Nové Noviny č. 26/992. července 1999str. 2

Stavbu zahájí snad do dvou let

Robousy - Neochvějné jak středověké hradby je stanovisko členů Občanského sdružení Robousy, které neustále trvá na svých připomínkách vůči navrženému projektu rozšíření silnice mezi Robousy a Úlibicemi, jednoho z nekritičtějších dopravních úseků na Jičínsku.

Přestože odborníci už několikrát zástupcům sdružení vysvětlili, že jimi požadované úpravy projektu není možné z technického a bezpečnostního hlediska akceptovat, jejich postoj se tím nezměnil. Občanské sdružení protestovalo proti vydanému územnímu rozhodnutí. Jelikož ani v jednom odvolání k městskému a později okresnímu úřadu neuspělo, se svou stížností se nyní obrátilo přímo na ministerstvo.

Vzdor těmto komplikacím se už v tuto chvíli připravují podklady pro stavební povolení. "Nenastane-li nic mimořádného, vlastní zahájení stavby můžeme očekávat v roce 2001," informoval NN ing. Jaroslav Petrus z Ředitelství silnic a dálnic. Dodržení uvedeného termínu je mimo jiné podmíněno i schválením územního plánu Úlibic, kde se plánuje obchvat obce.

Jedním z nejvíce přetřásaných sporných bodů je umístění samotné trasy čtyřpruhu. "Silnice se přiblíží k zástavbě," stěžuje si opakovaně jednatel OS Josef Papoušek s tím, že se už v minulosti počítalo s rozšířením komunikace směrem od obce, do prostoru dnešní čerpací stanice pohonných hmot. "Ale vždyť budoucí komunikace bude rozšiřována směrem jižním, tak, aby se nezhoršilo zatížení obce. Nová trasa respektuje stávající komunikaci, a i kdyby vedla napříč čerpací stanicí, jak požaduje pan Papoušek, v nejsledovanějším úseku se při dodržení norem odkloní maximálně o několik desítek centimetrů," podotýká ing. Zbyněk Musil, autor projektu. "Není jediný důvod, proč bychom neměli občanům vyjít vstříc, ale nikdo po nás nemůže chtít, abychom porušovali zákony," poznamenal Petrus, který zastupuje investora. Zároveň připustil, že jedna z připomínek - změna podchodu na podjezd mezi horní a dolní částí Robous, byla akceptována.

Práce na čtyřpruhu měly být zahájeny už před dvěma lety, neustálé úpravy projektu a dohady kolem pozemků tuto akci oddálily. Pokud by se stavbu v roce 2001 přece jen podařilo rozjet, dobu jejího trvání odhaduje Petrus na pětadvacet až třicet měsíců. Krátce po jejím skončení by následovala mimoúrovňová křižovatka včetně obchvatu Úlibic.

(jn)


Starosta navrhuje vstup do Sokola

Lázně Bělohrad - Komplikovaný vztah mezi tělovýchovnou jednotou a Českou obcí sokolskou ohledně budovy sokolovny v Bělohradě by mohl být vyřešen obdobným způsobem jako před dvěma lety v Železnici.

"Zástupci zdejší tělovýchovy se na nás obrátili, aby město vstoupilo do delší dobu probíhajícího jednání. Za současné situace bych jako ideální řešení viděl zopakovat stejný postup, který před dvěma lety zvolili v Železnici," navrhuje bělohradský starosta Pavel Šubr. "Kdyby jeden nebo i dva oddíly TJ vstoupily do Sokola, budovu by tím získaly pro sebe," upřesnil Šubr s tím, že jedním z nich by mohla být Asociace sport pro všechny, která má k aktivitám sokolů nejblíž.

Vlastníkem objektu je Česká obec sokolská, ovšem ani jeden z jejích členů přímo ve městě nepůsobí. "Do sokolovny, která se nachází poblíž lázní, se z důvodu nevyjasněných vztahů v posledních letech neinvestovalo, přitom by bylo potřeba opravit například střechu, protože tam zatéká," poznamenal starosta. Zároveň připustil, že by město mohlo zčásti přispět na některé renovační práce. "Případná pomoc ze strany města bude předmětem dalších jednání, ale minimálně bychom se podíleli nákupem potřebného materiálu," konstatuje starosta. Město také platí obci sokolské za pronájem, poněvadž budova slouží i jako místní kino.

