Nové Noviny č. 26/992. července 1999str. 5

Nové Občanské sdružení Periferie

Jičín - Vzrůstající počet občanských iniciativ se nevyhnul ani Jičínu. Po Občanském sdružení Robousy a Spolku občanů a přátel Popovic se v minulých dnech na ministerstvu vnitra zaregistrovalo další uskupení - Občanské sdružení Periferie, reprezentující především zájmy obyvatel Lidického náměstí.

Důvodem jeho vzniku je upozornit vedení města na problémy, které obyvatele této části Jičína trápí. Už samotný název sdružení naznačuje, že z jejich pohledu nejsou radnicí dostatečně řešeny. "Chceme se zaměřit na problematiku života občanů nejen na Lidickém náměstí, ale na Novém Městě vůbec. Bohužel ne se vším můžeme být spokojeni," říká Jitka Vitvarová, členka desetičlenného přípravného výboru. Na valnou hromadu, která se konala tento týden, byl pozván i starosta Jiří Liška.

"Vznik občanských sdružení je naprosto legitimní, i když se občas jedná o prosazování výhradně lokálních zájmů několika občanů, ale jak už jsem řekl, je to zcela legitimní," reaguje jičínský starosta. "Obecně to vnímám pozitivně, jsem rád, když se lidé dávají dohromady, když je něco spojuje. Jako zástupce města, někdy vidím, že některé aktivity jdou proti jeho záměrům a rozvoje. Na druhou stranu je jasné, že každé rozhodování v nějaké oblasti, se někoho dotýká. Lidé, kteří tam žijí, nejlépe znají dané problémy a těm, co přijdou na Nové Město třeba jednou za měsíc, se zkrátka takové zdát nemusí," připouští Liška. V této souvislosti zmínil Občanské sdružení Robousy, které si podle jeho slov prosadilo pár změn v projektu na plánovanou čtyřpruhou komunikaci ku prospěchu občanů této satelitní obce. A co postrádají zástupci OS Periferie? "Nejsme spokojeni například se stavem místních komunikací, zejména chodníků v Ruské ulici. Jedním z hlavních důvodů našeho vzniku byla reakce na záměr města, propojit Lidické nám. se silnicí na Popovice. Máme obavy, že se tím zvýší počet projíždějících vozidel, prašnost a hlučnost. Uvítali bychom také, kdyby se zlepšil celkový vzhled zdejších prostranství, které je potřeba zkulturnit, včetně výsadby zeleně. Do budoucna by se mělo řešit také parkování automobilů a výstavba hřišť, je zde řada mladých rodin s malými dětmi," předesílá Vitvarová.

"S výstavbou dětských hřišť se počítá, ale mám vážnou obavu, že jakmile tam vybudujeme sportoviště, vzápětí vznikne jiné občanské sdružení, které bude žádat, aby se z této oblasti stala klidová zóna," domnívá se Liška. Řekl, že obnova komunikací je mezi prioritami města, v letošním roce se počítá s novým chodníkem v Ruské ulici. "Jestliže tam ještě není, tak jen z toho důvodu, že zápasíme s finančními problémy a nechtěli jsme stavět na dluh," vysvětluje starosta. "Naším cílem je prevence. Vzhledem k tomu, že jsou jisté záměry na Novém Městě, byli bychom rádi, kdyby byl na naše připomínky brán zřetel. Jako občanské sdružení máme možnost být účastníky správních řízení," dodává Jitka Vitvarová.

(jn)


Omluva manželům Kupcovým

Jičín - V minulém vydání NN jsme vás informovali o demolici rodinného domku čp. 53 v ulici Boženy Němcové. V článku mimo jiné stálo, že posledními majiteli domu byli dnešní manželé Kupcovi, kteří: "domek po roce 1989 zčásti adaptovali a z ložnice zřídili obchůdek s hudebninami, později s nádobím, který však zřejmě neprosperoval, a tak byl opuštěný několik let nabízen k odprodeji, až ho nakonec za 260 000 korun koupilo město Jičín".

