Nové Noviny č. 24/9918. čevna 1999str. 6

DRAHÉ KAMENY, MINERÁLY A NEROSTY Už po čtrnácté si dali v jičínském kulturním domě dostaveníčko sběratelé těchto přírodních materiálů. Do sálu KD Jičín se v sobotu sjelo na sedm desítek vystavovatelů z celé republiky i z Polska. Své sbírky představili také šperkaři.

FOTO: jn


Zveme na vernisáž

Staré Hrady - Osvětová beseda Staré Hrady zve co nejsrdečněji širokou veřejnost ke shlédnutí výstavy obrazů Vladimíra Holmana, která je pořádána u příležitosti umělcova životního jubilea.

Na vernisáži, jež se uskuteční v sobotu dne 19. června 1999 ve 14.00 hodin, promluví spisovatelka Dagmar Štětinová. Při této slavnostní příležitosti vystoupí i recitační, pěvecký a taneční soubor žáků Základní školy z Libáně.

Výstava potrvá do 29. července 1999 a přístupna bude denně od 9.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 17.00 hodin.

(red)


Jubilejní ročník folklorních slavností

Lázně Bělohrad - Hned dvojnásobné oslavy připravují v lázeňském městě. Už padesát let šíří slávu města hudbou a tancem bělohradský soubor Hořeňák a čtvrtstoletí se zde koná krojovaná slavnost.

Mezinárodní folklorní festival Slavnosti písní a tanců "Pod Zvičinou", který začíná dnes vystoupením hostujících souborů, se stejně jako v loňském roce koná pod záštitou místopředsedy Senátu ČR Ivana Havlíčka.

Nadcházejícího, v pořadí jubilejního pětadvacátého ročníku folklorních slavností, se vedle českých souborů zúčastní i řada zahraničních hostů. "V programu vystoupí soubory z Polska, Francie, Ukrajiny, Německa a ze Slovenska. Z domácích přijede Krušnohor z Chomutova, Ostravica z Frýdku Místku, Podjavořičan z Telče, Blaťácký soubor z Ševětína a tradičně trojice místních Hořeníček, Hořeňáček a Hořeňák," vypočítává přehled souborů, které přijaly pozvání na letošní festival, jeden z organizátorů Jindřich Rychtera. "Tolik účastníků jako letos jsme tady ještě neměli. Přes čtyři sta účinkujících je rekord. Dodatečně se přihlásil ještě jeden soubor z Polska, které tu bude mít hned dvojnásobné zastoupení, a na poslední chvíli jsme zařadili ještě jeden slovinský ansámbl," upřesnil Rychtera.

Slavnosti začaly neoficiálně už předminulou neděli, kdy byla vernisáží zahájena výstava k 50. výročí založení bělohradského souboru písní a tanců Hořeňák v lázeňském domě Anna Marie, a pokračovaly minulou sobotu koncertem pěveckých sborů u příležitosti 140. výročí narození K. V. Raise před jeho památníkem.

Festivalový program se oficiálně otevře až dnes, a to už tradičním pořadem "Pozdravy přátel" - vystoupení zahraničních souborů v kulturním sále Anenských lázní (19 hodin). Krátce poté následuje koncert Hořeňáku na počest jeho půl století trvající existenci s názvem "Kronika života aneb Už je nám 50" před památníkem K. V. Raise (21 hodin).

V sobotu, která je označena jako Den svátku hudby, se kromě jiného uskuteční také koncert k životnímu jubileu choreografa prof. Františka Bonuše a dr. Radomila Rejška a vedoucího souboru Hořeňák Jindřicha Rychtery. Druhý víkendový den je věnován městu Lázně Bělohrad, začíná v 8 hodin ranní mší svatou v kostele Všech Svatých. Hostující soubory se pak v 10 hodin představí na náměstí, ve 13 hodin se uskuteční oblíbený průvod všech účinkujících městem a o hodinu později bude festival stejně jako v předchozích letech slavnostním galaprogramem v Bažantnici zakončen.

(jn)


Svět očima Otakara Hrdličky

Sobotka - Fotograf Otakar Hrdlička, který vloni v plné svěžesti oslavil sedmdesátiny, zahájil v neděli svou další samostatnou výstavu v galerii Šolcova statku v Sobotce.

