Nové Noviny č. 50/9917. prosince 1999str. 4

STANISLAV RUDOLF MEZI BÝVALÝMI ŽÁKY Známý spisovatel Stanislav Rudolf zavítal minulou sobotu do Svatojánského Újezda, kde se zúčastnil slavnostního otevření nové obecní knihovny, které autor oblíbených dívčích románů propůjčil své jméno. Pro účastníky besedy byla připravena i autogramiáda u příležitosti vydání Rudolfova v pořadí už jedenačtyřicátého románu "Budu na tebe čekat, lásko". Stanislav Rudolf má ke Svatojánskému Újezdu blízký vztah. V obci, která mu vloni udělila čestné občanství, několik let žil a také zde učil. V sobotu se tak setkal s řadou svých bývalých žáků, kteří na něho dodnes vzpomínají.

FOTO: jn


Novým mužem na radnici bude Petr Kynčl

Jičín - Ve čtvrtek 9. prosince 1999 proběhlo v zasedací místnosti městského úřadu již podruhé vyhlášené výběrové řízení na obsazení funkce vedoucího odboru místního hospodářství Městského úřadu Jičín. Z původně čtrnácti přihlášených zájemců bylo k ústním pohovorům přizváno sedm účastníků splňujících předem stanovená kritéria, z nichž jedním z důležitých bylo dosažené vzdělání technického směru.

Výběrová komise tvořená členy městské rady, právničkou MěÚ Jičín Mgr. Evou Bukovskou, ředitelem TS služeb Jičín ing. Čeňkem Strašíkem a ředitelem MěBP Jičín ing. Pavlem Bílkem pak vypracovala písemné vyhodnocení soutěže a doporučení předběžného pořadí jednotlivých účastníků.

Městská rada pak na pondělním zasedání rozhodla o vítězi výběrového řízení a do funkce vedoucího odboru místního hospodářství Městského úřadu Jičín jmenovala Petra Kynčla.

Petr Kynčl se narodil v Jičíně 9. června 1965, vystudoval místní Střední průmyslovou školu strojní, devět let pracoval na tehdejším OPBH, dnešním Městském bytovém podniku Jičín nejprve jako technik, později ve funkci vedoucího technika tepelného hospodářství. Petr Kynčl je otcem osmileté Veroniky a šestileté Anety a v současnosti je sekretářem extraligového házenkářského oddílu AGS HBC Jičín. Do uvolněné funkce vedoucího místního hospodářství MěÚ Jičín nastoupí 3. ledna 2000.

(mar)


Novopacké zastupitelstvo opustil Jiří Rudolf

Nová Paka - Složením slibu nového zastupitele Jana Hejtmana, který byl v minulých volbách na kandidátce Klubu angažovaných nestraníků (KAN) a ve funkci nahradil odstoupivšího Jiřího Rudolfa, začalo v pondělí poslední letošní zasedání novopackého zastupitelstva v zaplněném sále MKS.

V jeho úvodu byla přijata novela vyhlášky o tvorbě a využití fondu rozvoje bydlení. Novela, kterou radní v pondělí schválili, zvyšuje horní hranici čtyřprocentní půjčky s nejdelší lhůtou splatnosti pět let. Například u celkové rekonstrukce střechy domu staršího deseti let bude nyní tato půjčka 50 tisíc korun, na obnovu fasády domu staršího deseti let si může stavebník vypůjčit z fondu až 80 tisíc a na vestavbu bytové jednotky až 100 tisíc korun.

Ing. Irena Grimová předložila návrh novely vyhlášky o hospodaření s byty. Důležité novum vyhlášky, která byla rovněž zastupiteli schválena, je přidělování bytů vždy na dobu určitou. A to na jeden rok, s možností dalšího prodloužení nájemní smlouvy v případě, že nájemce plní své povinnosti. Novela tak ošetřuje zájem města proti případným neplatičům nájemného.

Zastupitelé rovněž odsouhlasili v rozpočtu na rok 2000 schválit částku 40 tisíc Kč na pronájem prodejny Jednota ve Valdově. Nájemce (paní Svobodová) totiž není schopen z této služby místním obyvatelům, v zájmu zachování prodejny potravin v této integrované obci, platit plný nájem Jednotě.

