Nové Noviny č. 49/9910. prosince 1999str. 4

V ulicích je osm vánočních stromů

Stříbrný smrk umístěný pracovníky Technických služeb Jičín na Valdštejnově náměstí pochází z areálu nemocnice, kde bránil stavbě nového pavilonu.

Jičín - Čtyři "řezané" a čtyři živé vánoční stromy se v těchto dnech rozsvítily na osmi místech okresního města.

Na Husově třídě jsou umístěny opět dva vzrostlé smrky, jeden na křižovatce před bývalým hotelem Prahou a jeden zhruba před poliklinikou. Oba stromy vyrostly v bezprostřední blízkosti objektu velkého bazénu sportovního areálu v lípách, kde v současnosti bránily stavbě venkovní části tobogánu, proto musely být poraženy.

Třetí smrk stojí opět na Žižkově náměstí před radnicí a je rovněž bezplatným darem, pocházejícím v tomto případě z lokality soukromého pozemku ve Vršcích. V letošním roce asi největší stříbrný smrk byl pracovníky Technických služeb minulou středu umístěn na Valdštejnově náměstí. Strom musel být rovněž poražen, aby nebránil v těchto dnech započaté stavbě pavilonu "B" operačních oborů Okresní nemocnice Jičín.

Do barevně svítících žárovek jsou pak "ustrojeny" živé smrky na Letné, na Lidickém náměstí, před Komerční bankou a na náměstí Václava Čtvrtka.

V loňské "sezóně" doplňovali pracovníci Technických služeb Jičín rozkradené barevné žárovky z vánočních stromů každé tři dny. Proto s hořkým úsměvem na tvářích "doufají", že je ani letošní aktivity jičínských zlodějů nenechají o vánočních svátcích "zbytečně zahálet".

Vánoční výzdoba města, respektive dovoz a instalace čtyř "řezaných" vánočních stromů, přišla v tomto roce jičínskou radnici přibližně na patnáct tisíc korun.

(mar)


Radnice dostane nový kabát

Markvartice - Od kompletní rekonstrukce obecního úřadu museli letos Markvartičtí upustit, ušetřené peníze jim totiž odplavila velká voda, která strhla mosty a zneprůjezdnila příjezdové komunikace do obce.

"Peníze, s kterými jsme počítali na rekonstrukci úřadu, jsme byli kvůli nečekaným okolnostem donuceni použít na mimořádný výdaj. Za půl miliónu korun jsme museli nechat opravit komunikace a mostky, které v červenci strhla voda po přívalových deštích. Došlo k zatopení i části vesnice," vysvětluje starostka Dagmar Karlová.

S rekonstrukcí radnice, která se uskuteční příští rok, musela obec čekat až do druhé poloviny devadesátých let.

"O stavebních úpravách bylo možné uvažovat teprve až v roce 1996, kdy jsme se s restituentkou dvou spolu sousedících objektů dohodli na jejich odkoupení," vysvětluje starostka. V jedné z těchto budov jsou umístěny kanceláře. Druhý objekt, který kdysi sloužil jako kulturní centrum obce, chtějí zastupitelé zachovat pro služby občanům, své zázemí zde má knihovna, kadeřnictví a prodejna.

(jn)


Průmyslová zóna láká investory

Jičín - Radnicí systematicky připravovaná průmyslová zóna na Větrově společně se státními pobídkami přitahují do města další potenciální zahraniční investory.

V těchto dnech si například Jičín zevrubně "oťukává" německá Firmengruppe Dräxlmaier se sídlem ve Vilsbiburgu. Společnost pana Dräxlmaiera má celkem třináct samostatných provozů rozmístěných po celém světě, zabývajících se zejména výrobou elektropříslušenství k automobilům.

V případě, že se německé společnosti podaří navázat obchodní styky s mladoboleslavskou škodovkou, bude s největší pravděpodobností v České republice stavět svůj čtrnáctý závod.

Jičín by pak svojí výhodnou polohou a zejména připraveností průmyslové zóny mohl zřejmě figurovat na jednom z předních míst seznamu měst vhodných k výstavbě nového provozu německé společnosti.

