Nové Noviny č. 24/9918. čevna 1999str. 4

DO VRTU SPUSTILI SONDU Pracovníci Vodních zdrojů Chrudim ve spolupráci s firmou Gemko Pardubice zjišťovali minulý týden s pomocí televizní kamery skutečné poškození vrtu v Bažantnici v Lázních Bělohradě. Město zvažuje, že původní vrt s pitnou vodou utěsní a v jeho blízkosti vyhloubí nový. Bažantnice je častým cílem vycházek lázeňských hostů, radnice proto v těchto místech plánuje i výstavbu dřevěného altánku, který by tamní prostředí zkulturnil.

FOTO: jn


Ochránci vrací bobra do přírody

Turnov - Správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj před několika dny vyhlásila tři nové přírodní rezervace, zanedlouho bude následovat další krok, jehož cílem je vrátit do volné přírody některé zde původně žijící druhy živočichů.

"Po čtyřech letech systematické práce byla završena další etapa programu ochrany přírody v oblasti Českého ráje. CHKO má dnes přes deset přírodních rezervací, jejich počet se už dále zvyšovat nebude," řekl NN ing. Tomáš Tomsa, vedoucí správy.

U příležitosti I. Mezinárodního dne parků byly letos vyhlášeny, respektive přehlášeny, tři přírodní rezervace - Příhrazské skály, Podtrosecká údolí a Plakánek. První z nich je jednou z největších u nás, její rozloha dosahuje 520 hektarů. "Hlavní předností této lokality jsou samozřejmě především pískovcová skalní města, je zde také vysoké procento přirozených lesů, které by měly být i nadále ponechány samovývoji, v lesích by měl být proto kladen důraz na šetrné hospodaření," vysvětluje Tomsa změnu, k níž došlo po vyhlášení na přírodní rezervaci.

Hranice rezervace Podtroseckého údolí už sice existovaly, došlo však k jejich úpravě, nyní zahrnují pouze vlastní přírodní fenomény. Sjednotilo se dříve několik rozptýlených ploch břehů a strání podél Žehrovky. "V Podtroseckém údolí jsou vzácné zejména mokřady a osm rybníků v srdci Českého ráje. Právě sem, do povodí toku Žehrovky, bude v blízké době vypuštěna dvoučlenná bobří rodinka. V rámci programu repatriace bobrů zpracovala akademie věd studii," uvedl Tomsa. Připustil, že nejen pro nově vypuštěný pár se bude muset pravděpodobně částečně obměnit i druhová skladba porostů.

Údolí Plakánek se rozšiřovalo na boleslavskou stranu, která v době původního vyhlášení této oblasti přírodní rezervací nebyla zahrnuta. Plakánek obsahuje komplex pískovcových skal, nivy, mokřady a louky s mnoha vzácnými rostlinami a živočichy.

I v loňském roce došlo k zaplnění bílých míst na mapě - vyhlášeno bylo Hruboskalsko. Pro občany, kteří v nových rezervacích trvale žijí, se podle vedoucího CHKO nad rámec stávajících podmínek prakticky nic nemění. "Budeme mít ale větší možnost regulovat návštěvnost do těchto míst. Problém je zejména s cykloturisty, kteří nerespektují vyznačené cesty," upozorňuje Tomsa na každoročně se opakující a poměrně rozšířený nešvar v Českém ráji. "Naším cílem není zamezit přístup turistům do Českého ráje, ale budeme se snažit, aby zde lidé nepáchali nějaké škody," doplnil. Horolezci budou mít možnost slézat skalní stěny pouze s oficiálním povolením, a snad největší omezení se dotkne orientačních běžců.

Nejstarší chráněnou krajinnou oblast v Čechách, která si příští rok připomene 45 let své existence, ročně navštěvuje 500 až 750 tisíc turistů. V souvislosti s rozšířením počtu přírodních rezervací nepočítá CHKO s navýšením členů stráže, i nadále bude využívat sezónních brigádníků.

(jn)


Jičínský K-klub zve do svých řad

Jičín - Středisko pro volný čas dětí a mládeže K-klub vyhlašuje pro školní rok 1999-2000 nábor členů do těchto zájmových kroužků.

Pohybové hry (3 až 6 let, 1. až 3. třída) - rytmické, taneční a pohybové hry, obratnost, základy akrobacie, správné držení těla.

Aerobik (3. až 5. třída, 6. až 9. třída) - cvičení podle hudby pro formování postavy.

Stolní tenis (od 3. třídy) - pro začátečníky i pokročilé.

Šachy (od 3. třídy) - pro začátečníky i pokročilé.

Nippon Club (pro mládež od 15 let) - základy bojových umění.

Výtvarný (od 1. třídy) - kreslení, modelování a netradiční výtvarné techniky.

Paličkování (od 4. třídy) - pro začátečnice i pokročilé.

