Nové Noviny č. 49/9910. prosince 1999str. 2

První medaile pro biskupa Duku

Hořice mají novou pamětní medaili.

Hořice - Jako součást oslav vstupu do nadcházejícího roku milenia nechala hořická radnice vyrazit sadu dvou set padesáti pamětních medailí, které mají přispět k lepší propagaci města.

Rub a líc medaile, která byla zhotovena ve starobronzu, znázorňuje kromě městského znaku známé symboly Hořic - například budovu radnice, chrám Nanebevzetí Panny Marie a hřbitovní portál. Autorem je hořický rodák, akad. sochař Michal Moravec, který se vzdal nároku na odměnu a radnici předložil čtyři návrhy.

"Chtěli jsme pokračovat v započaté snaze o zviditelnění Hořic, pamětní medaile navázala na letos vydanou hru pexeso s obrázky zdejších pamětihodností a kalendář, který prostřednictvím barevných fotografií rovněž přibližuje atmosféru města kamenné krásy. V těchto aktivitách budeme pokračovat, ve spolupráci s místní zemědělskou školou jsme už natočili videokazetu a další textové materiály se připravují," sdělila hořická místostarostka Zdena Vaškovová.

O vydání dalších medailí město neuvažuje ani v případě, že zájem převýší nabídku. "Zůstane jen u této originální série, aby byla zachována její výjimečnost. První pamětní medaili jsme předali královéhradeckému biskupovi Dominiku Dukovi u příležitosti jeho nedělní návštěvy v Hořicích," sdělila Vaškovová. Omezený počet těchto uměleckých předmětů si bude mít možnost zakoupit i veřejnost, a to ve dvou místních obchodech. Cena odpovídá výrobním nákladům.

(jn)


Růst cen městských bytů

Jičín - V průběhu tří etap privatizace části městského bytového fondu se MěBP Jičín podařilo z plánovaných 244 bytů doposud prodat celkem 187 bytů v 18 domech.

Tyto byty, zejména ve starší zástavbě, byly městem prodávány do soukromého vlastnictví stávajícím nájemcům za nabídkové ceny, které prakticky činily jednu třetinu z cen stanovených znaleckým posudkem.

Jinak řečeno, v případě, kdy znalec ocenil prodávaný byt na 300 tisíc, byl městem nájemci nabídnut za 100 tisíc korun, přičemž konečná prodejní cena byla po odečtení dalších slev ještě nižší. Procentuálně vyšší slevy byly poskytnuty v případech, kdy došlo k odkoupení všech bytů v domě, nižší pak při odkoupení pouze jejich menšího počtu.

Při prodeji městského bytu do soukromého vlastnictví je v jeho konečné ceně zahrnut i příslušný podíl na společných částech domu (kočárkárna, prádelna, půda, sklep a pod.) a příslušný podíl na stavební parcele, případně i na parcele, která k domu přísluší (zahrada, dvorky a pod.). Z celkového počtu takto městem nabízených bytů jich zbývá prodat 57. Jejich nájemci však bohužel, jak se v těchto dnech ukazuje zejména k jejich škodě, o odkoupení bytů dosud neprojevili zájem.

Vzhledem ke změně oceňovacích předpisů, ke které došlo ve druhém pololetí roku 1999, stouply totiž odhady bytů až o 80 %. A tak v našem případě byt původně odhadnutý na cenu 300 tisíc, má v současnosti podle nových předpisů hodnotu již 540 tisíc korun. Město ho pak nájemci může nabídnout za nejnižší, tedy třetinovou cenu 180 tisíc korun, samozřejmě poníženou o výše uvedené slevy.

V těchto dnech končí na základě zákona 72/1994 Sb. půlroční nabídková lhůta všem nájemcům, kterým byly městské byty v průběhu června letošního roku nabídnuty k odprodeji. Pokud nabídku města (dosud ještě v původní cenové relaci) v příštích dnech nepřijmou, budou mít možnost byt nadále odkoupit na základě předkupního práva až do poloviny roku 2000, avšak již za nabídkovou cenu vycházející z vyššího odhadu. Po uplynutí předkupního práva pak mohou být tyto městské byty formou veřejné vyhlášky prodány všem ostatním zájemcům.

