Nové Noviny č. 40/998. října 1999str. 3

Začátkem listopadu má být hotovo

Posledního kontrolního dne na stavbě střechy Čestného dvora Valdštejnské lodžie se za investora, tedy Městský úřad Jičín, zúčastnila mimo jiné i ing. Irena Lánzová (uprostřed). Odkrytá část původně raně barokního komplexu budov, postavených v letech 1630 až 1634 podle plánů N. Sebregondiho, má být pod střechou do prvních listopadových dnů tohoto roku.

Sedličky - V minulém týdnu proběhl kontrolní den na stavbě střechy Čestného dvora Valdštejnské lodžie. Vzhledem k tomu, že původní krovy byly napadeny dřevomorkou, byly zatím pouze asi z jedné čtvrtiny objektu strženy a střecha se buduje nová.

V těchto dnech je hotova vrchní římsa, ukončující zdivo pod vlastní střechou, a popraskané stěny objektu jsou staženy železobetonovým věncem, do kterého jsou vsazeny vodorovné trámy budoucích podlah půdních prostor nebo možná lépe řečeno stropů místností prvního patra budovy. Pracovníky hořického Stavokomplexu teď čeká vyzdění podezdívky pod pozednici a pak vztyčení krovů střechy, jejíž krytinou budou pálené tašky stejného tvaru a velikosti jako jsou na střeše Lodžie.

Termín dokončení této části rekonstrukce střechy je po dohodě s investorem posunut na 2. listopad 1999 a město Jičín přijde celkem na 1,265 milionů korun.

Zda se bude v rekonstrukci střechy Čestného dvora pokračovat i v příštím roce, závisí především na finančních prostředcích. Místostarosta Miloslav Šebík věří, že městský rozpočet na rok 2000 bude na tuto akci pamatovat zhruba jedním milionem korun, druhý milion by pak mělo město získat formou státní dotace od Ministerstva kultury České republiky.

(mar)


Havarijní stav se začíná řešit

Hořice - Tolik očekávanou a mnohokrát urgovanou dotaci ve výši dvou a půl miliónu korun nakonec městská nemocnice získá ještě letos. Její vedení o ni usilovalo, aby mohlo zahájit rekonstrukci sociálních zařízení, která jsou v naprosto nevyhovujícím stavu.

Kromě státu se na investici podílí půl miliónem také město, přispěl i Okresní úřad Hradec Králové, pro pacienty z Královéhradecka je totiž vyčleněna část lůžek zdejší léčebny dlouhodobě nemocných. "Státní dotace musí být do konce roku vyčerpána. Smlouva byla na základě výběrového řízení podepsána s místní stavební firmou Spring," upřesnil ředitel nemocnice Ladislav Dytrych.

Stavaři budou v následujících měsících upravovat například prostory po bývalé chirurgii, gynekologii a porodnici. Především zastaralé sprchové kouty, WC a další sociální a hygienické zázemí ve více jak stoletém objektu bude uzpůsobeno současným požadavkům, a to zejména s ohledem na fakt, že lůžková část nemocnice funguje jako léčebna dlouhodobě nemocných. Oprava se dotkne i rozvodů sítí, které jsou v havarijním stavu.

(jn)


Problémy se nevyhýbají ani městům

Jičínsko - Nechuť hradit dluhy, případně platební neschopnost jako jeden z nejožehavějších problémů tuzemského hospodářství - i to je součást tvrdé reality, která se nevyhýbá ani městům.

Závazky občanů a firem vůči městům dosahují statisíců. Na Jičínsku však žádná z radnic nepovažuje situaci za dramatickou. V Hořicích dokonce část z dluhu odepíší.

Vedoucí finančního odboru Městského úřadu v Jičíně Milan Köstinger připouští, že tato problematika je specifická. "Dluhy je potřeba rozlišit. Pohledávky jsou většinou z obchodního styku a začátkem roku mohou činit třeba 16 miliónů, k 31. prosinci pak už jen 3 milióny korun. Jejich výše se v průběhu daného období mění," říká Köstinger s tím, že pro Jičín dluhy žádný vážnější problém nepředstavují, aniž by je však konkretizoval. Mezi největší dlužníky patří SK Hošek Robousy. Okresnímu městu dluží přes dva a půl miliónu korun. "Dohodli jsme se na způsobu alespoň částečného vyrovnání, na němž má druhá strana zájem, a to převodem pozemků. Navíc peníze v tomto případě nebyly použity na soukromou spotřebu, ale díky nim se zlepšila občanská vybavenost, tedy něco zde existuje a funguje," poznamenal Köstinger. Ani s neuhrazenými nájmy na tom není Jičín podle ředitele Městského bytového podniku Pavla Bílka tak špatně jako jiné aglomerace, postižené zejména vysokou nezaměstnaností. "V Jičíně tvoří neplatiči zhruba dvě procenta z celkového objemu tržeb," řekl.

