29. říjen 1999 T

Víkendová inspirace šéfkuchaře Zdeňka

Lovecké tournedos

Na 4 porce potřebujeme 4 bifteky o tloušťce asi 2 cm, 6 menších cibulí, 150 g žampiónů, snítku tymiánu, 4 snítky petržele, 4 lžíce oleje, sůl, pepř.

Bifteky nejprve klouby ruky jemně naklepeme. Společně nasekáme cibuli, petrželku a přidáme snítku tymiánu. Žampióny nakrájíme na tenké nudličky. Polovinu z celkového množství oleje rozehřejeme na pánvi. V něm pak za častého míchání po dobu pěti až osmi minut zvolna dusíme osolené a opepřené žampióny se směsí cibule a petrželky. Zbývajícím olejem potřeme bifteky, které dosti prudce grilujeme 3 až 4 minuty po obou stranách. Bifteky podáváme obložené směsí cibule a žampionů.

Dobrou chuť

Výhru Jičína pečetil Kocourek

FOTBAL Muži A: TJ Jiskra Hořice - SK Jičín 0:3 (0:2)

Hořice - Jak je důležité zachytit úvod utkání, předvedli jičínští hráči již ve 4. minutě. Po přesné přihrávce ze středu hřiště na levou stranu se prosadil Rančák a otevřel skóre. Domácí se z inkasovaného gólu rychle otřepali a vypracovali si několik brankových příležitostí. Všechny pokusy ale končily u brankáře Nechanického. Když už jičínský gólman na míč nedosáhl, zastoupilo ho v 17. minutě po střele Palma břevno. Čtvrthodinku v režii hořické Jiskry pak zakončila gólová šance Poura. Jičín se nepřijel do Hořic pouze bránit a brzy hru vyrovnal. Ve 27. minutě se hořičtí dokonce dočkali branky. K jejich smůle se ale po centru jičínského Štěrby trefil Neumann do vlastní sítě. První poločas zakončila hlavička hořického Špičana, která jen těsně minula jičínskou branku.

Zajímavý okamžik přišel v 54. minutě. Po oboustranné sérii běžných faulů nevrátili domácí hostům úmyslně zakopnutý míč a málem se dostali do šance. Vlastními nepřesnostmi ale z útočné akce nic nevytěžili. Překvapivé rozhodnutí hořického týmu vystřídala o minutu později mnohem fotbalovější akce. K míči se dostal Kroupa a z dvaceti metrů prudce vystřelil. Brankář Nechanický byl na místě a gólovou střelu vyrazil. V 72. minutě se po levé straně protáhl mezi obránci aktivní Klička. Jeho centr ale střídajícího Rejhu nenašel. Podobná akce se opakovala o dvě minuty později na druhé straně. Nečesaný se uvolnil v blízkosti brankové čáry a ideálně přihrál do volného prostoru na penaltu. Nikdo ze spoluhráčů však na jeho skvělou přihrávku nenabíhal. V závěrečné fázi utkání už nebyli domácí tak nebezpeční. Jičín se dostával mnohem snadněji před hořickou bránu a mohl dát i góly. V 79. minutě se postavil k přímému kopu, nařízenému za sražení Jana Malého, Velich. Umístěná střela z pětadvaceti metrů se pouze otřela o levou tyč hořické brány. Stejný hráč zahrával v 84. minutě rohový kop. Štěrba hlavou míč prodloužil na Rejhu, jenž hlavičkou přehodil brankáře. Na brankové čáře ale jeden z domácích obránců odvrátil míč do bezpečí. V 85. minutě pronikl do "šestnáctky" soupeře Klička. Dobíhající obránce jej atakoval, píšťalka rozhodčího se však neozvala. Tři minuty před koncem utkání vystřelil po Velichově rohovém kopu na bránu Hořic Štěrba a pro volného Kocourka nebyl problém doklepnout míč do sítě. Sestava Jiskry Hořice: Šmolka (46. min. Bartoníček) - Parulek, Špičan, Numann, Krátký (35. min. Dufek), Lacina (71. min. Bareš), Kroupa, Machačka, Palm - Nečesaný, Pour. Sestava SK Jičín: Nechanický - Beneš, Velich, Drbohlav, Rančák - Kocourek, Filip, Štěrba, Klička, J. Malý (90. min. Lukáš), D. Malý (62. Rejha, 88. min. Fejfar).

