Nové Noviny č. 38/9934. září 1999str. 3

Převod části kasáren nadohled

Jičín - Podle vyjádření starosty města MVDr. Jiřího Lišky bude v několika málo příštích dnech připraven k podpisu návrh smlouvy na bezúplatný převod části kasáren v lípách do majetku města. Smlouvu připravuje Ministerstvo obrany ČR, které ji pak přes Ministerstvo financí ČR postoupí ke konečnému schválení Vládě České republiky.

Již dnes je však bohužel jasné, že město bude muset poměrně dost ustoupit od svých původních představ budoucího využití zčásti zachovalých a zčásti zcela vybydlených nemovitostí. Připravované architektonické změny v lokalitě kasáren, především pak jejich otevření a celkové zprůchodnění z Argonské ulice směrem na Čeřovku se bude muset podřídit a přizpůsobit několika faktům, s kterými se původně nepočítalo.

Pět objektů, tvořících roh výše zmíněné ulice a lipové aleje, bude totiž i nadále, a to údajně minimálně až do roku 2003, užívat Okresní vojenská správa. Tyto domy tedy nebudou ani předmětem bezúplatného převodu na město stejně jako poslední budova směrem k Soudné, kterou rovněž zdarma získalo Ministerstvo spravedlnosti ČR a kde Okresní soud Jičín zřídí sklady předmětů, zabavených formou realizovaných exekucí.

Po faktickém převodu části kasáren na město bude v zimních měsících čas na přizpůsobení návrhu projektu jejich rekonstrukce stávající skutečnosti. V případě realizace některých z plánovaných akcí, jakou je například přestavba bytového "důstojnického" domu opět na byty, bude samozřejmě nutné zakomponovat příslušné finanční částky i do rozpočtu města na rok 2000.

Podle vyjádření Jiřího Lišky ustoupilo město od původní myšlenky vybudovat z části kasáren jakési administrativní centrum městských a státních úřadů.

(mar)


Konec závorářek v Mlýnci

Mlýnec - Čtyřčlennou obsluhu železničních závor na přejezdu v Mlýnci v blízké době nahradí automatika. První a na delší dobu patrně poslední modernizaci závorářského stanoviště na Jičínsku si vynutily nevyhovující hygienické podmínky tamního pracoviště Českých drah.

Na nedostatky přitom před několika měsíci upozornili samotní zaměstnanci mlýnecké zastávky prostřednictvím svého profesního odborového sdružení v Kopidlně.

"Objekt, který slouží zároveň jako čekárna pro cestující a zázemí zaměstnanců Českých drah, má několik nedostatků. Není tam například zavedena vodovodní přípojka, chybí prostor pro šatnu a k dispozici je jen suché WC," připouští přednosta Železniční stanice Jičín Josef Tippelt. České dráhy se rozhodly situaci řešit cestou mzdových úspor. Funkci závoráře zruší a místo ručně ovládaných závor zde nainstalují automatické zabezpečovací zařízení. "Frekvence dopravy a tedy i tržby se v poslední době snížily natolik, že bude ekonomicky výhodnější, když zůstane zastávka neobsazena a cestující budou odbavováni přímo ve vlaku," poznamenal Tippelt. K realizaci těchto změn podle závazného pokynu okresního hygienika musí dojít nejpozději do 31. prosince letošního roku. Po vypršení tohoto data už další setrvání pracovníků ČD v objektu hygienici nepovolí.

"Jeden z hlavních problémů představovala kvalita vody, pro kterou si zaměstnanci chodili do nedaleké veřejné a neudržované studny. Hodnoty, které jsme ve vodě naměřili, nesplňují povolené limity," konstatuje Renata Zemanová z OHS Jičín.