(jn)


MOHUTNÝ PRŮVOD ABITURIENTŮ Oslavy jubilea Lepařova gymnázia přilákaly o víkendu do Jičína stovky návštěvníků, především pak řadu absolventů, kteří zde v minulosti maturovali. V průvodu, který kráčel napříč městem, byly zastoupeny maturantské ročníky od roku 1931 až po ten letošní. Jičíňáci také uctili památku Františka Lepaře, dlouholetého pedagoga jednoho z nejstarších gymnázií v zemi, které ve svém názvu nese jeho jméno. Františku Lepařovi, jehož zásluhou se podařilo získat peníze na stavbu nové budovy gymnázia (1883), byla v neděli na domě čp. 139 v Revoluční ulici odhalena pamětní deska. Návštěvníci si měli možnost vyzdobené prostory školy prohlédnout, mohli si také odnést vzpomínkové publikace, medaile nebo nově vydaný almanach. Součástí oslav byla i dvoudenní vědecká konference o gymnaziálním vzdělávání.

FOTO: jn


Opraví "slavnostní" osvětlení

Jičín - Na základě kritické připomínky člena městské rady Petra Volfa k současnému technickému stavu osvětlení Valdštejnova náměstí dojde v příštích dnech k jeho doplnění a opravám, aby se náměstí a především pak jeho historické stavby staly opět i ve večerních hodinách nasvícenou chloubou a "výstavní skříní" vstupní brány do Českého ráje.

Největší problémy má správce "slavnostního" osvětlení historického centra města se zloději a vandaly. Ti neváhali například ukrást čtyři reflektory umístěné pod vodou na dně kašny a nebo je poblíž Mariánského sloupu uprostřed náměstí úmyslně rozbíjejí. O další reflektor by mělo být doplněno i nasvícení horní části Valdické brány.

(red)


Výstavba rodinných domů: otázkou je investice do sítí

Jičínsko - Hlad po nových bytech je stále značný. Lidé, kteří se však chtějí osamostatnit a pořídit si vlastni střechu nad hlavou, to nemají právě snadné.

Přestože stát v rámci svých možností tyto aktivity podporuje (zájemcům je poskytován hypoteční úvěr, dvousettisícová bezúročná půjčka), i tak jsou výdaje na stavbu mnohem vyšší než finanční možnosti většiny domácností. Nejen z těchto důvodů se zatím větší pozornosti těší výstavba činžovních domů, které jsou podstatně více podporovány z veřejných rozpočtů.

V Hořicích se podle tajemníka městského úřadu Jaroslava Vaise připravují dvě lokality pro stavbu rodinných domů. "Žádostí o stavební parcelu je poměrně dost. Věřím, že se zájemci najdou," říká vedoucí tamního odboru výstavby František Tomášek. Novopacký tajemník městského úřadu Zdeněk Havlata rovněž potvrdil, že město v současnosti připravuje pozemky pro výstavbu rodinných domů v počtu deseti parcel. "Jaký o ně bude zájem? To si v tuto chvíli netroufnu odhadnout. Pokud bych to posuzoval ze zkušenosti předchozích let, neměl by být s jejich prodejem problém. Před pár roky byla taková poptávka, že jsme pozemky nakonec vydražili za více než pět set korun za metr čtvereční," uvedl Havlata. Spolu s Vaisem se shodují v tom, že by se na zainvestování pozemků měli finančně spolupodílet i správci sítí. Města a obce totiž infrastrukturu hradí ze svých rozpočtů, i když výdaje s tím spojené zpravidla zaplatí budoucí vlastník pozemku. "Rozvoj těchto lokalit naráží na nedostatek peněz, situace by se změnila, kdyby do toho aktivně vstoupili správci sítí," poznamenal Vais.

