Nové Noviny č. 22/994. čevna 1999str. 4

SENOSEČ V PLNÉM PROUDU V minulých dnech začalo období, kdy řada z nás tráví skoro každé odpoledne pod širým nebem. Sečení luk a palouků a následné obracení sena patří k tradičním symbolům začínajícího léta. Nejinak je tomu i na našem snímku z Bystřice.

FOTO: jn


Otevřený dopis protidrogové komisi OkÚ Jičín

Vážení přátelé,

pracuji téměř čtyřicet let s mládeží v oblasti sportu, resp. juda, a tak mi dovolte, abych se s Vámi podělil o svůj názor na výchovu mládeže, včetně prevence proti návykům na drogy a jiné negativní záležitosti, jejichž odstranění stojí společnost nejen obrovské investice finanční, ale zejména platíme v oblasti morální a v konečném důsledku i sociální.

Výchova mladých - to jsem si nevymyslil - spočívá v pravidelném a dlouholetém procesu, který umí ovlivnit životní režim, jež vede k posílení pozitivních návyků i péči o vlastní zdraví. Je známo, že prevence je vždy účinnější a levnější, než řešení následků hazardu v oblasti zdraví. Jedním z velmi úspěšných preventivních opatření je aktivní provozování sportu. Stejně se však dá hovořit o kultuře či jiných pravidelných zájmových aktivitách.

Po seznámení s podmínkami grantů Okresní protidrogové komise jsem byl velmi zklamán. Dle jejích názoru je nutné finanční prostředky uvolněné vládou investovat do jednorázových akcí typu přednášek a pod. Podpora pravidelné - preventivní - činnosti je zcela mimo zájem komise. Podle mého názoru akce, které preferuje, přinášejí prospěch spíše přednášejícím a organizátorům těchto ojedinělých akcí, avšak jejich účinnost je velmi pochybná.

Domnívám se, že každý, kdo vychoval alespoň jednoho potomka, mi dá za pravdu, že podstatně účinnějším prvkem výchovy je pravidelná, nejlépe každodenní výchova a zejména prevence, než třeba i v dobrém úmyslu míněná jednorázová akce typu přednášky, poučení, či jiné nárazové aktivity.

Nechci nikomu křivdit, ale domnívám se, že přístup Okresní protidrogové komise v Jičíně koresponduje se směrem daným různými aktivitami v ČR. Můj názor je ten, že uvedené aktivity razí tento směr zejména proto, aby mohly existovat samy, aby jejich představitelé mohli vydělávat na přednáškové a jiné činnosti, a jen okrajově je zajímá, jaký tyto akce mají účinek.

Nezakrývám, že se snažím lobovat pro aktivitu, jakou je sport. Myslím si však, že si to sport zaslouží, protože motivace ke sportu zcela přirozenou formou vede mladé lidi k pravidelné činnosti, jež formuje jejich vlastnosti pozitivně nejen ve prospěch dobré výkonnosti ve své disciplíně, ale i vlastnosti pro život. Navíc, kdo se v kritickém věku věnuje sportovní či jiné pravidelné činnosti, nemá čas a ani potřebu věnovat se věcem, které nejsou pro jeho život prospěšné, nehledě na skutečnost, že ten, kdo si vytvoří zájem o péči o svou kondici a zdraví, je nejen schopen vyšší výkonnosti ve svém zaměstnání, je na tom lépe subjektivně a navíc společnost nemusí vynakládat prostředky na jeho eventuální léčení v pozdějším věku. Proto se domnívám, že můj lobing není jen ve prospěch sportu, ale je prospěšný celé společnosti a zejména lidem samotným. Myslím si, že dobrým příkladem Okresnímu úřadu je Městský úřad v Jičíně, který svými dotacemi do sportovních zařízení vytváří podmínky pro sportovní činnost široké, nejen jičínské, veřejnosti. Bojuje tou nejsnazší a nejlevnější cestou proti návykům na drogy a jiným návykům, jež si nepřeje nikdo z nás.

