Nové Noviny č. 24/9918. čevna 1999str. 3

Železnice: peníze pokryjí schodek

Jičínsko - Sobotečtí jsou jedni z mála, kteří zálohu za prodej akcií VČE uloží na účet do doby, než bude prodej cenných papírů definitivně schválen. Ostatní města většinou počítají s tím, že ji použijí na investice v co nejkratším možném termínu.

"Nebudeme s penězi nijak nakládat, dokud nebudeme mít černé na bílém, že je převod akcií schválen. Prozatím je uložíme na účet, i když nevylučuji, že s nimi třeba vykryjeme krátkodobý nedostatek finančních prostředků v rozpočtu. Ale rozhodně je neutratíme. Sobotka nemá takové příjmy jako Jičín, nemůžeme si dovolit tyto peníze investovat, aniž bychom měli jistotu, že je později nebudeme vracet," říká sobotecký starosta Petr Hejn. Město by podle jeho slov mělo od Wattenfalu získat zhruba 4,5 miliónu korun, s nimiž se počítá při rozvoji infrastruktury, především plynofikace a kanalizace. Ani ve Vysokém Veselí se do utrácení těchto financí nijak nehrnou. "Bylo by chybou je bez uvážení utratit. V současnosti se zpracovává studie na plynofikaci obce. Proto považuji za rozumnější, když budeme letos šetřit," míní vysokoveselský starosta Luboš Holman.

Hořice už obdržely zálohu ve výši 18 miliónů korun. "V první řadě je využijeme při rekonstrukci místních komunikací," poznamenala místostarostka Zdeňka Vaškovová. Jičín díky této mimořádné finanční injekci urychlý jetě letos dostavbu plaveckého bazénu a část použije na výkup soukromých pozemků pro rozvoj průmyslové zóny, oznámil v minulých dnech starosta Jiří Liška. V Bělohradě, kde letos prodali nejen cenné papíry VČE, ale i Východočeské plynárenské, plánují rekonstrukci objektu, který by se měl stát novým sídlem tamní radnice.

Ovšem s největší netrpělivostí čekají na peníze za akcie zřejmě v Železnici. Letošní rozpočet obce byl totiž schválen jako schodkový. "Do kapitoly příjmů jsme předběžně s jistým rizikem zahrnuli i částku za prodej akcií VČE, která, jak se zdá, bude nakonec ještě o jeden milión vyšší, než jsme začátkem roku předpokládali," oznámila starosta Železnice Olga Jakubcová. Pokud tedy Železnice, která se potýká s vysokou zadlužeností, peníze obdrží, docílí tím vyrovnaného rozpočtu.

(jn)


Ze zasedání městské rady

Jičín - Rada navrhuje prodloužit pracovní smlouvu s městským architektem ing. arch. Benešem do září 1999 a zároveň vypisuje výběrové řízení na obsazení této funkce se zájmem získat městského architekta na plný úvazek.

Město získalo zálohu ve výši 35 milionů korun z prodeje akcií VČE. O jejich využití rozhodne městské zastupitelstvo (MZ) na veřejném zasedání. Hovoří se například o vypuštění úvěru z rozpočtu města na rok 1999, financování výkupu pozemků v průmyslové zóně, využití k rekonstrukci bazénu nebo k jejich ponechání jako finanční rezervy.

Městská rada schválila poskytnutí příspěvku 11 tisíc korun do fondu odměn Kulturního domu Jičín z jeho zlepšeného hospodářského výsledku za rok 1998. Schválila i navýšení stávající roční 280 tisícové dotace o dalších 50 tisíc korun Městskému informačnímu centru na Valdštejnově náměstí. Dále schválila umístění předzahrádky u zdi restaurace Volf na pěší zóně a rozhodla o vypsání výběrového řízení na pronájem budovy čp. 8. na Lidickém náměstí (dosud prodejna Autoforum).

Městská rada dále doporučuje MZ schválit doplnění vyhlášky o poplatcích ze psů. Navrhuje jejich roční zproštění pro ty občany, kteří se ujmou psů z městského útulku. Rovněž doporučuje MZ schválit poskytnutí příspěvku na opravu novoměstského kostela Sv. Marie de Sale. Ten by měl pokrýt 10% celkových nákladů. Peníze budou uvolněny z rozpočtu města na rok 2000.

