Nové Noviny č. 41/9915. října 1999str. 2

Plynofikace Kopidlna má znovu naději

Kopidlno - Studii na plynofikaci města a okolních obcí by mohli mít kopidlenští radní do jara příštího roku na stole. Znovu se tak oživila naděje, že se v dohledné době podaří do jihovýchodní části Jičínska přivést plyn.

Předchozí pokusy totiž zatím vždy ztroskotaly. Kopidlno i okolní obce zahájily jednání o možnosti založení sdružení obcí. "Rozhodnout o tom musí jednotlivá zastupitelstva, pravdou je, že jako mikroregion budeme mít větší šanci získat státní dotaci," uvedl kopidlenský starosta Zbyněk Smolík. "V současnosti se ve spolupráci s Východočeskou plynárenskou zpracovává studie, na které se kromě nás podílí i dalších šest okolních obcí," dodal starosta.

Koncepce vychází z tři roky staré studie, která počítá s vedením vysokotlaku z Jičína na Libáň a přes Osenice do Kopidlna. "Mělo by dojít k propojení této části okresu ve směru na Nový Bydžov, a tím by došlo ke spojení obcí, kde už mají plyn zaveden," poznamenal Smolík. Náklady na zplynofikování samotného Kopidlna se odhadují na téměř deset miliónů korun. "Když počítáme, že jeden kilometr potrubí vychází zhruba na jeden milión korun, a my bychom potřebovali rozvést infrastrukturu v délce přes devět kilometrů, získáme tak předběžný odhad," konstatuje starosta. Pro Kopidlno by tato investice měla význam i z hlediska výhodnější pozice při vyjednávání s případnými investory.

(jn)


Dům čp. 21 bude na prodej

Jičín - Městská rada na svém posledním zasedání odsouhlasila několik doporučení sociální komise městského úřadu, z nichž některá s konečnou platností řeší náhradní ubytování pěti rodin doposud žijících v rohovém domě čp. 21 v Havlíčkově ulici.

Po jejich vystěhování bude dům v majetku města nabídnut k odprodeji zřejmě formou veřejné soutěže. Město se tím chce vyvarovat špatného prodeje, k jakému před několika lety svolilo například v případě nemovitosti v Židovské ulici. Tam dům prodalo nečesky mluvícímu podnikateli, který po vzoru majitele židovské synagogy zmizel a neudržovaná nemovitost od té doby chátrá, aniž by město mohlo tuto skutečnost nějak ovlivnit.

(mar)


Pravidelné sobotní trhy: města reagují na žádosti občanů

Tři největší města jičínského okresu schválila pořádání pravidelných trhů, které se staly vyhledávaným místem obchodníků i nakupujících. Po Jičínu a Nové Pace zavedli minulý měsíc pravidelné trhy také v Hořicích.

Jičínsko - Obliba nakupování ve stáncích pod širým nebem neklesá, naopak. Podstatná část domácností dává mnohdy stánkařům přednost před nákupy u obchodníků v klasických kamenných krámech, kteří se s tímto jevem jen neradi smiřují.

Obchodování na tržnicích zažívá na okrese boom. Vyhlášené jsou především sobotní trhy v Jičíně, které už několik let navštěvují stovky lidí z širokého okolí. Tomuto trendu se nevyhnula ani ostatní města, která tak zareagovala na sílící poptávku ze strany veřejnosti. Pravidelné trhy, jakožto horkou novinku, odstartovali právě minulý měsíc v Hořicích. Bez vzrušených diskusí, které přecházely až v odmítavou reakci některých živnostníků, se neobešla. Naproti tomu odezva hořických občanů na první sobotní prodej byla značná. Rozdíl je však nejen ve způsobu organizování pravidelných trhů, ale i v jejich četnosti. Zatímco v Jičíně je pořádají přímo Technické služby, a to každou sobotu, radnice v Hořicích a v Nové Pace si za tímto účelem najaly (shodou okolností tutéž) firmu, s tím, že prodej zajišťuje dvakrát, respektive jednou do měsíce.

"Tento způsob se nám osvědčil. Nemusíme se starat o úklid nebo řešit případné konflikty mezi prodejci. Pokud by trhy organizovalo město, museli bychom vyčlenit někoho ze zaměstnanců úřadu, který by se nezabýval ničím jiným. Takto se o všechno postará firma, od které pak na základě smlouvy vybíráme peníze," vysvětluje novopacký místostarosta Miroslav Pitra. O popularitě pravidelných trhů se radní v Nové Pace přesvědčili začátkem letošního roku, když je zrušili, částečně i pod tlakem zdejších obchodníků. "Od lidí jsme se dočkali tvrdé kritiky," přiznává Pitra a současně dodává: "Nebyli jsme však spokojeni s nabízeným druhem zboží, původně měly převažovat zemědělské přebytky a rukodělné výrobky." Město sice trhy na jaře obnovilo, ovšem sortiment se podařilo změnit jen zčásti.

Hořická místostarostka Zdeňka Vaškovová se netají spokojeností. "Trhy nepořádáme proto, abychom se někomu zavděčili, nebo naopak jiným škodili. Přispívají k oživení města, a ten, kdo je zvyklý na tržnici nakupovat, si ji stejně najde. Byla by však škoda, aby kvůli tomu odjížděli z města a peníze utráceli jinde, když můžeme naopak lidi přilákat do Hořic," reaguje Vaškovová s tím, že toto očekávání se zatím naplňuje. V Hořicích také letos vybudovali samostatnou tržnici, která je v provozu po celý týden, a kam se přesunuli především vietnamští stánkaři, donedávna blokující část parkoviště v centru města.

