Nové Noviny č. 25/9925. čevna 1999str. 4

JIČÍNSKO VČERA A DNES Pohledem na historickou fotografii Antonína Brožka (zapůjčeno z archivu OMaG Jičín) se vraťme do Jičína roku 1914. Na tehdejším nároží ulic Na Hrádku a Šírové stál v tom čase zrcadlový fotografický ateliér zmíněného jičínského fotografa, postavený v roce 1912 na místě bývalého domku čp. 19, k jehož zboření došlo v roce 1903. Fotoateliér byl postaven na pozemku patřícím rodině Knotkových a k jeho poměrně brzkému odstranění došlo již v roce 1931. Na fotografii z roku 1914 je zachycena vojenská hudba 74. pěšího pluku, vracející se z pohřbu vojína, který v Jičíně zemřel na následky zranění. Na spodním snímku je samozřejmě stejné nároží ulic Na Hrádku a dnes Ruské, o kterém se dá směle říci, že dnes rozhodně není chloubou historického centra okresního města.

(mar)


Vyzvou majitele domů

Lázně Bělohrad - Majitelé nemovitostí v Bělohradě budou mít ještě letos možnost získat půjčky na opravy objektů za výhodných podmínek, které už několik let čerpají obyvatelé i jiných měst na Jičínsku.

"V minulých dnech jsme obdrželi prostředky na Fond rozvoje bydlení, z něhož budou majitelům objektů poskytovány půjčky na některé stavební práce. Připravujeme vyhlášku, která určí, za jakých podmínek se budou tyto peníze rozdělovat," oznámil starosta Lázní Bělohradu Pavel Šubr.

V ostatních městech, která už s tímto fondem mají zkušenost, si občané mohou zažádat o půjčky ve výši řádově několika desítek tisíc korun, přitom horní hranice zpravidla nepřekračuje částku devadesát tisíc korun. Peníze jsou určeny na opravy střech, a fasád, půdní vestavby a některé další rekonstrukce v interiéru. Hlavní předností těchto půjček je výhodný čtyřprocentní úrok. V souvislosti se zavedením fondu, jehož správcem je město, plánuje bělohradská radnice, že přednostně osloví vlastníky nemovitostí v centru města, jejichž objekty vzhledem k současnému stavu narušují jeho vzhled. Mezi ně patří například rohový dům na náměstí, v jehož přízemí sídlí zdejší lékárna. "Majitele tří nejpotřebnějších domů jsme si pozvali na jednání městské rady, jeden z nich se bohužel nedostavil. V kontaktu s nimi nadále zůstane především stavební komise," poznamenal starosta.

V neutěšeném stavu je už řadu let například fasáda rohového objektu na náměstí, v jehož přízemí sídlí zdejší lékárna. V tomto případě se však uvažuje o generální rekonstrukci. Náklady s tím spojené by však půjčka od města ani zdaleka nestačila pokrýt," připouští bělohradský starosta.

(jn)


Daňový kalendář - červenec 1999

Čtvrtek 8. července Pojistné - zdravotní pojištění OSVČ - podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 1998 a splatnost doplatku na pojistném za rok 1998, pokud daňové přiznání zpracovával daňový poradce. Záloha na pojistné na zdravotní pojištění OSVČ za měsíc červen 1999. Záloha na pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na (dobrovolné) nemocenské pojištění OSVČ za měsíc červen 1999.

Čtvrtek 15. července Daň silniční - záloha na daň za II. čtvrtletí 1999.

Pondělí 26. července Daň z přidané hodnoty - daň a daňové přiznání za měsíc červen nebo za II. čtvrtletí 1999. Spotřební daň - daň a daňové přiznání za měsíc červen 1999.

Pátek 30. července Pojistné - podat přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 1998 a dalších údajích podle § 15 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, pokud daňové přiznání zpracovává daňový poradce (důchodové a nemocenské pojištění OSVČ - podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 1998).