Chtěl bych tedy požádat Okresní protidrogovou komisi, aby vzala v úvahu i tyto mé názory a zkušenosti a zamyslela se nad nimi.

Josef Letošník

trenér I. třídy judo


Neplaťte víc, než musíte

Lze uplatnit nějakým způsobem zaúčtované zálohy do daňového základu?

Jednoduché účetnictví je koncipováno jako účetnictví daňové. Hlavním rysem tohoto účetnictví je okamžitý daňový dopad do základu daně tehdy, kdy například účetní jednotka nakoupí zásoby, tento nákup souvisí s výdaji na dosažení, zajištění a udržení příjmů, bez ohledu na spotřebu těchto zásob a tyto jsou uhrazeny. Tato operace okamžitě ovlivní daňový základ. Na druhou stranu ve vztahu k odběratelům, zdanitelným příjmem jsou až ty příjmy, které byly skutečně odběratelem uhrazeny, tj. v okamžiku přijaté úhrady, což vylučuje zdaňování vyfakturovaných, ale nezaplacených částek.

Na jednoduché účetnictví nejsou kladeny požadavky opatrnosti při oceňování majetku, vykazování hospodářského výsledku či zjišťování základu daně z příjmů mimoúčetně jako je tomu v účetnictví podvojném.

V jednoduchém účetnictví se poskytnuté zálohy na nákup materiálu, zboží či služeb, jestliže jsou vynaloženy za účelem dosažení, zajištění a udržení příjmů, účtují do daňově uznatelných výdajů. Obdobně je tomu například u záloh poskytnutých zaměstnancům na služební cestu nebo zálohy na zdravotní a sociální pojištění placené podnikatelem za svoji osobu. Takové zálohy se vždy účtují do toho účetního (zdaňovacího) období, kdy byly skutečně uhrazeny. Zálohy se časově nerozlišují.

Obdobně toto platí u přijatých záloh na nákup materiálu, zboží či služeb od odběratelů, jestliže tyto byly přijaty v souvislosti s výkonem podnikatelské činnosti účetní jednotky. Tyto zálohy se účtují do zdanitelných příjmů, které ovlivní základ daně. Podobně je třeba postupovat u vyúčtované, vrácené zálohy od zaměstnance, který se vrátil ze služební cesty. I zde platí, že o jejich přijetí se účtuje do období, kdy byly obdrženy. Časově se nijak nerozlišují.

V této souvislosti je třeba upozornit na odlišnost při účtování o zálohách (jak přijatých, tak vydaných) na nákup, resp. prodej hmotného nebo nehmotného majetku nebo jeho technického zhodnocení. Tyto se evidují na kartách majetku a zároveň se účtují jako výdaje nedaňové. Tento postup vyplývá zejména z ust. § 25 odst. l písm. a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění. V okamžiku, kdy je majetek uveden do užívání (vložen do obchodního majetku), lze jeho hodnotu postupně rozpouštět do daňově uznatelných výdajů prostřednictvím daňových odpisů.

Obdobně je třeba postupovat u zálohy na daň z příjmů. Záloha se účtuje mimo výdaje ovlivňující základ daně, což vyplývá z ustanovení § 25 odst. 1 písm. s) výše citovaného zákona.

V účetnictví podvojném v případě účtování o poskytnutých (přijatých) zálohách na pořízení materiálu, zboží či služeb se využívají účty účtové skupiny 3 - zúčtovací vztahy. Na rozdíl od účetnictví jednoduchého v podvojném účetnictví účtování o tomto druhu záloh nemá žádný vliv na hospodářský výsledek, resp. na základ daně z příjmů účetní jednotky, a to i v případě, že poskytnuté, resp. přijaté zálohy byly prokazatelně vynaloženy v souvislosti s podnikatelskou činností. Vzniká až při vyúčtování zálohy, tj. při konečné fakturaci po splnění smlouvy apod.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.: 0433/523 533)


Pouto s léčebnou je nerozlučné

Železnice - Ani rozdíl více než dvou desetiletí, která dělí některé bývalé pacienty železnické léčebny od pobytu v jednom z nejstarších lázeňských zařízení tohoto typu v Evropě, nezpřetrhal přátelská pouta mezi nimi a tehdejším personálem.

