Nové Noviny č. 23/9911. čevna 1999str. 5

Sgrafita potřebují zrestaurovat

Staré Hrady - Vzácná renezanční sgrafita, která zdobí průčelí nad vchodem do starohradského zámku, budou ještě letos obnovena.

Každoroční výdaje na opravu a údržbu zámku ve Starých Hradech z pokladny obce pokračují i letos. "Na letošní rok jsme naplánovali opravu střechy a renovaci sgrafit v průčelí zámku. Za střechu zaplatíme kolem sto padesáti tisíc korun. Na kolik nás přijde obnova sgrafit, není v tuto chvíli ještě vyčísleno, ale odhadujeme ji na tři sta tisíc," oznámil starosta Starých Hradů Jan Miclík. "Záleží, jak na tom budeme s financemi, protože žádnou dotaci nemáme a ani jsme s ní nepočítali, veškeré náklady se budou hradit z rozpočtu," doplnil Miclík.

Obec si objednala odborného restaurátora z Teplic, který by měl v nejbližších dnech původně gotické, později renezančně upravené sídlo nedaleko Libáně navštívit, aby přímo na místě posoudil finanční náročnost prací, jež budou během léta realizovány.

"Sgrafita naposledy renovoval akademický malíř Alois Tintěra v roce 1974. Za těch pětadvacet let je už zub času značně nahlodal," vysvětluje Karol Bílek z literárního archivu Památníku národního písemnictví, který má od obce zdejší zámek pronajatý.

První restaurování zdejších sgrafit z roku 1573 se uskutečnilo v době, kdy se několik místních nadšenců pustilo do záchranných prací na zámku, jehož vzhled ještě začátkem šedesátých let ani zdaleka nepřipomínal ten současný. Dnešní komplex byl původně gotickou tvrzí, jejíž části i po renezanční přestavbě zůstaly na několika místech zachovány.

Sgrafito je italská renezanční technika. Vzniká proškrábáváním svrchní bílé omítky, pod níž se nachází další, tentokrát barevná omítka. Touto fasádní technikou se vytvářejí ornamentální a figurální vzory.

(jn)


SERIÁL: 375. výročí založení gymnázia IX.

BYLY TO KRÁSNÉ ČASY Vzpomínám s nostalgií i úsměvem na študácká léta prožitá na jičínském gymnáziu v období 1955 - 1958. Tehdy, v době komunistického temna, bylo gymnázium přejmenováno na jedenáctiletou střední školu a maturanti našich ročníků se stali nejrychlejšími a zároveň nejmladšími absolventy všech dob. Když jsme maturovali, bylo nám totiž teprve 17 let. Tak mladí jsme pak odcházeli do života i na další studia mimo domov! A přece byly to krásné časy.

Na tomto místě bych chtěla poděkovat všem pedagogům, kteří se v té době snažili nalít do našich hlav maximum vědomostí z různých oborů. Dnes vzpomínám na profesory: Truxu, Douskovou, Tourka, Hrubého, Lazáka, Loudovou, Navrátila, Šebestíka, Svobodu i nejobávanějšího matikáře profesora Šikolu.

Velkou odbornou postavou z doby našeho studia byl nesporně pan ředitel Bohumil Truxa. Vzpomínám na něho nejen jako na velkorysého ředitele školy, ale hlavně jako na obětavého, přísného, leč úsměvného profesora chemie. Pro vzpomínku uvádím některá vžitá úsloví tohoto pedagoga. Při zkoušení z chemie: " Na okénko ťuky ťuky, otázka zní: Co jsou tuky?" Při udělení nedostatečné k plačící studentce (zpívajíc): "Černé oči, proč pláčete?"

Pan ředitel Truxa nás obětavě připravoval na přijímací zkoušky z chemie pro vysokoškolská studia v chemickém kroužku, ze kterého se nedal nikým, ale opravdu nikým vyrušit, ani samotným okresním školním inspektorem. "Když se laboruje, tak se laboruje - všechno ostatní počká!" V duchu jsem našemu "říďovi" nejednou děkovala (asi nejen já) za to, jak nás tu chemii dobře naučil. Na vysoké škole jsme pak mohli navázat na opravdu solidní základ.

Ve třídě nás bylo celkem pětadvacet a po maturitě jsme se scházeli nejprve po pěti letech. A teď, když už dávno nás všechny Abrahám přijal do svých řad, se scházíme každý rok. Víte, jak se krásně v jičínských hospůdkách teď vzpomíná? Nejen na to špatné, to čas už dávno zahojil, ale na to radostné, úsměvné, spojené se študáckým životem ve škole, na chmelových brigádách, při sázení stromků v Krkonoších nebo na výletech do Tater, které jsme zcela sami organizovali.