Není jisté, zda bude stávající objekt zastávky zbourán a nahrazen novým dřevěným přístřeškem pro cestující, projekt je zatím ve stádiu stavebního řízení. Náklady na modernizaci se však už dnes odhadují na zhruba dva a půl miliónu korun. "V Mlýnci se v turnusech pravidelně střídaly čtyři ženy, tři z nich budou rekvalifikovány na jinou práci a jedna odchází do důchodu," uvedl Tippelt.

(jn)


PRŮJEZD MÍRNOU LEVOTOČIVOU ZATÁČKOU na poloviční cestě mezi Milíčevsí a Vitiněvsí v osadě Letná se vůbec nepodařil dvoučlenné posádce Trabanta Combi v pondělí 13. září 1999 třicet minut po 18.00 hodině. Z mírného kopce rozjetý "trabi" ve směru od Milíčevse dostal v levé zatáčce smyk, na který řidič nestačil již správně zareagovat. Částečně plastové vozidlo se překotilo na pravý bok, o sto osmdesát stupňů se na asfaltce otočilo zadkem dopředu a vší silou vletělo do plotu zahrádky rodinného domku, který poškodilo. Jedenapadesátiletého spolujezdce odvezla sanitka rychlé lékařské pomoci s tříštivou zlomeninou pravé klíční kosti a pohmožděninami hlavy na chirurgické oddělení okresní nemocnice. Třiadvacetiletý "pilot" přežil bez zranění, avšak "lehčí o papíry" a po dořešení nehody pravděpodobně i o nějakou tu stokorunu. A protože to Trabant schytal doslova ze všech stran, byly škody na něm havárií způsobené vyčísleny na rovných dvacet tisíc korun!

FOTO: mar


Husova třída bez autobusů

Jičín - Již delší dobu žádá občanská veřejnost okresního města, aby byl zakázán vjezd autobusům do prostoru Husovy třídy před II. Základní školu, a tím i do ulic Fügnerovy a Denisovy. Jedná se o prostor, kde jsou umístěny jednak základní škola, jednak mateřská škola, a dále prostor přímo navazující na pěší zónu.

Vyloučením autobusové dopravy z této lokality dojde k významnému zklidnění a dalšímu vytlačení zatěžující těžké dopravy ze středu města. V "pohádkovém týdnu", kdy došlo k úplnému omezení provozu v této lokalitě, se ukázalo, že jde o věc zcela reálnou, jejíž řešení je realizovatelné bez materiálových či jiných nákladů a bez toho, aby vznikly problémy v dopravní obslužnosti ve městě.

Po uvedených zkušenostech občané opětovně apelují na Městský úřad Jičín a tento žádají, aby učinil příslušné kroky k tomu, aby autobusová doprava byla vyloučena z tohoto prostoru nastálo a ne pouze na dobu "pohádky".

(PKa)


O zájemce, kteří využívají výhodné půjčky města nouzi nemají

Jičínsko - Vzhled fasád či střech činžovních i rodinných domů v centrech i v okrajových částech měst doznal v posledních letech změn k lepšímu. Obnovu privátního bytového fondu pomohly zčásti nastartovat i finanční půjčky, které žadatelům z řad vlastníků nemovistostí poskytují města.

Majitelům, přinuceným například havarijním stavem jejich obytných budov k investicím, na které nemají dostatek vlastních prostředků, mohou pomoci výhodné úvěry na stavební práce z takzvaného Fondu rozvoje bydlení (FRB). Veřejnost podle starostů rychle pochopila přednosti této nabídky. Vedení radnic přiznává, že je to jeden z nejefektivnějších způsobů, jak umožnit vlastníkům, aby se o svůj majetek starali.

"Potěšilo mě, že je zájem o půjčky hlavně na opravu fasád v centru," komentuje kladný ohlas na novou vyhlášku Pavel Šubr, starosta Bělohradu, kde s touto formou podpory začali teprve letos. Přitom hned na poprvé rozdělí tamní radnice rovný milión korun. "Některé objekty na náměstí si o renovaci opláštění už doslova říkaly," poznamenal Šubr s tím, že bez finanční pomoci by chystané opravy byly jen těžko myslitelné.