Hořičtí radní v minulých dnech rozhodli o odpisu starých pohledávek ve výši 35 tisíc korun. "Jedná se o neuhrazené pokuty za přestupky, které udělili městští strážníci. Tyto pohledávky od občanů jsou nevymožitelné a náklady na poštovné by nás přišly dráž, než kolik nám lidi dluží," vysvětluje hořický starosta Ladislav Vrba. Město Hořice má mezi dlužníky 4,7 miliónu korun. Přitom největší pohledávku má vůči tamní nemocnici, a to z dob působení firmy NaSa, kdy nedošlo k uhrazení dodávek tepla za 2,1 mil. Kč. Druhou největší sumu zahrnují nezaplacené poplatky z alkoholických a tabákových výrobků (730 tis. Kč) z let 1992-93. Na nájemném zde nebylo dosud uhrazeno 225 tisíc korun, což je jen o něco méně než v Jičíně.

Samostatnou kapitolou jsou dlouhodobě neplacené poplatky za žáky dojíždějící do škol mimo své bydliště. Tento dluh si totiž vytvářejí obce sami mezi sebou. "Okolní vesnice nám za žáky dluží už skoro sto tisíc korun," sdělil starosta Hořic. Upozornil zároveň na kuriozitu, kterou jsou zvláštní školy. Na ně se totiž v zákoně zapomnělo, neexistuje předpis. Náklady na neinvestiční výdaje ve zvláštní škole jsou přitom velmi vysoké, dosahují až desetinásobku poplatku základních škol. "Obce, odkud dojíždí děti do hořické ZvŠ, by tak za jednoho žáka měly ročně zaplatit zhruba 10 tisíc korun," uvedl Vrba.

Města mohou neplatičům oplácet stejnou mincí. "Pokud nám firma dluží a město od ní například odebírá nějaké zboží, je možné pohledávku umořovat tím, že za něj nezaplatí," naznačil vedoucí finančního odboru okresního města. Ačkoliv jičínský městský úřad eviduje pohledávky, které by bylo možné označit jako nedobytné, o jejich odepsání neuvažuje. "Snažíme se využít všech dostupných prostředků, na neplatiče vyvíjíme tlak urgencemi i soudními žalobami. Když se podnikatel nebo občan dostane do objektivních a někdy i nezaviněných problémů, městská rada k tomu může přihlédnout a navrhne třeba jiný splátkový kalendář," poznamenal Köstinger.

(jn)


Novopackou LDN chce převzít město

Nová Paka - Novopacká radnice, aby si pojistila, že zdejší léčebna dlouhodobě nemocných bude sloužit svému účelu i v následujících letech, schválila záměr převzít zdravotnické zařízení v sousedství kláštera řádu Paulánů do svého majetku.

"Zřizovatelem léčebny, která spadá pod Okresní nemocnici Jičín, je stát prostřednictvím okresního úřadu. Nikdo z nás nemůže odhadnout, jak se bude situace ve zdravotnictví vyvíjet, co když v budoucnu nebude mít jičínská nemocnice o LDN zájem. Pak by se mohlo stát, že uvolněné objekty stát prodá například ke komerčnímu využití a v Nové Pace nebude zdravotnické zařízení vůbec," líčí jednu z možných a pro město nepřijatelných variant zástupce starosty Miroslav Pitra.

