Nové Noviny č. 39/991. října 1999str. 3

Kniha o dějinách Nové Paky

Nová Paka - Novopačtí radní v minulých dnech schválili záměr vydat knihu, pojednávající o dějinách města, na trhu by se nová publikace měla objevit po roce 2000.

Ke spolupráci byl vyzván PhDr. Zdeněk Beneš, který přednáší na filozofické fakultě UK Praha, s Novou Pakou je spojen rodovými kořeny. Dříve, než se začne historické dílo psát, vyžadují radní, aby autor nejprve předložil scénář, v němž nastíní jeho obsah. "Není to nic neobvyklého, takový postup je naprosto běžný. Jako zadavatelé bychom měli mít jasno, o čem publikace bude a jaká bude její cena. Na základě těchto skutečností se pak podepíše smlouva," uvedl jeden z radních Ivo Chocholáč.

Právě proto, že smlouva dosud nebyla uzavřena, ponechává zatím dr. Beneš podrobnosti plánované publikace v tajnosti. Jediné, co prozradil, je, že podstatná část knihy bude věnována dějinám Nové Paky a její přirozené spádové oblasti od středověku po současnost. "Vlastně někdy od dob agrární revoluce, kdy se začaly osídlovat i méně výhodné polohy, jako je tento podhorský kraj," naznačil Beneš. Připustil, že Novopacko je zajímavé i z geografického hlediska, nachází se takřka na pomezí Krkonošského podhůří a Jičínské pahorkatiny. "Publikace by měla být čtivá, ale zároveň musí splňovat požadavky regionální historiografie," poznamenal Beneš.

V Jičíně je rovněž zájem o zpracování historie staletého města, myšlenka vznikla už dříve. Rukopis dějin města Jičína z pera dr. Jindřicha Francka, ředitele Státního okresního archivu, je totiž dávno dokončen. Ovšem, kdy půjde do tisku, není jisté. Bohužel mezi zástupci města a autorem nedošlo v několika bodech ke shodě, a tak Franckova práce o dějinách okresního města v současnosti vychází alespoň v seriálové podobě v místních novinách.

Jičín kvůli tomuto nedorozumění předeběhly Hořice, které mají již v tiskárně knihu Aloise Jilemnického O krajině, lidech a věcech. "Věřím, že nová kniha profesora Jilemnického bude ještě letos. Pojednává o místních zajímavostech, umělcích spjatých s Hořicemi, o významných rodácích a událostech, které se tady staly," oznámila Oldřiška Tomíčková z Městského muzea Hořice.

Sbírku kvalitních publikací s regionální tematikou letos rozšířily Holovousy (Dějiny obce) a Sobotka (Sobotecko - Český ráj).

(jn)


Školky jsou plné, ne však všechny

Školní rok zahájily 1. září nejen základní a střední, ale i mateřské školy. Na Jičínsku byla pro nedostatek dětí zrušena MtŠ v Třebnouševsi. Dalších čtyřiapadesát na okrese nadále funguje.

Jičínsko - V Hořicích před pár lety klesl počet předškolních zařízení ze čtyř na tři. Tehdejší radnice tak reagovala na sestupný trend nově narozených dětí. Křivka však stále ještě nedosáhla svého minima a výsledkem je, že stávající tři mateřské školy nestačí svou kapacitou vyhovět všem žádostem.

Jinak tomu není ani v Jičíně, který má pět mateřských škol. Na mnohých vesnicích je však situace opačná. Učitelky z obavy před zrušením těchto zařízení kolikrát marně přesvědčují rodiče, aby svého potomka svěřili do péče školky přímo v místě svého bydliště. Ti se však obvykle řídí podle toho, kam dojíždějí za prací nebo i výší příspěvku na provozní náklady. Ten se na okrese pohybuje od 80 do 300 Kč měsíčně bez stravného.

"Konkurence je v tomto směru opravdu veliká, vedení každého takového zařízení se proto snaží vytvořit dětem co nejlepší podmínky," připouští Jana Popková ze Školského úřadu v Jičíně.

Školní rok před pár týdny zahájilo na území jičínského okresu dohromady čtyřiapadesát předškolních zařízení, což je jen o tři méně než začátkem devadesátých let. Naposledy, a to k 1. září tohoto roku, byla zrušena Mateřská škola v Třebnouševsi, sdělila Popková s tím, že podobného opatření se mohou dočkat na jakémkoliv dalším místě, kde bude nahlášeno méně jak 13 dětí. "To ale v prvé řadě záleží na možnostech zřizovatele daného zařízení, tedy obce," upřesnila Popková.

