Nové Noviny č. 42/9922. října 1999strana 9

LEDOVÁ PLOCHA OTEVŘENA Vyznavači zimních sportů si už minulý týden přišli na své. Novopacký zimní stadión přivítal své první návštěvníky, kteří si tak po delší pauze mohli opět nasadit čerstvě nabroušené brusle.

FOTO: jn


VETERINÁŘ: Nepodceňujte psí kousnutí

Pokud bychom sestavovali statistiku plemen psů, které vyšetřujeme nejčastěji potom, co někoho pokousali, nemohli bychom opomenout na čele této pomyslné tabulky zařadit německé ovčáky, kokršpaněly, jezevčíky, špice a nejrůznější křížence těchto plemen.

Bylo by ale nespravedlivé označit zrovna tyto rasy za "kousavější" než jiné, pouze na základě nějakých strohých čísel. Je to dáno jistě i faktem, že se jedná o jedna z nejrozšířenějších plemen. Podle mého názoru je však problém ještě někde jinde. Položme si dvě otázky: Kdy má pes důvod kousnout, a kdy k tomu kousnutí skutečně dojde? Kousnutí jako akt agrese je spíše výjimkou. V našich podmínkách k němu dojde nejčastěji při narušení výsostného teritoria psa, takže leckterá poštovní doručovatelka by mohla vyprávět. Agresivní chování v psovi je často vypěstováno jeho nesprávnou výchovou, čili chybou chovatele. To je velmi častý případ anglických kokršpanělů, z nichž vyrostou dominantní jedinci terorizující zbytek rodiny. Drtivou většinu kousnutí psem však lze zařadit spíše do kategorie obranných reakcí, které jsou vyvolány stresem, jehož příčiny jsou velice různorodé.

Velmi častou příčinou bývají přehlédnutá chronická onemocnění psa, jako jsou záněty zvukovodu, ortopedické potíže, onemocnění dutiny břišní a podobně. Ve všech případech se jedná o bolestivé stavy, které majitel může přehlédnout a při běžné manipulaci se psem dojde ke kousnutí.

Neméně běžnou situací je kousnutí malých dětí psem. Ne že bych se psů nějak nekriticky zastával, ale znovu musím říci, že většinou je pes k tomuto kroku postupně dohnán. Každý rodič by měl proto mít dítě hrající si se psem, byť vlastním, pod kontrolou.

Klasickým případem pokousání, dokonce i vlastního pána, je psí rvačka. Pokud jsou síly vyrovnány, myslím tím, když má každý pes svého pána na blízku, je situace ještě zvládnutelná. Pokud počet psů převažuje, je každá rada drahá. Strkat ruce mezi soupeřící psy je však radou nejhorší.

Co dělat, když k pokousání přece jen dojde? Jednou z mála povinností majitele psa v tomto státě, kromě placení poplatků, je očkování proti vzteklině. Je s podivem, kolik majitelů tuto povinnost zanedbá a dohání ji až v souvislosti s nějakou "kousací" epizodou. Nezávisle na tom, zda je pes očkován či ne, je opět povinností majitele psa do 24 hodin po poranění člověka vyhledat veterináře a nechat psa klinicky vyšetřit. O tomto vyšetření dostane potvrzení, jež odevzdá lékaři ošetřujícího pokousanou osobu. Pátý den po prvním vyšetření se provádí vyšetření druhé, potvrzení se opět posílá lékaři. Tento postup není bezúčelný. Děje se tak proto, že podle nejnovějších výzkumů bylo prokázáno, že virus vztekliny se ve slinách nemocného zvířete vylučuje výhradně v pěti posledních dnech před úhynem. Pes se proto podrobuje této pětidenní pozorovací době. Tento postup se provádí i v případě, že zvíře dotyčného třeba jen škráblo drápem. Jakmile jde o kontakt se zvířetem, předpisy jsou nekompromisní!

Přeji vám všem, majitelům psů i ostatním, co nejméně podobných případů.

MVDr. Vladimír Šoltys, veterinární ošetřovna Jičín


Škola orientačního běhu na Bradech

Brada - Pro nové zájemce o jeden z nejkrásnějších "přírodních" sportů pořádá TJ Sportcentrum Jičín ve dvou termínech jednodenní podzimní "Školu orientačního běhu".

Již tuto neděli 24. října 1999 a potom 31. října 1999 proběhne v penzionu na Bradech a v okolních lesích náborová akce pod vedením zkušených jičínských orientačních běžců a trenérů.

Pro všechny účastníky je zajištěna společná doprava. Odjezd od České spořitelny na autobusovém nádraží je naplánován v obou termínech na 9.00 hodinu. Předpokládaný návrat do Jičína je pak kolem 16.00 hodiny.

V příjemném prostředí Penzionu Brada proběhne teoretická příprava a přihlášeným účastníkům tu bude zároveň zajištěn oběd. Praktická část se uskuteční v lesích nad Jinolickými rybníky, proto je nutné do batohu přibalit sportovní oblečení vhodné do terénu.