(dm)

Další mistrovská fotbalová utkání. Muži B: SK Jičín B - TJ Baník Žacléř 0:0. Žáci ml.: SK Jičín - Spartak Rokytnice n.Ji. 4:0 (1:0). Žáci st.: SK Jičín - Spartak Rokytnice n.Ji. 5:0 (0:0). Dorost: TJ Jiskra Hořice - SK Jičín 1:0 (1:0).

Pozvánka na víkendový fotbal: Sobota 23. října 1999 - Žáci ml.+st. od 9.30+11.15 hodin FC Vrchlabí - SK Jičín (odjezd autobusu v 7.45 hodin). Dorost od 12.15 hodin SK Jičín - SK Hošek Robousy. Muži A od 14.30 hodin SK Jičín - SK Hošek Robousy. Muži B od 14.30 hodin TJ SKP Valdice - SK Jičín B.

KUŽELKY: Jičín - Náchod 2:0

Jičín - V sobotu 16. října 1999 se utkala obě východočeská města na dvou sportovních kolbištích.

Dopoledne ve vyrovnaném utkání porazili kuželkáři SKK Jičín A v utkání III. kuželkářské ligy dosud neporažený tým TJ Náchod B 10:6, když výkonem 4981:4919 zvítězili o 62 shozených kuželek. Za domácí hráli velmi dobře Radek Kroupa s 859 shozenými kuželkami, Soukup ml. s 843 a Roman Bureš s 839 kuželkami. U hostujícího týmu pak byl nejlepším Tomáš Majer, který shodil 864 kuželky.

Ve večerním utkání se pak ve sportovní hale představily extraligové házenkářské týmy obou měst. I v tomto měření sil zvítězili Jičínští nad HC Náchod, a to poměrem branek 30:22. Nejvíce branek za domácí vsítil Petr Švarc (6) a Michal Kraus (5). U hostí to byl Petr Faltejsek se sedmi a Jiří Vítek s pěti brankami.

(fk)

Hokejová sezona za dveřmi

Jičín - Již 6. listopadu 1999 začne mistrovská sezona pro 6 družstev HC Jičín. Jako první se na jičínském zimním stadionu představí v 9.00 hodin v mistrovském utkání domácí starší a mladší žáci, kteří se utkají o první body v II. Vč lize se svými vrstevníky ze sousední Lomnice n/P. Hned druhý den, v neděli 7.11. 1999, uvítají na domácím ledě žáky z Vrchlabí. Hracími dny žáků jsou soboty a neděle.

Jako druhý se představí domácímu publiku dorost, který v pátek 12.11.1999 od 19.30 hodin hostí dorostence Chocně. Hracími dny dorostu jsou pátky a soboty.

Nejmladší hokejisté HC Jičín nastoupí k prvnímu utkání na domácím ledě v sobotu 20.11.1999 v 9.00 hodin, kdy jak elévové, tak přípravka hostí hráče z Opočna. To už budou mít za sebou zápasy s BK Nová Paka a Náchodem, které odehrají na hřištích soupeřů. Hracími dny nejmladších hokejistů jsou soboty a neděle.

Jako poslední se domácímu publiku představí muži. Kolektiv HC Jičín v neděli 21.11. 1999 od 18.00 hodin hraje s hokejisty Hronova (II. Vč liga), kteří stejně jako domácí postoupili ze III. Vč ligy. Také muži budou mít za sebou již dvě mistrovská utkání, a to s Náchodem a Starými Jasenčany. Hracími dny mužů jsou středy a neděle.

Termíny všech listopadových utkání hráčů HC Jičín naleznete za týden na sportovní straně Nových Novin. I nadále probíhá nábor mladých zájemců (ročníky 1990, 1991) do přípravky a do farmy přípravky (ročníky 1992, 1993). Podrobnosti vám poskytnou pánové: Maryška (tel.:0603/310 460), Růžička (tel.: 0433/568 136) a Novotný (tel.:0602/406 062).

