Nové Noviny č. 38/9924. září 1999str. 9

Neplaťte víc, než musíte

Uhradil jsem jako zaměstnavatel fakturu za ubytování svého zaměstnance na služební cestě, na které je uvedeno, v jaké hodnotě. Jak vyřešit tuto situaci z hlediska daňově uznatelných nákladů?

Ve smyslu ust. § 24 odst.2 písm. zh)zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění, jsou výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů částky náhrad cestovních výdajů do maximální výše stanovené zákonem č. 119/1992 Sb., o cestovních náhradách, v platném znění.

Jednou z náhrad tam uvedených, která přísluší zaměstnanci vyslanému na pracovní cestu, je i náhrada prokázaných výdajů za ubytování. V praxi může nastat několik způsobů, jak ubytování zaměstnance uhradit. V prvé řadě může účet za ubytování zaplatit zaměstnanec, a to ze zálohy poskytnuté zaměstnavatelem, a pokud by záloha poskytnuta nebyla, zaplatí jej ze svých prostředků. Vyúčtování pracovní cesty, tzn. včetně výdajů za ubytování, je potom zaměstnavatel povinen provést do 10 pracovních dní ode dne předložení písemných dokladů a uspokojit nároky zaměstnance.

V této souvislosti upozorňuji na ust. § 12 odst. 2 zákona č. 588/1992 Sb., o DPH, v platném znění, kdy běžný daňový doklad musí být vystaven tak, aby zde též kromě dalších povinných náležitostí daňového dokladu bylo uvedeno obchodní jméno plátce, v jehož prospěch se zdanitelné plnění uskutečňuje - tj. zaměstnavatele, dále jeho sídlo nebo místo podnikání, popř. bydliště, též jeho DIČ. Pokud by zde toto uvedeno nebylo, nelze využít ust. § 19 téhož zákona. U zjednodušeného daňového dokladu (§12 odst. 9 cit. zákona) se tyto náležitosti již nevyžadují, ovšem takovýto doklad může být vystaven na částku max. Kč 10 tis. včetně daně. Další možností je, že zaměstnavatel zaplatí fakturu za ubytování rovnou ze svých prostředků. Výdaj, vynaložený zaměstnavatelem za ubytování zaměstnance vyslaného na pracovní cestu, je daňovým výdajem bez ohledu, jakým z výše uvedených způsobů budou náhrady za ubytování uhrazeny.

Podle § 6 odst. 1 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, účetní jednotky dokládají skutečnosti, které jsou předmětem účetnictví, účetními doklady. Účetní doklady jsou originální písemnosti, které musí mít náležitosti uvedené v § 11 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví. Z hlediska časového zahrnutí nákladů na ubytování do daňových výdajů zaměstnavatele se náklad za ubytování zaměstnance zahrne v souladu s § 24 odst. 1 písm. a) zákona o účetnictví (tj. u poplatníků, kteří účtují v soustavě podvojného účetnictví, v době vztahující se k příslušnému účetnímu období bez ohledu na zaplacení a u poplatníků, účtujících v soustavě jednoduchého účetnictví v okamžiku zaplacení).

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 533)


GYNEKOLOG RADÍ: prevence je lepší nežli léčba

Léto pomalu končí a děti se vrátily do školních lavic. Většině z nás zůstaly na letní dovolenou jen krásné vzpomínky. Veselá bezstarostnost léta je střídána pravidelným režimem všedních dnů.

A proto je možná právě teď vhodná doba k malému zamyšlení. Co jsme udělali a děláme pro své zdraví? Lidé jsou v médiích dnes a denně informováni, že nejlepším způsobem obrany před nemocí je prevence. Prevence má však mnoho podob.

Patří k nim i systém preventivních prohlídek. V současnosti hradí zdravotní pojišťovny každé ženě preventivní prohlídku jedenkrát ročně. Počet žen, které tuto možnost využívají, neustále roste. Díky tomu se českým gynekologům podařilo výrazně snížit výskyt řady vážných gynekologických chorob. Mimo jiné i jednoho z nejvážnějších nádorových onemocnění ženského genitálu - karcinomu děložního čípku. A právě o něm chci dnes psát.

Děložní čípek většina smrtelníků nikdy v životě nespatří. Zůstává skryt na samém konci pochvy a tvoří hranici mezi vnitřním a zevním genitálem ženy. Na povrchu je kryt vrstevnatým dlaždicovým epitelem, který směrem do dělohy přechází v epitel cylindrický. A právě tato hranice dvou epitelů je místem, kde poměrně často dochází ke vzniku zhoubného bujení. Při pravidelné preventivní prohlídce proto musí gynekolog tuto oblast pečlivě prohlédnout. Používá na to speciální zvětšovací přístroj zvaný kolposkop (kolpos = řecky pochva). Po tomto vyšetření ještě pomocí speciálního kartáčku odebere vzorek buněk na mikroskopické vyšetření. Tímto způsobem lze zjistit příznaky onemocnění daleko dříve, než dojde k prvním klinickým příznakům. Lékař má potom dostatek času k účinné léčbě.