Zatímco ve větších centrech se takto připravené pozemky prodávají občanům za ceny, které korespondují s vloženými náklady, v některých obcích je mohou zájemci získat až několikanásobně levněji, jako například ve Vysokém Veselí. "V letošním roce připravíme osm parcel, a pokud se dohodneme s vlastníkem nedalekého pole na jeho vykoupení, počet míst pro stavbu rodinných domů se v dohledné době zdvojnásobí. Zájemcům už hotové parcely prodáme za dvacet korun za metr čtvereční, což je o pět korun méně než úřední odhad," oznámil vysokoveselský starosta Luboš Holman. "Pracovních příležitostí v obci je narozdíl třeba od Jičína minimum, pokud nechceme, aby nám zejména mladí lidé odcházeli, musíme jim něco nabídnout, i když nás to finančně vyčerpává," zdůvodňuje tento postup Holman. Dodal, že s výstavbou nájemních domů se v obci, která má podle jeho slov vesnický charakter, nepočítá.

Naopak okresní město se v podpoře individuální výstavby příliš neangažuje. "V Jičíně je několik zón, kde by bylo možné stavět rodinné domky. Naráží to však na dva základní problémy, ne ve všech případech je město majitelem pozemků, a pak je tu závažná diskuse, kdo zainvestuje sítě. Z minulosti přežívá trend, že člověk, když měl štěstí, dostal od města parcelu, kde mohl stavět a stát zaplatil infrastrukturu, což je mimochodem i můj případ. Lidé i dnes očekávají, že komunikace a sítě zaplatí město. Jelikož hospodaříme s penězi místních daňových poplatníků, je na zvážení, zda se mají vynakládat nemalé částky jen pro minimum občanů. Očekával bych mnohem výraznější spoluúčast samotných zájemců o tuto individuální výstavbu a také ze strany správců sítí," uvedl starosta Jiří Liška. V Jičíně se v posledních letech prodávají pozemky pouze v Roubousích. "Jiné zainvestované území na stavbu rodinných domů město nemá a zatím ani nepřipravuje. Na druhou stranu však vyrostla řada objektů v okruhu pěti šesti kilometrů od Jičína. Mění se i životní styl, lidé chtějí mít soukromí, rozlehlý pozemek a ten ve městě buď neseženou, a nebo za něj zaplatí velké peníze," připustil Liška.

(jn)


Rekonstrukce velkého bazénu pokračuje

Zaměstnanci firmy BAK demontují nevyhovující stropy a opláštění.

FOTO: mar

Jičín - V těchto dnech probíhají na velkém bazénu sportovního areálu v lípách bourací práce, prováděné na základě výsledků původního výběrového řízení trutnovskou stavební společností BAK a.s. provoz Jičín.

Z interiérů byla odstraněna veškerá dlažba a obklady, je demontováno obvodové opláštění dvou stran budovy, které bylo ze současného ekonomického pohledu vzhledem k velkým tepelným ztrátám zcela nevyhovující. V této souvislosti město požádalo o finanční pomoc stát, respektive Ministerstvo hospodářství ČR, které by mělo přes Českou energetickou agenturu přispět na nové opláštění bazénu zhruba třímilionovou dotací.

Minulý čtvrtek proběhlo na městském úřadě rozlepování obálek s nabídkami pěti stavebních firem, ucházejících se o realizaci dostavby velkého bazénu. S konečným vítězem výběrového řízení vás seznámíme v některém z příštích vydání Nových Novin.

Tomu by po vyřešení všech administrativních záležitostí, nemělo nic bránit v zahájení stavby, jejíž celková hodnota by neměla překročit 25 milionů korun. Zprovoznění velkého bazénu je plánováno na závěr nebo přelom roku 1999. Bazén bude mít svůj nový důstojný hlavní vchod s obslužnými provozy, bude průchozí s malým bazénem, parní lázní, saunami, masérnou, sprchami a šatnami a navíc bude mít alespoň částečně dokončenou venkovní "sluneční" terasu, rovněž přístupnou přímo z bazénové části sportovního areálu.

V poslední, třetí etapě rekonstrukce velkého bazénu pak bude zbývat dokončit mimo jiné i objekt občerstvení, tobogán, divokou řeku a pak celou řadu dalších "drobností", které přijdou ještě zhruba na deset milionů korun.

(red)


Nové Noviny