(mj)

Náchodští kuželkáři prohráli

Jičín - V sobotu 16. října 1999 sehráli jičínští kuželkáři další mistrovské utkání III. ligy, když na kuželně v lípách hostili dosud neporažený tým TJ Náchod B. Celé střetnutí mělo velice dramatický průběh a o jeho výsledku se rozhodovalo až v jeho samém závěru.

Jednotlivé výsledky: Bureš - Gajdoš 839:825, Vejvara - Trudič 804:838, Dymáček - Doucha 822:763, Brumlich - Brožek 814:824, Kroupa - Majer 859:864, Soukup ml. - Čejpa 843:805. Rozhodčí utkání František Čermák tak mohl vyhlásit konečný výsledek: V šestém kole III. kuželkářské ligy porážejí muži SKK Jičín dosud vedoucí tým TJ Náchod B 10:6 a výkonem 4981:4919 vítězí o 62 shozených kuželek.

Další výsledky 6. kola III. ligy: Jablonec n.N. - Kolín 14:2, Mladá Boleslav B - Červený Kostelec 6:10, Týniště n.O. - Ústí n.L. 10:6, Jirkov B - Vysoké Mýto 12:4, Kovářská u Jirkova - Mladá Boleslav A 8:8.

Tabulku po šesti odehraných kolech vede TJ Náchod B (5101, 78:18, 10 bodů) před Kovářskou u Jirkova (4945, 52:44, 9 bodů) a Vysokým Mýtem (5097, 60:36, 8 bodů). Kuželkáři SKK Jičín A jsou s osmi body v pořadí šestí (4953, 56:40).

Prvních sedm týmů v tabulce je pak velmi vyrovnaných a mezi nimi se bude pravděpodobně rozhodovat o konečném umístění. Další mistrovské utkání sehrají jičínští kuželkáři v sobotu 23. října 1999 v Ústí nad Labem.

(fk)

Poslední pochod

Nová Paka - Klub českých turistů Nová Paka pořádá v sobotu 30. října 1999 již 26. ročník turistických pochodů pod názvem Poslední pochod roku. Pro účastníky jsou připraveny tři trasy na 16, 23 a 33 kilometrů. Start všech tří proběhne od 6.30 do 9.30 hod. u novopacké sokolovny.

Nejdelší trasa směřuje z Nové Paky přes Hřídelec do Lázní Bělohradu a dále přes Vřesník a Kal na hrad Pecku a vedle Stupenského kostelíka do cíle v Nové Pace. Obě kratší trasy vynechávají hrad Pecku. Každý účastník obdrží v cíli vedle malého občerstvení i upomínkový diplom za účast a pozvání novopackých turistů na plánované akce v roce 2000.

Josef Tauchman

Mirek Vaněk slaví pětapadesát let

Dnes se dožívá kulatého jubilea 55 let dlouholetý člen jičínského klubu judo Miroslav Vaněk. Stejně jako jiní studenti průmyslovky uvízl téměř před 40 lety v síti pro nás nezapomenutelného učitele tělocviku, zakladatele a propagátora juda v Jičíně Jaroslava Boušky.

Po návratu z vojenské služby, kterou absolvoval v Dukle Plzeň, se věnoval nadále závodní činnosti, ale brzy se začal orientovat na činnost trenérskou, když převzal kategorii žáků a začal pokládat základy k pozdějším úspěchům jičínských judistů. Brzy pochopil, že sportovní příprava není jen trénink a závodění, ale především výchova a motivace pro sportovní činnost v dospělosti. Byla radost pracovat se závodníky, které Mirek v žákovském věku připravil a motivoval. Jako zarputilý čtenář Foglara začal jeho myšlenky přenášet nejen do pravidelné výchovy, ale založil tradici letních táborů a jiných akcí, které neměly zdánlivě s judem nic společného, ale vytvářely pevnou partu a pěstovaly u kluků pozitivní vlastnosti, které později uplatnili nejen při své sportovní činnosti, ale i v životě.

