Nové Noviny č. 22/994. čevna 1999str. 14

Mistrovská utkání SK Jičín hraná 29. a 30.5.

Muži A: SK Jičín - TJ Sokol Deštné 2:2 (2:1)

Další ztráta v domácím prostředí. Tři kola do konce soutěže (do Lomnice, doma Havl. Brod, do Hořic). Pochvala Houžvičkovi. Báli jsme se o výsledek?

Úvod utkání byl opatrný a ze strany domácích, vzhledem k důležitosti utkání, nervózní. Postupně ale domácí převzali iniciativu a zle svému fotbalově kvalitnímu soupeři zatápěli. Ve 12. minutě se ve skrumáži nepodařilo doklepnout Jendovi Malému. V 16. minutě Koucký ve výborné pozici střílel vedle. Ve 24. minutě vytáhl hostující gólman táhlou střelu Filipa na roh. Soupeř ale nezůstal nic dlužen a dokazoval, že mužstvo je kvalitní, odpovídající umístění v horních patrech tabulky. Zvláště zahrávání standardních situací bylo soupeřovou velkou zbraní. V první půlhodině musel Nechanický dvakrát dokazovat své brankařské umění. Přišla však 33. minuta. Po rohovém kopu hostí nekrytý Chlumecký před brankou Jičína hlavou skóroval 0:1. Jičín odpověděl zvýšenou aktivitou a bojovností. Ve 35. minutě hlavičkoval Malý do náruče brankáře, aby o dvě minuty později parádně unikl po levé straně, přihrál před branku, kde v tísni odvrací obrana brankáře. Pouze ale k připravenému Houžvičkovi, který z dálky zamířil přesně k levé dolní tyči. Je vyrovnáno. Jičín se vrhá do dalšího náporu. Ve 40. minutě je v trestném území faulovaný Beneš. Jasná penalta, kterou v nervózní atmosféře Houžvička bezpečně proměňuje. Vedeme 2:1 a končí poločas. Druhé dějství bylo pro domácí smutnější. Úvod sice patřil Jičínským, ale pouze deset minut. To měl příležitost po úniku Malého Beneš a trestný kop Houžvičky orazítkoval tyč. Škoda těchto příležitostí. V následujících minutách se domácí netakticky a nepochopitelně stáhli před vlastní šestnáctku, asi ve snaze udržet jednobrankový náskok a nechali soupeře hrát. Asi se báli o výsledek. Soupeř vycítil příležitost a byl stále víc nepříjemný. Díky Nechanickému se ale skóre neměnilo. Ve 30. minutě měl z rychlého protiútoku dobrou příležitost Klička, ale nepojistil tři body. A pak přišla 77. minuta. Jeden z nejlepších střelců oblastního přeboru, hostující Hájek se před domácí brankou nejlépe orientoval a Nechanický neměl šanci. Je vyrovnáno 2:2. Do konce utkání Jičín zoufale útočí. Velich nastřeluje další tyč. Na výsledku se už ale nic nemění. Bod v domácím prostředí je další ztrátou.

Fakta - Sestava: Nechanický - Drbohlav, Velich, Brožek (28. Beneš), Štěrba, Koucký, Klička, Filip, Houžvička, Šulc (38.Rančák), Jan Malý. Trenér - Hloušek. Rozhodčí: Vinopal z Hr. Král. Rohy 7:8, ŽK 1:4, 150 diváků.

(vej)

Výsledky dalších utkání

Muži B: SK Jičín - TJ Agro Staré Místo 4:1 (3:1) - se svým největším konkurentem v boji o postup si domácí poradili a po zásluze jasně zvítězili. Mají čtyři kola před koncem již jedenáctibodový náskok. Branky stříleli: Jedlička, Sobotka, Kirschner a Šimánek.

Dorost: SK Jičín - Baník Žacléř 4:0 (1:0) - suverénní vítězství našich dorostenců se třetím mužstvem tabulky. Branky stříleli Rejha 2, Krejčí a Vejvoda.

Mladší žáci: SK Jičín - Tatran Hostinné 8:0 (3:0) - jasné vítězství domácích, kteří dělají radost. Branky Matějka 3, Řada 2, Puš a Petrovický.

Starší žáci: SK Jičín - Tatran Hostinné 1:0 (0:0) - branky Haken.

Zatáčky poprvé s japonskou účastí

Hořice - Poslední květnová sobota a neděle byla na tradičním hořickém okruhu vyhrazena rychlým motocyklům. V sedmi objemových třídách se představilo na 170 jezdců z Německa, Rakouska, Švýcarska, Velké Británie, Holandska, České republiky a také se poprvé za 37 ročníků "zatáček" objevil jezdec z Japonska.