O příčině tohoto onemocnění se lékaři dlouho dohadovali. Již dávno se vědělo, že je tento druh nádoru častější u žen, které začaly sexuální život hodně brzy nebo které vystřídaly větší množství sexuálních partnerů. V zemích, kde je předepsána rituální obřízka mužů (arabské státy, Izrael), je výskyt tohoto nádoru méně častý než jinde. To vše vzbuzovalo podezření na infekční původ této choroby. Původce se podařilo najít a usvědčit až v posledních letech. Jsou to určité typy virů, zařazených do velké rodiny označované zkratkou HPV (Human Papillomavirus). Tyto viry způsobují celou řadu bradavičnatých onemocnění kůže a sliznic.

Řada lidí zná tzv. flíčky neboli kondylomata vyskytující se občas na genitáliích mužů i žen. Kromě těchto projevů, které jsou spíše kosmetickým problémem, mohou tedy některé druhy HPV virů způsobovat i rakovinu. Nejčastější způsob přenosu této infekce je právě sex. Pokud se podaří toto onemocnění zjistit včas, to znamená v době, kdy ještě nepřesáhlo hranice epitelu, je velká naděje na úplné a trvalé vyléčení.

Léčba spočívá v chirurgickém odstranění napadené tkáně. Mluvíme o tak zvané plastice děložního čípku. Tento drobný chirurgický zákrok se provádí v celkové anestézii na chirurgickém sále. Doba hospitalizace nepřekračuje několik málo dnů. Po zákroku je pak žena dlouhodobě sledována v ambulanci obvodního gynekologa.

Na závěr si dovolím ještě jednou zopakovat nadpis tohoto článku. Prevence je lepší nežli léčba. Během své lékařské praxe jsem zatím nepotkal ženu, která by gynekologická vyšetření vyhledávala. Jednou za rok se však rozhodně vyplatí tuto nechuť překonat.

MUDr. Miloslav Skřivánek, gynekolog, sexuolog, GYN-TRIO Jičín, tel. 0433/24511


Výjimeční lidé nebo chuť pomoci?

Naše doba se vyznačuje dalekosáhlými změnami: přeceňováním materiálních statků, stále větší závislostí na technice, znečišťováním životního prostředí, rostoucí bezohledností a odcizením, stále větší izolací a anonymitou.

O to více si vážíme opravdu lidského jednání, opravdového "člověčenství". Právě výchova je záležitostí srdce a vyžaduje mnoho trpělivosti. K tomu, abychom vychovávali šťastné, zdravé a milující děti, potřebujeme všichni lásku a povzbuzení.

To nejdůležitější, co můžeme dětem dát, je pocit sebedůvěry. Sebeúcta a sebedůvěra je základním životním postojem a zdrojem životní energie. Dítě pak sebe dokáže vnímat jako bytost jedinečnou, hodnou lásky a schopnou milovat.

Poznání rodičů, že jejich dítě je jiné, pro ně znamená snad nejsložitější životní situaci. Skutečnost, že se jim narodilo postižené dítě, je zastihne nepřipravené, nevědí, jak s ním zacházet, jak řešit každodenní problémy. Bohužel i u nás, v Jičíně - okresním městě, je zatím stále nedostatek kvalifikovaných a citlivých odborníků, kteří by byli schopni pomoci. Důkazem tohoto tvrzení je existence pouze jednoho zařízení (pro děti předškolního věku) tohoto charakteru - Mateřské školy se speciálními třídami na Větrově.

Nad činností mateřské školy bdí referentka pro MŠ Jana Popková a myšlenky stále skloňovaného pojmu "integrace" do praxe uvádí kolektiv pod vedením ředitelky MŠ Jany Zemanové: speciální pedagožka Mgr. Anna Kovářová, chiropraktička Marta Lejdarová, rehabilitační pracovnice Jitka Najmanová, učitelka Libuše Švandová, "civilkář" Marek Malát a ostatní. Všichni jsou lidští, laskaví, citliví, skromní, odborníci ve své profesi a všichni s neutuchající energií, doslova s mravenčí trpělivostí se věnují nejen našim dětem. Jsou schopni zúčastněně naslouchat a povzbudit slovem. Vždyť naše děti mají nejrůznější problémy... Musí se naučit ovládat neobratné ručky a nožky, vyrovnat se problémy smyslovými, s problémy v chování, aby z nich vyrostli lidé spokojení a pokud možno platní svému okolí, schopní rozdávat kolem sebe radost a sami ji prožívat. To však vyžaduje od pedagogů hodiny a hodiny hledání těch nejvhodnějších cest, pomůcek...

Nás, rodiče "nějaká síla" postavila před úkol vychovat šťastné děti, ale vy, pedagogové, jste si dobrovolně tuto záslužnou, mnohdy ne zcela doceněnou práci zvolili. Staré čínské přísloví říká: "Nejlepším prostředkem při výchově dětí je láska a zase jen láska".

Je nám tu, naše "školičko", učitelé, zdraví kamarádi, dobře. A to je dobře!

Za rodiče PhDr. Irena Bílková


Nové Noviny