Z osmi návrhů rady na drobné prodeje pozemků jich prošlo zastupitelstvem šest. Nebyla schválena koupě bývalé restaurace Krakonoš a prodej bývalé Baťovny v Komenského ulici.

Proti původnímu programu zastupitelé odsouhlasili právní subjektivitu Domu dětí a mládeže. Tato subjektivita, kterou navrhl městu Školský úřad v Jičíně, nemění nic na činnosti tohoto zařízení, pouze částečně uvolňuje jeho vedení ruce při rozhodování.

(ur)


Humor a víra se doplňují, říká Jan Hrubý

Nová Paka - Úsměvné obrázky Jana Hrubého z Újezda pod Troskami vypovídají o svém autorovi mnohé. V každém z nich zanechává otisk muže laskavého a tolerantního, který dokáže na svět kolem sebe hledět s nadhledem.

Jak by také ne, Jan Hrubý je oblíbeným duchovním, který se stará o římskokatolickou farnost v srdci Českého ráje, který symbolizuje panorama hradu Trosky. Minulý týden zavítal jáhen Hrubý do Městské knihovny v Nové Pace, kde přiblížil malým výtvarníkům ze zdejší ZUŠ podstatu vánočních svátků.

V Újezdě pod Troskami se staráte o farnost, zároveň jste znám jako výtvarník...

Umění a víra mají mnoho společného. Představte si nějaký mechanický stroj, třeba budík. Když se porouchá, hodinář ho rozebere, a protože mu rozumí, tak do něj nevloží nic, co by tam nepatřilo. Ten budík pro něho neznamená žádné tajemství, má ho takzvaně přečtený. Kdežto výtvarné umění a umění vůbec je sice obrazně řečeno složeno také z částí, které člověk zná, ale zároveň obsahuje prvek tajemství, jakési vnitřní sdělení, jímž oslovuje diváka. A to je ta společná platforma víry a umění. Právě v čase vánočním si atmosféru určitého očekávání a ještě něčeho, co není v moci člověka, uvědomujeme mnohem více, než kdykoliv jindy v roce.

Vaše obrázky srší vtipem. Co pro vás znamená humor?

Humor patří k životu, a já ho také vnímám jako nedílnou součást svého života. Pro mě je humor lakmusový papírek, s jehož pomocí si okamžitě ověřím, kolik uhodilo. Jestliže člověk nemá smysl pro humor a bere se příliš vážně, tak si myslím, že není úplně v pořádku. Ten, kdo žije harmonickým životem a je s ním smířen, smysl pro humor určitě nepostrádá. Naopak má schopnost nadstavby, umí pohlížet na věci kolem sebe s nadhledem. Prostor pro humor je znamením toho, že je duševní hygiena v pořádku.

Kde čerpáte inspiraci a náměty? Snažíte se svými obrázky lidi kárat?

To určitě ne, nejsem čert, abych káral. To pravé jiskření vzniká většinou v okamžiku, když člověk něco objeví. Něco, co ho rozesměje. Ovšem ne každý je schopen vnímat určitou situaci z úsměvné stránky. Humor tu je také od toho, aby pomáhal překonávat i ty méně příjemné okamžiky, které nám nakonec za nějaký čas už ani tak hrozné nepřipadají.

Vánoce přinášejí porozumění, které se však s příchodem dalšího roku rychle vytrácí...

Vánoce jsou o tom, že jsme obdarováni bez vlastní zásluhy. Všechny ty pozitivní hodnoty, po kterých všichni toužíme a které jsou také symbolem Vánoc, ohroženy nejsou, stále z nich můžeme čerpat. Co je naopak křehké, je proces, kdy se klid, pohoda a láska uhnízdí v lidské duši a začne v ní klíčit. To je velice křehká květina, kterou je potřeba ošetřovat a chránit. Stojí určitou námahu, aby to člověk v sobě nezadusil. Poezie Vánoc je velice krásná, ale musí se s ní zacházet jako s výbušninou, protože jakmile ji zahltíme bramborovým salátem, debilními pořady v televizi, spoustou dárků, tak najednou pocítíte prázdnotu. Poezii Vánoc nelze protáhnout do celého roku, ale každý by se ji měl snažit průběžně obnovovat.

