Nové Noviny č. 23/9911. čevna 1999str. 11

Společenská kronika

Rozloučení od 31.5. do 4.6.

Vlasta Rambousková (*1920, Kopidlno)

Věra Běhounková (*1953, Jičín)

Jaroslav Svoboda (*1920, Dobšice)


Lékárenská pohotovost od 11.6. do 18.6.1999

Pohotovostní služba:

Po-Pá: 17.00 - 21.00 hod.
Sobota: 12.00 - 17.00 hod.
Neděle: 9.00 - 17.00 hod.
Svátek: 9.00 - 13.00 hod.

Lékárny:

T - Tylova ulice tel. 21659
H - Husova ulice tel. 522073
A - Aut. nádraží tel. 524944
N - Nové Město tel. 24505

11. červen 1999 A
So
12. červen 1999 A
Ne
13. červen 1999 A
Po
14. červen 1999 H
Út
15. červen 1999 T
St
16. červen 1999 T
Čt
17. červen 1999 N
18. červen 1999 A


Víkendová inspirace šéfkuchaře Zdeňka

Kušikacu

400 g vepřové kýty, sůl, pepř, strouhanka, mouka a vejce na obálení, sojová omáčka, čínské zelí, 1 pórek a olej na smažení.

Maso nakrájíme na malé kousky, osolíme, opepříme a necháme odpočinout. Pórek krájíme našikmo a střídavě s masem napichujeme na jehlu. Na jednu porci děláme dvě jehly. Obalujeme je v trojobalu a smažíme dozlatova. Na talíř upravíme drobně nakrájené čínské zelí a něj položíme obě jehly, které nakonec pokapeme sojovou omáčkou. Podávat můžeme s rýží, ale například i s hranolky.

Dobrou chuť


HÁZENÁ: starší žáci bez porážky

TJ Jiskra Havlíčkův Brod - AGS HBC Jičín A 12:15 (5:6)

TJ Jiskra Havlíčkův Brod - AGS HBC Jičín B 14:16 (4:7)

Havlíčkův Brod - K závěrečnému utkání oblastního přeboru starších žáků zajížděla obě jičínská družstva do Havlíčkova Brodu. A družstvo absolvovalo celý letošní ročník bez jediné porážky. V posledních zápasech se velice zlepšil i výkon B družstva, které nakonec skončilo na pěkném čtvrtém místě (z osmi týmů). Někteří hráči A družstva posílili i kolektiv mladšího dorostu. Celý kolektiv hrál opatrně, aby se týden před mistrovstvím České republiky nikdo nezranil.Pod vedením Míly Kůty nastoupily oba kolektivy v těchto sestavách:

AGS HBC Jičín A: Veverka, Krupička - Jetleb, Vitík Tomáš (2), Bareš (1), Šulc (1), Krejčí (7), Král (5), Chromý, Kvasnička a Langr.

AGS HBC Jičín B: Michal Císař - Jetleb (3), Veverka, Chromý, Bareš, Vitík Tomáš (5), Langr, Kvasnička (1), Šulc (3), Vitík Josef (2), Král (2) a Boháček.

Poblahopřejme tedy celému kolektivu za vzornou reprezentaci pod vedením Petra Babáka a popřejme mu mnoho úspěchů v závěrečném mistrovském turnaji, který probíhá o tomto víkendu na palubovce jičínského areálu. Trenér Petr Babák vychoval tento úspěšný kolektiv od minižáků a také pro něj bude turnaj vyvrcholením mnohaleté náročné práce. Zároveň se jako trenér s tímto kolektivem rozloučí.

(fk)


KUŽELKY: turnaj neregistrovaných

Mezi ženami byla nejlepší Lenka Bulíčková z Japimexu, z mužů Jiří Dědina ze ZZN Jičín.

Jičín - Od 11. do 30. května probíhal na kuželně SKK Jičín 7. ročník turnaje neregistrovaných jednotlivců na 2x60 hodů sdružených. Letošní ročník měl velmi dobrou úroveň. Startovalo v něm celkem 75 žen, z toho 11 jich shodilo více než 4OO kuželek. Rovněž muži dosáhli pěkných výkonů. Ze 148 startujících jich 24 shodilo více než 450 kuželek. Celý turnaj proběhl bez závad a poděkování patří všem přihlášeným, kteří přesně dodržovali rozpis soutěží.

