Nové Noviny č. 21/9928. května 1999str. 4

Mikroregion si zaplatí tajemníka

Starosta Josef Ort před novým Obecním úřadem v Libošovicích.

FOTO: jn

Libošovice - Patrně v duchu hesla: v jednotě je síla, iniciovalo minulý týden deset obcí v srdci Českého ráje vznik mikroregionu, od něhož si tamní zastupitelstva slibují snazší přístup ke státním dotacím. Dokonce si zaplatí i svého tajemníka.

Starostové se už nebudou předhánět, kdo dřív přesvědčí ministerské úředníky, z nichž někteří si pletou i okres Jičín s Novým Jičínem, o potřebnosti čerpání finančních prostředků ze státní kasy. Nyní si vždy určí jednoho vyslance, který bude zájmy jejich obcí prosazovat společně. "Předpokládáme, že budeme mít větší šanci získat dotace, hlavně například na vylepšení infrastruktury, opravy památek a další akce, na které nám nebudou stačit peníze z obecních rozpočtů," vysvětluje důvod vzniku mikroregionu s názvem Český ráj se sídlem na Vyskeři libošovický starosta Josef Ort, který je zároveň jeho místopředsedou.

Do nového celku se vedle Libošovic přihlásily obce - Mladějov, Újezd pod Troskami, Ktová, Troskovice, Olešnice, Hrubá Skála, Kacanovy, Vyskeř a Karlovice. Tedy právě ty obce, které jsou členy nedávno založeného marketingového sdružení Český ráj.

Rozhodující pro společný postup je podle Orta zařazení minimálně jedné ze jmenovaných samospráv do Programu obnovy vesnice.

"Když se například v Ktové rozhodnou vybudovat vodovod, ale o to samé budou zároveň usilovat třeba i Libošovice, tak se půjde přes jednoho z nás. Je zbytečné, aby na ministerstvo a další úřady muselo jezdit pět lidí," říká libošovický starosta. Dodal, že o vnitřní chod mikroregionu po stránce informační, se postará zvláštní tajemník, na něhož bude každý z členů přispívat. "Tento tajemník by měl do budoucna celý mikroregion přenést také na internet," doplnil. Spolek zatím deseti obcí, z nichž každá složila vstupní vklad ve výši pěti tisíc korun, se přijímání nových členů, kteří o účast projeví zájem, nebude bránit. "Uvidíme, jak se spolupráce osvědčí, zatím nás to nestálo mnoho. Když se každý bude chovat rozumně, tak já očekávám dost. Samozřejmě není možné, aby si někdo myslel, že z toho hned na začátku získá hodně peněz. Na zahajovací schůzi jsme měli už prvního zájemce, kastelána Trosek. Chtěl přidat na osvětlení," uvedl Ort.

(jn)


Český ráj: katalog kulturních akcí bude až příští rok

Podkost - Uvést do praktického života představy provozovatelů turistických zařízení, obcí, informačních center a dalších subjektů, které se v zájmu oživení turistického ruchu snaží přilákat návštěvníky do kraje pod Troskami, není myšlenka nová. Snad ani ne rok poté, co zanikl Koridor, přišlo na scénu další sdružení, s názvem Český ráj.

Jeho členy už nejsou jen města a obce, ale i podnikatelé, Klub Českých turistů a TJ Hrubá Skála. Přestože oficiálně existuje teprve třetí měsíc, kritici, a to i z vlastních řad, mu už dnes vyčítají těžkopádnost, tedy stejnou "nemoc", jakou "trpěl" Koridor.