Letecký modelář (od 5. třídy) - stavba létajících modelů od jednoduchých házedel až po rádiem řízené modely.

Železniční modelář (od 4. třídy) - stavba kolejiště a železničních modelů.

Klub vojenské historie (6. až 9. třída) - poznání vojenské historie Jičínska 19. století, výstroj a výzbroj tehdejších armád, ustanovení kadetské školy.

Hudební hry (4. až 6. třída) - zpívání a hra na instrumenty i vlastnoručně vyrobené.

Filmařský (od 8. třídy) - natáčení filmů, hledáme členy filmového štábu.

Kytara (od 4. třídy) - pro začátečníky i pokročilé, vlastní kytara podmínkou.

Flétna (předškolní, 1. až 9. třída) - pro začátečníky i pokročilé, vlastní flétna podmínkou.

Dramatický (předškolní, 1. až 5. třída a 6. až 9. třída) - přípravka pro divadelní soubory K-klubu, herecké a pohybové etudy, výstupy, tvořivé hry, řešení situací a vztahů, jednoduchá vystoupení a představení.

Divadelní soubory "MLS" a "S" divadlo (pro mládež) - pro slečny a především pro mladé pány s vážným zájmem o divadlo.

Bližší informace a přihlášky obdržíte v kanceláři K-klubu na Valdštejnově náměstí čp. 99. Dotazy můžete i telefonovat na číslo 0433/22451.

(red)


Česká pošta hledá řešení

Lázně Bělohrad - Česká pošta, která vlastní pozemek na náměstí K. V. Raise, podle dohody se zástupci města přislíbila, že v těchto místech postaví svou novou úřadovnu.

"Na základě této dohody se s výstavbou objektu mělo začít už v loňském roce, zatím však žádné práce zahájeny nebyly. Proto tento požadavek v současnosti urgujeme. Jak se Česká pošta zachová, nedokážu v tuto chvíli odhadnout, každopádně v průběhu roku jí dáme výpověď ze současných prostor, které má od města pronajaty," předesílá starosta Pavel Šubr. Protahování termínu zahájení stavby nové pošty totiž městu blokuje chystanou rekonstrukci objektu, v němž dnes tento úřad sídlí. "Dům jsme vloni koupili s tím, že zde vybudujeme nové nájemní byty. I když z tohoto záměru sešlo, s jeho využitím pro potřeby místních obyvatel i nadále počítáme. Původní záměr jsme přehodnotili, objekt by se měl v nejbližší době přestavět na dům s pečovatelskou službou. Zažádali jsme o dotaci, která nám sice letos nevyšla, ale je možné, že se peníze podaří získat v příštím roce," vysvětluje Šubr. Právě z tohoto důvodu vyvíjí město tlak na Českou poštu, aby mělo projekt a další náležitosti v dostatečném předstihu vyřešeny. Úřad pošty by měl "vyrůst" v proluce naproti radnici, kde došlo v nedávné době k demolici chátrající nemovitosti.

Jak se Česká pošta vzhledem k této situaci zachová, nelze podle ředitele ČP - obvod Jičín ing. Miroslava Luštického momentálně s určitostí sdělit. "S problémem jsme byli seznámeni, hledáme řešení. Nic víc vám k tomu teď nemohu říct," reaguje na dotaz NN Luštický. Připustil, že investice v Lázních Bělohradě je především otázkou finančních možností podniku.

(jn)


Neplaťte víc, než musíte

Pokud podnikatel - fyzická osoba - ukončí podnikání, je nutno podle § 23 odst. 8 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů přičíst k daňovému základu cenu DHIM pořízeného v předchozích letech? Do "výkazu o majetku a závazcích" se DHIM uvádějí jako zásoby.

Podle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, se rozdíl mezi příjmy a výdaji, z něhož se vychází pro zjištění nákladu daně za zdaňovací období (část zdaňovacího období) předcházející dni ukončení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, upraví u fyzických osob, které účtují v soustavě jednoduchého účetnictví, mimo jiné i o cenu nespotřebovaných zásob. Za zásoby, jako součást skladovaného materiálu, se považuje podle čl. I. Postupů účtování v soustavě jednoduchého účetnictví, kterým se vymezují některé pojmy pro účely postupů při vedení jednoduchého účetnictví, také hmotný majetek, který nesplňuje kritéria pro zařazení do hmotného investičního majetku, tj. DHIM. Po vydání tohoto majetku do užívání se tento majetek v pořizovací ceně vyšší než Kč 3 tis. eviduje až do doby vyřazení v operativní evidenci. Proto majetek, který není hmotným investičním majetkem, je součástí zásob pouze do doby, než je vydán do používání. Poté se považuje za spotřebovaný, a přesahuje-li jeho pořizovací cena Kč 3 tis., musí být evidován pouze v operativní evidenci (nikoli v evidenci účetní, kterou je např. kniha zásob) a majetek s pořizovací cenou nižší nemusí být evidován vůbec. Daňový základ se tedy při ukončení podnikání o cenu DHIM již uvedeného do používání nezvyšuje. Pro úplnost je nutno uvést, že uvedením do užívání se rozumí zabezpečení všech technických funkcí, potřebných k užívání a splnění všech povinností stanovených právními předpisy, např. stavebními, ekologickými, požárními, bezpečnostními a hygienickými.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 533)