K účasti na nedělní (24.10.1999) "Škole orientačního běhu" i v termínu 31.10.1999 se můžete přihlásit telefonicky na číslech 0433/523652, 0603/732010 u Ladislava Hrubého nebo na 0433/523714, 0603/748738 u Jiřího Holase.

(red)


Medaile z Velké ceny Hradce Králové

Hradec Králové - V konkurenci čtyř set závodníků se neztratili žáci a žákyně SKP JUDO Jičín na Velké ceně SKP Hradce Králové mladších a starších žáků a žákyň v judu. Turnaj byl jednou z posledních příprav před mistrovstvím republiky jednotlivých věkových kategorií, které proběhne v listopadu.

Nejúspěšnějším z jičínských žáků se stal Jan Kříž, který zvítězil mezi nejmladšími žáky v hmotnostní kategorii do 34 kilogramů. Jičínští judisté vybojovali ještě dalších devět medailových umístění.

Výsledky jičínských závodníků:

Mladší žáci: Do 34 kg - 1. Jan Kříž, 9. Petr Németh. Do 38 kg - 2. Richard Zábranský, 3. Lukáš Tóth, 5. Milan Letošník, 21. Jakub Štarman. Do 42 kg - 3. Daniel Pošík, 5. Jaroslav Kraus, 13. Viktor Král. Do 46 kg - 5. Patrik Hnát, 19. Jakub Kyselo. Do 50 kg - Jakub Novák, 14. Ondřej Kosejk. Do 55 kg - 7. Leoš Křepela. Mladší žákyně: Do 40 kg - 5. Renata Kvasničková. Starší žáci: Do 38 kg - 13. Petr Stryhal. Do 50 kg - 2. Jaroslav Aim, 7. Roman Kořínek. Do 55 kg - 2. Pavel Letošník. Do 60 kg - 3. Jan Kubánek. Do 66 kg - 3. Tomáš Németh, 7.-8. Michal Sajdl a Lukáš Vaníček. Do 73 kg - 7. Josef Štajer. Starší žákyně: Do 44 kg - 3. Vízková Michaela. Do 48 kg - 2. Romana Kozáková, 7. Andrea Hanulíková. Do 52 kg - 5. Anastázie Barvířová, 7. Eva Netopilová. Do 57 kg - 6. Dana Macková.

(ps)


Mistrovství žáků v orientačním běhu

Pardubice - Mistrovství České republiky osmičlenných oblastních družstev žactva v orientačním běhu uspořádal oddíl OB Loko Pardubice v lesích nedaleko Slatiňan.

Východočeskou oblast v tomto vrcholném podniku reprezentovala čtyři družstva. Z 32 závodníků, nominovaných do těchto čtyř východočeských kolektivů, bylo rovných 10 orientačních běžců z TJ Sportcentrum Jičín. Jedenáctou měla být ještě Karolína Kousalová, která se však pro zranění nemohla mistrovských závodů aktivně zúčastnit.

V konečných výsledcích Mistrovství České republiky žákovských kolektivů se na prvním místě umístilo družstvo Východočeské oblasti "B", které z Jičína reprezentovali Šárka Dubská, Jan Beneš a Štěpán Holas. Druzí skončili běžci z Vysočiny a třetí místo obsadili "orienťáci" Východočeské oblasti "D" s jičínskými Lukášem Drobníkem a Janem Palasem. Družstvo Východočeské oblasti "C" s Petrou Matoušovou a Zuzanou Procházkovou skončilo na čtvrtém místě. Východočeské "áčko" s Michalem Drobníkem a Míšou Špicarovou bylo diskvalifikováno.

(red)


Přebory mladých stolních tenistů

Jičín - V neděli se v jičínském sportovním areálu hrály okresní přebory stolních tenistů - žáků. Výrazný úspěch zaznamenal jičínský talent Milan Roček, který vyhrál kategorii mladších i starších žáků!

Výsledky na medailových místech:

Mladší žáci - dvouhra: 1. Milan Roček, 2. Petr Soukup, 3. Jiří Zelinger (všichni TJ Jičín). Mladší žáci - čtyřhra: 1. Milan Roček - Petr Soukup, 2. Tomáš Kudrnáč - Ondřej Skřivánek (všichni TJ Jičín), 3. Milan Raulím - Jiří Zelinger (So Valdice - TJ Jičín). Starší žáci - dvouhra: 1. Milan Roček (TJ Jičín), 2. Milan Kříž, 3. až 4. Radek Pažout (oba TTC Veliš) a Tomáš Pánek (So Stará Paka). Starší žáci - čtyřhra: 1. Jan Červenka - Radek Pažout (TTC Veliš), 2. Jiří Krutský - Tomáš Pánek (So Stará Paka), 3. až 4. Michal Petrgál - Ondřej Horčičko (So Valdice), Milan Kříž - Petr Soukup (TTC Veliš - TJ Jičín).

(n)


Nové Noviny