Otázky typu: jakých výsledků dosáhlo Sdružení Český ráj?, Pavla Bičíková z Městského informačního centra v Turnově (MIC) odmítá s dovětkem, že jsou v tuto chvíli ještě předčasné. "Sdružení existuje teprve pár měsíců, nikdo ale nemůže říct, že by se nic nedělalo," dodává Bičíková. Nicméně v půlce března přislíbila, že se připraví vícejazyčný přehled kulturních a sportovních akcí, které se budou v Českém ráji v letních měsících konat, s tím, že tento materiál dostanou všichni členové sdružení do začátku sezóny, aby ho mohli ještě letos nabídnout tuzemským i zahraničním návštěvníkům. "V současné době do informačního střediska v Turnově nastoupila studentka. Ta si jako svou diplomovou práci zvolila vypracování právě takového katalogu, takže ji vlastně využijeme jako pracovní sílu, která pod naším dohledem připraví veškeré podklady pro tento katalog. Chtěli bychom ho mít už na příští sezónu k dispozici," reaguje vedoucí turnovského MIC a jednatelka Sdružení Český ráj. Podle jejích slov jsou však rozpracované i jiné aktivity, které se chystají už přímo na nadcházející turistickou sezónu. "Chtěli bychom dále dopracovat projekt Aktivní turistika v Českém ráji, protože si myslím, že je pro tuto oblast typická. V praxi to znamená, že zpracováváme systém propagačních materiálů o cyklotrasách, které jsou už z loňského roku vyznačeny. Připravujeme systém jednoduchých materiálů s tipy na pěší výlety. Dohodli jsme se i na společné prezentaci, pro rok 2000 je zajednána plocha na veletrhu Holiday," komentuje dění ve sdružení Pavla Bičíková.

Právě ona byla jednou z organizátorek regionálního dne, určeného především pro zástupce incomingových cestovních kanceláří z celé republiky. Jeho účastníci byli minulý čtvrtek přivítáni na hradě Valečov, prošli si Maloskalsko, na raftech sjeli část Jizery, prohlédli si Dolánky, Dlaskův statek, Humprecht, Vesec a svou návštěvu v Českém ráji zakončili na hradě Kost. "Projeli jsme pěti okresy a třemi budoucími vyššími územními celky. Sdružení působí bez ohledu na správní hranice," poznamenala předsedkyně sdružení Hana Maierová. "Autobusem s Českou centrálou cestovního ruchu přijelo pětačtyřicet lidí a pět dalších se k nám připojilo v průběhu dne. Polovičku výpravy tvořili zástupci incomingových kanceláří a druhou vesměs novináři, zabývající se otázkou cestovního ruchu," uvedla Bičíková.

Regionální den se poprvé konal už v loňském roce, ten letošní byl podle pořadatelů úspěšnější, zejména díky vyšší účasti.

"Efekt očekáváme v tom, že se v českých novinách objeví daleko více článků o Českém ráji, že se upozorní na existenci této jedinečné přírodní lokality s řadou památek a na nabídku služeb, které už dnes fungují. Doufáme, že český turista opět najde cestu do Českého ráje," hodnotí význam setkání Pavla Bičíková. Jak v této souvislosti poznamenala, s řadou incomingových cestovních kanceláří se sdružení dohodlo už na konkrétní spolupráci. "Vidíme v tom velkou šanci, že sem přivezou i zahraniční turisty," doplnila.

(jn)


Schůzka Jičíňáků v Praze

Praha - Ve středu 26. května 1999 se v zasedací síni Obvodního úřadu pro Prahu 2. uskutečnila další z oblíbených schůzek "Krajanského kroužku Jičín v Praze".

Vesměs jičínští rodáci žijící v Praze a občané mající k našemu krásnému městu i kraji osobní vztah vyslechli z úst zástupců Jičína zprávy o současné situaci ve městě, o výstavbě nových průmyslových podniků, bytů a pak celou řadu aktuálních informací, o které se přítomní velmi živě zajímali.

V programu vystoupil i profesor Dr. Emanuel Bosák, který ve své fundované přednášce přítomným přiblížil současné aktivity jičínských sportovců a seznámil je s přípravami oslav stého výročí vzniku sportu v Jičíně.

PhDr. Eva Bílková pak milé hosty seznámila s přípravou a organizací sjezdu všech abiturientů Lepařova gymnázia, které bude ve dnech 5. až 27. června 1999 slavit 375 let od svého založení.