V této části článku jsme se dopustili chyby a uvedli mylnou informaci. Manželé Kupcovi, dnes spolumajitelé restaurace Amádeus na Novém Městě, byli sice posledními vlastníky nemovitosti, ovšem obchod v domku č.p.53 zřídili již před rokem 1997 předchozí majitelé. Za tuto nepřesnou informaci se omlouváme.

Martin Horák


Nezletilá podnikatelka - reakce manželů Kupcových na článek v Nových Novinách

Protože já i moje manželka patříme mezi skupinu lidí, kteří se rádi dozvědí, co se v jejich okolí děje nového, zakoupili jsme si jako obvykle Nové Noviny. Zde jsme se s překvapením dočetli, že dům v ul. Boženy Němcové č.p. 53 v Jičíně jsme cituji: "z části adaptovali již po roce 1989 (přestože mi v této době bylo sedmnáct a manželce "plných" třináct let) a z ložnice jsme zřídili neprosperující obchůdky s hudebninami a poté s nádobím. Mile nás potěšilo, že pan redaktor je pln optimismu, co se týče podnikatelského ducha mládeže.

Tohoto domu jsme opravdu byli vlastníky, ale až od roku 1997. Dům jsme zakoupili s úmyslem budoucí rekonstrukce, ale s hrůzou jsme zjistili, že stavební povolení k přestavbě nám nebude uděleno, jelikož Městský úřad již v počátku devadesátých let rozhodl o demolici domu. Tato informace se k nám od předchozích majitelů bohužel nedostala, zřejmě ji považovali za nepodstatnou. Dokážete asi pochopit, že nám nezbylo nic jiného, než přijmout nabídku Městského úřadu a dům odprodat. Nechtěl bych nikterak poškodit jména předchozích majitelů, přestože jejich chování není plně v souladu s etikou mezilidských vztahů, a proto jejich jména ponechávám v anonymitě.

Když už pan redaktor p. Horák (autor tohoto článku uveřejněného v Nových novinách dne 25.6.1999 pod názvem "Další dům vzal za své") věděl, kdo dům vlastnil, mohl se bez jakýchkoliv problémů zeptat přímo nás a nepsat nic pouze od "stolu a telefonu". Pokusil jsem se pana Horáka kontaktovat telefonicky, což se mi opravdu podařilo. Zeptal jsem se ho na ověřování pravdivosti a důvěryhodnosti získaných uveřejňovaných informací, na což mi dosti arogantním způsobem odpověděl, že - cituji: "Kdybych si měl všechno ověřovat, nedělal bych nic jiného,...".

Milý pane redaktore, přestože nejsem profesionální redaktor a nemám na tuto činnost žádné vzdělání, rád bych Vás jako obyčejný člověk požádal o jednu "maličkost". Pokuste se alespoň občas zvednout ze své vyhřáté židle, mile se rozloučit se svým telefonem, který je pravděpodobně jediným zdrojem informací a projděte se po městě. Naleznete zde bohatý zdroj námětů založených na zajímavých podkladech na kterých by měly každé seriózní noviny stavět, pokud se nechtějí dostat do šedého průměru bulvárních plátků.

Aleš Kupec, Aneta Kupcová (roz. Havránková)


Z bloku Policie České republiky

Jičín - Po předchozí konzumaci alkoholických nápojů si ve společnosti přátel v pátek 18.6.1999 v podvečerních hodinách rozhodl sáhnout na život 45 letý muž z Jičína. Po slovech, že ho už nebaví žít, náhle vytáhl nelegálně drženou střelnou zbraň, přiložil ji na střed hrudníku a vystřelil, čímž si způsobil průstřel hrudní stěny. Zdravotní stav zraněného byl po rychlém zásahu zdravotníků ARO ON Jičín stabilizován.

Budčeves - V dopoledních hodinách dne 21.6.1999 došlo u obce k náhlé nevolnosti třiašedesátiletého řidiče osobního vozidla Š-Felicia, který najel do středu vozovky, kde se zvrátil do sedadla. Přivolaný lékař i přes rychlou odbornou pomoc konstatoval smrt selháním srdeční činnosti.

