Nové Noviny č. 26/992. července 1999str. 6

Skleněné knihy Suzanne Pastor

Sobotka - Úvodním slovem Jorge Maria Migliorini y Bossio de Gravano, italského znalce a mecenáše umění, bude dnes v 19 hodin na zámku Humprecht zahájena výstava dvou žen, které se věnují fotografii - Američanky Suzanne Pastor a architektky Vlasty Krahulcové. Obě autorky se společně představují poprvé.

Suzanne Pastor žije a tvoří už několik v Praze. Její díla se vyznačují neobvyklým pojetím a přístupem k tomuto tradičnímu uměleckému žánru. V tomto duchu je komponována i současná expozice na Humprechtě s názvem Skleněné knihy. Vedle klasické práce s fotoaparátem se Pastor snaží využívat různých technik recyklování, koláží, asambláží a vytváření prostorových fotoobjektů. Tvorba Suzanne Pastor je zastoupena v řadě světových galeriích. Podílela se například na Mezinárodní výstavě fotografie v Arles, Fotografie Forum Frankfurt, výstavě 150 let fotografie Art v Basileji a na putovních výstavách po Spojených státech. Zároveň se velmi často angažuje i jako kurátorka, spolupracovala se slavným mezinárodním newyorským muzeem fotografie George Eastmana v Rochesteru, s galerií Rudolfa Kickena v Kolíně nad Rýnem. Patří k zakladatelům Pražského domu fotografie, jehož byla i první ředitelkou. Velmi dobře se orientuje ve vývoji české fotografie (klasika, moderna), iniciovala vznik unikátních souborů z děl Drtikola, Funkeho a dalších předních českých autorů.

Vlasta Krahulcová zobrazuje na svých barevných snímcích rozmanitost života takřka celého světa, jehož různé zeměpisné šířky měla možnost navštívit. Na Humprechtě představuje pestrou kolekci s názvem Výrazy. Vlasta Krahulcová je se Soboteckem spřízněna, žije zde její rodina.

(jn)


Arnošt Lustig v Nové Pace

Nová Paka - Pracovnicím Městské knihovny v Nové Pace se podařil husarský kousek, když zajistily besedu s významným spisovatelem Arnoštem Lustigem. Tento celosvětově známý literát si jen na pár dní odskočil ze svého současného bydliště, ze Spojených států, do Čech, a tak zájem o besedu s ním projevila celá řada větších měst, o to větší dík patří novopacké knihovně za to, že jsme se s ním mohli v druhé polovině měsíce června setkat v našem městě.

Arnošt Lustig, autor celé řady knih a scénářů, vycházejících především z jeho otřesných zážitků z koncentračních táborů v Terezíně, Osvětimi a Buchenwaldu, se v neformální besedě představil jako znalec literatury, umění, ale především jako výborný vypravěč. Dosud přednáší mladým adeptům literatury a filmu, a tak neztrácí kontakt s lidmi.

V besedě se vyjádřil k celé řadě problémů, například k brutalitě v současné filmové tvorbě, kterou nechápe, neboť umění by mělo ukazovat spíše krásno, mělo by člověka obohacovat. Mluvil o současných problémech americké společnosti, výkladu bible pro dnešek, ale i třeba o válce na Balkáně, své rodině a o přátelství s významnými osobnostmi jako například s režisérem Milošem Formanem, spisovatelem Josefem Škvoreckým a dalšími.

Beseda by se jistě protáhla, neboť dotazů na Arnošta Lustiga přicházelo stále dost a dost. Nebýt skutečnosti, že jej čekala další akce na Moravě a pořadatelé a pracovníci Českého rozhlasu již netrpělivě čekali, jistě by v Nové Pace odpovídal na dotazy pozorných posluchačů ještě dlouho.

Každé setkání se zajímavým člověkem ostatní obohacuje, o setkání s Arnoštem Lustigem to platí dvojnásob.