(red)


Přejezdy pro hvězdy

Kopidlno - Městský úřad v minulých dnech vyzval správce železničního tělesa, aby se vyjádřil k zdevastovaným žel. přejezdům na komunikacích I. a II. třídy. Jedná se o přejezd v Jičínské ulici (směr Jičín - Poděbrady) a v ulici Tomáše Svobody (směr Libáň). Oba je poměrně problematické absolvovat bez toho, že některá z děr prověří kvalitu vašich tlumičů nebo pevnost řidítek. Na přímý dotaz, kdy budou přejezdy opraveny, přišla od Českých drah odpověď velice brzy.

"Ke stížnosti na technický stav žel. přejezdů v Kopidlně vám sdělujeme, že nám znám. Každoročně jsou sledovány v rámci jarních prohlídek přejezdů. Jedná se v jednom případě o žel. přejezd jednokolejný s úhlem křížení 45o, délkou 19 a šířkou 5 metrů, ve druhém případě o žel. přejezd čtyřkolejný s úhlem křížení 60o, délkou 25 a šířkou 10 metrů. Cena opravy jednoho takového přejezdu se pohybuje okolo 2 mil. korun. Obvod SDC Hradec Králové - Správy tratí I. je značný, na délku od Velelib po Hanušovice, na šířku od trati Praha - Č. Třebová po Jičín, Jaroměř a státní hranici. Celkový počet námi udržovaných přejezdů je 516, z toho na silnicích I. až III. tříd 208.

Dále uvádíme, že technický stav přejezdů je zhoršován převážně z důvodu nárůstu intenzity provozu na silnicích, z hlediska žel. provozu převážně přejezdy vyhovují. Bohužel i při největší snaze a vůli se nám nedaří vzhledem k množství přidělovaných finančních prostředků zajišťovat jejich údržbu. Z tohoto důvodu je každoročně na základě priorit stanoveno pořadí oprav a postupně jsou přejezdy opravovány. Oby výše uvedené přejezdy jsou zařazeny do tohoto pořadí, jejich oprava je závislá na množství finančních prostředků, které ke dnešnímu dni není známo, tudíž vám nemůžeme sdělit, v jakém časovém horizontu budou opraveny."

Je pravděpodobné, že MěÚ v Kopidlně bude řešit vzniklou situaci alespoň provizorní opravou na vlastní náklady. Bude se zřejmě jednat o opravu přejezdu ve směru na Libáň. Pokud jednání proběhnou hladce a přejezd se podaří vyspravit, nebudou už muset řidiči kličkovat mezi výtluky coby hvězdy slalomu. Je samozřejmé, že toto řešení nemůže v žádném případě nahradit celkovou opravu, ale je lépe provést provizorní opravu hned, než generálku někdy.

Poznámka autora článku: K datu vyjití novin "Už je to uděláno, už je to hotovo"!

Vlastimil Hloušek


"Vy se ptáte - my odpovídáme"

Vchod do jičínské Fialky zůstává otevřen pouze majitelům domů, kteří odtud mají přístup k zadním traktům svých nemovitostí. Ostatním občanům je pod pokutou zakázán.

FOTO: mar

Celý život jsem při svých procházkách navštěvoval Fialku, přírodní "vnitroblok" v centru města, do něhož se vchází z Čechovy ulice. Dnes je ve vstupu do tohoto "parku" značka zákazu vjezdu a písemné upozornění na přísný zákaz vstupu pod pokutou. Jak je to tedy v současné době s Fialkou?

Jičín - Jak bylo již v dotazu uvedeno, byla Fialka celou řadu let opravdu otevřenou přírodní zónou přístupnou široké veřejnosti, oplývající zelení, s lavičkami a pískovištěm pro nejmenší. Možná také v této části města jaksi trochu suplovala místa klidu a pohody zámeckého parku. To však bylo v dobách socializmu, kdy všechno dříve "něčí" bylo "naše" společné.

Ty doby jsou však nenávratně pryč a Fialka má opět svého zákonného majitele. Vojen Kmošek žije sice v současné době stále ještě mimo Českou republiku, avšak s jeho uvažovaným návratem do rodné vlasti samozřejmě úzce souvisí současná správa a budoucí využití restituovaného majetku.

