Nové Noviny č. 24/9918. čevna 1999str. 14

Úspěšná Česká Tourist Trophy

Hořice - Po čtrnácti dnech hřměly opět na trati 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích v Podkrkonoší nabroušené motory. Tentokrát patřil okruh historickým motocyklům a automobilům. Závodilo se v devíti kategoriích motocyklů sólo, v jedné kategorii sidecarů a ve dvou kategoriích automobilů. Nejstarší motocykly byly z roku 1929, nejmladší z roku 1982. Automobily byly z let 1960 až 1977. Mezi jezdci nechyběl Václav Parus (1926), závodil i František Svatoš (1934). Z jičínského okresu závodil také Jiří Špína z Nové Paky na motocyklu Standard 500 Rex z roku 1939 (skončil ve své kategorii na 5. místě). Mezi automobily jezdil i nemyčevský Karel Berger se Škodou 1000, který mezi cestovními auty obsadil 3. místo v první jízdě.

V těchto závodech však nerozhodovala jen rychlost, ale pravidelnost mezi jednotlivými koly. To ale neznamená, že se jezdilo pomalu, o čemž svědčí docílený čas na jedno kolo: 2. min. 51,3 sek., kterého dosáhl rakouský jezdec Johann Fürböck na motocyklu Weslake 750 Seeley z roku 1970, z automobilistů byl nejrychlejší časem 2 min. 47 sek. na jedno kolo Němec Heiko Budzinski s formulí Lola F. Ford z roku 1976.

Nejmenšího časového rozdílu mezi jednotlivými koly absolutně dosáhl Franz Kleemann z Rakouska na Jawě 125, když jeho rozdíl byl pouhé půl sekundy.

Všem jezdcům patří dík za předvedené výkony na pečlivě udržovaných veteránech. Pořadatelům je ale třeba vytknout špatnou propagaci tohoto zajímavého podniku, neboť v okresním městě se neobjevil ani jeden plakát a také v okresním tisku chyběla propagace, vyjma úterní motoristické rubriky.

(MJ)

Vynikající úspěch jičínských mladých házenkářů

Starší žáci AGS HBC Jičín obsadili v přeboru České republiky pod vedením trenéra Petra Babáka skvělé druhé místo.

Pod vedením trenéra Petra Babáka získali starší žáci AGS HBC Jičín druhé místo a stříbrné medaile

Jičín - O minulém víkendu se ve sportovní hale za účasti devíti kolektivů konalo finále Mistrovství České republiky starších žáků v házené pro rok 1999. Hrálo se systémem každý s každým 2 x 15 minut, a tak byl turnaj velmi náročný na fyzickou kondici.

Během dvou a půl dne bylo sehráno 36 utkání. Turnaje se zúčastnila družstva: HBC Karviná, Dukla Praha, HK Lovosice, ČZ Strakonice, HK VŠ Plzeň, Sokol Nové Veselí, Sokol Libčice, HC Zlín a vítěz východočeské oblasti, domácí AGS HBC Jičín.

Turnaj měl velice dobrou úroveň, bylo vidět mnoho kvalitních utkání a nebyla nouze ani o překvapivé výsledky. Jičínský kolektiv pod vedením zkušeného trenéra Petra Babáka byl na letošní turnaj dobře připraven, byly jen obavy, aby se některý z klíčových hráčů nezranil, což se naštěstí nestalo. Jičínští starší žáci hned v úvodním zápase nastoupili proti suverénnímu soupeři HBC Karviná, od kterého utrpěli dosti krutou porážku. Petr Babák však dokázal dát hochy dohromady i po psychické stránce, a tak to pro náš kolektiv byla porážka první a poslední.

Od druhého střetnutí začali předvádět vše dobré, co uplatňovali po celou sezónu. Velice dobrou agresivní obranu a v útoku pak nacvičené akce, zakončené ukázkovou střelbou. Kolektiv podrželi oba brankáři, jak Martin Krupička, tak i Filip Veverka. Střelecky se dařilo Láďovi Krejčímu a Danielu Krisovi, kteří také byli nakonec vybráni do ALLS STARS týmu přeboru České republiky.

Je ale potřeba pochválit celý kolektiv, který ve všech utkáních s velkou vervou bojoval. Při závěrečném vyhlašování výsledků získali poprvé v historii jičínské házené za druhé místo na mistrovství republiky krásný stříbrný pohár a od zástupce Českého svazu házené pak pěkné stříbrné medaile a diplomy.

Byla to určitě ta nejlepší prezentace našeho okresního města v této atraktivní kolektivní hře.

Pod vedením Petra Babáka a vedoucího mužstva Jardy Šolce jičínskou mladou házenou reprezentovali:

Martin Krupička, Filip Veverka - Radek Král (8), Ladislav Krejčí (37), Jan Kolář (11), Ondřej Šulc (10), David Zelinger (4), Daniel Kriso (21), Milan Fejfar (7), Tomáš Vitík (9), David Langr (3), Martin Bareš (1) a Míša Kvasnička (1). V některých již rozhodnutých utkáních střídal trenér i některé ještě mladší žáky.

Děkujeme touto cestou všem sponzorům, kteří se velkou měrou podíleli na organizaci přeboru a zvláště pak kuchařkám 4. ZŠ Jičín, které připravily pro všechny účastníky velice chutně upravená jídla.