Máme za sebou dva tisíce let křesťanství, jaký je podle vás vztah dnešního člověka k Bohu?

U nás křesťanství nemá kontinuitu v počtu návštěvníků kostelů, ale má ji v tom, co říkal Kristus, že cokoliv jste učinili jednomu z těchto nejmenších, mně jste učinili. Jestliže tomu slabšímu pomůžu, tak jsem křesťan aniž o tom vím, a to je to, co přetrvává. Přesto ještě nějaký čas potrvá, než se nám tady v Čechách podaří navázat na tradici, která byla přerušena před nějakými padesáti lety. Zní to jako fráze, ale já věřím, že lidé dříve či později začnou hledat hodnoty, které jsou trvalejšího rázu. Nebude je už uspokojovat jen honba za materiálními věcmi. Po devadesátém roce se naše společnost ocitla ve stejné situaci jako dítě, které se svým otcem poprvé navštívilo obrovskou prodejnu hraček. Teprve až když se dítě těmi hračkami nasytí, tak se odhodlá jít s tatínkem domů. Domov chápu jako synonymum soudržnosti, pohody a klidu a právě na těchto tradičních rodinných hodnotách je potřeba stavět.

(jn)


VETERINÁŘ: Chlupaté čtyřnohé dárečky

Blíží se Vánoce. Nejedno hodné, možná i méně hodné dítko najde pod stromečkem malý šustící balíček, na jehož dně bude trošku vystrašeně a trošku zvědavě po sešlapaném seně či hoblinách pobíhat drobný chlupatý čtyřnohý uzlíček. Pro tyto novopečené chovatele, ale i pro ty stávající, otevíráme tímto článkem miniseriál o problematice chovu drobných hlodavců, mezi něž řadíme i morče a křečka.

Mezi oběma "příbuznými" je však z hlediska fyziologie poměrně značný rozdíl, z něhož plyne i odlišná péče o oba druhy. Začneme nejprve tím větším z obou, a tím je morče.

Morče se do Evropy dostalo v 16. století z Jižní Ameriky. Zde v Andách žije ještě divoká forma morčete, které bylo peruánskými indiány domestikováno již před 3000 až 3500 lety původně jako hospodářské, posléze společenské zvíře. O tom, že domestikace morčeti zdárně prospívala, svědčí řada jeho barevných a dlouhosrstých forem. Dlouhou dobu se morče v Evropě i jinde na světě chovalo pro laboratorní účely. Teprve o několik století později se morče dočkalo opět i svého společenského uplatnění. Sice později, ale o to s větším úspěchem.

Morče je býložravý hlodavec. Jeho trávicí aparát se svou funkcí podobá přežvýkavcům pouze s tím rozdílem, že funkci předžaludků plní tlusté střevo. Příjem značného množství potravy umožňují dlouhé řezáky, které jsou tzv. bezkořenné, to znamená, že neustále dorůstají. K zajištění správného trávení je nutná vysoká sekrece trávicích šťáv a také přítomnost velkého množství střevní mikroflóry.

Mláďata získávají do svého trávicího traktu tyto mikroorganizmy požíráním výkalů své matky a občas i dospělí jedinci požírají výkaly svoje či jiných dospělých. Proto jsou morčata velmi citlivá k aplikaci antibiotik. Zároveň je nutné ve výživě morčat zajistit dostatečné množství vlákniny, jinak dochází k požírání vlastních chlupů a ke střevní neprůchodnosti. Trávicí systém morčete neumožňuje syntetizovat vitamín C, proto je nutné ho v krmení doplňovat především v zimních měsících, kdy není v krmné dávce zastoupeno čerstvé zelené krmení. Nutné je to zejména u březích samic.

Pohlaví je především u mladých zvířat obtížně určitelné. Doba březosti trvá poměrně dlouho, až 68 dní. Mláďata se rodí velmi vyvinutá, s trvalými zuby, které se vyměňují již v nitroděložní fázi jejich vývoje. Je možné je odchovat i bez mateřského mléka, neboť jsou schopna konzumovat tuhou stravu.