Vzpomínek je opravdu víc než dost - možná na celou knížku, ale to snad až někdy příště. Co přáti jičínskému gymnáziu do dalších let? Dobře sehraný tým profesorského sboru, přízeň veřejnosti a dostatek vědychtivých studentů pro zachování dobrého jména školy, aby všichni absolventi mohli jednou se mnou stejně vzpomínat: "Byly to krásné časy."

Jana Podlipná


Úspěch mladých včelařů v soutěži

Nasavrky - Celostátní soutěž dětí a mládeže ve znalostech včelaření "Zlatá včela" měla své regionální kolo v Nasavrkách u Chrudimi za účasti dvaceti dětí. Pro okres Jičín bylo úspěchem, že mezi nimi měl čtrnáct zástupců. Tento úspěch podtrhlo i jejich umístění v soutěži. První byl Jan Hlaváč z Ostroměře, kterého připravil na soutěž přítel Vojtíšek, druhý byl Vladimír Duchoň, kterého vede v kroužku jeho děda přítel V. Duchoň z Hořic. O třetí místo se podělili Jakub Hrdý a Martin Táborský, které připravil přítel J. Táborský. Vedle prověrky znalostí byla na programu soutěže včelařů návštěva včelína a loutkářského muzea v Chrudimi. Úspěšní závodníci budou reprezentovat celý východočeský kraj v celostátním kole soutěže v červnu, znovu v Nasavrkách Okresní výbor Českého svazu včelařů, který vyslechl zprávu o úspěchu mladé generace, projednal zdravotní situaci v chovu včel na okrese, seznámil se s obsahem kočování včelstev do sadů a k řepce a rozhodl o konání kurzu chovatelů včelích matek na neděli 4. července v Mlýnci u přítele Břetislava Válka. Živá byla i diskuze okolo prodeje medu a jeho kvalifikační normy, otázky spolkového života a způsobech vedení běžných účtů základních organizací u bankovních ústavů. Včelaři konstatovali, že po nepříjemné zimě bylo jaro vcelku příznivé a první výnosy ukazují na dobrou a velmi kvalitní snůšku květového medu.

Na závěr doporučení pro naše čtenáře, kteří mají zájem o nákup medu. Nyní máte nejlepší příležitost. Med vám nabídne každý včelař v té nejlepší kvalitě a za příznivou cenu.

(such)


Z bloku Policie České republiky

Jičín - Profesní zdatnost a pozornost prokázala jedna z pracovnic IPB a.s. v Jičíně. Poslední dubnový den přišel do tohoto peněžního ústavu muž z Moldavské republiky a požadoval výměnu stodolarové bankovky za české koruny. Provedená expertíza Českou národní bankou v Praze potvrdila podezření, že bankovka je padělaná. V současnosti je prováděno šetření pro podezření z trestného činu udávání padělaných a pozměněných peněz.

Hořice - Trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí se dopustil osmačtyřicetiletý M.M. z Hořic tím, že nenastoupil, po přerušení, výkon trestu odnětí svobody. Na základě vyhlášeného pátrání byl zadržen a předán do věznice ve Valdicích.

Běchary - V noci na 31.5. 1999 došlo k vloupání do místního pohostinství. Dosud nezjištěný pachatel vnikl do objektu po rozbití okna. Z hospody si odnesl cigarety, alkohol a další drobné věci a způsobil tak škodu 5.800,- Kč na zboží a 1.000,- Kč poškozením okna.

Nová Paka - Ke společnému řízení byly v poslední květnový den předány do Rychnova nad Kněžnou spisy, týkající se vloupání do dvou bytů v Nové Pace. Pětadvacetiletý V.Ž. z Nového Jičína a třiadvacetiletý O.Š. z Frenštátu pod Radhoštěm se dne 11.5.1999 vloupali do dvou bytů v Nové Pace v ulici K Hájku. Naplnili tak znaky dvou trestných činů, jednak krádeže a jednak porušení domovní svobody.

Vysoké Veselí - Dne 20.5.1999 sdělil vyšetřovatel Okresního úřadu vyšetřování v Jičíně obvinění dvaadvacetiletému L.R. z trestného činu výtržnictví a násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. Mladý muž se činu dopustil 27.5.1999 v nočních hodinách, když před vinárnou ve Vysokém Veselí vyhrožoval místnímu občanu, že jej podřeže a zabije. Násilím vyhrožoval i jeho rodině.