(mar)


Pro psí tuláky zřídí kotce

Hořice - Kotce pro zběhlé a opuštěné psy chtějí zřídit i v Hořicích. Výstavba psího útulku s celookresní spádovostí je zatím v nedohlednu, podkrkonošské město se proto rozhodlo následovat příkladu jičínské radnice.

"Volně se pohybující psi jsou na ulicích města stále velký problém, chtěli bychom ho vyřešit podobným způsobem jako v Jičíně. Předběžně jsme se dohodli, že i u nás postavíme záchytné kotce. Množí se také případy, že majitelé nechávají své psy volně pobíhat, i tomu se snažíme zamezit," oznámila hořická místostarostka Zdena Vaškovová.

Doplnila, že město chce vyjít majitelům psů vstříc tím, že jim bude zdarma přidělovat hygienické pomůcky na odstranění psích exkrementů. "Domníváme se, že poplatky, které od majitelů vybíráme, by se jim měly touto formou alespoň zčásti vracet," poznamenala. Z peněz, které město každoročně získává z poplatků, by se rovněž financovalo pořízení kotců.

(jn)


Výběrové řízení na primáře chirurgie

Jičín - V posledních dnech minulého týdne bylo komisionálně uzavřeno výběrové řízení na obsazení uvolněné funkce primáře chirurgického oddělení Okresní nemocnice v Jičíně.

Vedením oddělení, které bylo před nedávnem kompletně přestěhováno do moderních prostor části "A" pavilonu operačních oborů, je v současné době ředitelstvím nemocnice pověřen MUDr. Libor Etflaiš.

Do řádně vyhlášené soutěže se přihlásili pouze dva účastníci. Odborně vyspělejší z nich by pak měl být na základě doporučení výběrové komise jmenován primářem chirurgického oddělení ještě v polovině tohoto měsíce. Výběrová komise má být složena ze zástupců vedení a primářů jednotlivých oddělení Okresní nemocnice Jičín.

(mar)


Žádají o sjednocení cen tepla

Jičín - V případě, že městské zastupitelstvo schválí doporučení městské rady, dojde počínaje prvním lednem roku 2000 ke sjednocení cen tepla, dodávaného z kotelen a výměníkových stanic Městského bytového podniku Jičín.

Ten v současné době provozuje šest plynových kotelen, jednu kogenerační jednotku a dva výměníky, odebírající teplo z plynové kotelny Vávrova zahradnictví na Novém Městě.

Každá z městských kotelen je v jiném technickém stavu a dodává teplo mnohdy až diametrálně rozdílnému počtu odběratelů, proto je samozřejmě i kalkulovaná cena tepla různá, přičemž se například v tomto roce pohybuje v rozmezí od 207,22 do 327,83 Kč/GJ (bez DPH).

Vzhledem k nízkému počtu odběratelů (tedy odběru tepla) je "nejdražší" kotelna na Žižkově náměstí. Její provoz se však má částečně zefektivnit vytápěním polyfunkčního domu, který bude v příštím roce postaven v Tylově ulici. Naproti tomu "nejlevnější" provoz vykazuje kotelna U Stadionu.

Finanční prostředky vložené do náročných oprav a rekonstrukcí malých kotelen se promítají v neúnosném nárůstu cen jimi dodávaného tepla. Bezpodmínečné dodržení cenové regulace pak pro jejich provozovatele znamená finanční ztrátu. Aby se bytový podnik vyhnul těmto ekonomickým problémům a především aby mohl zajistit stejné, spravedlivé podmínky všem svým odběratelům, požádal velmi jednoduše řečeno městský úřad o možnost používání jednotné ceny za dodávané teplo, opět samozřejmě při dodržení předepsané cenové regulace.

V praxi to pro některé odběratele (z malých kotelen) bude znamenat mírné snížení ceny tepla a pro některé (z velkých kotelen) naopak její mírné zvýšení. K realizaci tohoto rozhodnutí by mělo dojít od 1.1.2000 a rozdíly v současných a budoucích cenách za dodávané teplo by měly být pouze korunové, tedy údajně nikterak dramatické.