Městská rada dále souhlasí s návrhem ředitele Technických služeb zrušit poplatky za používání WC v zámeckém parku. Současné tržby totiž ani zdaleka nepokryjí náklady na opravy pravidelně vykrádaných a poškozovaných mincovních automatů. Dále doporučuje MZ schválit částku 9 950 000,- Kč na dokončení rekonstrukce skládky Libec (z rozpočtu města pro rok 2000).

(red)


Poustevnu staví z milodarů

Josef Prokůpek opravuje poustevnu v Libosadu s fortelem stavebního mistra, pečlivě a s láskou k řemeslu. Způsob financování rekonstrukce této kulturní památky však mírně řečeno nechápe.

FOTO: mar

Sedličky - V těchto dnech pokračují rekonstrukční práce na poustevně v Libosadě, které provádějí čtyři pracovníci Geosanu Group Velim. Před dokončením je vlastní vstup do grotty, a tak se práce pomalu soustřeďují na opravu okna a stěny směrem k silnici.

Z jakých finančních prostředků se toto kulturní dědictví opravuje, asi všichni víte. Pro ty, kdo nevědí, opakujeme, že především díky aktivitám profesora Vladimíra Úlehly a občanského sdružení Lodžie vzniká finanční sbírka, pomocí níž se postupně, pomalu, ale jistě poustevna opravuje.

Asi nejvýstižněji současný stav charakterizoval Josef Prokůpek z Geosanu, který opravu provádí od samého jejího začátku. "Je to ostuda státu a jeho státních orgánů a institucí. Tam na referátech kultury sedí úředníci a nečinně přihlížejí, jak profesor Úlehla s prominutím žebrá o milodary a střádá doslova korunku ke korunce, aby státu, který nedal ani halíř, zachránil kulturní památku. Je to opravdu zoufalé a už by si to měl konečně někdo uvědomit."

Je tedy potřeba poděkovat nejen organizátorům sbírky, ale především pak všem občanům, kteří na opravu grotty jakýmkoliv způsobem přispěli nebo ještě přispějí. Dík zaslouží i Obecní úřad ve Valdicích, jehož představitelé situaci pochopili a z rozpočtu obce uvolnili 50 tisíc korun.

Máte-li zájem pomoci, můžete své finanční dary v jakékoli výši předat v Městském informačním středisku na Valdštejnově náměstí, v Okresním muzeu a galerii v zámku, v galerii Holan v Havlíčkově ulici anebo přímo Vladimíru Úlehlovi na Čeřovce (tel. 32 146) či je převést na účet sdružení Lodžie v IPB č. 112181766/5100 na Husově třídě.

(red)


Chodci, dávejte pozor na přechodech

Jičín - Vzhledem k narůstajícímu počtu dopravních nehod, při nichž dochází ke střetu vozidel s chodci, je třeba upozornit chodce jako účastníky silničního provozu na jejich povinnosti. Není na místě, aby zvláště s ohledem na příliš emocionální mediální kampaň, týkající se přechodu u jičínského kina, vše vyznělo tak, že chodci na přechodech mají "přednost".

Pro všechny chodce platí ustanovení § 55 odst. 2 a 3 vyhlášky FMV č. 99/1989 Sb. o pravidlech provozu na pozemních komunikacích (pravidla silničního provozu), které zní: "Na přechodu pro chodce se chodí vpravo. Mimo přechod se smí vozovka přecházet jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zda tak může učinit bez nebezpečí. Jakmile vstoupí na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zdržovat nebo zastavovat."

"Chodci, kteří přecházejí na přechodu pro chodce, musí brát ohled na řidiče přijíždějících vozidel, zejména tím, že nepřecházejí jednotlivě, ale ve skupinách. Chodci smějí přecházet vozovku jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče ke změně směru nebo rychlosti jízdy."

Je třeba, aby si chodci své výše uvedené povinnosti uvědomili, především s ohledem na to, že řidič vozidla řídí stroj, tedy určitou hmotu v pohybu, který nelze zastavit ihned bez určité brzdné dráhy. Myšlenka, že vstoupím-li na přechod, jsem v právu a jsem proti všemu chráněn, je mylná.