Dosavadní zkušenost je taková, že se ani po deseti letech pohled rodičů na školky nezměnil. Naopak, pro mnohé mladé ženy je umístění dítěte do MtŠ takřka existenční otázkou. Údajně i někteří zaměstnavatelé striktně vyžadují od žen potvrzení, že mají o dítě v rozmezí jejich pracovní doby postaráno. I když se názory na pobyt dětí ve školce různí, podle odborníků jim prospívá: učí se životu v kolektivu a samostatnosti. Učitelky prvních tříd základních škol se shodují, že většina dětí, které alespoň dva roky navštěvovaly školku, jsou při nástupu k nim lépe připraveny.

Podle hořického starosty Ladislava Vrby se občas střetávají zájmy školského úřadu a zřizovatelů. "Školský úřad financuje platy zaměstnanců, město jakožto zřizovatel, hradí ostatní náklady spojené s provozem předškolních zařízení. Počet učitelek se odvíjí od počtu přijmutých dětí, a zatím to vypadá tak, že budeme mít o jednu učitelku víc. Abychom o ni nepřišli, bude jejím zaměstnavatelem pravděpodobně město," poznamenal Vrba. "Na každý počet dětí je stanoven limit pracovníků a podle toho dostáváme na okres peníze na mzdy. V mateřské škole přitom nesmí být víc dětí, než je stanoveno hygienickou kapacitou," reaguje úřadující ředitel Školského úřadu Miloslav Hybner.

(jn)


Nový informační systém

Jičín - S blížícím se koncem monopolního postavení Telecomu se objevují firmy nabízející nejrůznější služby v oboru telekomunikací s příslibem nižších cen.

Městské radě se prezentovala ostravská společnost Echotron nabízející vytvoření "Městského informačního systému" ("MIS"). V podstatě by se mělo jednat o nový druh telekomunikačních služeb nezávislých na současném kabelovém propojení telefonních ústředen a jednotlivých účastníků. Šlo by tedy zřejmě o jakési bezdrátové, radiové spojení, které by měly v první fázi užívat podle zájmu především městské instituce, úřady, podniky, školy a právnické osoby, samozřejmě pouze na katastrálním území města.

Společnost Echotron nabízí vybudování "MIS" v hodnotě několika desítek milionů korun. Ty by měly být zajištěny zřejmě finančním úvěrem, který by pak byl umořován z poplatků za poskytované telekomunikační služby. Konečnou fází spolupráce by pak údajně mělo být založení společné firmy s městem, která by systém provozovala. Systém by měl být propojitelný i s ostatními médii, tedy například s internetem, kabelovou televizí, ale i se standardní vnitro i mezinárodní telekomunikační sítí. Používání "MIS" na území města Jičína by mělo být hrazeno paušálem, vstup do klasické sítě pak tak, jak jsme zvyklí při současném využívání služeb Telecomu.

Nabídka ostravského Echotronu je na jičínské radnici zatím pouze ve fázi "seznamovací", městská rada se však nebrání dalším jednáním.

(mar)


Rozdílnost názorů zatím brzdí zásah ve Smetanových sadech

Hořice - Studii budoucího uspořádání Smetanových sadů pod hořickým vrchem Gothard zpracovává doc. Jaroslav Horký už třetím rokem. Na koncepci, jejíž zadavatelem je město, se totiž až dosud Hořičtí nebyli schopni sjednotit.

Přitom stačilo, aby téměř stoletý park zůstal ještě několik roků bez povšimnutí, a město mohlo o jednu ze svých turistických atrakcí nenávratně přijít. Pozoruhodnost tohoto místa spočívá především v zakomponování mistrovských kamenných plastik mezi stávající porosty.

"Relativně je park dobře udržovaný. Bohužel dlouhou dobu se nikdo nestaral o to, zda stromy rostou, dožívají a zda je potřeba začít s jejich obměnou. U Smetanových sadů je hlavní problém v tom, že byl budován na třikrát, koncepce tedy nebyla jednotící," hodnotí Horký výchozí pozici pro nadcházející úpravu parku. Přesto podle jeho vyjádření postačí jen drobné změny, aby mohl největší městský park sloužit veřejnosti.

"Jedním z úkolů, je zjednodušit údržbu. Osobně si myslím, že by zde mělo být méně cestiček a více trávníků. Tyto neutrální plochy pak dají vyniknout barvě a tvarům, ať už architektonických prvků, nebo zeleně," míní autorizovaný architekt pro obory zahradní a krajinářské tvorby. Prioritou, jak řekl, je zapojit plochy, které dnes neslouží svému účelu. "Stromy, které budeme muset porazit, protože už prostě dožily, se nahradí jiným druhem zeleně. To se bezprostředně týká devíti lip v dolní části Smetanových sadů. Písková plocha pod nimi se upraví na trávník, a do jeho středu chceme vysadit buk lesní stříhanolistý. Do doby, než ostatní stromy v okolí dožijí, bude už natolik vzrostlý, že nebude prostorová koncepce parku narušena," konstatuje Horký. Připustil, že téměř patnáct procent všech porostů je ve velmi špatném stavu, zhruba dalších třicet procent je natolik rozrostlých, že by jejich koruny stínily nové výsadbě.