Ve Fialce se v poslední době bohužel děly prapodivné věci, vrcholící například těžbou vzrostlých stromů dosud nezjištěnými pachateli. A protože Vojen Kmošek je ze zákona povinen svůj majetek udržovat a chránit, nezbylo mu, než do Fialky vydat zákaz vstupu pod zmíněnou pokutou. Rozumí se tím tedy oznámení veřejnosti o zákazu vstupu na soukromý pozemek, čehož jiní majitelé běžně dosahují jeho klasickým oplocením.

Vojen Kmošek si je však dobře vědom toho, že v dobách minulých celá řada majitelů domů v ulicích Tyršově, Husově, Havlíčkově a Čechově využívala Fialku jako vstup či vjezd do zahrad a zadních traktů domů s hlavními vchody ze zmíněných ulic. Nechce zatím Fialku uzavřít, a proto také tímto veřejným oznámením vyzývá "starousedlíky" k jednáním, která by měla všechny současné "interní" problémy k oboustranné spokojenosti vyřešit. Každý, kdo využívá Fialku jako zadní přístup ke svému pozemku, by měl Vojena Kmoška oslovit písemnou formou, řekněme "žádostí", kterou je nutné v obálce s nápisem "Fialka" odevzdat do prodejny Sagita na Husově třídě, odkud si majitel Fialky korespondenci vyzvedne.

Pro všechny ostatní občany platí přísný zákaz vjezdu i vstupu na dnes již soukromý pozemek.

(mar)


Kriminalita z pohledu okresního státního zástupce III.

Jičín - Protože veřejností často kolují zkreslené informace o současném stavu trestné činnosti na našem okrese, požádali jsme okresního státního zástupce JUDr. Michala Chvojku o odpověď na tři základní otázky, jejichž společným jmenovatelem je "kriminalita páchaná na Jičínsku". V dnešním vydání Nových Novin nám Michal Chvojka odpoví na otázku třetí, poslední.

Projevila se na jičínském okrese nějakým výraznějším způsobem "Akce čisté ruce"?

"Pokud máte na mysli případy související s privatizací či trestnou činností investičních fondů, bank, akciových společností apod., tak vás musím zklamat. Je to pochopitelně dáno charakterem a strukturou našeho okresu, ale to neznamená, že by se zde nevyskytovaly a neřešily případy v souvislosti s finanční, bankovní či hospodářskou kriminalitou.

V tomto momentě bych však chtěl poznamenat, že někteří lidé si pod výše uvedeným pojmem, klasicky počesku, představují zvýšenou možnost různých udání, nemajících však mnohdy reálný podklad v důvodnosti podezření z trestné činnosti, ale jsou vedeny snahou uškodit konkurenci, bývalému společníkovi ve firmě, úspěšnějšímu podnikateli a podobně.

Někteří podnikatelé se pak touto formou snaží řešit svoje problémy například s úhradou pohledávek v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů, a to především vzhledem k bezplatnosti trestního řízení a naopak zpoplatnění i zdlouhavosti řízení u příslušných obchodních soudů. Když trestní řízení nevede k postihu pachatele, tak alespoň bezpracně a zdarma získají podklady pro případná další civilní řízení. Často se pak navíc jedná o případy a údaje staré několik let, kdy si jejich oznamovatelé myslí, že dnes je ta pravá doba, kdy jejich udání dopadnou na úrodnou půdu. Prověřování takových oznámení je většinou velmi náročné na obstarání důkazů právě z důvodů důkazní nouze, kdy řada podstatných podkladů již neexistuje či je z různých důvodů nedostupná, svědci si bližší podrobnosti nepamatují, znalci s ohledem na nedostatečné podklady nejsou schopni zpracovat příslušné posudky.

Pochopitelně i tato oznámení se musí řádně prošetřit, ale většinou se dojde k závěru, že zjištěné skutečnosti neodůvodňují vyvození trestné odpovědnosti. Orgány činné v trestním řízení pak mnohdy i suplují činnost příslušných kontrolních orgánů a čas strávený nad těmito věcmi by mohly věnovat smysluplnější činnosti ve prospěch ochrany společnosti před skutečnou trestnou činností."

Děkuji za odpověď

(mar)


Nové Noviny