Nové Noviny č. 50/9917. prosince 1999str. 3

Zeissův dalekohled pro hvězdárnu

Jičín - Městská rada v těchto dnech odsouhlasila uvolnění 3 000 korun na opravu otáčecího mechanizmu kopule jičínské hvězdárny. V příštích dnech tedy skončí pravidelný "zápas" s klikou a pootáční "štěrbiny" oblé střechy za pozorovanými nebeskými tělesy bude nadále zajišťovat elektrický pohon.

Znovuobnovený astronomický kroužek v Jičíně má v současnosti přibližně dvacet členů, kteří se pravidelně scházejí v počítačové učebně Střední průmyslové školy v ulici Pod Koželuhy. Tady studenti gymnázia, průmyslové školy a žáci I. ZŠ pod odborným vedením získávají základní teoretické znalosti z oboru astronomie, které si pak v praxi ověří v jarních měsících příštího roku na hvězdárně, jejíž provoz byl přes zimu omezen.

V těchto dnech probíhají zatím úspěšná jednání profesora ing. Josefa Kabeláče, CSc., starosty města MVDr. Jiřího Lišky a vedoucího odboru školství MěÚ Jičín RNDr. Břetislava Jírovce s pracovníky drážďanské hvězdárny o možnosti bezúplatného přenechání jimi vyřazovaného dalekohledu městu Jičínu. V případě, že vše proběhne tak, jak si všichni zúčastnění přejí, měla by být zhruba v polovině příštího roku místní hvězdárna osazena zcela profesionálním dalekohledem firmy Zeiss s montáží umožňující čtyřiadvacetihodinový otáčivý pohyb přístroje společně s nebeskou sférou.

Podle vyjádření Břetislava Jírovce se jedná o aparát, který by měl být díky svým stávajícím profesionálním vlastnostem nejkvalitnějším hvězdářským zařízením v regionu. Příští schůzka astronomického kroužku se uskuteční na SPŠ v pondělí 20. prosince 1999.

(mar)


Řeší kvalitu vody v Aquacentru

Jičín - V minulých dnech byl napuštěn velký plavecký bazén, divoká řeka i malý skokanský bazének a městská rada na svém jednání rozhodla o pojmenování bazénové části jičínského sportovního areálu názvem "Aquacentrum", v jehož oficiálním logu figuruje znak města Jičína.

V závěru minulého týdne pak byla zahájena jednání všech zainteresovaných institucí o současné a samozřejmě i o budoucí kvalitě vody dodávané do jeho jednotlivých provozů Vodohospodářskou a obchodní společností Jičín.

Špatná kvalita vody byla v minulých týdnech důvodem několikerého neplánovaného vypouštění a následného napouštění malého bazénu a bazénků saun, které VaOS Jičín údajně kompenzovala slevou z ceny za dodávku poměrného množství spotřebované vody. V poslední době se totiž velmi často stává, že sportovní areál, jako první velký odběratel vody z vodovodního řadu vedoucího lipovou alejí, strhává z jeho stěn i usazeniny, které pak vodu zabarvují do rezava.

VaOS Jičín se hájí hygienickými atesty, které pravidelně kontrolovanou vodu označují jako kvalitní a pitnou i přes to, že má čas od času barvu jablečného moštu.

Rezavá voda v bazénech je však nejen neestetická, ale podle vyjádření odborníků i "nezdravá" zejména pro jejich dlažbu, kterou usazované kaly narušují. Podle vyjádření místostarosty Vlastislava Matuchy se vedení VaOS Jičín na základě výsledků hygienických měření cítí být mimo "hru", a tak problém přitékající rezavé vody možná trochu nelogicky zůstane jako "Černý Petr" městu Jičínu (ostatně jako všem občanům, kteří si stěžují na rezavou vodu). Radnice proto bude muset s největší pravděpodobností vyřešit problém vlastními finančními prostředky, za které nechá na hlavní vodovodní přívod do areálu nainstalovat předřazený filtr.

Ke kvalitativnímu znehodnocování vody v malém bazénku pak podle vyjádření odborníků z Pardubic dochází také zřejmě jeho nadměrnou zátěží. Proto se po zprovoznění všech částí "Aquacentra" uvažuje o zákazu jeho používání dospělými návštěvníky.