(mar)


Sbírka umožnila opravu varhan

Hořice - V těchto dnech opravované vzácné barokní varhany z děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Hořicích budou do nadcházející štědrovečerní půlnoční opět na svém místě.

Koncem minulého měsíce si je totiž odvezli odborníci z firmy Organa, přitom současnou renovaci umožnili samotní hořičtí občané. Za posledních pět let se totiž při dobročinných sbírkách, pořádaných u příležitosti koncertů a dalších kulturních pořadů v místním svatostánku, vybralo i se vstupným kolem 130 tisíc korun.

"Varhany byly v minulých dnech rozebrány a do své dílny si je odvezla firma Organa, která nám předložila velmi výhodnou cenovou nabídku. Jejich zpětná instalace se uskuteční nejpozději 23. prosince," informovala NN zástupkyně hořického starosty Zdena Vaškovová s tím, že oprava unikátního sakrálního nástroje bude rozdělena na tři etapy.

"Celkové náklady se odhadují na 450 tisíc korun. Na dalších opravách se bude podílet město a předpokládáme i určitou spoluúčast církve," doplnila Vaškovová. V současnosti jsou renovovány všechny funkce tohoto historického nástroje kromě vzdušnic a píšťal, které přijdou na řadu nejdříve až v příštím roce.

(jn)


Pivovar žaluje město a zároveň ho žádá o finanční pomoc

Nová Paka - Od vzniku Městského pivovaru Nová Paka v červenci 1996 neuplynuly ještě ani čtyři roky, a jeho zakladatelé už čelí první vážné roztržce, ve které mají hlavní slovo právníci.

Poté, co série předchozích pokusů vyřešit spor mezi pivovarem a městem smírnou cestou vyzněla do ztracena, podal pivovar ke Krajskému soudu v Hradci Králové žalobu na svého akcionáře, po kterém požaduje 20,6 miliónu korun.

Vypjatá atmosféra v důsledku toho, že žalobce viní druhou stranu z neplnění před několika lety uzavřené smlouvy, týkající se sdružení finančních prostředků na výstavbu čistírny odpadních vod ve Staré Pace, byla patrná už delší dobu. Přesto radnici, která nepochybuje o tom, že by město ve vztazích s pivovarem cokoliv zanedbalo, tento obrat zaskočil. Vlekoucí se spor může ohrozit i další činnost pivovaru, kterému se citelně nedostává peněz na financování vzrůstajícího odbytu. Zůstává otázkou, zda s ohledem na současný stav bude mít město coby pětadvacetiprocentní akcionář zájem do společnosti investovat. Žádost majoritního akcionáře Petra Ostrihoně o poskytnutí osmimiliónového úvěru z rozpočtu města se u radních zatím s pochopením nesetkala.

Zatímco novopacký starosta Petr Kuřík je přesvědčen, že město pivovaru nic nedluží, a i kdyby soud případný závazek uznal, tak už dnes je podle starosty smluvně zajištěno jeho plnění, ředitel a sládek pivovaru Daniel Váša tvrdí opak. "Je nám líto, že k této situaci došlo, ale my si nemyslíme, že by nám město nic nedlužilo," prohlásil. "Více než rok jsme se snažili dohodnout, ale nepřineslo to žádný pozitivní výsledek. Vzhledem k tomu, že nás tlačil čas z pohledu promlčecích lhůt, náš právní zástupce byl nucen podat na město žalobu," řekl Váša.

Radnice má ovšem na věc jiný názor a postup pivovaru považuje za neseriózní. "Snaha se dohodnout tu z naší strany rozhodně byla, zástupci pivovaru ji ale odmítli," zdůraznil Kuřík s odvoláním na poslední korespondenci z minulého měsíce. K případu se ale zatím odmítá blíže vyjádřit. "Oficiální cestou jsme dosud informaci o podání žaloby neobdrželi," poznamenal starosta.

