Nové Noviny č. 24/9918. čevna 1999str. 2

Šedesát let po elektrifikaci se Čejkovice dočkaly i plynu

Čejkovice - Obdobný význam, jaký měl pro rozvoj Čejkovic a život jejich obyvatel rozvod elektrické sítě v roce 1939, přikládá starosta Podhradí Jaroslav Petržilka i nedávno dokončené plynofikaci.

"Je to další významný mezník v historii obce," říká starosta Podhradí, pod které vedle Čejkovic spadají ještě další tři satelity - Šlikova Ves, Hlásná Lhota a Vokšice. "Abychom si plynofikaci Čejkovic mohli dovolit, nechali jsme si pro obec zavést stavební spoření. Díky němu jsme si mohli vzít překlenovací úvěr ve výši jednoho miliónu korun, úročený jen devíti procenty, což je velmi výhodné," doplnil Petržilka s tím, že v budoucnu se počítá s plynofikací i v ostatních vesnicích pod vrchem Veliš. "Zatím musíme šetřit, pokusíme se zainteresovat také podnikatele," poznamenal.

Samotné práce na vybudování hlavního řadu byly zahájeny v květnu a už minulý týden došlo k předání hotového díla investorovi firmou Albrecht - plynová zařízení. "Až na dva objekty se plyn zavedl ke všem stávajícím rodinným domům. Výjimkou je i areál zdejší společnosti Ateso, která nejprve přislíbila, že se bude na celé akci finančně spolupodílet. Nakonec však ničím nepřispěla, takže je prozatím bez možnosti napojení," vysvětluje Petržilka.

Dodal, že na miliónové investici se podílela každá domácnost částkou pěti tisíc korun. Potrubí končí vždy na hranici příslušného pozemku, instalaci vlastní přípojky si už musí zaplatit samotní občané. "Není to právě levná záležitost, ale předpokládám, že většina domácností začne odebírat zemní plyn ještě v letošním roce," připustil starosta. "Pro všechny zažádám o stavební povolení najednou, aby na úřad nemuseli občané chodit po jednom každý zvlášť," doplnil.

Čejkovice jsou na plynovou síť napojeny tři kilometry dlouhým středotlakým potrubím z blízkého Jičína. Ostatní obec na Podhradí se této infrastruktury zřejmě dočkají, až Východočeská plynárenská přistoupí k úpravě a posílení rozvodného uzlu ve Starém Místě, odkud by měly být vedeny větve směrem na Veliš, Vesec, Bystřici a také k Nemyčevsi a Slatinám.

(jn)


PRODEJNÍ A KONTRAKTAČNÍ VÝSTAVY II. Dům - zahrada - hobby 99 a II. Stavební výstava 99 přilákala o uplynulém víkendu do jičínského sportovního areálu stovky návštěvníků. Lidé si měli možnost prohlédnout praktické výrobky do domácnosti a na zahradu. Další část expozice byla věnována stavebnictví.

FOTO: mar


POPLATKY ZA UBYTOVÁNÍ: obce musí spoléhat na serióznost

Jičínsko - Města a obce na Jičínsku sice s vybíráním poplatků za ubytování nemají takové starosti jako radnice v Harrachově nebo ve Vrchlabí a v dalších krkonošských střediscích, kde se potýkají s až miliónovými úniky ročně, přesto je i v Českém ráji kontrola dodržování vyhlášek problematická.