(fk)

Konečné pořadí žen (shodily více než 4OO kuželek) do 8. místa

1.Lenka Bulíčková Japimex436 (shozených)
2.Zuzana Horáková Rento432
3.Dáša Kroutilová Silnice427
4.Jaroslava Nekvasilová Brada42l
5.Ivana Křížová Japimex42O
6.Helena Málková Silnice4l9
7.Marcela Škodová Bygal Trut.4l7
8.Mirka Krejčová Vkus4l5

Konečné pořadí mužů (shodili více než 45O kuželek) do 8. místa

1.Jiří Dědina ZZN Jičín492
2.Gabriel Pálka Bygal Trut.491
3.Miroslav Bureš Natex485
4.Bohouš Man ŠUTR-MAN Hoř.484
5.Václav Klapka ČSAD480
6.Přemek Olejník Sklárny Vald.479
7.František Průcha Natex473
8.Milan Rosůlek ZZN Jičín472


JUDO: úspěch žáků v Kralupech

Kralupy - Úspěšně si vedli žáci SKP JUDO Jičín na 2. ročníku KRALUPOL CUPu - Velké ceně mladších a starších žáků a žákyň v Kralupech nad Vltavou. V konkurenci téměř 25O startujících ve svých hmotnostních kategoriích zvítězil Aim, druhá místa obsadili Sajdl, Štajer, Pošík, Hnát a Kyselo, na třetích místech skončili Beneš J., Tóth a Kvasničková. Dobře bojovali i Kříž, Kraus, Kořínek a Beneš M., kteří však v rozhodujících zápasech o medaili prohráli a skončili na 5. místě.

(ps)


Turnaj mladých stolních tenistů

Jičín - Středisko pro volný čas K-klub pořádá v pátek 18. června turnaj stolních tenistů ve čtyřhře. Přihlásit se mohou chlapci a dívky s datem narození do 1. července 1984 a mladší. Prezentace účastníků je od 13.30 do 14 hodin, pořadatelé vzkazují: přezůvky, pálku, občerstvení a pokud možno i spoluhráče vzít s sebou.

(red)


ÚSPĚCH VE VYBÍJENÉ Koncem května se v Trutnově uskutečnilo oblastní kolo ve vybíjené žáků 4. a 5. tříd základních škol. Zúčastnilo se ho devět vítězných kolektivů z okresních soutěží. Mezi nimi i žáci z II. ZŠ v Jičíně. Ve velké konkurenci obsadili pěkné 3. místo. Družstvo nastoupilo v sestavě: F. Bareš, J. Beneš, M. Jiroušek, O. Horyna, J. Bažant, P. Císař, T. Matějka, P. Kopecký, M. Smolík, M. Šanda, J. Votrubec a T. Valnoha. Kolektiv k zápasům připravila Jaroslava Weisová.

FOTO: D. KOCOURKOVÁ


ŠACHOVÍ KRÁLOVÉ A KRÁLOVNY Za účasti sto dvaceti dětí ze širokého okolí, sjeli se do kopidlenské základní školy mladí vyznavači šachové hry od pěti do patnácti let. Hrály se tři turnaje a na konci byli vyhlášeni nejlepší hráči v jednotlivých věkových kategoriích. Za svůj výkon obdrželi královské korunky, vyrobené ze zbytků materiálu fy Malpa Jičín.

V turnaji dívek se nejlépe dařilo Nikole Skalové ze ZŠ v Hlušicích u Nového Bydžova, před Evou Voglovou z Havlíčkova Brodu a Janou Suchoradskou ze ZŠ Kopidlno. Turnaj mladších chlapců vyhráli bratři Tomáš a Jan Böhmovi z Prahy, před Otou Kukrálem z Mladé Boleslavi, Imrichem Gablechem z Havlíčkova Brodu a Vitalijem Dyčenkem z domácí ZŠ Kopidlno. Mezi staršími chlapci zvítězil Ondřej Kořínek z Jiskry Hořice, před Jiřím Tůmou z Havlíčkova Brodu, Oldřichem Eisnerem z Českého Brodu, Jakubem Netušilem z Havlíčkova Brodu a Jindřichem Řezáčem z Mladé Boleslavi.