(mar)


Josef Ornst z Butovse, který se sem před několika lety přestěhoval spolu s dalšími Volyňskými Čechy z Ukrajiny, si ani ve svém novém domově neumí představit život bez práce na čerstvém vzduchu. Do Butovse přišel pan Ornst jako důchodce v roce 1991 a hned v následujícím roce si splnil svůj sen, pořídil si koně - valáška Martina a za vsí si pronajal malé pole, na kterém hospodaří. Minulý týden dokončil sklizeň čerstvé úrody zelí.

FOTO: jn


Nepovedený předvánoční "nákup"

Jičín - Na předvánoční "mléčný" nákup bez placení se vypravili dva zloději ve věku 19 a 30 let, kteří se po vzájemné dohodě v noci z 6. na 7.12.1999 po vypáčení dveří a kovové mříže vloupali do objektu mléčné jídelny.

Z "mlíčňáku" ukradli větší množství alkoholických nápojů, cigaret, něco cukrovinek, vánočních kolekcí a řadu dalších potřebných věcí. Z úspěšné krádeže se však loupežníci příliš dlouho neradovali. Mladší z nich byl totiž ještě nad ránem zadržen policejní hlídkou i s částí nakradeného zboží.

Dalším provedeným šetřením bylo zjištěno, že tito lupiči mají na svědomí vykradení dalších prodejen v Jičíně, které společně "udělali" v listopadu a na začátku tohoto měsíce. Svým jednáním způsobili majitelům škodu za více než 100 tisíc korun. Vyšetřovatelem bylo oběma místním zlodějům sděleno obvinění ze spáchání trestných činů krádeže a poškozování cizí věci provedených ve spolupachatelství. Z rozhodnutí okresního soudu byla po zásluze na staršího z obviněných uvalena vazba.

(tm)


Škola jim otevřela dveře do jiného světa

Nová Paka - Své výtvarné práce prezentují jako žáci novopacké Základní umělecké školy, nic na tom nemění ani skutečnost, že ze školních škamen už dávno odrostli.

Adventní ozdoby a další umělecké předměty, inspirované atmosférou Vánoc, vystavovali v minulých dnech v městské knihovně kromě dětí i ženy, kterým "liduška" dala nový smysl života. "Náš výtvarný obor navštěvují děti ve věku od šesti do pětatřiceti nebo sedmatřiceti let," říká s úsměvem učitelka a známá novopacká výtvarnice Kateřina Krausová. Na tom, že se do školních lavic na několik hodin týdně vrací i dívky a ženy, jejichž vrstevnice mají zpravidla jiné zájmy, než se seznamovat se základními výtvarnými technikami, nevidí nic divného. Dveře v novopacké ZUŠ jsou otevřeny všem generacím. Zájem veřejnosti je ovšem tak velký, že není v silách školy vyhovět každému.

"Před třemi lety vyšel v místním periodiku inzerát s nabídkou, a od té doby je stále plno až přeplněno. Otevřeli jsme tehdy výtvarnou výchovu pro dospělé. Učí se u nás grafiku, malbu, ale ze všeho nejvíc je zajímá keramika. Ta je vlastně přilákala," vysvětluje Krausová. Výtvarný obor v současnosti navštěvuje dohromady téměř sto třicet dětí a dospělých, především z Nové Paky a okolí. "Dojíždí k nám i jedna paní z Jičína," doplnila Krausová.

"Většinou to začalo tím, že ženy na mateřské dovolené, zdeptané plenami a kašičkami, chtěly udělat něco pro sebe, nějak se realizovat. Práce s hlínou je baví a musím říct, že některé z nich se opravdu našly, mají svůj styl. Do dalšího života získaly i novou náplň, které se mohou věnovat. Jsou opravdu šikovné a v řemeslné dokonalosti jsou už dál než já, která jsem je začínala učit," chválí Krausová své "žákyně".

Její slova potvrzuje také to, že ženy svým tvůrčím nápadům dávají průchod nejen v době vyučovacích hodin, ale i o svém volnu, s hlínou běžně pracují i doma. Dokonce si výrobky vlastnoručně vypalují. Návod je jednoduchý, figurky se zakopou do země a pak se nad nimi asi dvanáct hodin topí. "Mám radost, že je v Nové Pace o umění takový zájem. Nejen, že lidé chodí na výstavy jiných autorů, ale sami se snaží být aktivní a nebojí se přijít s vlastními nápady," říká s uspokojením Kateřina Krausová.