Morčata jsou velmi společenská zvířata, proto by se měla chovat přinejmenším v párech, optimální je však trojice jednoho samce a dvou samic. Klec, terárium nebo bednička by měla mít rozměry minimálně 80x60x30-50 cm. Podestýlka, obvykle sláma, hobliny či seno, by měla být jednou týdně vyměněna. Nezbytné je nabídnout morčatům možnost úkrytu k zajištění klidu a též jako ochranu před sluncem, na jehož účinky jsou velmi citlivá. Pokračování příště.

MVDr. Vladimír Šoltys, veterinární ošetřovna Jičín


Domov opuštěných pejsků

I tito smutně se tvářící "čistokrevní voříšci" hledají nové rodiny.

Jičín - Záchytná stanice pro zaběhlé a opuštěné psy ve sběrném dvoře Komunálních služeb města Jičína v Konecchlumského ulici oslavila před nedávnem první rok své bohulibé činnosti.

Za poměrně krátkou dobu existence tohoto zařízení zde našlo azyl přes devadesát opuštěných psů, které sem většinou jako tuláky přivážejí městští policisté. I přes skutečnost, že o pouhých dvacet psů se přihlásili jejich původní majitelé, je potěšující fakt, že přes sedmdesát z celkového počtu si jich ze stanice odvedli noví majitelé a opuštění psi tak dostali nové rodiny a často i nový smysl života.

V mnoha případech se totiž do rukou pracovníků Technických služeb města Jičína dostávají ve zbědovaném stavu, nezřídka s četnými stopami po týrání. Rozhodně nejsou výjimkou nálezy vyhladovělých psů přivázaných drátem u silnice nebo promrzlých štěňat pohozených za ploty neužívaných zahrad. V poslední době pak asi nejsilnějším zážitkem a ukázkou lidské hlouposti a brutality byl nález vysílené feny přivázané u stromu, kolem níž pobíhala dvě promrzlá a vyděšená štěňata. Díky pracovníkům záchytné stanice je pak o podobné "bezdomovce" kvalitně postaráno a MVDr. Michalem Daňkem je jim poskytována pravidelná veterinární péče.

Záchytná stanice zahájila svoji činnost v roce 1998 v doslova provizorních podmínkách. Dnes se může pochlubit šesti moderními kotci, splňujícími jak hygienické normy, tak přísné požadavky ochránců zvířat. V těchto dnech se v dílnách technických služeb zhotovuje šestice dalších nových kotců. Jejich počet se tedy ustálí na dvanácti, což bude podle vyjádření pracovníků sběrného dvora stav pro potřeby Jičína a jeho okolí zcela dostačující.

(mar)


Konečně rychlé občerstvení

Nová Paka - Prvého prosince otevřel podnikatel pan Tomáš v podkroví známé prodejny ovoce a zeleniny pod novopackým náměstím prodejnu rychlého občerstvení. Půdní vestavbou tak dokončil rekonstrukci celé budovy, kde v přízemí je již několik let poměrně velká plocha samoobslužné prodejny ovoce a zeleniny a v podkroví nově vystavěná prodejna rychlého občerstvení, po které volali již několik let jak obyvatelé města, tak i návštěvníci, kteří do Nové Paky zavítali. Strategické místo, rychlost, příjemné prostředí a kvalita dává tomuto rychlému občerstvení "U Tomášů" zelenou. V jídelně nabízejí řadu nápojů, různé saláty, chlebíčky, zákusky, ale i polévky, bramboráky a palačinky.

Zajímavou novinkou tohoto rychlého občerstvení je možnost přednostního občerstvení tělesně postižených na zazvonění zvonkem vedle vchodu. Trh, i když - co se týká rychlého občerstvení ve středu města v Nové Pace - sice trochu váhal, ale opět ukázal svoji platnost. Rychlé občerstvení se v Nové Pace před několika lety vytratilo, zkušený podnikatel ho zajistil ve prospěch jak zákazníků, tak samozřejmě i ve prospěch svůj. A o tom je podnikání.

(ur)


Nové Noviny