V Jičíně právě v těchto dnech vyhlásila městská rada další kolo výběrového řízení. "Uzávěrka přihlášek končí příští měsíc, nejzazší termín pro jejich podání je 29. říjen," oznámili pracovníci MěÚ. "Zájemci mohou získat peníze na obnovu střechy, fasády a dodatečnou izolaci proti spodní vodě domů starších deseti let. Dále na vybudování dosud chybějícího WC a koupelny v bytě, půdní vestavby a zřízení elektrického nebo plynového topení ve stávajícím domě." Výše příspěvku se v okresním městě pohybuje v rozpětí od 20 do 150 tisíc korun podle druhu jeho použití.

O adresáty města nouzi nemají, zásluhu na tom má především bezkonkurenční výše úroku. Například v Jičíně jsou půjčky úročeny čtyřmi, v Bělohradě pak pěti procenty, doba splatnosti byla tamními vyhláškami upravena na pět, respektive čtyři roky. Podmínky, za jakých je možné získat úvěr, se v ostatních městech regionu příliš neliší stejně jako účel jeho použití.

Starosta Nové Paky Petr Kuřík dokonce připustil, že příští rok posunou horní hranici poskytovaných půjček tak, aby korespondovala s narůstajícími cenami ve stavebnictví. "Objem peněz, který na jednotlivé druhy prací adresáti čerpají, se zatím neměnil, náklady však každý rok stoupají," vysvětluje Kuřík. V Sobotce, kde mají s Fondem rozvoje bydlení už tříletou zkušenost, jsou nabízené částky úročeny šesti procenty. "Počet zájemců zpravidla nepřevyšuje naše finanční možnosti. Má to tu výhodu, že nemusíme nikoho odmítat," uvedla vedoucí městského úřadu Jaroslava Vraná. Sobotečtí také umožňují čerpat úvěr i lidem, žijícím v přilehlých obcích, což není všude pravidlem. "Snažíme se, aby peníze byly přidělovány spravedlivě, tedy i v připojených obcích, odkud nám přicházejí žádosti," dodala.

Narozdíl od Sobotky, kde vyhlašují výběrové řízení pravidelně vždy začátkem roku, rozdělují v Hořicích peníze průběžně. "Pokaždé, když se sejde dostatečný počet žádostí. Poptávka tak většinou odpovídá nabídce," říká vedoucí hořického odboru výstavby František Tomášek. "Tato spolupráce s majiteli je určitě přínosem, zlepšuje se tím vzhled města i podmínky bydlení," konstatuje Tomášek.

(jn)


Staropacká radnice ztratila důvěru

Stará Paka - Po vzoru ostatních měst rovněž i ve Staré Pace uvažovala tamní radnice o poskytování půjček na obnovu a rozvoj bytového fondu, po nepříjemných zkušenostech s privatizací obecních bytů však na tuto formu pomoci rezignovala.

"Vyhlášku o tvorbě a použití Fondu rozvoje bydlení jsme měli už připravenou, zájemci by se našli. Nakonec jsme od ní upustili. Ztratili jsme totiž důvěru, že nám lidé budou půjčky splácet. V mnohých jsme se před pár lety zklamali, když se zde prodávaly obecní byty na úvěr. Mezi lidmi nám zůstala spousta pohledávek, měli jsme velké problémy s jejich vymáháním," svěřil se staropacký starosta Jaroslav Fišera.

"Problematiku oprav a renovací bytů jsme se proto rozhodli řešit jinou cestou. Nájemníkům dáváme možnost, aby si své bydlení vylepšili vlastními silami a po předložení rozpočtu jim pak vyčíslené náklady odečítáme po určitou dobu z nájmu," upřesnil starosta. Dodal, že práci na exteriéru některých budov, například opravy střech nebo fasád, hradí přímo obec. "Mzdové příjmy občanů nejsou v této oblasti tak vysoké, podle toho také volíme způsob financování," poznamenal Fišera.