Nejvíce očekávaný souboj byl ve třídě do 125 ccm. Již sobotní tréninkové časy nasvědčovaly, že se odehraje velký souboj mezi Bohuslavem Seifertem, René Knöflerem ze SRN a domácím Oldřichem Podlipným. Start se nejlépe vydařil obhájci vítězství z posledních dvou ročníků Podlipnému. Ale na čele jezdil jen krátce, po menších problémech na hrbolaté trati v zatáčkách u Koruny ho oba největší soupeři předjeli, poté Bohuslav Seifert zajel nejrychlejší kolo závodu ve fantastickém čase 2.31,881 min., což představuje průměrnou rychlost přes 122 km za hodinu, a bylo prakticky rozhodnuto. Seifert si tak po vítězství v roce 1996 zcela zaslouženě odvezl znovu po třech letech zlatý věnec a René Knöfler na Yamaze přidal k druhému místu z roku 1997 opět věnec stříbrný. Hořickými diváky mohutně povzbuzovaný Oldřich Podlipný přidal do své sbírky z Hořic ke dvěma zlatým a dvěma stříbrným věnec zelený. Úspěch hořických jezdců podtrhl výborným čtvrtým místem Pavel "Šuli" Flégl a jedenáctým místem poprvé startující na racingovém motocyklu Jaroslav Knopp (oba na Hondách).

Exotický Japonec Tomoko Takehiro, který se postupně seznamoval s nástrahami velice náročného okruhu o délce 5,150 m, s převýšením 90 m a 26 zatáčkami, prokázal rovněž své kvality, neboť po prvním treninku, kdy byl až dvaadvacátý, poskočil ve druhém na 16. místo a v samotném závodě na pro něho zcela neznámém okruhu dojel nakonec sedmý.

Škoda, že k závodu ve volné třídě nad 250 ccm nenastoupil po dopoledním lehkém pádu v zahřívacím tréninku již čtyřnásobný vítěz "zatáček" Thomas Lucas ze SRN, který jasně kraloval v obou sobotních kvalifikačních jízdách, a tak se po mnoha letech vrací z Hořic bez věnce.

Pořadatelům tentokrát přálo počasí, na své si jistě přišlo i 11 000 diváků. Závody se obešly bez závažnějších havárií a zranění, a tak se zdá, že obětaví hořičtí pořadatelé mohou být spokojeni a s elánem jim vlastním se mohou pustit do příprav již 8. ročníku České TT veteránů, která se jezdí jako jízda pravidelnosti. Podnik se uskuteční 12. až 13. června. Menší nespokojenost však již může být, a to především ze strany jezdců, ale i diváků, se sportovními funkcionáři. Sobotní kvalifikační trénink třídy 125 ccm vypsaný na 30 minut byl bez jakéhokoliv závažného důvodu zkrácen téměř o deset minut, což pro jezdce znamená tři okruhy a nedělní zahřívací trénink vypsaný na 10 minut byl ukončen už po 5 minutách, aniž se nespokojeným jezdcům a mechanikům dostalo od odpovědných náležitého vysvětlení.

(vh)

Házená: vítězství mladších žáků v Pardubicích

HC Pardubice A - AGS HBC Jičín 9: 14

HC Pardubice B - AGS HBC Jičín 9: 14

Pardubice - V předposledním utkání oblastního přeboru nastoupili jičínští mladší žáci v Pardubicích proti domácímu kolektivu HC Pardubice. V obou utkáních podali velmi dobrý kolektivní výkon podpořený dobře chytajícím Michalem Pušem. Celé družstvo zahrálo velmi dobře v obraně a střelecky se blýskl Jenda Boháček a Jirka Kolomazník. Tímto vítězstvím si chlapci upevnili druhé místo mezi devíti kolektivy tohoto oblastního přeboru.

Pod vedením Jardy Šolce nastoupili mladší žáci AGS HBC Jičín v této sestavě: Michal Puš - Šolc, Doležal, Boháček (11), Pěnička, Smejkal, Sklenář, Vinkler, Horyna (5), Kvasnička (3), Kolomazník Jiří (9). Závěrečné utkání sehrají mladší žáci 5. června v Havlíčkově Brodě.

(fk)

JUDO: třikrát bronz

Dačice - Se třemi bronzovými medailemi se vrátila děvčata SKP JUDO Jičín z Velké ceny Dačic. Stínem bylo jen zranění Květy Vejsadové, která musela ze soutěže odstoupit.

Start sobotního tréninku veteránů.

Hořice - Za tropického vedra se jel v Hořicích tradiční závod "300 zatáček Gustava Havla", silniční závod motocyklů, na jedné z posledních evropských přírodních tratí.

Závod se jel celkem v sedmi kategoriích. Startovali jezdci ze sedmi států. Zajímavostí byl určitě start japonského jezdce v německých barvách, který skončil ve své kategorii sedmý. Není bez zajímavosti, že věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším závodníkem byl 55 let.

Jako první se postavili na start jezdci kategorie Sport-produktion do 125 ccm, vesměs Češi. Diváci byli zvědaví na jízdu dvou přihlášených žen: J. Quirenzovou a Kl. Weberovou, které ale nakonec nestartovaly. Po osmi kolech zvítězil Sl. Jeníček jun. (Cagiva) před L. Havelkou (Aprilia) a M. Sedlou (Cagiva).