V rodném domě soboteckého básníka Václava Šolce je k vidění i řada snímků, které byly vystaveny v loňském roce v Okresním muzeu a galerii v Jičíně k autorovu jubileu pod názvem Prachovské skály ve fotografii Otakara Hrdličky.

První zkušenost s fotoaparátem získal Hrdlička už ve svých deseti letech, kdy mu jeho otec koupil Kodak Brownie 6x4,5 cm. "Samostatně jsem se začal zabývat fotografií během studia na jičínské reálce. Strýček mi tehdy ve čtyřicátých letech zakoupil starší deskový přístroj Certo 6x9 cm. Pro zbytky starého materiálu a chemikálií jsem si chodil k panu Emilu Maštalířovi do jeho drogerie na náměstí. Za války se tyto věci těžko sháněly," vzpomíná na své začátky v průvodním materiálu k loňské výstavě v Jičíně dnes známý fotograf, který má na svém kontě desítky pohledů, plakátů a několik obrazových a propagačních publikací. V jeho tvorbě převládají přírodní scenérie a architektura, kterou zvěčňuje už několik desetiletí. Důvěrně zná především oblast Českého ráje, ale například i Nymbursko a Kolínsko.

Zájem o fotografii, kterou studoval na v. s. Speciálních nauk v Praze u prof. Jaroslava Milbauera, jej dovedl až k ryze praktickým finesám. V roce 1962 si sám doma z překližky a měděného plechu zhotovil panoramatický přístroj 6x25 cm se zobrazovacím úhlem 170 stupňů. "Jako vzor mi posloužila přerovská Pankopta, největším oříškem byla samotná optika," prozradil Otakar Hrdlička. S kolekcí jeho snímků se návštěvníci Šolcova statku mohou seznámit až do zahájení dvaačtyřicátého ročníku festivalu Šrámkova Sobotka, který se koná první červencový týden.

(jn)


Jan Knob - spisovatel z Veliše

Jan Knob.

Letošní červen nám dává příležitost vzpomenout dalšího prozaika, publicistu a vlastivědného pracovníka Jana Knoba, narozeného ve Veliši 24. června 1904. Studoval na jičínské reálce a na učitelském ústavu, kde v roce 1923 složil maturitu. Pokračoval na Škole vysokých studií pedagogických v Praze, která absolvoval v roce 1926.

Trvalým domovem se mu stal Turnov, kde působil jako učitel na obecných a měšťanských školách, od roku 1930 učil na reálném gymnáziu. Jeho zájmy byly různorodé. V roce 1939 se stal ředitelem brusírny drahokamů. Ze čtveřice spisovatelů spjatých úzce s Jičínem on jediný nebyl souzen a neprošel komunistickým vězením. Padesátá léta však i pro něho znamenala společenský a existenční pád. Z ředitele se stal dělník a až do roku 1962 směl pracovat pouze manuálně.

První polovina 60. let přinesla období "tání" na politické scéně a předznamenala i další osudy lidí, kteří byli do té doby tvrdě diskriminováni. V roce 1962 se Jan Knob stává ředitelem Muzea Českého ráje v Turnově a jeho vědeckým pracovníkem, když obhájil kandidátskou práci na téma "Vývoj broušení kamenů v Čechách od 14. století".

Dlouhá léta však neodvratně směřoval ke psaní. Známá je jeho publicistická činnost, z níž nejvýznamnější jsou příspěvky do literární revue "Sever a východ". Poslední ročníky redigoval společně s J. Knapem. Psal také statě odborné z oboru drahokamů a skla, rovněž tak práce vlastivědné, které psal s noblesou literáta. Byl autorem řady vlastivědných průvodců a jeho pero bylo třeba všude, kdy bylo nutné krásným jazykem popsat přednosti kraje.

