Nové Noviny č. 23/9911. čevna 1999str. 4

Naše babičky aneb Jak je vidí děti

Jičín - Je mnoho způsobů, jak připomenout vyhlášení letošního roku Mezinárodním rokem seniorů. Ve stručnosti se zmíním o jednom, na první pohled docela všedním setkání.

Z běžné besedy s dětmi v knihovně se stalo užitečné připomenutí nezastupitelné role babiček a dědečků v životě každého z nás. Zvolené téma besedy ze strany učitelek Popkové a Štěpánkové z I. ZŠ vycházelo z plánovaného výletu s jejich třeťáky do Ratibořic a Babiččina údolí. Literární osobností, jejíž krátký a pohnutý život jsme si přiblížili, je samozřejmě spisovatelka Božena Němcová. Vedle pohádek, které většinou děti znají z televizních adaptací, jsme si představili klenot české literatury, Babičku.

K vystaveným ukázkám z různých vydání a ilustrací klasického díla jsme krátkým úryvkem z první kapitoly nahlédli do zdánlivě idylického života minulého století. Příjezd babičky na Staré bělidlo, malebné vylíčení jejího vzhledu a laskavého vystupování otevřelo malé diskuzní fórum o tom, jaké jsou dnešní babičky v porovnání s tou literární, co o svých babičkách děti vědí. Jak je vidí, zda mohou navzdory mnoha desetiletím nalézt něco společného s babičkou Boženy Němcové a tou jejich současnou. Nezapomněli jsme ani na dědečky, které děti vnímají neméně pozorně. Jsou pro ně stejně důležitými vzory, jako jejich babičky a rodiče. S chutí a jistou hrdostí se mnozí pochlubili věkem svých pra i praprababiček.

Co se dětem vybaví nejčastěji, zeptáte-li se na jejich babičky? Například dobré jídlo, třeba buchty nebo svíčková, babiččina zahrádka, kytky a zvířátka, prázdniny a báječné víkendy na chatě nebo na vesnici, vyprávění či čtení pohádek. To všechno a mnoho jiného dělají babičky a dědové pro radost svou i svých vnoučat.

Starší lidé také rádi vzpomínají na své dětství a mládí. Je dobře, že děti rády poslouchají. Znají tak různé rodinné příběhy. A nejen že vědí více o předcházejících generacích, ale hlavně ví, kam patří. Je to o to důležitější, čím odděleněji žijí mladí od rodičů a prarodičů. Děti dovedou ocenit čas, který jim dospělí věnují. A protože rády malují, nakreslily své babičky a dědečky při jejich nejtypičtější činnosti. Nejzdařilejší portréty jsou vystaveny v sálku jičínské městské knihovny. Srdečně vás proto zveme do městské knihovny, kde si můžete prohlédnout malou výstavku dětských obrázků.

Alena Pospíšilová, knihovnice dětského oddělení


Soudnička - "Losy na přilepšenou..."

Pan XY byl soukromý podnikatel, který v rámci stánkového (neboli ambulantního) prodeje měl prodávat textil a drogistické zboží. Pro přilepšení mohl ještě provádět drobné zednické a zámečnické práce, a to i přes to, že byl vyučen v zemědělském oboru.

Jako správný podnikatel si založil i bankovní konto, na které jako počáteční vklad složil "závratnou" sumu, rovných sto korun. No, zkrátka, kšeft se mu moc nehýbal, a tak se rozhodl zbohatnout prodejem stíracích losů.

A nebyl to rozhodně žádný troškař. Do prodeje si nechal příslušnou organizací zaslat hned několik různých typů stíracích losů. Distributorovi ani nevadilo, že pro takovou činnost nemá pan XY vůbec žádné oprávnění. Ten pak dostal nejen patřičný počet losů, ale i složenky, kterými měl tržby pravidelně odesílat svému chlebodárci. Napoprvé si nechal poslat 20 000 kusů stíracích losů "Záchrana koně" v hodnotě dvaceti tisíc korun. Nazpátek však poslal pouze 4 000 korun a zbytek peněz rozfofroval. To mu však bylo málo, a tak si nechal poslat 5 000 losů Červeného kříže v celkové hodnotě 50 tisíc korun. Tentokrát neposlal z tržeb ani korunu. Takto získané peníze "nacpal" do nákupu zboží pro stánkový prodej, ale ani svým obchodním partnerům všecko nezaplatil a dluží jim přes 85 tisíc korun.

U soudu se pan XY ani nepokoušel zapírat. Prostě mu nešly kšefty. Byl odsouzen pro trestný čin podvodu podle § 250 ods. 1,2 tr.z. k trestu odnětí svobody v trvání dvou roků, jehož výkon mu byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání pěti let a dále mu byla uložena povinnost způsobenou škodu uhradit. Zdá se vám způsobená škoda příliš malá? Že celá věc nestojí ani za řeč? Souhlasím s vámi. Teď už jsme dál. Zvykáme si na větší "rány". Tohle se totiž stalo v roce 1993.

RYŠI


Neplaťte víc, než musíte

Podnikatel začal s výstavbou (na zakoupeném pozemku) technologické části - čerpací stanice PHM - a provozní budovy. Výstavbu financuje převážně z vlastních prostředků, ovšem částečně z úvěru od KB. Nyní je úvěr splácen.