(mar)


Konec pěší zóny v Jičíně

Těžko se mi tyto řádky píší, ale realita všedních dnů mne k tomu nutí. Souvislá řada zaparkovaných vozidel, převážně osobních, od potravin U Trnků až k hotelu Praha, a to dopoledne i odpoledne a nyní již skoro každý den, to je pěší zóna? Navrhuji proto zrušení pěší zóny na Husově třídě v Jičíně!

Ač jsem byl jedním z prvních zastánců a bojovníků za vznik klasické pěší zóny na Husovce, což vedlo i ke vzniku prvního jičínského občanského sdružení Spolku občanů a přátel města Jičína, nynější stav mne vede k tomuto pro mne tak bolestivému návrhu. Mám za to, že nemá význam nadále nazývat Husovu třídu pěší zónou a namlouvat si, že tomu tak je, ač skutečnost je jiná.

Všude kolem nás je plno absurdit, polopravd a přetvářek, a tak proč bychom měli i v Jičíně tyto nešvary současné doby podporovat? Otevřeně si přiznejme, že nejsme ochotni respektovat pravidla režimu pěší zóny a nekompromisně jejich dodržování vyžadovat a přestupky pokutovat. A proto změňme označení! Jde o jednosměrnou komunikaci s možností stání po pravé straně. Podívejme se pravdě do očí, naše síly, přesněji síla městské policie nestačí, a nemá ani příslušnou podporu. Navíc právní a občanské uvědomění obchodníků a jejich dodavatelů je přespříliš liberální.

Bude proto čestnější zrušit pěší zónu, než se tvářit, že o nic nejde, vše je v pořádku a tento stav je normální.

Dr. Petr Krupka


Nad článkem z Nových Novin

S rozpaky jsem si přečetl v NN ze dne 26. listopadu 1999 článek pod zn. (mar) "Za vjezd na Husovku každý zaplatí padesátikorunu". Těžko si představuji, že se zbláznili novináři, kteří by zveřejnili informaci, která by nebyla pravdivá a která svědčí o jistém Kocourkově v Jičíně. Jednak jsem překvapen z toho, že představitelé jičínské radnice říkají každý něco jiného o režimu vjíždění vozidel na Husovku, sdělují to veřejnosti a něco jiného je přijato městskou radou.

Zveřejněný článek popisuje, jakým způsobem si představují radní režim vjezdu motorových vozidel občany i tzv. zásobování na pěší zónu Husovky. Nic proti tomu, ale logiku postrádá způsob vybírání padesátikorun v mimo stanovenou dobu možnosti vjezdu na Husovku. Mimo stanovenou dobu by se měla padesátikoruna týkat zřejmě veškerého zásobování a občanů, kteří na Husovce bydlí, případně zde mají své firmy a potřebují k nim něco dovézt. To ale podle obsahu článku v NN bude rozlišovat na základě inteligence, přístupu a posouzení jednotlivého případu pracovník Městského úřadu v Jičíně, jakýsi "výběrčí"!?

Jako občan a volič, který má své město rád, se ptám - kde je při takovémto stanovení režimu a způsobu vybírání poplatku rovnost účastníků provozu na Husovce před zákonem, když si pravidla určuje pracovník MěÚ (neexistuje totiž pevný řád a nebude striktně určeno, od koho má a nemá "výběrčí" vybírat - alespoň takováto informace je obsažena ve článku NN). Ptám se na to, kde je pro všechny občany právní jistota ve způsobu vybírání poplatků na Husovce, když si výklad bude provádět "výběrčí"? Nebude si z toho dělat "dobře placenou živnost?" A ptám se na to, zda ti, kdož o takovémto způsobu rozhodují a vůbec jednají, nepostrádají logické myšlení a smysl pro úctu k Ústavě ČR a Listině základních práv a svobod?

Toto zamyšlení bylo zpracováno před 3. prosincem 1999, kdy v Novinách Jičínska byl zveřejněn článek, kde pan starosta uvádí doplňující okolnosti k problematice Husovky, přesto považuji svůj názor občana a voliče za legitimní.

JUDr. Jiří Laža


Nové Noviny