Půl hlávky raného zelí, 2 jablka, 2 zelené papriky, 200 g měkkého tvarohu, 1 citrón, pažitka, petrželka a podobně, sůl a pepř.

Okrajové listy zelí odstraníme, stejně jako tvrdý košťál. Zelí potom jemně nakrájíme, propláchneme a dobře osušíme. Omyjeme a osušíme jablka i papriky, které rozpůlíme, jablka rozčtvrtíme a odstraníme jadřince. Papriky nakrájíme na nudličky, jablka na kostičky a obojí promícháme v salátové míse se zelím. Zvlášť v misce podáváme dobře ušlehaný tvaroh s citrónovou šťávou, osolený, opepřený, doplněný nakrájenými natěmi.

Dobrou chuť

Novopačtí basketbalisté jsou v čele tabulky

Nová Paka - Dvěma vítězstvími v oblastním přeboru nad velmi dobrými celky Rychnova B a Chocně si udrželi novopačtí sokolové první příčku tabulky i před posledním utkáním první části letošního oblastního přeboru, které se hraje v neděli před Vánocemi v Hradci Králové. Zatímco minulou sobotu nastoupili sokolové, až na Lukeše, v kompletní sestavě, v neděli se musel hrající trenér Nádvorník a jeho asistent Sucharda smířit s neúčastí tří hráčů základního kádru. Pro zranění nenastoupili oba pivoti Bajer a hostující jičínský Stěhulka, chyběl i další hostující Jičíňák Streubel.

Sokol Nová Paka - Rychnov B 91:83 (42:40)

Domácí nastoupili s velice mladým týmem. Na pivotu se objevili Bajer, který stále laboruje se zraněním, spolu s hostujícím Ondřejem Stěhulkou z Jičína, rozehru dirigoval Karel Vondráček a na křídlech zahajovali hostující hráč David Streubel a dorostenec pardubické extraligy Tomáš Sedlák. Až do 16. minuty byla hra velice vyrovnaná, oba celky se střídaly ve velmi těsném vedení, což dokazuje i průběh prvních 16 minut - 10:10, 17:15, 20:22, 25:26, 32:30. Mezi 16.-18. minutou domácí o osm bodů odskočili na 40:32, ale bohužel svůj náskok rychle ztratili. Při poločasovém klaksonu byli šťastnější již pouze o dva body.

Začátek druhého poločasu kopíroval svojí vyrovnaností první část hry. Teprve když blikal ukazatel v 6. minutě 53:50, se za 4 minuty podařila domácím šňůra na 71:55, což jak se ukázalo, bylo rozhodující pro celkový výsledek zápasu. S tímto vedením již sokolové dokázali hospodařit až do závěrečného hvizdu. Poslední dvě minuty však prohráli 1:8 a zabrnkali tak opět na nervy svých příznivců. Střelecky se prosadil Nádvorník, který dal pět trojek, na pivotu podal solidní výkon Bajer. Mladý Stěhulka hrál velice dobře až do svého zranění na začátku druhého poločasu. Streubel byl vynikající v obraně, v útočných akcích se mu již tak nedařilo. Vondráček střídal velmi dobré okamžiky se slabšími. Václav Gottštein velmi dobře zastoupil jak Bajera, tak i Stěhulku a uplatnil se zvláště střelecky. Na křídle podal solidní výkon dorostenec Sedlák.

Nádvorník 27,5x3,2/2,0, Bajer 22,2x3,7/6,4, Gottštein 16,3/2,2, Stěhulka 10,0,4, Sedlák 8,0,2, Vondráček 4,9,3, Jisl 3,4/1,5, Tomášek 1,2/1,0. Trestné body 18/12:23/18, trojky 7:3, fauly 23:24, pět os. chyb 1(Jisl 38.min.):1.

