Nové Noviny č. 49/9910. prosince 1999str. 7

Řekni mi, jak to bylo v listopadu

K datu 17. listopadu 1989 toho bylo a zdá se, že ještě bude, k přebrání mnoho, avšak my jsme chtěli něco víc, než jen sedět před magickým okem obrazovky a sledovat různé pohledy, názory a memoáry z listopadových událostí. A tak se těsně před 10. výročím zrodil nápad uspořádat hmatatelný a třírozměrný zážitek přímo v chodbách gymnázia v Hořicích.

Ráno, když se rozezněl po vzdělávacím institutu zvonek, přednesla profesorka Čípová téměř vyčerpávající přehled kdy, proč a jak od '68 až do '89, jenž byl připraven naším milým dějepisářem Tomíčkem. Během prvních tří vyučovacích hodin postupně jednotlivé třídy navštěvovaly výstavu dobových reálií z minulého režimu, umístěnou v naší prostorné sborovně. Když školní zvonek odměřil začátek čtvrté hodiny, rozdělili jsme se na tři velké celky a do určených učeben se odebrali diskutovat s pamětníky - profesory (á propos my, coby nejstarší z povšechné studentské omladiny, v přeslavném roce '89 slavící plus minus sedm a osm let, nepamatujeme toho vskutku mnoho). Další oficiální program již nebyl připraven, a tak to vypadalo, že se všechen lid rozejde po své práci. Avšak hlas kytary zpívajícího čtvrťáka přivábil několik studentíků do prvního patra, podlaží veškerého dění listopadu, tentokráte '99. Na zdi proti schodišti visela vlajka České republiky a pod tímto státním symbolem v odpoledním pološeru dlouhé chodby plápolalo několik svící. A jak tak přibývalo zvědavých posluchačů. kteří se závratně měnili ve zpěváky, množil se i počet svítících plaménků a v potemnělé školní chodbě rostla intenzita světla.

"Bratříčku, nevzlykej, to nejsou bubááci, vždyť už jsi velikej, to jsou jen vojááci..", spontánní zpěv hořických gymnazistů se potichu rozlévá po škole a potom oknem ven do celého širého světa. "Přijeli v hranatýých, železnýých maringotkáách." Tak mě vám tak najednou přepadl zvláštní pocit. Pocit, kdy máte sevřené hrdlo z událostí minulosti, cítíte hrdost z revolty a z toho, že tu mezi námi byli i lidé obětující "pro svou věc" všechno (převážně mladá inteligence, jíž nemalou měrou vděčíme za nabytou svobodu) a potom se taky nemůžete ubránit pocitu, že již za chvíli bude zítra a vy nebudete dostatečně připraveni na budoucnost. Inu, "doba a lidé jsou různé", jak tvrdí Jan Werich. Avšak snažme se vyvarovat chyb z minulosti a uvědomme si konečně, že mocné futurum závisí jen na nás. Naši předchůdci s tím v '89. začali, my musíme jejich mnohdy celoživotní úsilí zdárně dokončit. "Bratříčku, zavřel jsi vrátka?".

Veronika Kateřina Cvejnová

Budoucím maminkám (a jejich blízkým)

Již více než rok se na stránkách Nových Novin setkáváme s problematikou gynekologických onemocnění. Jedná se o téma velmi rozsáhlé a nesporně zajímavé. Tentokrát bych se však zaměřil na oblast, která patří k nejradostnějším pro každého ženského lékaře. Asi proto, že se nejedná o léčbu v pravém slova smyslu.

Jedná se o péči o těhotné. Povězme si proto dnes něco o tom, co budoucí maminku během těhotenství čeká. Normální těhotenství trvá u člověka 9 kalendářních měsíců či přesněji 268 dnů. Protože datum oplodňující soulože nelze ve většině případů přesně stanovit, orientujeme se podle data poslední menstruace. Pokud k němu připočteme 280 dnů, dostáváme přibližné datum očekávaného porodu.