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 533)


Bez legií by nebylo ani Československé republiky: část I.

28. června 1914 byl spáchán atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželku Žofii, který se pak stal záminkou k vyvolání 1. světové války.

Po jejím vypuknutí začali někteří čeští politici, nespokojeni s Rakousko-Uherskou nadvládou a věřící ve vítězství států Dohody pracovat v zahraničí na vzniku čs. dobrovolnických jednotek, které by prosazovaly československé zájmy. Tyto snahy byly podporovány i různými krajanskými sdruženími jak v carském Rusku, tak i ve Francii a Americe. V r. 1915 byl založen Československý zahraniční komitét, který sídlil v Paříži. Do jeho čela byl zvolen T.G. Masaryk a generálním tajemníkem E. Beneš. V této době začínaly nezávisle na sobě vznikat první čs. jednotky, zpočátku hlavně z českých a slovenských usídlenců a pak po nutných intervencích i ze zajatých vojáků Rakouska-Uherska české a slovenské národnosti.

LEGIE VE FRANCII. Po vypuknutí války se přihlásilo do francouzské armády na 300 Čechů. Z důvodu jejich malého počtu byli přiděleni k 1. rotě praporu C 2. pochodového pluku cizinecké legie, podle sokolského pozdravu též nazývanou "Rota Nazdar". Do bojů se zapojila poprvé ve svazku Marocké divize v bitvě u Arrasu. Po této bitvě v níž byla více jak polovina příslušníků pobita, rota přestala existovat a zbylí vojáci byli začleněni do jiných jednotek. V prvních třech letech války bylo ve francouzské armádě na 600 Čechů a Slováků. Z nich však takřka třetina padla nebo byla propuštěna do trvalé invalidity. Až po příjezdu dobrovolníků z Ruska v r. 1917 mohlo dojít k budování samostatné čs. jednotky čítající zhruba 10 000 vojáků.

19. prosince 1917 bylo povoleno postavit čs. jednotku a vláda Francie se ji zavázala plně vybavit a vyzbrojit. V Cognaku byl vytvořen 21. pluk a v Darny 22. pluk. 30. června 1918 složily oba pluky za přítomnosti francouzského prezidenta slavnostní přísahu. Čs. jednotky zasáhly poprvé do bojů v Argonách u Terronu, kde bojovaly až do konce války.

LEGIE V SRBSKU A ITÁLII. Na jaře r. 1915 bylo v Rusku v Oděse z jihoslovanských rakousko-uherských vojáků zformován Srbský dobrovolnický sbor. Protože zde byly podmínky pro přijetí jednodušší než v České družině, zvolilo Srbský sbor 1000 čs. dobrovolníků. Sloužili v divizi plk. Š. Hadiče ve svazku 47. ruského sboru v Dobruži. Po vyčerpávajících ústupových bojích byly zbytky sboru převeleny do Ruska a čs. dobrovolníci na zákrok Čs. národní rady v Paříži přesunuti do Francie a Itálie.

Čs. vojsko v Itálii vznikalo nejpozději a nejpomaleji. Nebylo možné čerpat z usídlenců a také proto, že Itálie vstoupila do války až v r. 1915. Základ čs. jednotek vznikl po soustředění českých a slovenských zajatců do tábora Santa Maria Capua u Neapole. Tam se od ledna r. 1917 začal tvořit čs. dobrovolnický sbor. Italská vláda byla proti nasazení sboru ve Francii, což byl záměr Čs. národní rady. K nasazení na frontě a rozšíření dobrovolnického sboru donutila italskou vládu až porážka u Caporetta v září r. 1917 a aktivita čs. politické reprezentace.