Právě tak jako u J. Knapa, V. Prokůpka a Fr. Křeliny, tak i u Jana Knoba převažuje téma venkova. Jeho přerod v průmyslovou oblast popsal v naturalisticky pojatých studií "Smršť" (1929) a "Černá křídla" (1930), později v realistickém obraze vesnice (Veliš) s názvem "Z plamenů roste" (1940). Četba tohoto dramatického děje upoutá i dnešního čtenáře. V románu "Písmo času" (1937) dal do protikladu konzervativní selský život s činorodou podnikatelskou prací. Během války zpracoval pro mládež osudy turnovského rodáka Č. Paclta, zlatokopa a hledače drahokamů v knize "Kámen ze všech nejkrásnější" (1946).

V roce 1974 vydal román "Kruh viny" s prastarým námětem viny a trestu. Dějištěm tu je Jičín, který tak dobře znal. Až posmrtně byla vydána novela "Isabela" (1981), kde příběh zasazuje do polabské krajiny na pozadí historie kladrubského hřebčína.

Z vlastivědných publikací je pro nás nejzajímavější "Jičín a jeho kraj" (1968) s krásnými fotografiemi Otakara Hrdličky. V první polovině 70. let napsal Jan Knob pro jičínské muzeum libreto příští vlastivědné expozice, z něhož pak vycházel realizovaný scénář autora PhDr. V. Kotyka, Dr.Sc, kromě archeologie a přírodovědy. S Janem Knobem jsem se setkala přibližně v této době v Teplicích na muzejním semináři. Jeho impozantní postava ve světlém baloňáku vzbuzovala respekt, jeho milé a příjemné vystupování všem imponovalo. Jakmile zjistil, že jsem z Jičína, nebraly naše hovory o přestávkách konce. Námětem byl vždy Jičín, jeho historie, osobnosti i osůbky, které k městu patřily.

Netušila jsem, že to bylo moje první a také poslední setkání s Janem Knobem. Zemřel 29. dubna 1977 v Turnově. Bohužel, rovněž po tomto spisovateli není v Jičíně pojmenována ani ta nejmenší ulička.

Hana Trojanová


Pod sluncem Orientu

Nová Paka - Pod názvem, který jsem použil v úvodním titulku, se na vernisáži v sobotu 5. června 1999 představili novopacké veřejnosti dva známí členové fotografického kroužku: MUDr. Vratislav Čermák a Jan Maglen. Již v minulosti se účastnili různých výstav a tentokrát vystavují fotografie ze svých cest po Orientu.

Pro většinu z nás jsou jejich snímky nové a objevné, neboť ani v dnešní době se do těchto zemí nejezdí každý den. Dr. Čermák navštívil země Orientu již osmkrát, a tak v jeho fotografiích lze poznat mnoho zajímavého od pro nás exoticky vzhlížejících domorodců přes tržnice, pouště, palmové háje a moře, náboženské stavby a rituály. U Jana Maglena šlo zatím o cestu první, a to do Egypta, ale i on, stejně jako jeho zcestovalejší kolega, potvrzuje svými snímky, že kdo jednou "onemocní" africkou nemocí, rád se vrací do míst pro Středoevropana někdy i nebezpečných.

A pro ty z nás, kteří chtějí poznat zvyklosti zemí Orientu a přece jenom se jim nechce vážit dalekou a nevyzpytatelnou cestu, je určena v novopackém Městském kulturním středisku výstava "Pod sluncem Orientu" do neděle 20. června 1999.

Václav Franc


GYMNÁZIUM: program oslav

Jičín - Ve dnech 24. až 27. června 1999 oslaví Lepařovo gymnázium 375. výročí od založení gymnaziálního studia v Jičíně.

Byl to Albrecht z Valdštejna, který založil v roce 1624 jezuitskou kolej a dal tím základ vzdělanosti v Jičíně. Jezuitskou kolejí a později i současnou budovou gymnázia prošlo za 375 let mnoho význačných osobností. Byli to nejen současní vysokoškolští profesoři, umělci, herci, ale mnoho dalších, kteří proslavili a proslavují jičínské gymnázium. My, jejich pokračovatelé chceme v uvedené dny představit jičínské veřejnosti historii školy i její současnost.

Ředitel LG Vladimír Carda

Čtvrtek 24. června 1999

Od 10.00 hodin - Vědecká konference v aule Lepařova gymnázia: Minulost, současnost a budoucnost gymnaziálního vzdělávání.

Od 20.00 hodin - Varhanní koncert v kostele sv. Ignáce.