Výsledky anket:

Nejlepší brankář: Petr Filakovský (Karviná)

Nejlepší hráč: Aleš Krajíček (Karviná)

Nejlepší střelec: 1) David Kylíšek (Lovosice 40 branek)

Střední spojka: Aleš Krajíček (Karviná)

Pravá spojka: Miroslav Pelech (VŠ Plzeň)

Pravé křídlo: Jan Sobol (Karviná)

Pivot: Daniel Kriso (Jičín)

HÁZENÁ: turnaj generací

Jičín - Na závěr letošní nejúspěšnější házenkářské sezóny se v sobotu 10. června 1999 koná na hřišti házené (za nepříznivého počasí ve sportovní hale) turnaj generací.

Po roce se opět sejdou všichni ti, kteří házenou ještě hrají, ale hlavně ti, kteří házenou hráli dříve. Počítá se, že se turnaje zúčastní pět až šest kolektivů. Ti nejstarší, jako Jirka Bukovský a Karel Malý, se tak budou shledávat se svými vrstevníky a rádi zavzpomínají, jak oni reprezentovali Jičín a hráli dorosteneckou ligu. Jirka Bukovský ml. a Zdenek Seidl ml. z té trochu mladší kategorie si možná také ještě zahrají, neboť i oni hráli dorosteneckou ligu a pak dokonce odešli posílit oddíly do první ligy.

Hrací doba bude 2 x 15 minut, občerstvení je připraveno na hřišti, budou vyhlášeni nejlepší házenkáři i nejhorší a nejtlustší hráč. Závěrečné vyhodnocení spolu s hudbou se koná v restaurantu U Louže v Robousích. Začátek turnaje je v 9.15 hodin.

(fk)

Bod spíše ztrátou než ziskem

Muži A: SK Jičín - Ji. VTJ Havl. Brod 0:0

Nejlepší mužstvo jara, co v Jičíně hrálo. Hrdina utkání domácí brankář Nechanický. Bojovnost a snaha domácích. Poslední utkání v oblastním přeboru na domácí půdě.

Jičín - Od první minuty bylo vidět, že do Jičína přijel kvalitní soupeř. Fyzicky vyspělý, takticky i fotbalově na vysoké úrovni. Domácí se ale od začátku utkání nesmírně snažili. Chtěli vyhrát. Hned ve 2. minutě šla střela Houžvičky těsně nad. V 16. minutě nádherně unikl Honza Malý, ale nezakončil. Hosté měli první příležitost ve 23. minutě. Nechanický byl připraven. Ve 27. minutě byl ve velkém vápně přistrčen rukama v dobré pozici Klička. Píšťalka rozhodčího zůstala němá. Ve stejné minutě měl na noze gól ve vyložené pozici hostující Pokorný. "Čára" Nechanický byl znovu připraven. Postupem času se stalo utkání soubojem Nechanického s hostujícími útočníky. Své umění prokázal strážce jičínské svatyně ve 34. a 43. minutě, kdy likvidoval dvě soupeřovy super šance. Z domácích odpověděl Jenda Malý, jehož střela šla těsně vedle. Ve druhé části hry nabralo utkání další obrátky. Divákům se muselo líbit. Hosté byli fotbalovější, domácí dřeli. Výborně hrál především Velich, kterému zkušeně sekundoval Drbohlav. Na hrotu útoku odvedli poctivou práci (až na zakončení) Beneš a Jan Malý. Hosté byli stále nebezpeční. Pokud byl u míče někdo z bratrů Marešových, vždy to znamenalo nejvyšší pozornost pro domácí. Brankových příležitostí měli hosté ve druhé části určitě víc. "Čára" ale čaroval. Své mužstvo opravdu podržel. Domácí se ale za svůj výkon nemusejí stydět. Byl hodný oblastního přeboru. Kdyby hrálo mužstvo někde v klidném středu tabulky, řekli bychom, získali jsme bod. Za současné situace je to ztráta. Zbývá nám po čtyřech letech v oblastním přeboru posledních 90 minut. Škoda. A velká!

Fakta - Sestava: Nechanický - Drbohlav, Velich, Houžvička, Brožek, Koucký, Filip, Klička, Štěrba (72. Rančák) (81. Malý Dan), Beneš, Jan Malý (57. Šulc). Rozhodčí: Novotný z HK, 250 diváků, rohy 3:13, ŽK 2:0.

(vej)

Výsledky dalších utkání

Muži B: So. Nemyčeves - SK Jičín B 1:1 (1:0) - Kozma.

Dorost: SK Jičín - SK Jilemnice 3:0 (0:0) - Po vlažném prvním poločase, ve kterém domácí Lukáš neproměnil penaltu, zahráli Jičínští ve druhém dějství na jedničku a oplatili podzimní porážku. Branky: Filip (penalta), Lukáš a Vejvoda.

Žáci ml. i st. - své mistrovské utkání v Jilemnici pro nezpůsobilý terén nehráli. Náhradní termín ve čtvrtek 17.6.99.

Orienťáci veřejně

Kumburský Újezd - V sobotu 26.6.1999 v prostoru zatopeného lomu u obce jméno na silnici Jičín - Nová Paka pořádá Sportcentrum Jičín "Veřejný závod v orientačním běhu při mistrovství Východočeské oblasti jednotlivců". Prezentace startujících bude probíhat u zmíněného zatopeného lomu od 9.00 hodin. První závodníci odstartují v 9.30 hodin. Tratě jsou zakresleny na mapě "Zámecký les" (nově přimapovaná část k závodnímu prostoru 2. závodu Kozel Cupu 1999) a jejich délky jsou 3 km, 5 km a 7 km. Veřejný závod se běží bez rozdílu kategorií.