Druhá startovala kategorie Klasic IHRO nad 350 ccm, ve které jely stroje vyrobené v letech 1955 - 1972. Ve startovním poli nechyběl Václav Parus (*1926), který se právě před rokem velice nepříjemně zranil při treninku na této trati, ale už opět vesele jezdí. V samotném závodě se mu však příliš nedařilo a nedokončil jej. Zvítězil R. Gächter (Yamaha TR 3), druhý byl W. Rüfenacht (Matchless 500 G 50) oba ze Švýcarska, třetí dojel J. Fürböck (Seelay-Weslake 750 MK2) z Rakouska. Z našich byl nejlepší na 11. místě D. Hrdlička (Ducati 750 SS Imola).

Třetí kategorií byla volná třída nad 250 ccm, ve které zvítězil jeden z našich nejlepších současných jezdců Roman Boček před naším nejmladším jezdcem této třídy Markem Červeným a Pavlem Oudou. Nejlepším zahraničním jezdcem byl na 8. místě M. Suttou z Velké Británie. Ve startovním poli nechyběl Zbyněk Soukup z Jičiněvse, ale příliš se mu nedařilo.

Čtvrtou kategorií byla třída Klasik IHRO do 350 ccm, která byla zahraniční záležitostí. Zvítězil způsobem start-cíl Robert Zwidl (Yamaha 35O Wintex) z Rakouska, druhý byl Ruedi Gächter (Yamaha 25O TD 3), třetí skončil Franz Glauser (Aermacchi 35O Ala 'd Oro) oba ze Švýcarska. Z našich byl nejlepší na 4. místě Standa Dousek (Yamaha 25O TR 2), když ve druhém kole jel až jedenáctý.

Pátí se postavili na start jezdci kategorie SUPERMONO, v níž startovali jen jezdci s českou licencí. Po osmi kolech zvítězil nestárnoucí František Mrázek (*1936), bývalý manžel naší úspěšné krasobruslařky, druhý byl Alexandr Vysloužil (Aprilia 650), třetí dojel Filip Strnad (Gilera 600).

Nejvíce obsazenou kategorií byla třída GP 125 ccm.V ní zvítězil prakticky způsobem start-cíl náš Bohuslav Seifert (Honda RS),jen na chvíli jel na prvním místě druhý v cíli Rene Knöfler (Yamaha) z Německa, třetí skončil domácí Oldřich Podlipný (Honda RS) před dalším Hořičákem Pavlem Fléglem na stejném stroji.

Poslední se postavili na start jezdci kategorie Supersport 600. Od startu odjel jako první Marek Červený, už ve druhém kole jej vystřídal Karel Práger. Ve čtvrtém kole šel do čela Roman Boček (Honda) a to si udržel až do cíle, druhý skončil Pavel Ouda (Honda CBR), třetí dojel Marek Červený na stejném stroji.

Roman Boček dvojím vítězstvím se stal nejúspěšnějším jezdcem letošního závodu. Pořadatelé vás zvou na další ročník České TT, která se pojede na stejné trati ve dnech 12. a 13. června. Uvidíte jak jezdce, tak motocykly dřívějších dat narození a výroby.

(MJ)

Libáň slaví

Libáň - Přemíru radosti zažili o víkendu společně příznivci a samotní hráči TJ Sokola Libáň, když si už tři kola před koncem soutěže vítězstvím nad novopackým mužstvem zajistili postup do I. A třídy.

TJ Sokol Libáň - TJ Sokol Nová Paka 2:1 (1:O) K nedělnímu utkání nastoupily dva nejvýše postavené celky v tabulce I. B třídy. Na libáňském pažitu před domácím publikem nakonec místní fotbalisté zdolali svého soupeře jednobrankovým rozdílem. Za domácí vstřelil gól Robert Horák. Hosté podruhé lovili míč ze sítě poté, co novopacký Novák nešťastným způsobem srazil prudký centr, a míč tak usměrnil za záda vlastního gólmana.

Libáň má už tři kola před koncem čtrnáctibodový náskok před druhým TJ Sokol Nová Paka. V I. A třídě se od podzimu bude střetávat i s dalšími zástupci jičínského okresu (SK Hošek Robousy, FC VTJ Milíčeves a SK Sobotka). Jejich řady zřejmě rozšíří i další, poněvadž o udržení v oblastním přeboru nyní usilují SK Jičín a TJ Jiskra Hořice. Jelikož jsou oba kolektivy v sestupovém pásmu, není vyloučeno, že možná jeden z nich doprovodí Libáň do I. A třídy. Oddíl TJ Sokol Libáň se podle jeho předsedy Jana Šestáka zatím po nových posilách neohlíží, alespoň ne pro tuto chvíli. "Spíš se pokusíme hráče, kteří jsou u nás na hostování, upevnit na přestup," naznačil Šesták.