(jn)


Provozní doba na bazénech ve vánočním a novoročním období

Datumbazény, atrakcesauny, masáže
Čtvrtek23.12.199909.00 až 21.0015.00 až 21.00
Pátek24.12.199909.00 až 14.00
Sobota25.12.199914.00 až 21.00
Neděle26.12.199914.00 až 19.00
Pondělí27.12.199909.00 až 21.0015.00 až 21.00
Úterý28.12.199909.00 až 21.0015.00 až 21.00
Středa29.12.199909.00 až 21.0015.00 až 21.00
Čtvrtek30.12.199909.00 až 21.0015.00 až 21.00
Pátek31.12.199909.00 až 14.00
Sobota1. 1.200014.00 až 21.00
Neděle2. 1.200014.00 až 19.00

V případě, že by nedošlo ke zprovoznění velkého bazénu, platí otevírací hodiny pro malý bazén, sauny a masáže.

(red)


NOVÝ BYTOVÝ DŮM NA NÁBŘEŽÍ IRMY GEISSLOVÉ v Jičíně prošel kolaudačním řízením a v těchto dnech je postupně obydlován osmi rodinami, respektive stoprocentními majiteli osmi bytů 3+1 první kategorie, z nichž má každý plochu přibližně 83 m2. Ke každému bytu náleží část stavební parcely, společných nebytových prostor a sklep o velikosti 18 m2 s oknem a vlastní elektrickou přípojkou. Byty jsou architektonicky řešeny podle požadavků jejich majitelů, a tak se navzájem liší v celé řadě detailů. Všechny jsou temperovány nejmodernějšími plynovými agregáty značky Junkers, jejichž provoz řídí počítač, přičemž způsob vytápění lze jednoduše volit podlahou nebo klasickými radiátory. Cihlový dům za období zhruba jednoho a půl roku postavila podle vlastní projektové dokumentace jičínská stavební firma ing. Jaroslava Havelky. Cena 1 m2 obytné plochy se pohybuje v rozmezí od 11 do 12 tisíc korun, celková cena bytu (podle vybavení) s veškerým příslušenstvím tedy činí cca 950 tisíc korun. Na jaře příštího roku má stejná stavební firma v úmyslu pokračovat ve výstavbě tří bytových domů, které by měly tvořit nároží nábřeží Irmy Geisslové a Butovské ulice.

FOTO: mar


Levnější vánoční poštovné

Jičín - V rámci udržení tradic vánočního a novoročního písemného styku poskytuje Česká pošta až do konce roku 1999 zlevněné sazby poštovného za doručení dopisnic a vánočních pohledů. Stávající cena 4 korun je tedy až do 31.12.1999 snížena na 3 koruny, přičemž tříkorunovou známku lze sestavit i z několika známek nižších hodnot.

Od 1. ledna 2000 pak dochází rozhodnutím generálního ředitele České pošty, státního podniku, ke zvýšení cen o přibližně 9 % u dvanácti služeb poskytovaných Českou poštou ve vnitrostátním styku.

Mezi zdraženými produkty je například i poštovné za doručení výše uvedených dopisnic, pohledů a korespondenčních lístků, jehož cena (známka) se z letošních 4 Kč zvýší na 5 korun. Na běžný dopis (do 20 g včetně) vám pak už nebude stačit současná známka v hodnotě 4 korun a 60 haléřů, ale budete muset připlatit na 5,40 korun.

Za těžší dopis (nad 20 g do 50 g včetně) pak místo současných 8 korun zaplatíte rovných 9 korun. Cena doručení balíku do 5 kilogramů bez udané ceny a s udanou cenou do 2 000 Kč vzroste z 25 na 28 korun.

Dražší budou i poplatky za nejběžnější druh poštovních poukázek "C" (žlutá poukázka). V případě, že jste za odeslání 200 korun platili doposud 10 Kč, bude to po 1.1.2000 již 12 Kč, při odeslání finanční hotovosti od 200 Kč do 1000 Kč včetně se poplatky z 20 Kč zvyšují na 22 Kč a v případě odeslání sumy nad 1000 Kč do 5000 Kč včetně z 30 Kč na 32 korun.

(red)


Nové Noviny