21. dubna 1917 podepsala italská vláda dohodu o zřízení samostatného čs. vojska v Itálii. Čs. legie se ihned zapojily do bojů na řece Piavě, S Donmy a Fassalta, kde vinou velitelů okolních italských jednotek utrpěly těžké ztráty. Mezitím byla vytvořena čs. divize složená z pěti pluků, z výzvědných rot pak vznikl 39. pluk. V polovině srpna r. 1918 byla divize přesunuta na frontu k vrcholu Doss Alto. V říjnu vznikl čs. sbor v Itálii s 20 000 muži. Do konce r. 1918 byl sbor převezen do vlasti, kde se zapojil do bojů proti maďarským bolševikům na Slovensku.

V příští části tohoto dvoudílného pojednání si povíme o našich legionářích bojujících na ruských frontách.

KVH Rota Nazdar - Rudolf Hochman, Jičíněves 89, 507 31, tel. 0433/557223


Lucie láká k posezení v zimní zahradě

V těchto dnech byl zahájen provoz "zimní terasy" restaurace Lucie ve Fügnerově ulici, která zve k příjemnému posezení jednotlivce i celé kolektivy.

FOTO: jn

Jičín - Jedno z nemnoha místních zařízení, kde můžete v příjemném prostředí zároveň posedět, najíst se a uspořádat společenské setkání větší skupiny účastníků s možností jejich ubytování, je Restaurace - penzion Lucie ve Fügnerově ulici.

Ve vkusně zařízeném interiéru ze všeho nejvíc připomínajícím vinárnu s jednotlivými stoly privátně oddělenými paravany, zajišťujícími tak jakousi anonymitu přítomných hostí, vás personál přivítá kromě neděle každý den, kdy vám ochotně nabídne celou řadu kulinářských specialit a cenově zvýhodněných menu, mimo jiné s láskou připravovaných "šéfkuchařem Nových Novin" Zdeňkem.

Pro příležitosti, kdy přijde větší počet hostů, zde slouží salónek asi s dvaceti místy a v těchto dnech zcela nově zprovozněná zimní zahrada pro zhruba stejný počet návštěvníků. Možnost posedět pro Jičín ve zcela atypickém prostředí zastřešené dřevěné terasy, připomínající zimní zahrady našich babiček, vybavené převelice zajímavým a především zcela netradičním bambusovým nábytkem se samostatným barem a krásnou květinovou výzdobou, přiláká jistě milovníky klidu, chvil pohody a v páteční večery i hudby, kdy zde budou pravidelně "piánko" zaznívat reprodukované taneční i poslechové melodie.

Za týden již manželé Drusanovi (k tomuto životnímu kroku blahopřejeme) pro vás připravili opravdu vkusné a příjemné prostředí s velkým výběrem jídel, různých mrazených pochoutek a nealko i alkoholických nápojů. Svoji specialitu si zde vybere vegetarián i host konzumující pouze dietní stravu. Majitelé restaurace Lucie zvládnou uspořádat jak svatební hostinu, tak nejrůznější společenská setkání až čtyřiceti účastníků.

(red-PI)


BĚLOHRADŠTÍ RODIČE HRAJÍ DĚTEM Když na podzim loňského roku spojil skupinku rodičů dobrý nápad zahrát dětem z místní mateřské školy divadlo, byl to vlastně pouze takový pokus.

Pomalu vznikala doposud "bezejmenná" divadelní scéna, všichni v sobě hledali skryté umělecké vlohy a nakonec se vše k radosti všech zúčastněných povedlo. Vánoční představení "O Ježíškovi" sehráli rodiče s velkými úspěchy nejen u dětských diváků.

A právě jejich potomci je probudili k další činnosti. Zanedlouho byl na světě druhý scénář a rodiče opět zapojili všechny síly. Na pohádce "O sluníčku", kterou uvedli na scénu minulý týden, byla jejich ochotnická mravenčí práce opravdu vidět. Děti tentokrát prožívaly napínavé příběhy se zaťatými pěstičkami a vytvořily nejen hercům, ale i sami sobě, báječnou atmosféru, která každého polechtala u srdíčka.

Říká se, že nejkrásnější radost je radost v dětských očích a věřte, že ta z očí bělohradských dětí jen zářila.

(hrn)


Nové Noviny