"Když už člověk někde stráví větší část nejdůležitější etapy svého života, období dospívání, nemůže se mu to jen tak vymazat z paměti. Vždyť nás tu naučili chodit, pomohli nám vrátit se do normálního života, to se opravdu zapomenout nedá. V místní léčebně jsem dohromady strávil asi tři a půl roku. Od svých pěti let jsem tu každý rok pobýval vždy několik měsíců v roce," svěřil se NN Miroslav Krupka, dnes poradce zahraniční firmy.

Společně se svou ženou Zuzanou, tří a půl letou dcerou a dalším z bývalých pacientů léčebny Zdeňkem Bürgersteinem navštívil minulý víkend své známé, kteří se jim v léčebně věnovali. Nedělní odpoledne strávili tentokrát u rehabilitační sestry Vlasty Hofmanové a Petra Ježka, donedávna vedoucího tohoto zdravotnického zařízení.

"Vlastičku pamatuju jako mladou holku. Když do léčeny začátkem sedmdesátých let nastoupila, nebyla o mnoho starší, než my, kteří jsme tam v té době byli jako pacienti," vybavuje si Miroslav Krupka vzpomínky na dobu před téměř třiceti lety. I přes zdravotní hendikep, způsobený dětskou mozkovou obrnou, se mu dnes daří, stejně jako Zdeňku Bürgersteinovi, který je soukromým podnikatelem. Do Železnice se oba, a nejen oni, jak potvrdila Hofmanová, vrací i několikrát do roka. "Snažíme se pravidelně navštěvovat všechny lidi, kteří nám tehdy pomohli, kteří se o nás starali, a to i nad rámec svých povinností. Mnozí z nich jsou dnes už v důchodovém věku, ale to nevadí," říká Bürgernstein. Spolu se svým přítelem prý nepatřili zrovna mezi nejhodnější, sami oba přiznávají, že se natropili řadu rošťáren. "I přes přísný zákaz jsme například chodili za holkama na přístavbu, kde bylo dívčí oddělení". Dnes na tu dobu vzpomínají s úsměvem. Pobyt v Železnici však neměl jen příjemné stránky. "Někdy s námi zacházeli velice tvrdě, aby nás přinutili chodit," připustil Krupka. "Byli jsme děti, a to, že nás ze začátku vozili na kolečkovém křesle, bylo velice pohodlné. Přinutili nás k rehabilitaci, učili nás být samostatnými, tehdy se nám to nelíbilo, ale dnes jsme jim za to vděční," dodal.

Příští měsíc pořádají sraz bývalých pacientů léčebny v nedalekém ranči Na Kamenci. Srazy, jichž se pravidelně účastní dvě až tři stovky lidí, se konají vždy jednou za pět let. Letos půjde poprvé o soukromou akci, protože jejich dosavadní garant a organizátor - Janské Lázně, pod které železnické zařízení spadá - tradici ukončil. Právě na předchozím setkání se poznali Zuzana a Miroslav Krupkovi. "Nejsme jediný pár, který se touto cestou seznámil," říká Zuzana Krupková. "Pokaždé si připomeneme i naše kamarády ze zahraničí, i když se už nestýkáme," dodal její manžel. Prestiž léčebny totiž už záhy po jejím vzniku překročila hranice republiky, v minulosti zde byly hospitalizovány děti i z jiných zemí. "Mezi námi nebyl žádný rozdíl, ani jazyková bariéra. Plynule jsme tehdy přecházeli z němčiny do italštiny a zpět do češtiny," uvedl Krupka a jen namátkou jmenoval bývalé pacienty z Hamburku, Berlína, Udine či z Vídně. Zvlášť rád vzpomíná na Ibrahima z Kuvajtu, který patřil k jeho nejlepším kamarádům.