Prvním příznakem těhotenství bývá většinou vynechání menstruace, někdy ranní nevolnost a zvracení či bolestivé zvětšení prsů. Tyto nejisté, respektive pravděpodobné známky však někdy k diagnostice raného těhotenství nestačí. Lze říci, že dříve to býval oříšek i pro zkušeného praktika. V dnešní době nám práci usnadňuje ultrazvuk a hormonální vyšetření. Těhotenský hormon nebo odborně choriový gonadotropin (zkratka HCG) se začíná vytvářet již velmi brzy po oplodnění a jeho průkaz v krvi či moči ženy pomáhá prokázat těhotenství již 2 až 3 týdny po otěhotnění.

V lékárnách lze za přijatelnou cenu běžně koupit laické těhotenské testy. S jejich pomocí si může každá žena určit pravdivost svých nadějí nebo obav. Bohužel i dnes se stává, že žena otěhotní neplánovaně a rozhodne se danou situaci řešit ukončením těhotenství. V takovém případě by měla navštívit svého gynekologa co nejdříve, aby se minimalizovalo riziko trvalých následků takového zákroku.

To byla jen krátká odbočka. Dále se budu věnovat ženám, které těhotenství plánovaly a chtějí, aby těhotenství proběhlo hladce a skončilo narozením zdravého dítěte.

Co pro to mají udělat? Především jde o úpravu životosprávy. Lidský plod je nejvíce vnímavý na škodlivé vlivy v prvních třech měsících. Proto je potřeba jejich vliv co nejvíce omezit. Skoro nemá cenu psát, že cigaretový kouř nenarozenému dítěti škodí. Bohužel se v ordinaci stále setkávám se ženami, které si tento zlozvyk ani v těhotenství nedokáží odpustit. S alkoholem je to obdobné. Další důležitou otázkou je užívání léků v těhotenství. K vyloučení nežádoucích vlivů na plod by užívání každého léku měla žena konzultovat se svým lékařem.

Velice často se v ordinaci setkávám s dotazy týkajícími se sportování v těhotenství. Těhotenství není samo o sobě nemoc a přiměřená pohybová aktivita je dokonce vítána. Zhruba lze říci, že by těhotná žena měla snížit objem i intenzitu sportovní činnosti zhruba o jednu třetinu. Stravování těhotné ženy se příliš neliší od všeobecně známých zásad zdravé výživy. Základem je běžná nutričně vyvážená strava s dostatkem ovoce a zeleniny, bílkovin a minerálů, rozdělená raději do většího počtu menších denních dávek. Kdo chce, může si v lékárně zakoupit některý z multivitaminových preperátů určených těhotným a kojícím ženám. Význam těchto vitaminových doplňků však bývá mnohdy přeceňován.

Těhotná žena by měla pravidelně navštěvovat lékaře. A o tom, co ji v těhotenské poradně čeká, si povíme příště.

MUDr. Miloslav Skřivánek, gynekolog, sexuolog, GYN-TRIO Jičín, tel. 0433/24511

HOKEJ: Neúspěšný vstup do druhého kola

Hokej I.Vč liga: BK Pivovar Nová Paka - HC Trutnov 4:5 (3:1,1:2,0:2)

Nová Paka - Utkání začalo tradičně. V úvodu prohrávali domácí po pouhém nahození kotouče na Klikovu branku útočícím Gnolem od modré. Pak přišly nečekaně výborné chvíle. Na ledě řádila první řada Horálek, Herbst, Kubálek. V 6. minutě vyrovnal Kubálek a druhou branku přidal ve 12. minutě Rychlovský a třetí úspěch zaznamenali domácí v 18. minutě. Rychlý protiútok založil Rezek. Ve středním pásmu obětavě postrčil kotouč na Horálka Kubálek. Horálek zatáhl po levé straně kotouč do útočného pásma, kde přesně našel Herbsta, který perfektně využil. V závěru úvodní části a na začátku druhé třetiny si odpykával trest Karban. Domácí oslabení ubránili a dokonce mohli Herbstem zvýšit vedení. Při vyloučení hostujícího Vlčka posunula domácí do tříbrankového vedení druhá řada. Následovala střídání trutnovských brankářů. Druhému gólmanovi Ryšavému již domácí branku nedokázali dát, přestože velkou šanci měl Nedomlel a další hráči.

