Nové Noviny č. 22/994. čevna 1999str. 3

V podpoře turistiky vidí města přínos

Jičínsko - V rozvoji cestovního ruchu vidí města jičínského regionu svou budoucnost. Ovšem suma peněz není vždy odpovídající významu, jaký mu přikládají. Do propagace svých turistických možností totiž investují jen nepatrné procento ze svých rozpočtů.

Nejštědřejší na okrese je v tomto směru Jičín, který letos do tohoto odvětví vynakládá zhruba půl miliónu korun, ale i to je například v porovnání se srovnatelným Turnovem nepoměrně méně. Město šperků podle tamní místostarostky uvolnilo do rozvoje cestovního ruchu téměř jeden a půl miliónu. Většina radnic na Jičínsku počítá s výdaji ve výši řádově několika desítek tisíc korun. Rozdíl je i v tom, jakou formou propagaci svého regionu zajišťují. Městská informační centra provozují vesměs soukromé subjekty, zpravidla cestovní kanceláře, jako svou doplňkovou aktivitu. Města jim na oplátku účtují nižší nájemné a zčásti přispívají na nutné výdaje.

Turnov si chod informačního střediska zajišťuje ve své režii, v Jičíně se na jeho činnosti podílí Evropská databanka. Právě v jejím propojení s městem vidí jičínský místostarosta Vlastislav Matucha i vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Eva Zatloukalová rozumné řešení. "Náklady na provoz informačního centra z městského rozpočtu jsou díky Evropské databance (EDB) skoro poloviční," tvrdí Zatloukalová. "Městská rada na základě rozhovoru s Jiřím Lingrem z EDB a s ředitelem MIC Radkem Bohuňovským získala dojem, že aktivita našeho centra je v porovnání s jinými městy stejného významu větší a přitom náklady nejsou tak velké. Nepočítá se s tím, že by zařízení takovéhoto charakteru bylo někdy soběstačné, ale prostředky, které se do něj investují, se vrací třeba prostřednictvím daní od podnikatelů," řekl Matucha. Na samotný provoz MIC uvolnil Jičín 280 tisíc Kč, dalších 120 je určeno na propagační materiály, režíjní náklady a město zdarma poskytuje prostory v hodnotě téměř 90 tisíc Kč. "U těchto prostředků se dá těžko prokázat nějaký okamžitý efekt, ten není tak hmatatelný, jako když se investuje třeba do komunikací," připouští Zatloukalová. MIC by podle jejích slov mohlo vedle současné nabídky prezentovat například i investiční možnosti města. "Nikdy nevíte, kdo do Jičína zavítá. Návštěvníci by proto měli mít k dispozici také přehled o rozvojových záměrech města, jeho propagace by měla zacházet i do těchto zdánlivých maličkostí," dodala.

Naopak vůbec poprvé otevřou zanedlouho turistické informační centrum v Lázních Bělohradě, a to v kanceláři zdejší CK Hoška Tour. "Když se zvažovala jeho potřebnost, brala se v potaz především přítomnost lázní," uvedla tajemnice městského úřadu s tím, že první rok bude na provoz město přispívat 17 tisíci a v dalších letech pak 10 tisíci korunami. V Hořicích je MIC rovněž v cestovní kanceláři (Europatravel), která sídlí v přízemí radnice na náměstí, kde má nižší nájem. "Zpracovává se Projekt cestovního ruchu v Hořicích. Pro letošní rok jsme připravili základní mapy města a jednoduché kšiltovky s emblémem. V příštím roce budou investice vyšší, do tisku by měly jít mapy s cykloturistickými stezkami, natáčí se také videokazeta a uvažuje se o zpřístupnění vyhlídky na věži Eurotelu za městem," shrnul starosta Ladislav Vrba.