Václav Franc


SCHEYBALOVY NÁRODOPISNÉ KRESBY Výstavu národopisných kreseb Josefa Václava Scheybala v hořickém muzeu zahájil minulý týden jeho dlouholetý přítel dr. Josef Vařeka (na snímku) z Akademie věd České republiky. Scheybal má k Hořicům blízký vztah, pochází odtud jeho matka a na gothardském hřbitově jsou pohřbeni i oba rodiče. Jak také na úvod vernisáže zaznělo, Hořice patřily k významným střediskům národopisné práce v Podkrkonoší. Scheybal, který letos oslavil sedmdesátiny, je uznávaným odborníkem v oboru lidové kultury a znamenitým výtvarníkem. Jeho kresby, dokumentující historii lidové architektury v Čechách, na Slovensku a v zemích bývalé Jugoslávie, jsou zastoupeny v mnoha publikacích.

FOTO: jn


Kočovné divadlo

Železnice - Osvětová beseda Železnice pořádá v sobotu 3. července ve 21 hodin divadelní představení Válkova kočovného divadla z Prahy. Soubor uvede hru Kulhavý mezek aneb Výbuch na jičínském zámku. Představení se uskuteční na nádvoří Vlastivědného muzea, za nepříznivého počasí v místní sokolovně.

(red)


Jičín opět hostí mladé flétnisty

Jičín - Neúnavný popularizátor hry na příčnou flétnu prof. František Malotín zahájil včera jubilejní desátý ročník "Letních fléten", o které bývá mezi mladými hudebníky značný zájem.

Rok co rok se profesor pražské konzervatoře František Malotín vrací začátkem prázdnin do Jičína, aby zde pořádal desetidenní kurs pro studenty konzervatoří a žáky hudebních škol. Semináře se pravidelně účastní i zahraniční frekventanti, před dvěma roky tu například pobývali i dva Japonci studující v Paříži a jeden australský konzervatorista.

Ačkoliv netradiční metodu výuky hry na flétnu někteří z Malotínových kolegů dosud neuznávají, studenti pod jeho vedením se na domácích i mezinárodních hudebních soutěžích a přehlídkách často umísťují na předních místech. Právě díky svému pojetí metodiky a samotné interpretaci si Malotín získal renomé jak u nás, tak hlavně v zahraničí.

"Angličanku Evelyn Frank, která v posledních dvou letech vedla kurs spolu se mnou, letos vystřídal Petr Ries, jeden z mých žáků a dnes ředitel budějovické konzervatoře," upozorňuje na jedinou změnu František Malotín. "Riesovy studentky v letošním roce dosáhly vynikajících úspěchů na festivalu Concertino Praga," doplnil.

Oba lektoři mají v těchto dnech na starosti téměř šedesát frekventantů, z toho osm z Polska a dva z Německa. "Letošní počet účastníků je zatím nejvyšší za celou dobu existence těchto kursů," říká s uspokojením František Malotín. "Vždy mě zajímalo, jak hrají ti nejlepší. Čeští flétnisté nedosahovali takových úspěchů jako v jiných zemích. Vysledoval jsem, že technika hraní vyžaduje specifický přístup, který se ovšem u nás příliš nerozvíjel. První poznatky jsem nejprve aplikoval sám na sobě a později i na svých žácích, kteří mi jejich správnost potvrdili dosaženými úspěchy na mnoha celostátních soutěžích," vzpomíná na začátky, jenž předcházely vzniku Letních fléten v Jičíně.

Ani letos nepřijde zkrátka hudbymilovné publikum. Cyklus šesti večerních vystoupení, který začal už včera v porotním sále zámku, bude zakončen příští pátek koncertem duchovní hudby v jičínském kostele sv. Ignáce v podání Alexandry Spurné (soprán) a Jana Krejči (loutna).

(jn)


Jičínský architekt Josef Oppolzer - část IV.

V dnešní čtvrté a poslední části seriálu o životním díle jičínského architekta a stavitele Josefa Oppolzera se podíváme nejprve do Fortny, pak do Židovské ulice a nakonec i na jím realizované stavby mimo Jičín.

Ulice Fortna

Její severní strana v roce 1840 zcela vyhořela. Nové domy byly jednopatrové, architektonicky nevýznamné stavby, později značně přestavované (čp. 39, 40, 41 a 42). Dům čp. 43 na nároží Fortny a ulice Nerudovy je dvoupatrová budova pozdního empiru, postavená teprve roku 1849 stavitelem V. Weberem podle staršího projektu Josefa Oppolzera. Ten ve svém návrhu vytvořil fasády v přízemí s kvádrovou bosáží, v hladce omítaných patrech členil fasádu obdélnými okny se šambránami s rovnými nadokenními římsami. V interiéru jsou patra přístupna vřetenovým schodištěm podpíraným sloupy, pro Oppolzera charakteristickým. Prostor poměrně rozlehlého dvora je obklopen zděnými pavlačemi se segmentovými pilířovými arkádami.