Sokol Nová Paka - Spartak Choceň 80:78 (45:47)

Domácí vědomi si velké střelecké potence nejlepšího střelce choceňského celku, Klusoně, nasadili na jeho obranu Marka Linka a zbývající čtyři hráči hráli zónu 2-2. Mezi 6. a 9. minutou ovšem z obranné činnosti propadli. Třemi trojkami a čtyřmi dvojkami dokázali hosté upravit za tři minuty stav z 8:6 pro sokoly na hrozivých 23:12 ve svůj prospěch. Tři minuty po 10. minutě patřili střednímu rozehrávači sokolu Vondráčkovi. Trojkou a dvěma dvojkami pomohl novopackému týmu vstát z mrtvých a neutěšený stav vyrovnat na 30:30. V 15. minutě již bylo vše úplně jinak a ukazatel opět fandil hostům 37:30. Do vypršení první dvacetiminutovky domácí opět snížili na pouhé dva body. Ve druhé části hry se dařilo lépe sokolům. Nejdříve obrátili stav na 53:49, hosté ještě zazlobili na 61:63, ale v 15. minutě se již radovali domácí příznivci ze slibného pětibodového vedení 71:66. Ve zbytku hrací doby již sokolové rozvážnou taktickou hrou své vedení nepustili. V novopackém celku udělal velký kus práce Marek Link osobním bráněním choceňského střelce Klusoně. Na pivotu zahrál jeden ze svých nejlepších výkonů poslední doby Láďa Tomášek. Nádvorník měl opět svou třicetibodovou zlatou ruku. Do vystřídání pro 4 osobní chyby byl vynikající Sedlák. Svými perfektními donáškami se prosadil Karel Vondráček.

Nádvorník 30,2x3,7/6,2, Vondráček 15,1x3,2/2,3, Tomášek 8,0,2, Sedlák 8,2/2,4, Link 6,4/2,4, Gottštein 5,1/1,3, Jisl 4,2/2,1, Lukeš 4,0,2. Trestné hody 16/13:21/15, trojky 3:4, fauly 21:21, 5 os. chyb 0:2, technické chyby 1:0. Utkání nepřesně řídili rozhodčí Potoček z Trutnova a Klos z Hradce Králové.

(bas)

Pozemní hokejisté v hale

Praha - Prvními dvěma koly byl v pražské sportovní hale na Chodově zahájen mistrovský halový turnaj sezóny 1999-2000 v pozemním hokeji, kterého se účastní celkem 8. družstev.

Kolektiv starších žáků HC 1953 Jičín se předvedl ve vynikající formě a v zápasech prvního i druhého kola poměrně jednoznačně zvítězil. Nejúspěšnějším střelcem jičínských "pozemkářů" byl v obou případech Marek Hlaváč.

1. kolo: HC 1953 Jičín - Praga Praha 5:2 (0:1). Branky: Marek Hlaváč (4), Jakub Drozen.

2. kolo: Slavia Praha A - HC 1953 Jičín 0:3 (0:1). Branky: Marek Hlaváč (3).

Sestava HC 1953 Jičín: Roman Bryscejn - Mirek Junek, Marek Hlaváč, Petr Bryscejn, Vít Šupitar, Marek Odvárko, Adam Berný, Jakub Drozen. Trenér: Roman Táborský.

Příští 3. a 4. kolo bude odehráno 19. prosince 1999 rovněž v Praze a soupeři jičínské celku budou pozemní hokejisté Bohemians Praha a Prezidentu Praha.

(red)

Velká cena Jičína v judu

Jičín - Za účasti závodníků ze Slovenska, Německa a České republiky se v hale sportovního areálu konal již 32. ročník Velké ceny Jičína v judu. V konkurenci stovky účastníků tentokrát nejlépe obstáli judisté z německého Braunschweigu před USK Praha. Mezi pětadvaceti zúčastněnými kluby skončil pořádající SKP JUDO Jičín na sedmém místě, když se však nikomu z domácích borců nepodařilo získat medailové umístění. To je i přes to, že se neúčastnili všichni nejlepší, zklamáním.

Vítězové a výsledky jičínských závodníků: Do 60 kg - 1. Remo Luppi (SKJ Č. Budějovice), 4. Oldřich Trávníček, 5. Vít Vacek. Do 66 kg - 1. Robert Vaňous (USK Praha), 9.-11. Petr Doležal a Rudolf Brádler, 12.-15. Lukáš Vaněk a Petr Chalupa. Do 73 kg - 1. Jens Schumann (Braunschweig). Do 81 kg - 1. Marek Motlíček (USK Praha), 15. Martin Chaloupský, 19.-22. Martin Hovorka, Petr Chlada a Tomáš Vašek. Do 90 kg - 1. Tomáš Cibulka (USK Praha), 9. Jiří Štěpánek. Nad 90 kg - 1. Jiří Hasil (Sokol Kostice), 9. Richard Jedlička, 10. Jan Stoklasa.