Josef Dufek je koňařem na slovo vzatým

Návrat k polední přestávce z těžké orby jeteliště, kdy se zapřahali do pluhu tři koně. Vlevo je otec Josefa Dufka Jaroslav Dufek, vpravo student Vyšší rolnické školy v Chrudimi Josef Dobruský. Fotografie z rodinného archivu je z roku 194O.

Josef Dufek na přehlídce koní státních lesů v Broumově se svým devatenáctiletým koněm Princem.

FOTO: ARCHIV J. Dufka

Rybníček - Při vstupu do předsíně obytného domu Dufkova statku v Rybníčku si návštěvník připadá jako v hipologickém muzeu ve Slatiňanech. Po stěnách rozvěšené různé parádní součástky koňských postrojů jsou vlastnoručními výrobky hospodáře.

Bývalý sedlák Josef Dufek je koňařem, jak se dříve říkávalo, na slovo vzatým. U Dufků chodívaly dva páry tažných koní a vždy vyrůstalo několik hříbat, neboť byli chovateli plemenných klisen Českého teplokrevníka. Jeho rukama prošlo za život více než dvě stě koní a další stovky jich má v obdivuhodné paměti. Na samostatný článek by dalo vyprávění o Dufkových selských koních, kteří byli po socializaci vesnice postupně prodáni.

I za přísných hospodářských předpisů minulého režimu si vždy dokázal opatřit koně do svého vlastnictví a někdy s nimi prožil i martyrium. Tak koupil před mnoha lety norického valacha Prince, kterého později prodal jistému Plecháčovi do jedné vesnice na Novopacku.Protože jako každý správný sedlák sledoval další osudy koní, které jednou vlastnil, zjistil, že Prince prodali neznámo kam. Šest let mu trvalo, než jej náhodně objevil u Státních lesů v Broumově, kde přibližoval dřevo. Svého Prince nakonec, po mnohaleté těžké práci v lese, opět koupil pro sebe na "koňský výměnek". Princ se mu však dobře neodvděčil. Při vyjíždění ze dvora se lekl obyčejné kupy sena a vážně ho zranil.

Pátrání po Princovi v Broumově umožnilo Dufkovi uplatnit své sedlářské dovednosti. Státní lesy prováděly každý rok přehlídku a klasifikaci svých tažných koní. Kočím záleželo na tom, aby měli koně co nejlépe vystrojené a tak jim Josef Dufek ušil ohlávky a další ozdobné prvky na dobrou stovku koní. Dokonce zhotovil i 33 coulů velký chomout, na který si vyučený sedlář netroufl. Práce koní v lese je těžká a náročná. Drobná i větší zranění jsou zde na denním pořádku. Sedmnáct let Josef Dufek bral na léčení a rehabilitaci koně Státních lesů Hořice. Někdy u něho stálo až osm takových zvířat.

Samostatnou kapitolou je osud Dufkových běloušů. V době volnějších hospodářských poměrů v roce 1968 koupil klisničku Barunku, původem z Kladrub, která později,rovněž po otci z Kladrub, dala hřebečka Fausta. Když z těchto koní vychoval pěkný pár, jaký nebyl ke spatření v širokém okolí, prodal je obchodníkovi z Lysé nad Labem. Měli údajně sloužit jako kočároví v Mariánských Lázních. Někdo s nimi však měl jiné záměry, chtěl je ilegálně prodat do některé arabské země. Úřední doklady zněly na pár jiných černých koní. A tak měli být Dufkovy bělouši nabarveni černou vodovou barvou. Z transakce z neznámých důvodů sešlo. Když se to Josef Dufek dozvěděl, nastalo pro něho další obtížné pátrání. Přes složité informace mezi koňaři je objevil ustájené v prasečím chlívku ve Starém Bydžově, odkud měli cestovat do Bratislavy. Pak o nich ztratil přehled. Ještě za pět let po této události jej vyšetřovala bývalá StB, při čemž hledala jakéhosi Ervína Dufka, osmdesátiletého zahradníka. Děly se tedy za minulého režimu machinace i s koňmi, o nichž neměl běžný občan ani potuchy.

Dnes se Josef Dufek chovu koní už nevěnuje, ale koňskou problematikou žije stále. Dveře u něho mají kdykoliv otevřené všichni chovatelé a milovníci koní. Se starými rád zavzpomíná, mladým poradí.

(hol)


Nové Noviny