"S vyhláškou o místních poplatcích, tedy i s povinnostmi, které plynou z ubytovávání turistů, seznamujeme naše občany všemi dostupnými prostředky. Předpokládám, že o nich ví každý, kdo v této oblasti podniká," uvedla pro NN tajemnice Městského úřadu v Sobotce Jaroslava Vraná. Připustila však, že ne u všech se daří peníze vybírat. "Přehled máme více méně jen o těch, kteří podnikají legálně, a to podle výpisu živnostenského úřadu. Problémy jsou především v případě takzvaných Zimmer frei," říká jedna z dalších pracovnic MěÚ. Několik desítek tisíc dluží městu za ubytování například také bývalý nájemce koupaliště. "Někteří tuto povinnost skutečně nerespektují. V rámci našeho rozpočtu se sice jedná o okrajové příjmy, ale i ty jsou pro město potřebné. Pravdou je, že více peněz než z ubytování vybereme na poplatcích ze psů a za užívání veřejného prostranství, především od vietnamských stánkařů," dodala Vraná. Příjmy ze všech poplatků tvoří v rozpočtu asi sedmiprocentní podíl. V Sobotce zase tolik ubytovacích kapacit podle tajemnice není. Mnozí se navíc snaží vyhlášku obcházet, svou činnost nepřiznají - tvrdí, že se jedná jen o občasné ubytování. "Sazby se průběžně zvedají, proto by příjmy z poplatků měly v obecné rovině růst, to však platí jen do té míry, jak dalece je umíme vybírat a jak se lidé sami hlásí. Kontrola by měla být důslednější, je to však složité, větší města mají na tento úkol vyčleněny konkrétní pracovníky. Poplatky se tady zabývá jedna pracovnice, která má však nakumulováno několik funkcí," konstatuje Vraná.

Pouhých dva a půl tisíce korun vyberou ročně na poplatcích za ubytování v nedalekém Mladějově, jednom z center Českého ráje. "Není v našich silách, abychom zjistili, kdo poplatky neuhradil, přesto si myslím, že ztráty nebudou velké. Těžko se to dokazuje, není snadné rozeznat, zda někdo poskytuje lůžko svým příbuzným či známým a nebo za účelem podnikatelského zisku. Ve skutečnosti jsme rádi, že se tady vůbec někdo ubytuje," říká účetní mladějovského obecního úřadu. Počty návštěvníků o víkendu během letních prázdnin sice starosta Oldřich Hanoušek přirovnává k frekvenci turistů na Karlově mostě v Praze, většina příchozích však obcí pouze projde, málokdo zde setrvá déle než den. Situaci v Mladějově dokresluje i zdejší rekreační zařízení, které je v majetku obce. Kdyby nebylo montérů a pracovníků různých firem, působících například v Jičíně nebo v Mladé Boleslavi, tak by prý zelo prázdnotou. "Dříve jezdilo i hodně dětských táborů, a těch už dnes tolik není, ani na školy v přírodě dnes nejsou peníze," doplnil starosta.

Ani povinnost vést knihu ubytovaných není podle libuňské starostky Jany Burdové zárukou, že se zamezí únikům při placení příslušných poplatků. Lidé, kteří poskytují ubytování ve svých domácnostech, si totiž mohou vést dvojí evidenci. Jako nejúčinnější proto považuje provádění pravidelných kontrol přímo na místě. "Největší část příjmů máme z chatové oblasti Březka. Každý rok se do obecní pokladny vybere v průměru šedesát tisíc korun. V loňském roce jsme také zrušili dvojí sazbu. Rozdílná výše poplatků za ubytování pro domácí a pro cizince byla diskriminující," poznamenala Burdová.

(jn)


Výsledek sbírky je potěšující

Jičín - Centrum nezávislého života v Českém ráji a v Podkrkonoší, které je zároveň centrem pro onkologické pacienty, pořádalo ve středu 12. května 1999 v Jičíně, Lomnici nad Popelkou, Železnici, Ostroměři, Semilech, Turnově a v Jilemnici "3. Květinový den".

Letošní ročník této humanitární akce, podporující výzkum a léčbu rakoviny, byl velmi úspěšný a celkově se podařilo nashromáždit 86 283 korun.

Dobrovolní dárci přispěli v jednotlivých městech částkami: Jičín 28 831 Kč, Železnice 1 730 Kč, Ostroměř 500 Kč, Semily 12 662 Kč, Jilemnice 13 852 Kč, Lomnice nad Pop. 5 529 Kč, Turnov 23 179 Kč.