Pátek 25. června 1999

Od 8.30 hodin - Pokračování vědecké konference v aule Lepařova gymnázia.

Od 19.30 hodin - Slavnostní večer v Kulturním domě Jičín: Koncert pěveckého sboru Lepařova gymnázia Foerster.

Sobota 26. června 1999

Od 9.00 hodin - Položení květin na hrob Františka Lepaře.

Od 9.00 hodin - Prohlídka výstav, školy, oběd, fotografování.

Od 10.00 hodin - Slavnostní mše v kostele sv. Ignáce, celebrovaná

absolventy gymnázia.

Od 14.00 hodin - Film v Biografu Český ráj - Jičín 20. a 30. let.

Od 15.00 hodin - Řazení průvodu v Jarošovské ulici.

Od 15.30 hodin - Průvod městem.

Od 16.30 hodin - Program v Kulturním domě Jičín.

Od 18.00 hodin - Společenský večer v Kulturním domě Jičín.

Od 20.00 hodin - Večerní party na zahradě Lepařova gymnázia.

Neděle 27. června 1999

Od 10.00 hodin - Odhalení pamětní desky Františku Lepařovi na domě čp. 139 v Revoluční ulici, procházka lipovou alejí. Kulturní program, promenádní koncert a zakončení oslav v Libosadě u Valdštejnské lodžie.

Ve dnech oslav budou otevřeny jubilejní výstavy na zámku a ve škole, přístupna bude rovněž původní budova gymnázia v areálu starých kasáren. Je vydán almanach, katalog k výstavě na zámku, pohlednice, pamětní medaile, kalendář na rok 2000, jsou vytištěny plakáty a na podzim vyjde sborník referátů z konference o gymnáziích.

(red)


Slavnosti písní a tanců

Pátek 18. června 1999

19.00 hod. - "Pozdravy od přátel". Veřejné vystoupení zahraničních souborů v kulturním sále Anenských slatinných lázní.

21.00 hod. - "Kronika života" aneb už je nám 50. Koncert souboru písní a tanců Hořeňák k 50. výročí jeho založení. Koncert se uskuteční před památníkem K.V. Raise.

Sobota 19. června 1999 - "Den věnovaný svátku hudby".

11.00 hod. - Přijetí hostujících souborů starostou města.

14.00 hod. - "Z daleka i z blízka". Představení českých a dětských souborů v prostorách lázeňského domu Anna Marie.

17.30 hod. - "Odkazy" našim jubilantům. Pořad věnovaný k životnímu jubileu choreografa prof. Františka Bonuše a Dr. Radomila Rejška CSc. a vedoucího souboru Hořeňák Jindry Rychtery. Koncert se uskuteční před památníkem K.V. Raise.

20.30 hod. - "Muziky muziky". Komorní koncert lidových písní, instrumentálních skladeb a lidové poezie na nádvoří bělohradského zámku.

22.00 hod. - "Lidová veselice". Vystoupení dechové hudby Javorka a cimbálových muzik v prostorách zámku Lázně Bělohrad.

Neděle 20. června 1999 - "Den Lázní Bělohradu".

8.00 hod. - "Mše svatá" v chrámu Páně Všech Svatých v Lázních Bělohradě.

10.00 hod. - "Roztančené náměstí". Hostující soubory tančí městu.

13.00 hod. - "Průvod krojovaných souborů" městem Lázně Bělohrad.

14.00 hod. - "Hrajte mé housličky". Galaprogram souborů v přírodním areálu Bažantnice.

(red)


Zajímavé knihy U Pašků

Petiška Staré řecké báje a pověsti

Jubilejní desáté vydání s novými ilustracemi

Albatros Kč 260,-

Dětská obrazová encyklopedie

Encyklopedie je řazena podle hesel od A do Z

a je plná fotografií

KK Kč 329,-

Lánská Dvě podoby lásky

Čtení pro dívky

Víkend Kč 128,-

Juna Tábor pod modrou hvězdou

Dobrodružný prázdninový příběh party děvčat

a kluků ve skautském táboře

Erika Kč 149,-

Anděra Zvířata v lese

Savci, ptáci, hmyz žijící v lesích

Aventinum Kč 130,-

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/222 67).


Nové Noviny