Logo NN

Nové Noviny č. 24/9918. čevna 1999str. 1

Obec Podůlší slaví 600 let

Podůlší - Bohatý program oslav je připraven na zítřejší den v Podůlší u příležitosti 600. výročí první písemné zmínky o obci nedaleko Jičína.

Oslavy začínají ve 14 hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout automobilové veterány, historickou hasičskou stříkačku, povozit se v kočáře nebo na koni. Nad obcí se také uskuteční seskok parašutistů. Účastníci odpolední slavnosti se poté přesunou společně na místní hřiště, průvod bude doprovázet kapela Žďánského ze Sobotky. Zde také udělí starosta ing. Zdeněk Žalský čestné občanství in memoriam spisovateli dr. Josefu Knapovi, jež s největší pravděpodobností převezme jeho syn Pavel Knap. Druhým oceněným toho dne bude další významný rodák z Podůlší - herec ND Praha Josef Vinklář. Na programu je i vystoupení místních dětí, aerobic s nimi nacvičila ing. Eva Šulcová.

Po 18. hodině začne estráda, přítomní budou mít příležitost prohlédnout si novou budovu obecního úřadu, kde je instalovaná expozice o životě a díle spisovatele Josefa Knapa. Děti se mohou svézt na koni a projet si okružní jízdu v kočáře nebo v historických osobních automobilech, případně na historické hasičské stříkačce zvané Máňa, která "účinkovala" i ve filmu "Jak vytrhnout velrybě stoličku".

(red)


Cyklistka zraněním podlehla

Jičín - K dopravní nehodě s velmi tragickým koncem došlo ve čtvrtek 10. června 1999 na křižovatce silničního obchvatu Jičína s ulicí Konecchlumského a odbočkou na Moravčice (u fimy Kobit).

Třiačtyřicetiletá cyklistka E.K. přijížděla v 5.35 hodin na křižovatku po obchvatu od sídliště Na Jihu ze svého bydliště. S největší pravděpodobností chtěla odbočit vlevo do Konecchlumského ulice k firmě AEG, kde byla zaměstnána. Při odbočovacím manévru byla zhruba ve středu vozovky zezadu sražena Felicií combi s českolipskou poznávací značkou. I přes rychlou lékařskou pomoc bohužel těžkým zraněním na místě nehody podlehla.

Policejní vyšetřovatel ještě téhož dne obvinil dvaatřicetiletého řidiče škodovky ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví podle § 224 odst. 1,2 trestního zákona. Míra zavinění tragédie je však nadále v šetření orgánů činných v trestném řízení.

(mar)


MILETÍN SLAVIL 875 LET Významný miletínský rodák Alois Hlavatý a Marie Nováková (na snímku) se zúčastnili víkendových oslav v Miletíně, rodišti Karla Jaromíra Erbena. Místní úřad u příležitosti 875. výročí od první písemné zmínky o Miletínu vydal také publikaci o historii obce. Pořadatelé připravili bohatý program, kterého se podle slov starostky Lenky Kožíškové zúčastnila řada hostů.

FOTO: jn


Policisté informují veřejnost

Jičín - Okresní ředitelství PČR Jičín dává na vědomí široké veřejnosti zřízení nové služby pro občany, žádající o vystavení nového občanského průkazu, řidičského průkazu, případně cestovního pasu.

Společností CTS Praha byla v přízemí budovy OŘ PČR v Jičíně v Balbínově ulici zařízena místnost pro zhotovování fotografií osob fotoaparátem zn. Polaroid. Vyhotovení čtyř kusů fotografií trvá maximálně dvě minuty a je účtována částka 109 korun. Fotografování je prováděno v úředních dnech, a to v pondělí a ve středu v době od 8.00 do 17.00 hodin.

npor. Vladislav Polák, PČR OŘ Jičín


V Libosadu probíhá údržba

Sedličky - Výběrové řízení na údržbu nově vysazené zeleně v Libosadu vyhrálo stejně tak jako loňskou soutěž na jeho rekonstrukci jičínské sdružení Viscaria.

První etapa kvalitně odvedených prací za přibližně šest set tisíc korun byla městu kolaudačním řízením předána 20. listopadu loňského roku. Rozpočet města Jičína na rok 1999 pak počítá s částkou 250 tisíc korun na údržbu zeleně a její doplnění v případech, kdy nevzešla nebo častěji když byla rozkradena.

Dnes se tedy v Libosadě pleje, zalévá, upravuje, uhrabuje a dosazuje. Největší problémy mají "zahradníci" s vodou, kterou musí dopravovat do obou spodních parterů pod tratí ČD až ze studny Čestného dvora, a se zloději, jejichž drzost nezná mezí. Přestože se městská policie této lokalitě věnuje v posledním období zvýšenou měrou, jsou aktivity zlodějů téměř na denním pořádku.

V případě vypátrání vandalů, rozkrádajících zeleň v Libosadě, jsme ochotni zveřejnit jejich iniciály i fotografie, aby si pak všichni slušní lidé mohli ukázat na ty, kteří rozkrádají náš společný majetek.

(red)


Schlikové na Jičínsku

Jičín - Okresní muzeum a galerie v Jičíně otevírá během června dvě výstavy, jejich obsah je mimořádný.