(ps)

Novopacká hokejová liga

TJ Jilemnice - MAX Nová Paka 3:1 (0:1, 2:0, 1:0) S úplnou sestavou dokázali Jilemničtí porazit zlepšující se novopacký tým. Branky: M. Šup 2, Zelinka, as. Prokůpek a O. Šup - Flegl as. Knap. Vyloučení: 2:4, využití: 1:0. Rozhodčí: Dlabola.

TJ Sokol Martinice - ZD Dobrá Voda 4:8 (1:2, 1:2, 2:4) Martinice pokračovali ve zlepšených výkonech, ale posílení Dobrovodští zemědělci splnili úlohu favorita, když jim zejména pomohl výborným výkonem brankář Slávek Holšán. Branky: Hanyš, Kousal, Florián, Hádek, as. Buďárek 3, O. Pacholík - Jandera 2, Fejfar 1+1, Kocourek 1+2, Kokošín 1+1, M. Kubišta 1+1, Petera 1+1, Rosel 1+1, as. Palm. Vyloučení: 4:1, využití: 0:1. Rozhodčí: Věchet, Sucharda.

MAX Nová Paka - TJ Sokol Martinice 1:5 (0:1, 0:2, 1:2) Martinice potvrdili lepší výkonnost oproti minulým sezónám, k čemuž jim pomáhá pozměněný kádr. Branky: Horáček, as. Chudoba - P. Pacholík, V. Krauz, J. Pacholík, P. Krauz 1+1, Bartoš, as. Doubravský. Vyloučení: 6:4, využití: 0:1. Rozhodčí: Sucharda.

HC Claudie Dobrá Voda - TJ Jilemnice 3:9 (0:3, 0:2, 3:4) V úplné sestavě nedali hráči Jilemnice svému soupeři, který byl v minimálním počtu, šanci a po zásluze zvítězili. Branky: Palouš 1+1, Zinecker, Novák, as. Pospíšil - Prokůpek 2+2, M. Šup 2+1, A. Boukal 2+2, Zelinka 1+1, M. Lukeš 1+1, Čuma, as. Jech. Vyloučení: 3:2, využití: 0:1. Rozhodčí: Tomeš, Rejthárek.

TJ Sokol Martinice - HC Spirit Jičín 0:4 (0:1, 0:3, 41. Nedohráno) Utkání se nedohrálo z důvodu hustého sněžení, obě družstva se dohodla o ukončení utkání a ponecháním dosaženého výsledku. Branky: R. Březák 2+1, Hylš, D. Březák, as. Drusan. Vyloučení: 4:3, bez využití. Rozhodčí: Ježek, Dlabola.

HC Aron Nová Paka - HC Spirit Jičín 0:2 (0:1, 0:0, 0:1) Ve zlepšených výkonech domácí pokračovali, ale scházelo jim zakončení. Hosté byli navíc často vylučováni, přesto udrželi v čele s výborným brankářem Václavem čisté konto. Branky: Hylš 2, as. Drusan a R. Březák. Vyloučení: 0:6, bez využití. Rozhodčí: Dlabola.

TJ Jilemnice - HC Aron Nová Paka 1:8 (0:2, 0:2, 1:4) Jilemnickým chyběli opory Prokůpek, M. Šup a další, a na jejich výkonu to bylo znát. Branky: Čuma - Kadavý 3, Chrtek 1+2, L. Komárek, John, Andrle, M. Komárek. Vyloučení: 0:1, bez využití. Rozhodčí: Laik.

7.MAX Nová Paka00616:430

POZVÁNKA na 6. turnaj v "malé kopané", který se uskuteční 12.12. 1999 od 8.00 h. v hale sportovního areálu v Jičíně.

Úspěšní mladí atleti

Jičínsko - Mezi nejúspěšnějšími atlety Východočeské oblasti za letošní rok figurují i dva mladí atleti a jedna dorostenka našeho okresu.

Na prvním místě v kategorii žactva byl vyhodnocen Jan Syrovátko závodící za Ostroměř a hostující ve druhé lize mužů za Sokol Nová Paka. Tento mladý atlet zvítězil na mistrovství České republiky v hodu oštěpem, když výkonem 59,80 m vytvořil základní rekord České republiky v žákovské kategorii. Dále tento talent získal dvě první místa na mistrovství ČR v hale ve skoku dalekém (614 cm) a ve vrhu koulí (13,90 m).