Vedení pivovaru, vědomo si současné finanční situace společnosti, se snaží přesvědčit město, aby soudní spor neovlivnil jeho vztahy s ním jako akcionářem. "Žalobu nechápeme jako něco, co by nás mělo rozdělovat, protože už i na posledních jednáních bylo jasně řečeno, že když se naše názory rozcházejí, tak je nutné, aby nás rozsoudil někdo třetí - nezávislý, a to je v České republice soud," řekl Váša.

"Současnou situaci dělíme na dva odlišné momenty, které se bohužel setkaly ve stejnou chvíli. Jedním z nich je to, že žalujeme město, a tím druhým jsou nynější ekonomické problémy v důsledku navyšování odbytu. Potřebujeme dál investovat, ale protože nemůžeme kvůli starým závazkům získat investiční nebo provozní úvěr, žádáme o peníze akcionáře. Chápu, že je paradoxní chtít po zastupitelích, aby zvedli ruku pro poskytnutí půjčky pivovaru v době, kdy je město z jeho strany zažalováno, ale jiné východisko není. Přišla doba, kdy je potřeba, aby se akcionáři ke svému majetku znali," míní sládek a radní v jedné osobě. Na radnici ovšem začíná sílit i nedůvěra ke způsobu hospodaření společnosti.

(jn)


Na stavbě bazénu se finišuje

Na velkém bazénu jičínského sportovního areálu neutichá stavební ruch ani o víkendech. Pracovníci trutnovského BAKu finišují, aby mohli hotové dílo předat ještě v závěru roku.

Jičín - V těchto dnech je kompletně vydlážděný, "bílo - modrý" velký bazén jičínského sportovního areálu napuštěn vodou. Z devadesáti procent jsou dokončeny i instalace technologií všech "vodních radovánek" (divoká řeka a pod.). V pondělí byla zahájena montáž železobetonových patek a konstrukce "potrubí vodní skluzavky". V případě vhodného počasí budou venkovní práce na bazéně pokračovat i v dalších dnech.

V příštím týdnu dojde k "otevření" střechy objektu a do jeho prostor bude pomocí jeřábu spuštěno deset metrů vysoké točité nerezové schodiště, po kterém snad již o Vánocích vystoupí první návštěvníci bazénu k nejvyššímu bodu pětaosmdesát metrů dlouhého tobogánu.

Podle vyjádření vedoucího odboru investiční výstavby MěÚ Jičín ing. Jaroslava Havelky je velmi pravděpodobné, že se velký bazén podaří opravdu zprovoznit ještě v závěru roku. Vše ale záleží na termínu předání stavby, na výsledku kolaudačního řízení a pak především na dodržení hygienických norem kvality vody jak malého, tak i velkého bazénu.

Konečné úpravy terénů v okolí bazénů budou s největší pravděpodobností provedeny až v jarních měsících roku 2000. Bazénová část sportovního areálu by měla být městem provozována po celý rok s tím, že v letních měsících budou mít návštěvníci možnost využívat "opalovací" terasu, případně okolní zelené plochy.

(mar)


Krabicové účetnictví a závěr roku

Závěr roku, který se nezadržitelně blíží, není jen časem vánočních svátků a silvestrovského veselí. Není to jen čas bohatě prostřených stolů a televizních pohádek. Konec roku je i časem roční účetní uzávěrky a bilancování našich podnikatelských úspěchů i neúspěchů. Je nejvyšší čas optimalizovat svůj daňový základ, protože platit daně státu se nikomu nechce. Aby ovšem výpočet výše daně byl správný a v souladu s předpisy a zákony, je třeba na daňové přiznání myslet již dnes. Já vím, že aktuální to bude až v příštím roce, ale ti, co si budou rvát vlasy 31. března, toho moc nevyřeší. Je tedy skutečně nejvyšší čas dát si své účetnictví do pořádku. A to platí zejména pro ty, kteří si doklady skladují v krabicích od bot a nezáleží na tom, zda využívají systém krabic menších-čtvrtletních nebo dávají přednost krabici celoroční. Spoléhat se, že to nějak vyjde, je stejně neuvážené jako využívat při optimalizaci daňového základu zaručené a hodnověrné rady známých a kamarádů. Do nákladů se dá skutečně zahrnout všechno, ale pouze do první kontroly finančního úřadu.

Ing. Jana Kavková - daňový poradce


Nové Noviny