Jičín - Na staré ženě se podařilo dosud neustanovené ženě vylákat finanční hotovost ve výši 2.100,- Kč. Podvodu se dosud neznámá žena dopustila tím, že 28.5.1999 kolem 13.OO hod. oslovila starou paní v místě jejího trvalého bydliště a sdělila jí, že vybírá poplatky na "veřejnou zeleň" a je z Městského úřadu v Jičíně. Pachatelka romského původu pak z místa zmizela i s mladíkem, který dával pozor, "zda je vzduch čistý".

Jičín - Trestného činu podvodu se dopustila Božena R., která ve třech případech vybrala ze svého postžirového účtu po 6.000,- Kč, celkově tedy 18.000,- Kč, přestože měla pouze počáteční vklad 200,- Kč. Stejného podvodu se dopustil Václav R., jež byl obviněn z trestného činu podvodu, kterého se dopustil tím, že ve třech případech vybral ze svého sporožirového účtu částku cca 15.000,- Kč, přestože měl počáteční vklad pouze 200,- Kč.

(tm)


Z důvodu oprav pláště Valdické brány v Jičíně je jedno z "nejsledovanějších" míst ve městě - vývěsní deska pohřební služby - provizorně umístěna před kostelem sv. Jakuba.

FOTO: jn


Odpověď Okresní protidrogové komise na otevřený dopis Josefa Letošníka

Vážený pane Letošníku,

obdrželi jsme od Vás otevřený dopis, který posléze otiskly sdělovací prostředky. Považujeme za slušné a správné na tuto výzvu reagovat. Nechť Vy a všichni čtenáři přijmou následující vysvětlení.

V první části prezentujete svůj názor na výchovu mládeže s tím, že jako možnost prevence negativních společenských jevů uvádíte sport. S tím nelze než souhlasit, ačkoli i mezi sportovci se najdou problémoví jedinci.

V další části napadáte podmínky pro čerpání finančních prostředků uvolněných vládou prostřednictvím Okresní protidrogové komise Jičín. K tomu je třeba uvést, že Okresní úřad Jičín (Okresní protidrogová komise) hospodaří v roce 1999 s plošnou dotací na protidrogovou politiku okresních úřadů. Protože se však jedná o čerpání prostředků ze státního rozpočtu, které se řídí konkrétními pravidly, vymezenými usneseními vlády č. 208 z roku 1997. Z těchto pravidel vycházel i metodický materiál předaný zástupci JUDO CLUB Jičín (nikoli přímo Vám) na schůzce 5. května.

V těchto pravidlech je jasně uvedeno s platností pro všechny okresy, magistrátní úřady a úřady statutárních měst, jaké aktivity a za jakých podmínek lze financovat. Napadáte jednorázové aktivity, konkrétně besedy. Tyto akce však byly uvedeny v metodice spolu s peer programy pouze jako příklad preventivních protidrogových programů pro děti a dospívající mládež. Dále je ve Vašem textu formulace: "Podpora pravidelné - preventivní - činnosti je zcela mimo zájem komise". Předpokládáme, že touto činností myslíte organizované zapojení dětí a mládeže do sportovních oddílů. Již zmiňovaná pravidla však v dalším bodě definují, že finanční prostředky je možné použít na realizaci programů mimoškolních aktivit specificky zaměřených na primární prevenci.Vyvstávají však otázky: Lze peníze určené na aktivity, např. nízkoprahové klubovny pro mládež, která není a nikdy ani nebude nikde organizovaná věnovat na činnost sportovním oddílům? Jsou tyto oddíly otevřené a běžně kdykoli přístupné jakémukoli dítěti z ulice? Je organizované sportování specifickou protidrogovou prevencí? Když si na tyto otázky odpovíte, musí Vám být zřejmé, proč Okresní protidrogová komise nemůže ze státních zdrojů sport podpořit. U Městského úřadu Jičín, který je komisi dáván za vzor, jde o něco jiného, protože městské úřady hospodaří s vlastním majetkem, kdežto okresní úřad disponuje jako orgán státní správy pouze s účelově vázanými prostředky. To, že město Jičín podporuje sportování, je chvályhodné, avšak ještě jednou opakujeme, že použití protidrogových peněz je možné pouze v souladu s usnesením vlády č. 208 z dubna 1997.

Ing. Jiří Vitvar, předseda Okresní protidrogové komise

Ladislav Jiřička, protidrogový koordinátor OkÚ Jičín


Nové Noviny