Na třetím místě v dorostenecké kategorii se umístila výborná jičínská atletka Petra Šindelářová. Tato všestranná atletka zvítězila na mistrovství ČR v sedmiboji (4483 bodů) a vyhrála i výšku výkonem 174 cm. Úspěšná byla i na mistrovství ČR v hale, kde vyhrála pětiboj (3687 b.) a výšku (178 cm).

Čtvrtým nejúspěšnějším v dorostenecké kategorii byl Radek Pařízek z novopackého Sokola, který byl první na mistrovství ČR v chůzi na 5000 m (25:53,14) jak na dráze, tak i v hale a třetí v chůzi na 10 km (48:33,47) při mezinárodním utkání s Řeckem.

Umístěním výše jmenovaných nadějných a talentovaných mladých atletů mezi nejúspěšnějšími v celé oblasti východních Čech ukazuje na velmi dobrou práci oddílu a jejich trenérů v atletických centrech našeho okresu Ostroměři, Jičíně a Nové Pace.

(bas)

Školní basketbalová liga

Nová Paka - Minulý pátek sehrály studentky ISŠ Kumburská z Nové Paky první utkání druhého kola nové basketbalové soutěže pro studenty a studentky středních škol - Školní basketbalové ligy. Los přisoudil novopackým studentkám, jako vítězkám okresního kola, za soupeře tým turnovského gymnázia. Utkání v turnovské hale, za značné účasti fandících studentek a studentů místního gymnázia, vyznělo zcela jednoznačně pro novopacké basketbalistky, které po celé utkání naznačovaly svoji hrou, že turnovské studentky se musí ještě hodně učit, aby s novopackými hráčkami udržely krok.

Gymnázium Turnov - Sokol Nová Paka 34:124 (16:49)

Trio druholigových hráček, sestry Kalendovy s Lucií Fejfarovou, a extraligová dorostenka Šírová potvrdilo, že los pro turnovská děvčata byl velice krutý. Od začátku dávaly Pačačky jeden koš za druhým a mnoho nechybělo, aby utkání skončilo o sto.

Kalendová Petra 46,2/2,1, Kalendová Pavla 38,7/6,3, Fejfarová 25,2x3,2/1,3, Šírová 15,1x3,8/3,3, Křečková 4,0,1, Herbrychová 1,0,1. Trestné hody 6/2:19/12, trojky 3:0, fauly 24:12.

Odvetné utkání bude sehráno dnes 10.12. 1999 v 11.30 hodin v novopacké sokolovně. Ve třetím kole čeká novopacké studentky vítěz utkání pardubické nebo hradecké střední školy.

(bas)

Výsledky 4. kola hokejové "nereligy"

Jičín - Skupina A: (dohrávka 3. kola) Spirit - Hošek Robousy 3:2 (1:2, 2:0, 0:0). Branky: Drusan 3+0, Rybka 0+1, Hylš 0+1 - Berný 1+0, Martin Karcík 1+0, Plíšek 0+1, Matějka 0+1. Vyloučení: 5:1.

HC Holín - Spirit 5:6 (3:2, 2:4, 0:0). Branky: Šobek Milan 2+2, David Sobotka 2+0, Daňo Miloš 1+0, Starý 0+1 - Robert Březák 2+2, Jansta 2+0, Drusan 1+1, Bušta 1+0, Hylš 0+1. Vyloučení: 2:8.

HC Sobotka - Hošek Robousy 5:4 (2:1, 1:2, 2:1). Branky: Marek Hanuš 0+3, Halouska 2+0, Musil 1+0, Radek Pažout 1+0, Patrik Köhler 1+0, Halbich 0+1 - Materna 1+3, Berný 2+0, Kuncíř 1+1. Vyloučení: 5:6, navíc Petr (Hošek Robousy) 10. minut osobní trest.

KA-OIL Bohemia Star Hořice - Ronal Jičín 7:3 (2:0, 3:1, 2:2). Branky: Petera 2+1, Karban 1+1, M. Kubišta 1+1, Kokošín 1+1, Jandera 1+0, Kocourek 0+1 - Havelka 1+1, Kotlář 1+1, J. Zachoval 1+0, Saal 0+1. Vyloučení: 1:3.