Basketbalistky Slovanky sice brzy otočily skóre na 12:8, ale ve 14. minutě již vedly opět sokolky 33:29 a v 17. min. ještě 37:33. Do šatny oba celky odcházely za nerozhodného stavu. Bohužel v druhém poločase byly domácí hráčky úspěšnější, zvláště v doskakování, a získávaly bod po bodíku náskok, na který již nestačily sokolky zareagovat a prohrály přijatelným rozdílem 15 bodů.

Sokolky měly po celý zápas neobvykle úspěšnou střelbu. Daly 22 trestných bodů z 25 házených, což je 88%. Ani 64,3% z trojkové vzdálenosti, kdy daly 9 trojek ze 14 pokusů, se běžně nevidí. Bohužel ani tato střelba, ve které byla nejúspěšnější se 33 body Petra Kalendová, na Slovanku nestačila. Sokolkám stále chybí jejich zraněná pivotmanka Řeháková. I když se na tomto postu dařilo Nývltové, stále ještě soupeřky mívají pod oběma koši výškovou převahu a tím i více doskočených míčů.

Kalendová Petra 33,5x3,6/6,3, Kalendová Pavla 14,3x3,1/1,5, Nývltová 14,8/8,4, Urbanová I. 10,1x3,6/5,1, Urbanová M. 4,0,5, Fejfarová 2,0,2, Horáčková 1,2/1,0, Knapová 1,2/1,0, Čapková 0,0,3, Doubravská 0,0,2, Vaníčková 0,0,0. Trestné hody 41/30:25/22, trojky 5:9, fauly 19/25, pět osobních chyb 0:2 (Kalendová Pavla a Urbanová M., obě ve 36.min.).

Porážky nechávají sokolky stále na předposledním místě tabulky. Tuto sobotu v 18.00 hodin hostí novopacké basketbalistky výborný celek Liberce.

(bas)

Jičínští házenkáři prohráli v Plzni

HSC Plzeň - AGS HBC Jičín 32:21 (16:8)

Plzeň - Jičínští házenkáři odjížděli k utkání s úřadujícím mistrem České republiky odhodláni sehrát s ním vyrovnaný zápas. Hned v prvních minutách se však ukázalo, že domácí po prohře v Karviné, kde je měli údajně viditelně poškodit rozhodčí, nastoupili do zápasu hezky nažhaveni. Proto také již v šesté minutě naši hráči prohrávali 6:0.

Po oddechovém čase zlepšili hru v obraně, avšak i nadále jim byl největší překážkou reprezentační brankář Štochl, zatímco našim brankářům se nedařilo. Domácí hráli v pohodě a během utkání prostřídávali celou lavičku, a tak si postupně zahrál celý dvanáctičlenný kádr Plzně.

Jičínským házenkářům se nakonec zlepšenou střelbou podařilo konečný výsledek upravit na přijatelnou podobu. Střelecky se dařilo Pavlu Šopejstalovi a Michalu Krausovi, kteří oba dali po šesti bankách, navíc Štochl chytil Michalovi pět samostatných úniků.

Celé utkání se hrálo velmi slušně, neboť na obou stranách bylo jen po třech dvouminutových trestech. Před návštěvou 350 diváků utkání rozhodovali Lubomír Kohout a Stanislav Štrébl.

Sestava AGS HBC Jičín: Mičke, Řezáč - Kořínek, Kraus (6), Novotný (1), Štegl (1), Cvejn (1), Straka (1), Josef (2), Mašát, Šopejstal (6) a Aleš Babák (3). Trenéry družstva jsou Jiří Bareš a Petr Babák, vedoucím týmu je Vladimír Boháček.

HSC Plzeň: Štochl, Šlouf - Větrovec, Schoval, Pauza (2), Bečvář (3), Nocar (6), Hynek (2), Čurda (4), Stöhr (5), Piskač (5) a Mráz (5). Trenérem družstva je Vladimír Marek.

Tímto zápasem ukončili jičínští házenkáři sezónu roku 1999 a po lednové reprezentační přestávce se na domácí palubovce představí v sobotu 5. února 2000, kdy se střetnou s týmem Tatry Kopřivnice.

Další výsledky 16. kola extraligy: Zubří - Frýdek Místek 29:25, Náchod - Ostrava 26:29, Kopřivnice - Karviná 21:30, Hranice - Dukla Praha 18:20, Zlín - Třeboň 21:20.

Do konce základní části extraligy zbývá sehrát ještě sedm kol. Pak se soutěž rozdělí a prvních osm týmů bude hrát play-off na tři vítězná střetnutí. Družstva na 9. až 12. místě soutěž ukončí. Šest prvních oddílů v konečném umístění play-off bude mít možnost od srpna roku 2000 startovat v takzvané společné Česko - Slovenské lize.