V Sobotce získají turisté první informace ve Šrámkově knihkupectví, které od města získalo bezplatně počítač a další vybavení. "Za pronájem prostor neúčtujeme provozovatelům knihkupectví zvláštní nájem a přispíváme i na telefon," vysvětluje vedoucí zdejšího úřadu Jaroslava Vraná. Sobotka má od oslav povýšení na město k dispozici dostatek propagačních materiálů. Vrcholem by mělo být vydání reprezentativní publikace. Podle radního Ivo Chocholáče je informační centrum v Nové Pace spojeno s tamní čajovnou. "Na jeho provoz město nepřispívá, čajovna za to však nemá tak vysoký nájem," uvedl Chocholáč.

(jn)


Zastřešení by zlepšilo využití stadionu

Pokračování ze str. 1

To, že se hledá způsob a hlavně zdroj financí na zakrytí ledové plochy, potvrdil NN i člen městského zastupitelstva a výboru HC Jičín MUDr. Karel Lenc, který patří k těm, kteří tuto myšlenku maximálně podporují. Pro srovnání nabízí příklad Jablonce, kde se zimní stadión za necelých 15 miliónů nedávno zastřešil. "V Jablonci jsou majiteli stadiónu tamní hokejisti, proto na jeho opláštění přispělo ČSTV, což v našem případě není možné, neboť vlastníkem je město Jičín, proto je potřeba hledat finance na sportoviště v jeho rozpočtu," vysvětluje rozdíl Lenc. Připustil, že pokud by se podaří ledovou plochu zastřešit, není nemožné problém, aby přišel silný investor, který by jičínskému hokeji, hrajícímu dnes II. východočeskou ligu, zajistil vyšší soutěž. "Podmínkou je však kvalitní zázemí. Vždyť třeba v takovém Vsetíně ještě před několika lety nevěděli, co to hokej je, a dnes jsou domácí špičkou".

Kromě toho, že by se podle Lence vyřešil problém se stížnostmi na hluk a osvětlení ze strany obyvatel okolní zástavby, nabízí se přes léto široká škála využití takto upraveného areálu. "Například k pořádání kulturních, společenských, prodejních a výstavních akcí. Zároveň by městu přestaly utíkat peníze, protože řada nadšenců jezdí na bruslích už od září a tuto službu nakupuje třeba v Boleslavi či v Nymburce. Mládežnická mužstva HC Jičín stojí led každý rok na těchto stadiónech minimálně sto tisíc korun," tvrdí Lenc s tím, že hokej je nesmírně drahý sport, ale při kvalitním zázemí a jisté úrovni, může být pro region přínosem sportovním, společenským a nakonec i ekonomickým. "Krajskou ligu dnes hraje šest mužstev, z toho pět mládežnických. Vedle nich tu je i deset oddílů nereligy, tedy zhruba dalších dvě stě pravidelně sportujících.

Přestože se stadión nachází v zátopovém území Cidliny, problém s povolením dostavby by nemusel být ani ze strany Povodí Labe. Jeho pracovníci připouštějí, že tato investice je v první řadě otázkou projektu, který by zohledňoval veškerá rizika tamní lokality.

(jn)


Otevřením obchvatu se situace výrazně zlepšila

Jičín - Holínská spojka, tedy propojení silnice turnovské a sobotecké, není dlouhá - měří 1,2 kilometru. Pracovníci jičínské hygienické stanice si položili otázku, jak se za těch téměř 60 milionů korun odlehčilo obyvatelům ulic Koněvovy a Markovy.

Ve spolupráci se studenty Lepařova gymnázia provedli proto měření hluku spojené se sčítáním dopravy před vybudováním obchvatu a po jeho zprovoznění. Šetření trvalo vždy 24 hodin, aby byla zachycena i situace v noci, kdy je o deset decibelů přísnější limit na hluk.

Průběh křivky průjezdu vozidel má dva vrcholy, dopolední a odpolední. Před otevřením obchvatu projelo kolem deváté hodiny Koněvovou ulicí v obou směrech až 600 vozidel za hodinu, z toho více než čtvrtina byla vozidel těžkých, tedy autobusů, nákladních aut a traktorů. Tato těžká doprava se na vzniku škodlivin, tedy hluku, plynných emisí, chvění a podobně podílí nejvíce. Hladina hluku dosahovala v tu chvíli 72 decibelů. V Markově ulici byl stav jen nepatrně lepší.