Vyhláška o pravidlech silničního provozu právě pamatuje na tuto situaci tím, že klade chodci za povinnost brát ohled na řidiče, aby nebyl chodcem nucen k náhlé a nebezpečné změně směru nebo rychlosti jízdy. Citovaná vyhláška je právní normou, kterou musíme respektovat všichni, nejen řidiči, ale i chodci, kteří jsou také účastníky silničního provozu. A proto, až budete příště přecházet vozovku, zastavte se, rozhlédněte, odhadněte vzdálenost vozidla a přecházejte pouze tehdy, kdy máte jistotu, že bezpečně vozovku přejdete.

Dr. Petr Krupka


Brána je otevřena

Jičín - V minulém týdnu byla veřejnosti zpřístupněna dominanta okresního města Valdická brána, čemuž předcházelo celkové snížení a úprava lešení ve vstupu do věže tak, aby byla především zajištěna bezpečnost návštěvníků.

Kulturní památka je otevřena denně od 9.00 do 17.00 hodin včetně pondělků, sobot a nedělí. V případě zájmu je personál připraven poskytnout veškeré služby i mimo tyto oficiální otevírací hodiny.

Kulturní program zde však bude vzhledem k rekonstrukčním pracím zatím omezen. Jakmile budou dokončeny, je provozovatel připraven okamžitě reagovat, a tak se i letos jistě kulturní veřejnost dočká například výstav a oblíbených divadelních představení.

(red)


Archeologický průzkum

Jičín - Na Tylově náměstí proti lékárně okresní nemocnice je v těchto dnech prováděn archeologický průzkum, který předchází již avizované výstavbě "polyfunkční" budovy v níž budou sídlit Živnostenská pojišťovna a.s. a Raiffeisenbank a.s.

Průzkum je prováděn archeoložkou Okresního muzea a galerie Jičín Evou Ulrychovou ve spolupráci s dobrovolnými brigádníky. V tomto případě je nařízen ze zákona a stavbu nemovitosti prodraží zhruba o jeden milion korun.

Vzhledem k tomu, že vykopávky jsou prováděny v místech bývalého hradního příkopu, dá se předpokládat poměrně hojný výskyt archeologických nálezů.

V souvislosti s plánovanou výstavbou nového domu probíhá v těchto dnech stavební řízení. V nejbližší době bude vypsána soutěž na dodavatele stavebních prací, které budou mimo jiné zahrnovat i realizaci výstavby podzemních garáží. V souvislosti se stavebními pracemi na Tylově Náměstí dojde i k jeho plošné úpravě, spočívající například v bezbariérovém propojení s pěší zónou Žižkova náměstí.

Do zimních měsíců tohoto roku by měl být dokončen suterén s garážemi. Nová kancelářská budova přijde zhruba na devatenáct milionů korun.

(red)


Veřejné zastupitelstvo

Jičín - Starosta města MVDr. Jiří Liška zve obyvatele okresního města k aktivní účasti na 4. veřejném zasedání městského zastupitelstva, které se uskuteční v úterý dne 22. června 1999 od 16.00 hodin na malém sále Kulturního domu Jičín.

Na programu jednání bude mimo jiné přednesena zpráva o činnosti městské rady od poslední schůze a o hospodaření města za uplynulé období od ledna do května tohoto roku. Dojde k doplnění Vyhlášky o místních poplatcích a vyřešení majetkových záležitostí města.

V závěru zasedání bude jako vždy otevřena diskuze, ve které se bude mít možnost veřejnost aktivně zapojit do jednání zastupitelstva.

(red)


AMURŮM CHUTNÁ FOUKANÁ KUKUŘICE. To může dosvědčit Milan Havíř, kterému se dne 10. června 1999 ve 23.00 hodin "pověsil" na háček bez šesti centimetrů metrový amur bílý, vážící téměř dvanáct kilogramů. Bývalým domovem tohoto "chlapíka" byly vody Dvoreckého rybníka. Z místa "pod topoly" měl Milan nahozeno asi třicet metrů. Souboj rybáře s rybou, jehož výsledkem byl překrásný úlovek a totálně zničený podběrák, trval zhruba deset minut. Na otázku, jak amur chutná nejlépe, odpověděl Milan Havíř jednoznačně - "uzený". Že velcí amuři berou, dosvědčuje i fakt, že podobného ulovil již 3.6.1999. Ten vážil 9 kilogramů a měřil 84 centimetrů.

FOTO: mar


Nové Noviny