Jičín nespoléhá na prostředníka, trhy totiž zajišťují Technické služby, a jak říká Hana Bydžovská, která má jejich organizování v popisu práce, městu se tento přístup rozhodně vyplatí. "Prakticky neustále se pohybuji mezi prodejci, není problém, abych zajistila stánkaře z Karlových Varů, z Jihlavy nebo třeba z Ostravy. Kontakty se dají zajistit, mnozí z těchto obchodníků se hlásí i sami. Prakticky mi k tomu stačí jen mobilní telefon," říká Bydžovská. Právě nedůvěra v to, že by bylo možné získat kontakty na prodejce z různých koutů republiky, byla častým argumentem zástupců ostatních měst, proč raději svěřili pořádání trhů privátní firmě, která se v této branži pohybuje.

(jn)


Velvyslanec vyjádřil podporu obcím, které chtějí navázat družbu

Jedním z míst, které velvyslanec Polské republiky Marek Pernal během jednodenního pobytu na Jičínsku navštívil, byla i Pecka. Na snímku v doprovodu peckovské starostky Hany Štěrbové po prohlídce kostela sv. Bartoloměje, kde působí polský farář P. Czeslaw Dworzak.

Jičínsko - Partnerské vztahy na úrovni měst a obcí mezi Českou a Polskou republikou na Jičínsku zatím navázány nebyly, po nedávné návštěvě velvyslance našeho severního souseda se však může situace změnit.

Osobní podporu při zprostředkování kontaktů totiž vyslovil na adresu obcí dokonce i polský zastupitelský úřad ústy ambasadora Marka Pernala, který minulý týden přijal pozvání a navštívil zdejší region v doprovodu rady velvyslanectví Jana Stachowského a ředitelky Polského institutu v Praze.

"Pozvání, které jsem obdržel, nešlo odmítnout," svěřil se diplomaticky velvyslanec Marek Pernal. "Tato cesta je vlastně vůbec první mimo Prahu, kde působím, a další velká města v Čechách a na Moravě. Je to pro mě nová zkušenost a musím říct, že jsem byl velice mile překvapen nejen přijetím, jakého se mi tady dostalo, ale také tím, kolik propagačních materiálů obsahuje texty i v polštině. Takovou pozornost nevěnují polským turistům snad ani v Praze," oceňuje aktivity jičínského regionu Pernal, který svou celodenní návštěvu zakončil v Miletíně a poté na Pecce.

Právě obce severovýchodní části okresu mají vzhledem ke své poloze největší předpoklady k navázání případné spolupráce, a to nejen v rámci konkrétních družebních vztahů, ale i z hlediska zapojení se do Euroregionu Glacensis. Jeho novým členem se například před několika málo dny stal v sousedním Trutnovsku i nedaleký Dvůr Králové. Na toto téma hovořil mimo jiné Pernal se starostkami Miletína a Pecky - Lenkou Kožíškovou a Hanou Štěrbovou.

"Nejen pro města a městečka, která nemají potenciál k tomu, aby navázala družbu jinde v zahraničí, se tak nabízí možnost oslovit některá místa v Polsku," připouští přednosta Okresního úřadu Jičín Jiří Vitvar, který velvyslance doprovázel. "Pro tuto část okresu by bylo výhodné, kdyby se zapojila i do Euroregionu Glacensis, který může obcím přinést plody ve formě finančních prostředků z programu PHARE, ale i ve sféře cestovního ruchu nebo kultury," poznamenal Vitvar.

I když Jičínsko není přímo v pohraniční oblasti, Pernal nevidí důvod, proč by se vzájemné aktivity neměly rozvíjet. "Z Jičína je do Polska jen kousek a sám vím, že naši občané projevují zájem o zdejší památky a další turistické atrakce," konstatuje ambasador. Ten se při závěrečné prohlídce Harantovského sídla a kostela sv. Bartoloměje na Pecce mohl cítit téměř jako v domácím prostředí. Přispěli k tomu polští kněží, kteří na Jičínsku působí, pohovořil tak s nově jmenovaným bělohradským vikářem P. Pavlem Szumilasem a duchovním správcem peckovské farnosti P. Czceslawem Dworzakem.

K otázce česko-polských vztahů, které se v minulosti nevyhnuly ani krizovým obdobím, se velvyslanec vyjádřil s optimismem. "Tisíciletá historie obou našich národů je zčásti společná. Problémy, které v minulosti nastaly, si už dnešní mladá generace příliš neuvědomuje. Současné vztahy jsou velmi příznivé, jsou ve znamení vzájemného přibližování. Přispívají k tomu třeba i nově otevřené hraniční přechody s turistickými stezkami pro pěší, kde jsem viděl řadu mladých lidí s baťůžky, jak přecházejí oběma směry. Existují různé možnosti spolupráce, máme například zájem, aby se polská kultura prezentovala v Čechách a naopak," předesílá Pernal.

(jn)


Pomoc Turecku a Řecku neustává

Pomoc oběma zemím postiženým tragickým zemětřesením zajišťuje Český červený kříž po dohodě s Řeckým červeným křížem a Tureckým červeným půlměsícem za vydatné pomoci CK Fischer. Český červený kříž jednak akce koordinuje, a jednak na jeho konto Fondu humanity jsou převáděny finanční prostředky od jednotlivých dárců. Za získané finanční prostředky se nakupují velkokapacitní stany, matrace, obytné a sanitární buňky. Děkujeme všem, kteří na konto Fondu humanity přispěli. Své příspěvky můžete na výše zmíněné konto zasílat i nadále, a to na číslo účtu 10030-7334-011/0100, Komerční banka, Karmelitská 33, Praha 1. Pro Turecko je variabilní symbol 666 a pro Řecko 777.

ČČK



Nové Noviny