Kromě trenérské funkce, kde získal kvalifikaci trenéra II. třídy, získal stejnou kvalifikaci rozhodčího. Již více než 30 let nepřetržitě pracuje ve výboru klubu, kde prošel snad všemi funkcemi. Za svou činnost byl odměněn titulem Vzorný trenér. K jeho životnímu jubileu mu udělil výkonný výbor Českého svazu judo stříbrnou medaili za zásluhy o české judo.

Jičínští judisté Mirkovi za jeho práci děkují a těší se na další spolupráci.

Josef Letošník

Finále České střelecké ligy družstev

Brno - Stejně jako všechny ostatní letošní závody na republikové úrovni (Český pohár, Mistrovství České republiky), tak i finále České střelecké ligy (ČSL) se uskutečnilo na střelnici v areálu Masarykova okruhu v Brně, a to v sobotu 9.10.1999.

Do finále ČSL družstev postupují tříčlenné kolektivy, nominované do závodu na základě zaslaných výsledků.

ČSL jednotlivců je vyhodnocována samostatně, bez finále a umístění jednotlivých soutěžících závisí pouze na výsledcích z uplynulé sezóny.

Už samotný postup našeho družstva ve složení Václav Haman ml., Ilona Hamanová, Smíšek do letošního finále v kategorii dorostu byl značným úspěchem. Navíc naše družstvo prokázalo své kvality ještě jednou, když výsledkem 1727 bodů (Haman 577, Hamanová 574, Smíšek 576) obsadilo 5. příčku konečného hodnocení, což je vzhledem ke konkurenci a špatnému počasí umístění velmi dobré.

V disciplině LM,SM 60 (libovolná a sportovní malorážka - 60 ran vleže) se v mužské kategorii umístilo na prvním místě družstvo Policie Ostrava s celkovým výsledkem 3539,33 bodu (postupový výsledek 1777,33, finálový výsledek 1762). Následovala družstva: 2. Manušice (1767,66 + 1754), 3. Praha 9 (1763,33 + 1756), 4. Šumvald (1767 + 1746), 5. Loyd Jablonec (1770,66 + 1732), 6. Bohemia Poděbrady (1761,33 + 1730), 7. Litomyšl (1760,33 + 1727), 8. Chotěboř (1760,66 + 1725).

V kategorii žen a dorostu získalo první místo rovněž družstvo Policie Ostrava (1736,33 + 1743). Další příčky obsadila družstva: 2. Manušice (1712,66 + 1743), 3. Slatina Brno (1729 + 1722), 4. Ostrava - Vítkovice (1709 + 1734), 5. Jičín (1706,66 + 1727), Brno 50 (1721,66 + 1713).

S výsledky discipliny LM,SM 3x20 (libovolná a sportovní malorážka po dvaceti ranách vleže, vstoje, vkleče) a České střelecké ligy jednotlivců vás seznámíme po jejich obdržení.

(HALI)

HÁZENÁ: mládežnická družstva AGS HBC Jičín hrála venku

Pardubice - Závěrečné podzimní kolo oblastního přeboru mládežnických soutěží sehráli jičínští házenkáři v sobotu 16. října 1999 v Pardubicích.

Minižáci: SKP Pardubice - AGS HBC Jičín A 6:21 (5:12). Jičínské áčko minižáků ani v posledním utkání nezaváhalo a zcela bezpečně zvítězilo. Nenašlo tak za celou podzimní sezónu přemožitele a zcela suverénně vede tabulku. Naši borci nastupovali v sestavě: Dubský - Rychna (3), Brykner (6), Petr Šolc (1), Chýlek (4), Michal Babák (2), Koloc (3), Kolomazník (2). Trenéry družstva jsou Šárka a Dana Dudkovy.