Do hry vrátila hosty nedisciplinovanost novopackých hráčů, kteří se nechali zbytečně vylučovat. Ve 27. minutě šel za sekání na trestnou lavici Kubálek. V oslabení se k němu za krosček přidal Štohanzl. Dvojnásobnou přesilovku hosté využili a snížili Sáblíkem. To byla odehrána polovina utkání. Stačilo přidat další branku, jenže o necelé čtyři minuty později si Minarčík vychutnal domácí obranu i s Klikem a snížil na rozdíl jedné branky. Tak skončila i druhá třetina, přestože domácí měli dvakrát výhodu přesilové hry.

Do závěrečné části poslal domácí trenér ke hře pouze deset hráčů, ale místo zvýšené aktivity z toho byl propadák, který vyvrcholil zbytečnými fauly Kubálka s Horálkem. Nejprve ale bylo potrestáno Štohanzlovo hákování. Početní výhodu využil hostující Vácha. Následně byl vyloučen Kubálek za sekání a hosté opět skórovali. Vítěznou branku dal Minarčík. Místo závěrečného pokusu alespoň o remízu zbytečně oplácel sekáním Kubálek a necelé 4 minuty před závěrem sekl Horálek soupeře do obličeje. Naštěstí měl hostující hráč mřížku. Tak se domácí připravili o možnost závěrečného pokusu o vyrovnání.

Branky: Kubálek, Rychlovský, Herbst 1+1, Nedomlel, as. Horálek 2, Štohanzl 2, Pavlů 2 a Karban - Minarčík 2+1, Gnol, Sáblík, Vácha 1+1, as. Vlček, M.Řehák a Hejna. Vyloučení: 8:5, využití: 1:3. Rozhodčí: Samek - Machač, Rada. Diváků: 270. Střely: 14:38. Sestava BK: Klik 88.4% (Věchet) - Karban, J. Křížek, Štohanzl, P. Křížek, Ženíšek, Rezek - Horálek, Herbst, Kubálek - Nedomlel, Czurilla, Vondrák - P.Šmika, Pavlů, Rychlovský - Sucharda, Rejthárek, trenéři: Petera, Šmika ml., masér: M. Fišar.

(bš)

Výsledky dalších mistrovských utkání HC Jičín

Dorost: Spartak Nové Město n/M - HC Jičín 1:2 (0:0,0:1,1:1) Překvapivý a nečekaný zisk obou bodů na ledě vedoucího celku IV.Vč ligy dorostu. O úspěch se jičínští zasloužili vynikající disciplinovanou hrou celého kolektivu. Obě branky Jičína dal Musil, na jednu mu nahrál Semecký.

Dorost: HC Choceň - HC Jičín 4:3 (1:2,2:1,1:0) Ani vedení o dvě branky nezaručilo Jičínským vítězství na ZS v Chocni. O jejich jednobrankové prohře rozhodla třetí třetina. Branky Jičína: Šimek, Štěp J. a Hruška, as. 2x Dinga, 1x Sedlák. V pátek 10.12. 1999 dorostenci HC Jičín přivítají na domácím ledě své vrstevníky z Světlé nad Sázavou. Zápas začíná v 19.30 hodin.