(jn)


Na lodžii a v poustevně se pracuje

Sedličky - Do Jičína se po dlouhé přestávce vrátil pan Prokůpek z Geosanu a s ním tři další zdatní pracovníci. Chystají se dokončit stropy dvou sálů uvnitř vlastní lodžie a dokončují opravu vstupní stěny do poustevny, jejíž klenutý oblouk opravili již v listopadu loňského roku. Dokončují korunu zdi nad obloukem a budou celou stěnu spárovat. Občanské sdružení Lodžie usiluje o to, aby tu zůstali a pustili se i do druhé části nejnutnější opravy: do stěny na straně k silnici. Aby stavební opravy byly hotovy a aby bylo "něco vidět"!

Současně se ve dvoře lodžie usídlila i firma Stavokomplex, která vyhrála soutěž na začínající opravu dvora lodžie na straně k Jičínu. Postavila už na této straně lešení.

(Ú)


O VČELÁCH V pátek 20. května navštívil školní družiny při II. ZŠ v Jičíně milý host. O svém království včel přišel dětem vyprávět Jiří Táborský, který vede na této škole včelařský kroužek. Děti se dozvěděly, jaký význam pro lidský život včely mají, něco nového z anatomie včel a také si mohly prohlédnout "matku královnu", kterou zrovna Jiří Táborský z úlu odchytl. Beseda se dětem velmi líbila, jak je patrné ze snímku. Jistě se už nebudou včel tolik bát a mnoha z nich svým chováním zachrání i život.

FOTO: D. KOCOURKOVÁ


Z bloku Policie České republiky

Podůlší - V průběhu noci z 22. na 23.5.1999 došlo v obci k odcizení motocyklů Honda 600, Yamaha XV 750 Choper a Yamaha Drag Star Clasic 650 všechny s německou SPZ. V průběhu policejního šetření byl posledně zmiňovaný motocykl nalezen.

Kbelnice - Metrovou pískovcovou sochu s motivem znázorňujícím postavu muže s beránkem starou asi sto let odcizil z pískovcového pilíře z prostoru hřbitova Ossarium ve Kbelnici dosud nezjištěný pachatel v době od 28.4. do 20.5.1999. Tamnímu obecnímu úřadu byla způsobena škoda ve výši 50 tisíc korun.

Stará Paka - Dne 25.5.1999 bylo jedenasedmdesátiletému pachateli ze Staropacka sděleno obvinění ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví, kterého se dopustil tím, že kolem 10.30 hod. dne 2.5.1999 před domem v Tovární ulici ve Staré Pace bezdůvodně fyzicky napadl osmadvacetiletého muže. Tomuto nožem způsobil bodnou ránu na pravé ruce, přičemž došlo k průniku čepele dlaní.

Bartoušov - Dosud nezjištěný pachatel v době od 17.00 hod. dne 24.5.1999 do 06.00 hod. dne následujícího vlezl výběhovými otvory do odchovny selat v obci Bartoušov. Odtud odnesl čtyři chovné prasničky o celkové hmotnosti 80 kg. Tímto jednáním způsobil majiteli škodu v částce 4 400 korun.

Milíčeves - Ve čtvrtek 27.5.1999 oznámila na Obvodní oddělení PČR v Jičíně skladnice domova důchodců v Milíčevsi, že došlo k odcizení 4 ks litinových laviček. Bylo zjištěno, že litinové lavičky černé barvy s dřevěnými sedadly a opěradly odcizil pachatel v noci na 27.5. 1999 od hlavní budovy domova.

(tm)


Nové Noviny