Turnaj po patronací Autoklubu Kopidlno řídili R. Kotlář, J. Šmejkal a K. Doktorová. Na snímku jsou nositelé královských korunek: vzadu (zleva) N. Skalová, J. Suchoradská, O. Kořínek a M. Šafařík (Kopidlno), vpředu R. Chaloupská (Kopidlno) a J. Vlček (Český Brod).

Oldřich Suchoradský


HÁZENÁ: B družstvo vyhrálo v Jablonci n. N.

ELP Jablonec - AGS HBC Jičín B 23:24 (9:13)

Jablonec - K předposlednímu utkání 3. ligy házené zajížděli jičínští házenkáři do Jablonce nad Nisou, který měl poslední možnost pokusit se vítězstvím o záchranu. V utkání, které bylo dost nervozní, podalo celé mužstvo opět velmi dobrý výkon. Dobře zachytal Tomáš Coufal (chytil dvě sedmičky) a celý kolektiv dokázal, že jako nováček sehrál velmi dobrou sezonu.Dařila se hra v obraně a v útočné fázi vycházely rychlé "brejky", které hráči dokázali proměnit. Ve 12. minutě druhého poločasu vedli dokonce 13:18. Tímto vítězstvím si upevnili v tabulce velice pěkné druhé místo.

Kolektiv AGS HBC Jičín B nastoupil v sestavě: Coufal - Šmejc (1), Kolomazník (1), Josef (1), Smolík Radek, Ženatý (1), Babák Aleš (6), Smolík Jiří (2), Jandera (3), Schoř (1), Rychna (4) a Číla (4). Trenérem kolektivu je Pavel Babák a vedoucím družstva Ivan Coufal.

Závěrečné utkání letošního ročníku 3. ligy sehraje B družstvo AGS HBC Jičín v neděli 13.6.1999 od 15.OO hod. ve sportovní hale s kolektivem SKP Pardubice.

(fk)


Síň slávy: chlouba našeho nejúspěšnějšího fotbalového klubu

Na stránkách Nových Novin přinášíme malou sondu do prostor shromažďujících slavné poháry a trofeje fotbalové Sparty.

Sparta Praha oslavila v roce 1998 již 105. výročí svého trvání. Poprvé (v roce 1893) tento slavný klub doby minulé i současné nesl označení AC Praha, posléze byl přejmenován na AC Vinohrady. Od roku 1894 se v jeho názvu poprvé objevilo magické slovo SPARTA a od tohoto okamžiku fotbalisté hráli nejdříve na Invalidovně v Karlíně, posléze na Letné za tehdejší lanovou dráhou vedle letenské restaurace, aby své první utkání v prostoru dnešního fotbalového stánku odehráli 13. 5. 1917 s Viktorií Plzeň (3:2). Po roce 1948, kdy ve jménu reorganizace naší tělovýchovy a sportu docházelo k samovolnému přičleňování oddílů k závodům a koncernům, klub několikrát měnil svůj název (Sparta Bratrství, Spartak Praha Sokolovo) až se roku 1964 ustálil na dobu 25 let s názvem opět přijatelným - Sparta ČKD Praha. Od roku 1989 nese opět původní tradiční označení - AC Sparta Praha.

Za více jak stoletým obdobím klubu je mnoho dosažených úspěchů na tuzemské i mezinárodní scéně. Od roku 1984 ztratili "Rudí" pouze ve třech případech mistrovský titul, který slavili letos již pošestadvacáté. Ze zahraničních klání jsou památné např. bitvy v tehdejším PMEZ s Partizanem Bělehrad v polovině 60. let či slavné tažení nultým ročníkem Ligy mistrů v sezóně 1991-1992. Mezi neúspěchy klubu, kterých je podstatně méně, historie připomíná mimo jiné roční epizodu klubu v tehdejší druhé celostátní lize v ročníku 1975-1976. Mužstvem prošla řada skvělých fotbalových "pleyerů". V letech 1916-1920 hájil letenskou branku také budoucí excelentní filmový komik Vlasta Burian a v tehdy existujícím Odboru přátel Sparty působil v roli předsedy veleúspěšný režisér Mac - Martin Frič.

Při návštěvě na Letné jsem zavítal do nedávno nově renovované "Síně slávy - AC Sparta Praha". Příjemným společníkem a průvodcem těchto reprezentativních prostor neméně úspěšného klubu mi byl archivář Letenských Václav Boreček, který mi poskytl zajímavé údaje.