Zaplombované kasičky byly za dohledu ochranky svezeny z jednotlivých měst a uloženy v Komerční bance v Jičíně, kde si je vyzvedli pracovníci Ligy proti rakovině z Prahy.

Mgr. Věra Pourová


Vackovo Vysoké Veselí se blíží

Vysoké Veselí - Jak už bývá zvykem, festivalu na počest skladatele Karla Vacka se zúčastní i syn této světoznámé osobnosti dechové hudby - Karel Vacek ml. V pořadí 14. ročník se koná v neděli 4. července.

Posluchačům se tentokrát představí Koletova hornická hudba ze Rtyně v Podkrkonoší, řízená Zdeňkem Tlučhořem. Vackovy skladby zazpívají Josef Zíma, Ivana Brožová, Jiřina Vlachová, Josef Opl a Petr Krichta. Koncert v přírodním areálu za sokolovnou začíná ve 14 hodin.

(red)


Změní městský úřad své sídlo?

Lázně Bělohrad - Lidé si budou možná už v blízké době zvykat na nové sídlo městského úřadu. Jak totiž bělohradský starosta Pavel Šubr naznačil, zvažuje se přestěhování radnice do objektu, který stojí v čele severní strany náměstí. Kanceláře úřadu by tak získaly nové reprezentativnější prostory.

"Na účet nám už přišly peníze za prodej akcií Východočeské energetiky a Východočeské plynárenské, to znamená zhruba dvanáct miliónů korun. Čtyřiadvacátého června se koná valná hromada VČE. Pokud bude prodej cenných papírů schválen, pravděpodobně tyto prostředky použijeme na investice, což považuji za rozumnější, než kdybychom je někde uložili. Můj osobní názor je zrekonstruovat dům čp. 28 na náměstí s tím, že by se už zároveň upravil jako budoucí sídlo městského úřadu, který v současné podobě neodpovídá standardu," oznámil starosta.

"Možná se to nebude někomu líbit, ale objekt je pro tento účel ideální," poznamenal Šubr a dodal, že dnešní radnice má problémy například s nevyhovující obřadní síní a zasedací místností. "Nechali jsme si zpracovat studii, abychom zjistili, do jaké míry budou tamní prostory odpovídat požadavkům úřadu z hlediska jeho kapacitních možností," uvedl starosta.

Ve stávající radnici totiž postrádá především jednací místnosti. "Příjde-li návštěva, nemám možnost se soustředit a hovořit s ní v soukromí, protože do kanceláře chodí průběžně řada dalších lidí. Nevyhovující podmínky k práci mají i ostatní zaměstnanci úřadu. V jedné místnosti se tísní odbory živnostenský a sociální a přitom počet jejich klientů v poslední době narůstá. Podobně sedí v jedné kanceláři i tajemnice s pracovnicí, která má na starosti bytové záležitosti," vypočítává nedostatky starosta.

V přízemí domu čp. 28 se však nacházejí dvě prodejny a v horním patře obývá několik méně přizpůsobivých občanů byty, které jsou ve zdevastovaném stavu. Jak podnikatelům, tak i nájemníkům město podle slov starosty nabídne náhradní prostory.

(jn)


RENOMOVANÁ JIČÍNSKÁ FIRMA CYKLOSERVIS SOUČEK prodává široký sortiment několika světových značek všech typů jízdních kol, náhradních dílů, cyklistických doplňků a sportovního oblečení. Na kola, prodaná v obchodě na Valdštejnově náměstí, poskytuje roční technický servis zdarma a samozřejmě opravuje i kola "přespolní". Fotografie zachycuje spolumajitelku firmy Alenu Součkovou ve chvíli, kdy nám předváděla jedno z horských kol značky Amulet, které si z naší redakce odveze vítěz dopravněbezpečnostní soutěže "Nehoda není náhoda".

FOTO: mar



Nové Noviny