Kopidlno - Policisty OO Kopidlno společně s pracovníky jičínské kriminální služby byl v těchto dnech zjištěn pachatel vloupání do hospod v Kopidlně. Třiadvacetiletý místní mladík se nejprve vloupal v předposlední květnovou noc do hospody Na Růžku. Zde ovšem nic neodcizil, jelikož byl při trestném činu vyrušen. V ranních hodinách dne 19.6.1999, kdy navštívil bez vědomí majitele pohostinství Radnice, už byl úspěšnější. Tady ukradl několik krabiček cigaret různých značek. Majiteli způsobil škodu za 3 tisíce korun. Dva dny nato bylo zloději sděleno obvinění ze spáchání pokusu krádeže a z krádeže.

Jičín - Cyklista, jedoucí v neděli v podvečer od křižovatky Letná, nedal při odbočování do Jarošovy ulice z Komenského náměstí přednost v jízdě protijedoucímu osobnímu vozidlu Š-Felicia. Při střetu utrpěl těžké zranění. Hmotná škoda vzniklá v souvislosti s dopravní nehodou činí asi 16 tisíc korun.

Vysoké Veselí - Obvinění pro trestné činy ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí bylo v těchto dnech sděleno místnímu šestadvacetiletému muži. Obviněný nedbal uloženého trestu zákazu řízení motorových vozidel a v časných ranních hodinách posledního květnového dne řídil osobní vozidlo opět pod vlivem většího množství požitého alkoholu.

Jičín - Na křižovatce u autobusového nádraží nedal v dopoledních hodinách dne 22.6.1999 řidič Trabanta přednost Felicii, přijíždějící po hlavní silnici. Při nehodě nedošlo ke zranění, na vozidlech vznikla hmotná škoda ve výši asi 16 tisíc korun.

Lomnice nad Popelkou - Vyšetřovatelem OÚV Jičín bylo v těchto dnech sděleno obvinění z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů, spáchaného ve spolupachatelství, dvojici devatenáctiletých mladíků a jejich šestnáctiletému komplicovi. Povedený trojlístek z Lomnice nad Popelkou společně ze semen vypěstoval rostliny konopí, které v polovině června začal vysazovat v lesním porostu v našem okrese. Při sázení však byli mládenci přistiženi policejní hlídkou.

(tm)


Opraví Trabanta, motocykl i čerpadlo

Jiří Palička se věnuje jedné z plastových limuzín.

FOTO: jn

Slatiny - Jednou z několika málo opraven východoněmeckých zčásti plastových automobilů v jičínském okrese je Trabant servis J & J Repas Slatiny, který najdete na výpadovce z uvedené obce směrem na Jičíněves.

Skupinka mladých, ochotných automechaniků zde provádí snad veškerou činnost spojenou s udržením dobrého technického stavu a svěžího vzhledu tradičních dvoutaktních vozidel donedávna ještě vyráběných firmou VEB sachsenring Automobilwerk Zwickau NDR. Oblíbené socialistické limuzíny i tudory o společném obsahu všech dvou válců 595 ccm dosahují při plném "céresu" někdy až neuvěřitelného výkonu 19,1 kW, což je v přepočtu rovných 26 koní pod jednou kapotou.

Zapalování obou v řadě za sebou uložených válců probíhá mnohdy neřízenou sérií náhodných výbuchů, přičemž při optimálním stavu všech technických zařízení dosahuje vozidlo v některých případech i stokilometrové rychlosti. Někdy se však jednoduché zařízení poměrně složitě porouchá, a pak je tady právě J & J Repas, kde vám vašeho miláčka nejen opraví, ale na vaše přání provedou i jeho celkovou generálku a připraví na STK, kterou samozřejmě bez vaší účasti zajistí.

Druhým oborem komerční činnosti servisu jsou opravy malých i větších motocyklů Babetami počínaje a "velkoobjemovými" stroji konče a opravy i prodej všech druhů vodních a kalových čerpadel. Nejede-li vám vaše plastová limuzína nebo motocykl, či vám nečerpá oběhové čerpadlo, volejte tel. 0433/96212 nebo 24732.