"Jako archivář působím na Letné od roku 1983. Již od útlého mládí se ve mně utvářely velké sympatie pro tento slavný klub, a proto jsem si vždy z denního tisku i jiných periodik vystřihoval veškeré zprávy o Spartě a pečlivě a systematicky lepil do sešitu. Později jsem začal navštěvovat svého archivářského předchůdce, jemuž jsem se zmínil o své zálibě a začal jsem s ním oficiálně spolupracovat a postupně ho v kronikářském úřadě Sparty vystřídal. Mohu čestně prohlásit, že náš archiv patřil k nejlepším za dřívějších federálních fotbalových časů a i nyní se svou bohatostí řadí na místa nejčelnější. Kromě činnosti archiváře, kdy systematicky a se snahou po pečlivosti zaznamenávám každý den jakékoliv zprávy či informace, týkající se třeba jen okrajově klubu, plním funkci průvodce Síní slávy. V dřívějších letech nebyl o historii klubu takový zájem jako v posledním období. Vedle toho, že vyšla řada knižních publikací, došlo i k většímu podnícení zájmu o historický vývoj. Od počátku roku 1994 probíhala na stadiónu zatím jeho poslední rekonstrukce. Vedle toho, že byl vybudován moderní stánek s umělým osvětlením o síle 1800 luxů a s kapacitou 21362 sedících diváků došlo, i k renovaci interiéru hlavní tribuny, jejíž součástí bylo umožnit návštěvníkovi výhled na travnaté tréninkové hřiště.

První ceny a trofeje získané jednotlivci a kolektivy byly od

počátku shromažďované a ukládané v místnosti staré dřevěné tribuny stadiónu, jenž byla zničena při požáru 10. dubna 1934. Ohořelé a roztavené zbytky trofejí, dotvářející v současné síni sbírku vystavovaných vavřínů, cen či darů, byly poté umístěny v nové tribuně. Nejstarší cenou je Pohár dobročinnosti, předchůdce Československého poháru, založený v roce 1906 a darovaný klubem Viktorie Žižkov. Naopak poslední je přirozeně pohár pro mistra ligy z ročníku 98-99. V současnosti se můžeme pochlubit téměř 1200 poháry, plaketami... Z pozůstalostí máme, odkazy a dary i soubory velmi starých cen. Ve zvláštní vitrině je metr vysoký pohár "Copa Montevideo", přivezený z úspěšného zájezdu Sparty do Uruguaye v roce 1969. Dále překrásná zlatnická práce poháru "Fričova memoriálu" a z turnaje "Voglův memoriál". Nechybí ani fotografie krále komiků Vlasty Buriana, jenž zde čtyři roky působil, poháry věnované předními anglickými kluby, trofeje ze slonoviny - dar sudánských sportovců, a také makety stadionů z alpaky. Například barcelonského Nou Camp, loď v miniaturní velikosti jako pozornost od mužstva z Brém u příležitosti pohárového souboje v roce 1992. Do síně patří i obrazy, zdobící i jiné reprezentační místnosti Sparty, portréty slavných hráčů v minulosti v čele s Káďou a Pilátem a samozřejmě fotografie mužstva. Ještě jedna kategorie trofejí zdobí síň: velké klubové vlajky téměř z celé Evropy i ze zámoří. Hold těmto prostorám vzdal v roce 1967 i předseda MOV J.A. Samaranch, který daroval vlastnoručně podepsanou olympijskou vlajku.

Závěrem bych chtěl touto cestou poprosit vás, všechny čtenáře týdeníku, pokud disponujete novinovými výstřižky či fotografiemi zejména z 30. nebo 40. let a byli byste je ochotni poskytnout našemu jedinečnému archivu zcela bezplatně, byli bychom všichni na Spartě mnoho vděčni a předem děkujeme".

K bohatému vyprávění pana archiváře myslím není co dodávat. Snad jen tolik, že všichni zájemci o návštěvu Síně slávy, ale i samotného stadiónu Sparty, budou srdečně zváni. Na všechny, kdo přijdou, se těší archivář Václav Boreček, který bude vaším průvodcem.

Jiří Hnízdo ml.


Nové Noviny