Minižáci: SKP Pardubice - AGS HBC Jičín B 7:7 (2:4). Pěkné a dramatické utkání skončilo nakonec po zásluze nerozhodně. Jičínští hráli v sestavě: Tomáš Podzimek - Koloc (1), Kolomazník (1), Vocásek (1), Vychodil (1), Rágulík (3), Malý, Ondřej Pivrnec, Kužílek, Kašpar, Vojtěch Vitík a Milan Fejfar. Trenéry družstva jsou Šárka a Dana Dudkovy.

Minižáci: SKP Pardubice - AGS HBC Jičín C 11:7 (7:2). Družstvo tvoří většina začínajících nejmladších jičínských nadějí. I přes výsledek dokázali se zkušenějším soupeřem sehrát pěkné utkání. Hráli v sestavě: Nejedlo - Vojtěch Vitík, Milan Fejfar (1), Martin Fejfar, Kašpar (1), Kužílek (1), Vychodil (1), Vocásek (1), Malý (1) a Ondřej Pivrnec. Družstvo rovněž trénují Šárka a Dana Dudkovy.

Mladší žáci: SKP Pardubice A - AGS HBC Jičín A 7:9 (3:5) Pěkné dramatické utkání A družstev obou týmů mělo zajímavý průběh a o jeho výsledku se rozhodovalo až v posledních dvou minutách. Dobře zahrála obrana a zachytali oba brankáři. Nastupovali v sestavě: Petr Císař, Dubský - Lukáš Rychna (1), Brykner (4), Chýlek, Michal Babák, Petr Šulc (2), Křelina, Horyna (2), Michal Šolc a Jílek. Trenérem družstva je Jenda Dudek a jeho vedoucím Josef Křelina.

Mladší žáci: SKP Pardubice A - AGS HBC Jičín B 9:8 (5:4). I toto střetnutí mělo dramatický průběh a vítěznou branku vstřelili domácí těsně před koncem. I tak je těsná prohra úspěchem jičínského B družstva. Hrálo v sestavě: Dubský - Horyna, Vinkler (1), Doležal, Jílek, Michal Babák (2), Rychna (3), Chýlek, Pěnička, Smejkal, Brykner (2) a Petr Šolc. Trenérem družstva je Jenda Dudek a vedoucím týmu je Josef Křelina.

Mladší žáci: SKP Pardubice B - AGS HBC Jičín A 4:28 (1:13). Zcela jednoznačná záležitost jičínského A družstva, které předvádělo ukázkové akce s úspěšným zakončením. Za dobrou obranou zachytali skvěle oba brankáři. Družstvo nastupovalo v sestavě: Petr Císař, Sklenář - Rychna (3), Brykner (2), Chýlek (3), Michal Šolc, Petr Šolc, Horyna (5), Michal Babák (2), Petr Šulc (7), Křelina (6) a Jílek. Trenéry družstva jsou Jenda Dudek a Dana Dudková, vedoucím je Josef Křelina.

Mladší žáci: SKP Pardubice B - AGS HBC Jičín B 4:18 (3:9). V utkání B družstev byli jednoznačně lepší Jičínští a bez problémů vysoko zvítězili. Hráli v sestavě: Dubský - Horyna (2), Vinkler, Doležal (1), Jílek (4), Babák, Rychna (1), Brykner (2), Pěnička, Tomáš Chýlek (5) a Smejkal (3).

Starší žáci: SKP Pardubice - AGS HBC Jičín 9:20 (3:10). Starší žáci AGS HBC Jičín i v posledním podzimním utkání zvítězili a jsou o pouhý jeden bod na druhém místě. Vše se tedy rozhodne až v jarní části soutěže. Hráli v sestavě: Michal Císař, Tajč - Vitík (3), Holec, Kolomazník, Chýlek (5), Kvasnička (4), Jetleb (7), Chrpa, Balšánek a Pokorný. Trenérem družstva je Jarda Šolc.

Tímto kolem skončila podzimní část oblastních přeborů mládežnických celků. Ukázala, že pečlivá trenérská práce v jičínském oddílu házené přináší dobré výsledky. Ty pak jsou nejlepší odměnou trenérům, kteří velkou část svého volného času věnují nadějným házenkářům. Všechna jičínská mládežnická družstva házenkářů jsou po podzimní části v popředí průběžných tabulek.