Židovská ulice

V roce 1840 byla jen zčásti zastavěna. Rostoucí židovská obec měla zde již svou synagogu z roku 1784, která byla v roce 1840 postižena požárem. Josef Oppolzer vztyčil krátce po požáru nový krov a střechu. Omítl plášť synagogy, do interiéru vložil novou kruchtu, kterou zpřístupnil vnějším schodištěm. Nejvýznamnější světskou stavbou ghetta byl dům rabína čp. 100, původně židovská škola, na nároží ulic Židovské a Čelakovského.

Stavitel Josef Oppolzer vyprojektoval v roce 1842 dnešní jednopatrovou budovu, ve fasádách přízemí členěnou slepými arkádami a v patře obdélnými okny s plošnými šambránami. Pozdně empirová stavba zůstala zachována ve své půdorysné dispozici, schodiště bylo sneseno v roce 1931. Posledním z hodnotných děl pozdního empiru, dům čp. 105, je jednopatrová budova s pilířovým schodištěm a v průčelí s ornamentikou druhého rokoka. Byl postaven v roce 1840 Josefem Oppolzerem.

Stavby mimo Jičín

Stavební činnost Josefa Oppolzera se neomezila pouze na město Jičín, pracoval též v nedalekém okolí. V Robousích přistavěl roku 1841 k původně středověkému kostelu Nalezení sv. Kříže hranolovou věž, kterou ukončil jehlancovou střechou téhož typu jako střechu jičínské Valdické brány. V Řítonicích u Dolního Bousova postavil u kostela sv. Štěpána v roce 1842 novou faru, jednoduchou přízemní budovu s průčelím o pěti okenních osách se středním pravoúhlým kamenným portálem. Fara má dispozici střední chodby s přilehlými čtyřmi místnostmi. Další mimojičínskou stavbou byla sakristie při kostele sv. Prokopa v Libošovicích.

Rozsah Oppolzerovy tvorby není úplný a není uzavřen. Nedostatek písemných pramenů a plánového materiálu neumožňuje spolehlivě určit autorizaci dalších staveb, avšak na základě slohových analýz lze vyslovit domněnku jeho účasti na těchto objektech: Jičín, Holínské předměstí, domy čp. 89 (1840) a čp. 33 (1849) na Komenského náměstí, v ulici Na Příkopech domy čp. 78 (1842) a čp. 76 (1834). Staré Město: domy čp. 39 (1850), čp. 40 (1840) a čp. 41 (1842). Mimo Jičín lze uvažovat o Oppolzerově spolupráci při stavbě kostela sv. Františka Serafinského v Kněžmostě, stavěného v letech 1838 až 1841, a o jeho účasti na přístavbě bočních křídel zámku v Milíčevsi, prováděné roku 1841.

Z jeho návrhů se zachovaly pouze dva, návrh průčelí dvojdomu čp. 59 a 60 a projekt úpravy Valdické brány. Pro děkanskou pamětní knihu vyhotovil Oppolzer po roce 1835 zaměření půdorysu a průčelí kostela sv. Jakuba Většího v Jičíně. Obě zaměření i oba návrhy jsou technicky velmi dobře zpracované a ukazují zřejmě jeho předchozí profesionální vzdělání.

Stavební působnost Josefa Oppolzera byla značně rozsáhlá, v Jičíně do značné míry ovlivněná velkým požárem v roce 1840, po němž následovaly nutné stavební a rekonstrukční práce. Jeho dílo je z hlediska vývoje české architektury téměř plnohodnotné a snese srovnání s tvorbou předních českých architektů první poloviny 19. století, se jmény J. Koch, J. Hausknecht, Gruber a další.

Své architektonické poznatky získával zřejmě ze staveb empiru (Koch, Fischer) a rozšířil je poznáním prvních gotizujících staveb z okruhu J. Grubera a P. Nobileho. Byl pravděpodobně výtvarně i technicky výraznou osobností a na rozdíl od pražských architektů vytvářel to, co se nazývá drobnou architekturou. Byl představitelem směru, zvaného pozdním empirem nebo též pozdním klasicismem, a svým dílem uzavíral téměř osmdesát let trvající epochu klasicismu.