Starší žáci: HC Vrchlabí - HC Jičín 8:4 (2:1,3:3,3:0) Ztráta obou bodů v utkání, které bylo předčasně ukončeno v 57. minutě pro malý počet hráčů hostujícího týmu. Dva byli v průběhu utkání zraněni (Radušek převezen na pohotovost), dva dostali OT a jeden byl vyloučen do konce utkání. Branky Jičína: 3x M.Rosůlek, 1x M.Štěp, as. 1x Vaníček a Žofka. Vyloučení: 3:10+2xOT+1x5+OK. Rozhodčí: Hloušek a Procinger.

Starší žáci: HC Jičín - HC Hronov 5:2 (4:0,0:2,1:0) O jediném vítězství žáků o tomto víkendu se rozhodlo už v první třetině. Ve druhé části měli navrch hosté, ale dokázali pouze snížit. Branky Jičína: 4x Žofka, 1x Rosůlek, as. 2x Rosůlek a Brixí, 1x Vaníček a Javůrek. Vyloučení: 6:4+1xOT, využití 1:0, v oslabení 1:1. Rozhodčí: Zd. Kejzral a Zd. Rozsypal.

Mladší žáci: HC Vrchlabí - HC Jičín 9:5 (3:2,3:2,3:1) Také mladší žáci přijeli z Vrchlabí bez bodu. Branky Jičína: 4x Houžvička, 1x Mizera, as. Starý, Dlabola a Bernard.

Mladší žáci: HC Jičín - HC Hronov 4:5 (0:2,1:2,3:1) Přes velký tlak ve třetí třetině se nepodařilo domácím získat ani bod. Po druhé třetině totiž už prohrávali 1:4. Svoji čtvrtou branku vsítili Jičínští 25 vteřin před koncem utkání. Branky Jičína: 2x Puš, Starý, Houžvička, as. P.Mikolášek, Houžvička a Mizera. Vyloučení 0:1, bez využití. Rozhodčí: T. Svoboda a J. Kejzral.

Elévové: HC Jičín - HC Náchod 4:1 (1:1,0:0,3:0) Poslední třetina rozhodla o dalším zisku dvou bodů. Branky Jičína: 2x O.Novotný, 1x Šíba a P. Mikolášek, as. 2x O.Mizera, 1x Široň a Hart. Vyloučení 1:1 bez využití. Rozhodčí: T. Svoboda a Zd. Rozsypal.

Elévové: TJ Dvůr Králové n/L - HC Jičín 2:3 (0:1,0:0,2:2) Už první třetina rozhodla o zisku dvou bodů, zbývající dvě byly velice vyrovnané. Stínem utkání bylo nezaviněné zranění Dušana Jílka (zlomená noha). Branky Jičína: P.Mikolášek, O.Novotný a O.Mizera, as. 2x P.Mikolášek, 1x O.Novotný a O.Mizera.

Přípravky A: HC Jičín - HC Náchod 5:3 (1:1,0:0,1:0,3:2) Branky Jičína: 2x T.Mikolášek, 1x Body, Mašek a T.Novotný, as. 4x Hušek a 1x T.Havelka st. Rozhodčí: T.Svoboda.

Přípravky A: TJ Dvůr Králové n/L - HC Jičín 2:3 (1:1,1:2,0:0,0:0) Přípravky A a elévové jsou jediné dva kolektivy HC Jičín, které zůstávají bez ztráty bodu. Branky Jičína: 2x Mašek, 1x T.Novotný, as. 1x Hušek.

Přípravky B: HC Jičín - HC Náchod 5:0 (1:0,1:0,1:0,2:0) Branky Jičína: 2x Mácha a Špringer, 1x M. Mikolášek, as. 2x M.Mikolášek, 1x Špringer, Pokorný a T. Havelka ml. Rozhodčí: Zd. Rozsypal.

Přípravky B: TJ Dvůr Králové n/L - HC Jičín 5:4 (1:1,0:1,1:1,3:1) O těsné prohře rozhodla poslední část hry. Za Jičín dával všechny čtyři branky Špringer, při jedné mu asistoval M. Mikolášek.