V sobotu 5.6. byla na počest oslav 375. výročí založení gymnázia v Jičíně otevřena výstava Valdštejn a jezuité. Impulsů k přípravě této expozice bylo několik. Nejpodstatnějším z nich byl však historický fakt, že gymnázium založil Valdštejn a k realizaci výuky povolal jezuitský řád. Další pohnutkou k vytvoření expozice byla skutečnost, že v opravovaném kostele sv. Panny Marie de Salle trpí nepříznivými podmínkami obrazy jezuitského cyklu I. V. Raaba. Na to, že kostelní obrazy doplňují obrazy uložené v depozitáři okresního muzea upozornila dr. Paukrtová z Pardubic, a tak myšlenka vystavit po několika stoletích cyklus kompaktně dostala reálnou podobu. Ne poslední pohnutkou k přípravě výstavy byl i pocit dluhu vůčí Albrechtovi z Valdštejna, jehož úmysly, záměry, plány, ale i realizace na svou dobu smělých přestav učinily z Jičína a jeho okolí místo v Evropě neopakovatelné.

Druhou výstavou, která bude otevřena v sobotu 19. června, je expozice rodinné galerie Schliků. Dr. Eva Lukášková ze Státního ústavu památkové péče v Praze se ujala úkolu vybrat a uspořádat z několika desítek obrazů uložených ve Státním zámku Sychrov výstavu, jež by reprezentovala to nejlepší a nezajímavější, co rodinná galerie šlechtického rodu, působícího na Jičínsku několik století, skýtá. Úkol to byl nelehký, zejména pro stav obrazů poznamenaných špatným uložením během posledních několika desítek let.

Listinné materiály, zachycující významné události života Schliků (zapůjčených ze Státního oblastního archivu v Zámrsku), posouvají noblesu portrétu do další roviny - starostí a radostí všedních dnů.

Přáli jsme si, aby se nejen otevřením expozic v prostorách muzea a galerie, ale i studiemi v katalozích k výstavám vydaným, podařilo vyplnit mezeru na mapě historie Jičínska, jak ji muzeum prezentuje. Jak se nám to podařilo, přijďte posoudit sami. Vernisáž výstavy Schlikové na Jičínsku je v sobotu v 15 hodin.

Věra Šejnová, Okresní muzeum a galerie Jičín


Na vlakovém nádraží v Lázních Bělohradě prováděli v minulých dnech pracovníci Českých drah výměnu kolejových svršků. V loňském roce se zde uskutečnila také kompletní rekonstrukce železničního přejezdu.

FOTO: jn


Hořice už mají co nabídnout

Hořice - O potřebě přilákat investory, kteří by ve městě postavili továrnu a nabídli nové pracovní příležitosti, se v Hořicích zatím jen diskutovalo. Pondělním rozhodnutím zastupitelů se přešlo od slov k činům, město totiž vyčlenilo více než dva milióny korun na vykoupení pozemků.

"Bez definice trasy budoucího přivaděče od plánované rychlostní komunikace nebylo možné vyčlenit ucelenou lokalitu, kterou bychom mohli zájemcům nabídnout," vysvětluje starosta Ladislav Vrba příčinu, která až dosud bránila vytvoření průmyslové zóny. Studii trasy nové komunikace totiž hořická radnice obdržela teprve v minulých dnech. Vlastník tamních pozemků podle starosty přislíbil, že nebude blokovat jejich prodej v případě, že některá firma projeví zájem v Hořicích investovat, což považuje za klíčový moment. Prostřednictvím agentury Czechinvest chtějí Hořičtí přilákat do města společnost, která by vybudovala fabriku pro 100 až 300 zaměstnanců. Za tímto účelem vyčlenili lokalitu o rozloze 4,3 hektaru. "Firmy mají jasně daná kriteria, požadují rovinatý terén a připravené pozemky v blízkosti hlavní komunikace. Pokud některý z těchto atributů není splněn, jejich zájem upadá," poznamenal Vrba. Pozemky město buď nabídne zdarma, nebo je prodá s už zavedenými inženýrskými sítěmi.

(jn)


Mládenci dostanou po zásluze

Nová Paka - V úterý 8. června 1999 bylo policejním vyšetřovatelem OÚV Jičín sděleno obvinění ze spáchání trestných činů krádeže, vydírání a výtržnictví třem mladíkům z Nové Paky.

Současně bylo sděleno obvinění z trestného činu krádeže dalšímu novopackému mladíkovi. Všichni obvinění se v různě složených skupinkách dopouštěli celé řady majetkových deliktů. Odcizili například čtyři kompletní kola od vozidla Renault 4, ozdobné kryty od jiného vozidla, z jednoho panelového domu v Nové Pace ukradli dva páry sportovní obuvi a jejich pozornosti neušel ani dvousetlitrový sud s naftou. Dva mladé muže slovně a fyzicky napadli z důvodu jejich výpovědí na místním policejním oddělení. Dva ze skupiny obviněných v listopadu loňského roku po násilném vniknutí do osobního vozidla mezi obcemi Cerekvicí a Sadovou odcizili autorádio s přehrávačem.

Jeden z pachatelů - mladistvý P.M. odcizil na sídlišti v Hořicích malý motocykl zn. Simson Enduro, který pak prodal 19 letému M.H. z Hradce Králové. Ten věděl, že motocykl pochází z krádeže, a proto jej vyšetřovatel obvinil z trestného činu podílnictví.

(tm)


Nové Noviny