Jaroslav Wagner


Program Šrámkovy Sobotky

Sobota 3. července 1999

10.00 hodin - Zahájení seminárních dílen studentů.

19.30 hodin - "Hymna". Představení Žižkovského divadla, "Studio Jára" Praha v sále sobotecké sokolovny (dále jen SSo).

Neděle 4. července 1999

9.00 hodin - "Zahájení 43. Šrámkovy Sobotky". V sále spořitelny (dále jen SSp) uslyšíte úvodní slovo a vyhlášení výsledků literární soutěže Šrámkovy Sobotky.

11.30 hodin - Odhalení desky pátera Vetešníka (u kostela).

13.30 hodin - "Poetické odpoledne" na soboteckých prostranstvích bude zahájeno u Šolcova statku.

16.30 hodin - "Koncert pěveckého sdružení Cantus Jaroměř" v chrámu sv. Maří Magdaleny.

19.30 hodin - J. Voskovec, J. Werich: "Caesar". V SSo hraje soubor J.K. Tyl z Hořic a NLH Quintet. Režie: Zdena Vaškovová.

Pondělí 5. července 1999

9.00 hodin - "Soulad a spor slova a hudby" (libreta) prof. PhDr. Alexandra Sticha v SSp.

11.00 hodin - Výstava Jiřího Mádla ve zdravotnickém středisku.

14.00 hodin - "Jedni a ti druzí". Koláž z veršů a textů J. Prevérta. V SSp účinkuje Dětské divadelní studio Praha.

19.30 hodin - "Máchovská nocturna" Alfréda Strejčka v SSp. Úterý 6. července 1999

Celodenní výlety účastníků festivalu.

19.30 hodin - "Mydlibába a ty druhé". Luba Skořepová v SSp.

22.00 hodin - "Mistr Petr Pleticha". Starofrancouzskou frašku v SSo hraje Závěsné divadlo Jičín.

Středa 7. července 1999

9.00 hodin - "O překladech Eugena Oněgina" vypráví Milan Dvořák, Jana Mertinová a další přední rusisté v SSp.

11.00 hodin - Jiří Nosek, prezentace nakladatelství Romeo v SSp.

19.30 hodin - Večer věnovaný k 200. výročí narození A.S. Puškina. "Eugen Oněgin" - čtení Mgr. M. Dvořáka z nového překladu v SSp.

Čtvrtek 8. července 1999

9.00 hodin - "Takzvaná hudebnost verše". M. Červenka v SSp.

11.00 hodin - Prezentace nakladatelství Fortuna Praha a beseda s Jiřím Žáčkem v SSp.

13.00 hodin - "Tvůrčí čtení a psaní". Stanislava Emmerlingová na zahradě Šrámkova domu.

19.30 hodin - "Večer pedagogických a filozofických fakult". Parodie na "DO RE MI" v SSp.

Pátek 9. července 1999

9.00 hodin - "Slovo o hudbě, hudba o slově". Lukáš Hurník v SSp.

17.00 hodin - Večer poezie s M. Nýdrovou ve Šrámkově domě.

19.30 hodin - Verše o Sobotecku v podání J. Riedelbaucha v SSp.

21.30 hodin - Fráňa Šrámek: "Dvě království". V SSo uvede Turnovské divadelní studio.

Sobota 10. července 1999

9.00 hodin - PhDr. Josef Prokeš "Folková píseň v kontextu 60. - 80. let" v SSo.

14.00 hodin - "Kopretinka". Na zahradě Šrámkova domu uvádí Válkovo kočovné divadlo.

(red)


Zajímavé knihy U Pašků

Matulka Neobyčejné příběhy

Povídky s mysliveckou tématikou.

Moraviapress Kč 169,-

Doležalová Hříchy mládí - Takový jsme byli

Vyprávění paní a pánů herců, spisovatelů, výtvarníků.

Regia Kč 199,-

Denker Naděje

Drama plné napětí a citu z lékařského prostředí.

Domino Kč 169,-

Švandrlík Kopyto, Mňouk a akta X

Madagaskar Kč 129,-

Gumán Jsme mistři MS 99

Horný Mistrovství v ledním hokeji v Norsku.

Motýl Kč 329,-

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/222 67).


Nové Noviny