(jn)


V PRŮBĚHU "POHÁDKOVÉHO TÝDNE" se několik stovek dětí i dospělých zúčastnilo dnů otevřených dveří v areálu Hasičského záchranného sboru v Jičíně. V rámci páteční prohlídky hasičské výstroje, výzbroje a techniky se zároveň stali svědky zinscenované záchranné akce, při níž profesionální záchranáři spolu s posádkami vozidel rychlé lékařské pomoci předvedli ukázku vyproštění zraněných osob z havarovaného vozidla. Po "rozstříhání" vraku pomocí moderní vyprošťovací techniky pak všichni přítomní obdivovali sehranost dvou posádek "rychlých sanitek" při poskytování první pomoci a zabezpečení základních životních funkcí zraněných osob. Fotografie zachycuje vlastní vyproštění zraněného za odborné asistence lékaře jičínského ARO MUDr. Martina Šimáka.

FOTO: mar


Velmi pracovitý manžel

Úbislavice - Policistům se zatím nepodařilo dopadnout zloděje "nenasytu", který se mezi 12. až 15. zářím 1999 vlámal do čtyř rekreačních chalup v obci Úbislavice-Chloumek.

Po vypáčení dveří si do své zlodějské mošničky postupně narovnal starožitné hrníčky, prostírání, dvě remosky, mixér, nástěnné hodiny, svícen, lustr, stolní lampu, porcelánového slona a stojan na fotografie pro milovanou ženušku. Loupežnickému synkovi pak přibral globus, pánské jízdní kolo Favorit na dny všední, na neděli pak kolo Horizont, kytaru, basebalovou pálku a sportovní tašku.

Nezapomněl však ani na ukojení svých tužeb a koníčků, a tak si silák ještě naložil benzínové sekačky, motorové pily, elektrickou vrtačku, matraci, ponorné čerpadlo, závitnici, svářecí kuklu, sadu různého nářadí a navrch stavební kolečko.

Pak jen zřejmě díky tomu, že torna s lupem byla již tak objemná, nepodařilo se "otesanovi" protáhnout vypáčeným oknem páté chalupy. Odebral se tedy k domovu provést inventuru nakradeného zboží, jehož celkovou hodnotu bývalí majitelé odhadli na 98 tisíc korun. Za dalších 32 tisíc korun jim zloděj nadělal škody na nemovitém majetku. Je zcela pravděpodobné, že by se s ním poškození chalupáři rádi osobně seznámili.

(red)


Humorné obrázky Jana Hrubého

Nová Paka - Jan Hrubý z Újezda pod Troskami není jen v regionu známým duchovním, ale i oblíbeným karikaturistou. S jeho humornými obrázky se budou mít možnost seznámit návštěvníci Městské knihovny v Nové Pace. Výstava s podtitulem "Kniha v kresbě humorné" bude zahájena ve středu 29. září. Karikatury Hrubého vyšly už také knižně pod názvem Slíva. Dalším z pravidelných hostů novopacké knihovny bude v prosinci Jaroslav Brabec, režisér snímku Kuře melancholik.

(jn)


Klub přátel King's Lynnu

Jičín - Více jak před rokem navštívili Jičín občané z partnerského města King's Lynn. Z rodin, které se o ně v průběhu pobytu starali, vznikl Klub přátel města King's Lynnu. Jeho členové měli v průběhu letošního srpna možnost strávit několik dnů v tomto anglickém městě a v jeho okolí. Zajímavou zastávkou na zpáteční cestě byla bezpochyby návštěva staroslavné Cambridge. Členové klubu mezi sebou uvítají další zájemce, kteří chtějí blíže poznávat partnerské městečko ve Velké Británii a prohlubovat přátelské vztahy s jeho obyvateli. Informace všem ochotně podá PhDr. Josef Novotný.

(red)


Nové Noviny