Úvěr byl použit zčásti na výstavbu technologické části, zčásti na výstavbu přístupové zpevněné vozovky. Lze splátky úvěru účtovat celé jako výdaj ovlivňující základ daně v plné výši, nebo rozdělit poměrně na část ovlivňující základ daně - za technologii, a část bez vlivu na zisk - za stavbu zpevněné vozovky? Stejný je asi u úroků z úvěru, nebo je lze celé účtovat do plateb s vlivem na zisk?

Daňovým výdajem podle § 25 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů nejsou výdaje (náklady) na pořízení hmotného majetku, nehmotného majetku (investic) a pozemků, včetně splátek a úroků z úvěrů spojených s jejich pořízením, jsou-li součástí jejich pořizovací ceny. Součástí vstupní ceny investičního majetku jsou ty úroky, které poplatník účtující v soustavě jednoduchého účetnictví zaplatí ještě před uvedením předmětné investice do užívání. Úroky zaplacené po uvedení investičního majetku do užívání nezvyšují vstupní cenu investičního majetku, ale jsou již účtovány přímo do výdajů na dosažení, zajištění a udržení příjmů.

U poplatníků účtujících v soustavě podvojného účetnictví se postupuje podle účetních předpisů. Součástí pořizovací ceny investičního majetku je mimo jiné i příslušná část úroků, tj. úrok zúčtovaný do doby uvedení hmotného majetku do užívání, podle čl. VII k účtové třídě 0, na základě zásady věcné a časové souvislosti. Tyto úroky se před uvedením hmotného investičního majetku do užívání účtují na účet O42. Uvedený postup vychází i z § 503 obchodního zákoníku. Úroky zaúčtované po uvedení investičního majetku do užívání již nezvyšují vstupní cenu investičního majetku, ale jsou účtovány do výdajů na dosažení, zajištění a udržení příjmů, resp. nákladů.

Jsou-li z úvěru spláceny dvě investice (technologie a vozovka), je třeba úrok z úvěru rozpočítat poměrnou částí do jejich vstupní ceny, a to do doby, kdy budou uvedeny do užívání.

Pokud se jedná o vlastní úvěr, zákon o daních z příjmů fyzických osob stanoví, že úvěr není předmětem daně. To znamená, že přijatý úvěr není zdanitelným příjmem a splácený úvěr není daňovým výdajem. Pro poplatníky účtující v soustavě podvojného účetnictví tato skutečnost vyplývá z účetních předpisů.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.: O433/523 533)


SOUTĚŽ: Nehoda není náhoda

První z dvaceti vylosovaných vyhrává horské kolo od fy Cykloservis Souček

Jičín - Ve spolupráci s Agenturou Vegricht pro BESIP, dopravním inspektorátem OŘ PČR Jičín, komisí pro BESIP při referátu OkÚ Jičín, Školským úřadem Jičín a hlavním sponzorem soutěže - místní renomovanou firmou Cykloservis Souček dnes přinášíme soutěžní otázky od 11. do 20. Správné odpovědi označte v soutěžním kupónu opět křížkem nebo kroužkem. Pozor! Kupón odešlete najednou až po vyplnění všech čtyřiceti otázek! Za týden v pátek 18. června 1999 zveřejníme otázky od 21 do 30.

(red)


Soutěžní otázky č. 11 - 20

11. Cyklista přijíždějící na křižovatku silnic nerozlišených dopravními značkami musí dát přednost v jízdě

a) všem motorovým vozidlům

b) vozidlům přijíždějícím zleva

c) vozidlům přijíždějícím zprava

12. Při vjíždění ze stezky pro cyklisty nebo lesní či polní cesty na jinou silnici musí cyklista

a) vždy zastavit a dát přednost v jízdě motorovým vozidlům

b) dát přednost v jízdě všem vozidlům jedoucím po této silnici

c) dát přednost v jízdě pouze vozidlům přijíždějícím zprava

13. Pokyny příslušníků dopravní policie

a) nejsou nadřazeny světelným signálům ani dopravním značkám

b) jsou nadřazeny dopravním značkám a nikoliv světelným signálům

c) jsou nadřazeny dopravním značkám i světelným signálům

14. Světelné signály

a) jsou nadřazeny dopravním značkám i pokynům dopravní policie

b) jsou nadřazeny dopravním značkám a nikoliv pokynům dopravní policie

c) nejsou nadřazeny dopravním značkám

15. Cyklista přijíždějící na křižovatku po vedlejší silnici musí dát přednost v jízdě

a) všem vozidlům přijíždějícím po hlavní silnici

b) všem vozidlům přijíždějícím zprava

c) jen motorovým vozidlům

16. Přednost v jízdě musí dát

a) nákladní automobil, protože odbočuje vlevo

b) cyklista jako řidič nemotorového vozidla

c) cyklista, protože přijíždí po vedlejší silnici

17. Jako první projede křižovatkou

a) cyklista, protože přijíždí zprava

b) osobní automobil, protože motorová vozidla mají přednost před nemotorovými

c) osobní automobil, protože ve vztahu k cyklistovi přijíždí zprava

18. Cyklista musí dát přednost v jízdě protijedoucímu automobilu

a) protože je řidičem nemotorového vozidla

b) protože odbočuje vlevo

c) protože při odbočování musí dát přednost v jízdě všem vozidlům

19. Vozidla projedou křižovatkou v tomto pořadí

a) 1. nákladní automobil a cyklista současně, 3. osobní automobil

b) 1. osobní automobil, 2. nákladní automobil, 3. cyklista

c) 1. osobní automobil, 2. cyklista, 3. nákladní automobil

20. Cyklista projede křižovatkou jako

a) první

b) druhý

c) poslední


Nové Noviny