Diskuse, která při vůbec prvním setkání městem objednaného odborníka s veřejností vyvstala, jen potvrdila rozdílnost priorit i názorů. Místní zastupitel Jaroslav Vácha například vyslovil myšlenku, že by bylo vhodné přemístit pódium k pořádání kulturních akcí. To se dnes nachází blíže k vrcholu svahu a prostor pro publikum v opačném, tedy svažujícím se směru. "Je to rarita, kterou snad jinde nenajdete. Navrhuji, aby se peníze místo úpravy cestiček použily přednostně na vybudování nového a vhodnějšího hudebního pavilónu," uvedl Vácha.

"Myslím si, že je to jedna z důležitých věcí, ale není to otázka první etapy. V první řadě bych obnovil kiosek s občerstvením, dětské hřiště a pozměnil koncepci cestiček," míní Horký. Ještě letos na podzim se plánuje výsadba více než deseti javorů v ulici Gothardská, která s parkem bezprostředně sousedí.

(jn)


Třídíš řádně domovní odpad?

Přestože se v kontejnerech na tříděný odpad objevují občas nejrůznější kuriozity, mrtvou kočkou počínaje a například levou přední kravskou nohou konče, dá se podle objektivního posouzení říci, že velká část jičínské veřejnosti problematiku třídění tuhého domovního odpadu pochopila správně.

Každému, kdo si uvědomuje současnou ekologickou, ale i ekonomickou situaci, kdy už nechceme a nemůžeme do přírody vyvážet všecko, co se nám zlíbí, vedení Technických služeb Jičíně upřímně děkuje.

Všichni ostatní si pak musí uvědomit, že svým méně odpovědným přístupem neúměrně zatěžují nejen přírodu, ale i peněženky nás všech. Pracovníci sběrného dvora v Konecchlumského ulici jak papír, tak plasty a sklo samozřejmě dotřiďují. Je však otázkou, zda se jedná o dotřídění v podstatě z větší části vizuální, anebo zda musí být obsah svozového náklaďáku rozebrán doslova kousek po kousku. Asi málokdo z nás by chtěl podobnou zbytečnou práci dělat a už vůbec by se nám nelíbilo, kdyby se kvůli občanům nechápajícím poměrně jednoduchý problém, musely zvednout ceny za pronájem kontejnerů. Pokusme se tedy nad tříděním odpadků "u nás doma" opět po čase zamyslet a snažme se akceptovat přání lidí, jejichž každodenní prací je námi vyprodukovaný odpad dále zpracovávat až po konečnou fázi jeho ekologické recyklace.

(red)


Radimská moštárna opět v provozu

Radim - Členové základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Radimi jsou již řadu let tradičními zpracovateli ovoce lisováním, a tím samozřejmě i výrobci kvalitního ovocného moštu.

Moštovna svazu zahrádkářů v Radimi zahájila svoji sezónní činnost minulý víkend a zpracovává ovoce předem doma omyté do dostatečného počtu přivezených nádob. Lisování většího množství ovoce (nad 100 l) je nutno předem objednat na telefonu 0433/597 378.

(red)


Nové ceny na zimáku

Jičín - Městská rada na své poslední schůzi schválila návrh výše vstupného pro bruslařskou veřejnost a školy a zároveň ceny za pronájem ledové plochy zimního stadiónu v nastávající sezóně 1999-2000. V závorkách uvádíme pro srovnání ceny loňské sezóny.

Veřejnost (na 2 hodiny!): dospělí 16,- Kč (16,- Kč), děti 8,- Kč (8,- Kč), doprovod 4,- Kč (4,- Kč), broušení bruslí 16,- Kč (16,- Kč), školy-žáci 5,- Kč (5,- Kč).Mužstva jiných hokejových oddílů (mistrovská i přípravná utkání):utkání s použitím časomíry 1 650,- Kč (1 600,- Kč), mužstva jiných oddílů za 1 hodinu 750,- Kč (700,- Kč), neregistrovaní hokejisté za 1 hodinu 650,- Kč (600,- Kč), utkání neregistrovaných hokejistů s použitím časomíry 1 300,- Kč (1 200,- Kč).Hokejisté HC Jičín (na základě schválení městské rady v roce 1998): elévové, mladší a starší žáci i dorost za 1 hodinu 160 Kč,- (160,- Kč), muži za 1 hodinu 250,- Kč, mistrovská a přípravná utkání 900 Kč,- (900,- Kč).Permanentka (1 kus): 140,- Kč.

(red)


Nové Noviny