Všem těmto byť i nepravděpodobným scénářům chtějí novopačtí zastupitelé předejít tím, že zdravotnická zařízení, jejichž zřizovatelem je okresní úřad, převezmou do majetku města. "V budoucnu bychom chtěli vytvořit komplexní sociálně-zdravotnické zařízení města s využitím LDN a dětské polikliniky," doplnil Pitra. Iniciativu města vítá i vedení okresní nemocnice. "Novopacká LDN má kolem sta zaměstnanců a je zde 129 lůžek včetně rehabilitačních. V případě psychiatrie se do budoucna uvažuje jako o akutním lůžkovém oboru," sdělila ředitelka jičínské nemocnice Dana Kracíková. Areál LDN sestává ze tří hlavních objektů, které budou dříve či později vyžadovat nemalé investice.

(jn)


Konkurz na dodavatele tobogánu byl uzavřen

Jičín - Ve středu 29. září 1999 byly komisionálně rozlepeny nabídky čtyř účastníků výběrového řízení na dodávku a instalaci tobogánu, který je investiční součástí výstavby a rekonstrukce velkého bazénu sportovního areálu v lípách.

Veřejné soutěže se zúčastnily pouze mimojičínské firmy a cenové relace za pětaosmdesát metrů dlouhý tobogán o průměru vlastního potrubí 120 cm se pohybovaly od 3,3 milionů do 6,5 milionů korun. Jednou z podmínek soutěže byl i požadavek, aby pětadevadesát procent jeho délky vedlo vně bazénu.

Výběrová komise se pak hned druhý den rozjela do teplického bazénu, kde posuzovala především způsob "odbavování" návštěvníků, který musí být v příštích dnech navržen i pro jičínský bazén. Jedná se zejména o technické dořešení platby vstupného, případně "jízdného" na tobogán, ale i o to, zda návštěvník bude v prostorách bazénu (restaurace apod.) používat peníze nebo například čipovou platební kartu zavěšenou na krku.

To jsou tedy otázky, které musí město poměrně rychle vyřešit. Například místostarosta Vlastislav Matucha je pro vstupné, v němž bude již "jízdné" na tobogán zahrnuto. Vítěz výběrového řízení na dodávku tobogánu bude znám v příštích dnech.

(mar)


Zajímavé knihy U Pašků

Bloch Murphyho zákon 2000. Nová sbírka Murphyho zákonů aneb co se ještě může pokazit v 21. století. Argo Kč 139,-

Vaněk Semafor - 40 nezapomenutelných let. Při práci na této knize autor myslel na věrné diváky tohoto divadla. Knihcentrum Kč 199,-

Šimánek Kolem světa Amerikou, Tichomořím do Asie. Cesty za dobrodružstvím. Fox Kč 389,-

Rose Nemocnice. Nemocnice je drsný, realistický příběh. Domino Kč 179,-

Nabídku zajímavých knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/222 67).


O šikovných rukou aneb ten dělá to a ten ...

Stará Paka - V průběhu léta proběhla ve staropacké tiskárně FITOS rozsáhlá rekonstrukce hlavní části topného systému. Především z ekologického a ekonomického hlediska se společnost rozhodla ukončit provoz kotelny na tuhá paliva a nahradit ji plynovým vytápěním. Na úplném začátku vypsala staropacká tiskárna výběrové řízení na veškeré dodavatelské a stavební práce. Řízení se zúčastnilo 8 firem. Celkové rozpočty dodaných návrhů se pohybovaly od 400.000 do 850.000 korun. Jako nejlepší byl nakonec vyhodnocen návrh společnosti Pilař Staving ze Staré Paky.

Stará dosluhující kotelna, ve které se v topné sezoně spálilo 550 až 700 metráků hnědého uhlí již nebude nepříjemným společníkem ve Staré Pace. Nahradila ji regulační stanice, plynová přípojka a nový systém termoregulačního zařízení. Ten umožňuje pomocí výpočetní techniky nezávislé vytápění a regulaci tepla v jednotlivých prostorech tiskárny. Celková ekonomická návratnost celé investice je vypočtena přibližně na sedm let. Navíc ubyly starosti s poplatky, ekologickou likvidací popela a celkovým velmi náročným provozem kotelny.

Pro všechny zájemce uvádíme, že celková výše investic dosáhla 400.000 korun. Vedení společnosti FITOS - TISKÁRNA by formou tohoto článku chtěla veřejně poděkovat výše uvedené společnosti PILAŘ - STAVING Stará Paka za vzorně odvedenou práci. U této firmy získáte i další potřebné informace, týkající se plynového topení.

(FITOS - PI)


Nové Noviny