(red-PI)


Dokončení: bez legií by nebylo ani Československé republiky

LEGIE V RUSKU. Od počátku války byly mezi českými a slovenskými vojáky armády Rakouska-Uherska časté případy, kdy se při nejbližší příležitosti vzdávali. Jednalo se o tisíce vojáků a byly i případy přechodu celých jednotek na stranu nepřítele.

V předválečném Rusku žilo na 70 000 Čechů převážně na Volyni a v kyjevské oblasti. V létě r. 1914 založili kyjevští Češi "Radu Čechů v Rusku", která požádala cara o povolení k založení čs. jednotky, což jim bylo povoleno, a tak vznikla Česká družina o síle 1 000 mužů. Na den patrona českého království sv. Václava složila družina přísahu. Pak byla přidělena k 3. armádě a rozdělena na poločety, které prováděly průzkumnou činnost. Na podzim byl povolen nábor ze zajatců, a tak vznikla "Nová družina".

V r. 1916 vznikl z těchto dvou jednotek 1. čs. střelecký pluk. Po únorové revoluci se zlepšily podmínky pro nábor a v červnu r. 1917 už mělo čs. vojsko 3 pluky. Ty se zapojily do bojů u Zborova, kde se jim podařilo prolomit frontu rakouských jednotek. Pro čs. odboj to byl úspěch, který zvýšil již tak velký počet dobrovolníků. Do konce r. 1917 mělo čs. vojsko na Rusi již 40 000 mužů, čímž mohl vzniknout čs. armádní sbor se dvěma divizemi.

Po říjnové revoluci byla dle nařízení T.G. Masaryka legiemi udržována neutralita a nebylo zasahováno do vnitřních záležitostí Ruska. Od února r. 1918 byli naši legionáři považováni za součást francouzské armády. O jejich přepravě do Francie jednal sám Masaryk a třem transportům se podařilo přes Murmansk a Archangelsk odjet. Ostatní museli vést ústupové boje z Ukrajiny. Nejtěžší boje svedly legie s německými jednotkami u železničního uzlu Bachmač, kde vedle sebe bojovaly naposledy čs. legie a části rozložené ruské armády.

Na ruské straně pak byly patrné snahy uspokojit německý požadavek na odzbrojení a zajetí čs. legií. Toto u legionářů naráželo na tvrdý odpor a vedlo k ozbrojenému vystoupení s cílem vynutit si cestu na východ do Vladivostoku silou. Přes neustálé zdržování a napadání čs. ešalonů bolševiky se legiím podařilo obsadit důležité body na magistrále, která pak byla v délce 5 000 kilometrů v moci čs. jednotek. Po neustálých bojích se legie dostaly do Vladivostoku, odkud byly přepravovány na lodích přes Japonsko a USA do vlasti. Poslední transport odjel z Vladivostoku 2. září 1920. Do vlasti dorazilo na 70 000 legionářů, kteří se stali základem nové československé armády.

Dnes po více než osmdesáti letech nám tyto boje na frontách 1. světové války připomínají pouze pomníčky padlých Čechů, kteří sloužili v rakousko-uherské armádě. Co se stalo s více jak 100 000 legionáři z ruské, francouzské a italské fronty? Skoro jsme na ně zapomněli, ale našli se mladí lidé, sdružení do Klubu vojenské historie "Rota Nazdar", kteří se zapojili do akce "Vraťte legionáře z let 1914 až 1920 do rodných obcí", iniciovanou generálem Rudolfem Krzákem. V současné době vzniká podrobný seznam legionářů Jičínska. Tímto bych chtěl všechny čtenáře požádat o pomoc při sestavování tohoto díla. Máte-li doma fotografie, dopisy, deníky nebo jiné tiskoviny, osobní vzpomínky, poskytněte je prosím k nahlédnutí a pomozte tak vzpomenout na muže, kteří bojovali daleko od svých domovů za vlast, která ještě neexistovala.

KVH Rota Nazdar - Rudolf Hochman, Jičíněves 89, 507 31, tel. 0433/557223


Nové Noviny