Otevřením obchvatu se situace výrazně zlepšila. průjezd vozidel v obou ulicích poklesl přibližně na polovinu, tomu odpovídá i snížení hluku. V Koněvově ulici je to v průměru o více než 3 decibely, v Markově ulici o 5 decibelů. Je třeba podotknout, že na hladinu hluku, ostatně i na vznik dalších škodlivin má, kromě průjezdu vozidel, vliv mnoho faktorů. Rychlost, povrch a sklon vozovky, seřízení motorů, vzdálenost zástavby a další. Některé faktory lze ovlivnit snadněji, jiné jen s velkým nákladem. Povrch některých vozovek je (nejen v Jičíně) v zoufalém stavu. Lidská ohleduplnost, tj. dodržení dopravních předpisů, je zdarma.

B. Procházka, OHS Jičín

DOPRAVNÍ HLUK JIČÍN KONĚVOVA č. 85

po dokončení obchvatu

před obchvatem

vozidel za hodinu


RADNÍ ČEKAJÍ NA EXPERTIZU Teprve odborný posudek soudního znalce v oboru stavební fyziky určí skutečnou příčinu zvýšené vlhkosti, jíž je zasažena Masarykova věž samostatnosti v Hořicích. Není žádným tajemstvím, že se tato novodobá hořická dominanta potýká s nadměrným výskytem vody, která narušuje pískovec. Radnice si proto objednala vypracování odborné expertizy. Městský úřad zatím odmítá bližší informace sdělit s tím, že její výsledky v tuto chvíli ještě nejsou známy. "V případě, že se zjistí, že je narušena izolace stavby, stavební zásah by byl okamžitý, protože hrozí porušení konstrukce. Havarijní stav bychom se pokusili odstranit okamžitě. Pokud by ale závěr určil jako příčinu vyšší vlhkosti vlastní kondenzaci, tedy, že uvnitř věže dochází k vzlínavosti vodních par, zásah by nebyl tak akutní," vysvětluje současnou situaci tajemník MěÚ Hořice ing. Jaroslav Vais. Nevylučuje však, že ke stavebním úpravám na Masarykově věži samostatnosti dojde i tak už v letošním roce, pokud se v pokladně města najde dostatečná finanční rezerva. "Je možné, že k sanačním pracím přistoupíme ještě tento rok, to však záleží na tom, jak se bude vyvíjet hospodaření města," potvrdil Vais.

FOTO: jn


Brána se zbavuje lešení

Jičín - V těchto dnech by měla být postupným odstraňováním lešení odhalena první třetina opraveného pláště Valdické brány. V rámci kontrolního dne byla opět vyjádřena spokojenost s doposud odvedeným dílem Geosanu. Stěny věže pod čtyřmi nejvyššími patry lešení jsou dokončeny. Bylo zde doplněno chybějící a zafixováno uvolněné zdivo, jednotlivé stavební prvky byly přespárovány, otryskány tlakovou vodou a napuštěny impregnačním nátěrem snižujícím nasákavost pískovce.

Zároveň byly doplněny scházející číslice obou ciferníků, jejichž černý podklad je spolu se zlatým nátěrem číslic rovněž obnoven.

Práce na dominantě města Jičína by měly být kompletně dokončeny do poloviny července. Přestože se stát na opravách kulturních památek běžně podílí uhrazením padesáti procent celkových nákladů, v našem případě pro nedostatek finančních prostředků uvolnilo Ministerstvo kultury ČR pouze 44O tisíc korun a město mělo zaplatit ze svého rozpočtu 1 083 455 korun. Tato částka však s největší pravděpodobností vzroste ještě o 170 tisíc korun, což je diference mezi skutečným stavem a výpočtem podle původního projektu.

(red)


Nové Noviny